ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ НА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ НЕ ПОЗНАЧИТЬСЯ НА МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНИХ СІМ’ЯХ ОБЛАСТІ

Держава компенсуватиме додаткові витрати на оплату комунальних послуг родинам, у яких середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму

«З метою посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги Урядом передбачено запровадження нового виду допомоги на оплату комунальних послуг – компенсації додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у зв’язку з підвищенням цін і тарифів на ці послуги», – зазначила  Людмила МУСІЯКА.

За її словами, поряд з нововведеним видом державної компенсації, який почне діяти з 1 липня 2014 року, продовжує діяти Програма житлових субсидій.

Для призначення компенсації громадяни мають звертатися до органів соціального захисту населення за місцем проживання. При собі мати заяву, паспорт, довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, довідку про доходи членів сім’ї.

«Після прийняття рішення про надання компенсації орган соціального захисту населення у 10-денний термін поінформує про це заявника шляхом надсилання повідомлення, в якому зазначається розмір компенсації та період її надання», – підкреслила Людмила Мусіяка.

Компенсація розраховується з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014 — 2015 років. Якщо звернення за наданням компенсації надійшло протягом трьох місяців з дня набрання чинності постанови, тобто протягом липня-вересня 2014 року, за бажанням заявника компенсація може бути призначена з 1 травня 2014 року.

Кожна сім’я може попередньо порахувати свій середньомісячний дохід і порівняти його з величиною прожиткового мінімуму родини. Встановлений прожитковий мінімум в Україні складає: для дітей віком до 6 років – 1032 гривні; для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 гривень; для працездатних осіб – 1218 гривень; для осіб, які втратили працездатність – 949 гривень.

Наприклад, прожитковий мінімум сім’ї, яка складається з чотирьох осіб (чоловік, дружина, одна дитина віком до 6 років, друга – від 6 до 18 років), становить 4 754 гривні (1218 гривень*2 особи +1286 гривень + 1032 гривні). Заробітна плата чоловіка та його дружини складає 4500 гривень на місяць. Отже, дохід сім’ї менший за прожитковий мінімум для родини на кожну особу. Така сім’я  має право на компенсацію.

Розмір компенсації визначається як різниця між вартістю комунальних послуг до та після підвищення цін і тарифів. Компенсація перераховується щомісяця підприємствам, що надають комунальні послуги, і зараховується на особові рахунки заявника. 

«Компенсація надається на безповоротній основі, її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну. Для одержання компенсації сім’я має сплачувати свою частину платежу за комунальні послуги, у іншому випадку – надання компенсації припиняється», – зазначила Людмила Мусіяка.

За словами начальника управління житлово-комунального господарства Миколи ВОЙТЕНКА, в області здійснюється контроль за встановленням економічно обґрунтованих тарифів з урахуванням усіх об’єктивних чинників, які мають вплив на їх зростання.

«Нині середньообласний рівень відшкодування населенням фактичних витрат на діючі тарифи становить: на послуги з теплопостачання – 89% (по Україні – 76%); на послуги з водопостачання – 85,3% (по Україні – 66,9%); на послуги з водовідведення – 82,1%  (по Україні – 64,1%); на послуги з утримання будинків і споруд – 99,3% (по Україні – 90,9%). У зв’язку з підвищенням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги до рівня економічно обґрунтованих держава адресно компенсуватиме малозабезпеченим родинам додаткові витрати на оплату комунальних послуг. Таким чином, зазначені сім’ї не будуть платити більше, ніж платили до підвищення тарифів на природний газ і теплову
енергію», – наголосив посадовець.

Постановою НКРЕ також вводиться нова система цінових категорій на природний газ. Крім звичних для споживачів першої категорії (річний обсяг споживання не перевищує 2500 кубометрів газу) і другої категорії (річний обсяг не перевищує 6000 кубометрів газу), уведено нову додаткову категорію «використання природного газу для приготування їжі або підігріву води у багатоквартирних будинках». Крім того, категорію «споживання природного газу понад 12000 кубометрів на рік» анульовано.

«Тобто, якщо раніше для споживачів першої категорії, у яких був встановлений лічильник газу, вартість газу становила 72,54 копійки за 1 кубометр, то з 1 травня 2014 року ціна становитиме 1,18 гривень за 1 кубометр», – поінформувала начальник управління реалізації природного газу ПАТ «Сумигаз» Ірина ДУНАЄВА.

За результатами проведеного аналізу диференціації цін, порівняно з діючими до 1 травня 2014 року, найчисельнішою є категорія домогосподарств Сумщини, які споживають до 2500 кубометрів газу на рік. Це – 355 тисяч абонентів або 88% від усіх споживачів. З 1 травня ця категорія розділилася на дві: тих абонентів, які споживають до 2500 кубометрів газу на рік, та нововведену категорію.

«Більше половини споживачів природного газу області користуються пільгами і цей відсоток може зрости у зв’язку з суттєвим ростом цін на газ», – підкреслила Ірина Дунаєва.

«Сьогодні ми будуємо європейську державу, в якій турбота про кожну людину є гарантією стабільності та економічного процвітання. Керівництво країни та області першочергово опікується питанням соціального захисту населення, прикладом чого є державна допомога малозабезпеченим сім’ям», – підкреслила Людмила Мусіяка.