Повінь

Повінь - це значне затоплення місцевості в результаті підйому рівня води в річці, озері або морі в період сніготанення, злив, вітрових нагонів води, при заторах і т.п. До особливого типу відносяться повені, що викликані вітровим нагоном води в устя рік. Повені приводять до руйнувань мостів, доріг, будинків, споруджень, приносять значний матеріальний збиток, а при великих швидкостях руху води (більш 4 м/с) і великій висоті підйому води (більш 2 м) викликають загибель людей і тварин. Основною причиною руйнувань є вплив на будинки і спорудження гідравлічних ударів маси води, крижин, різних уламків, плавзасобів, що пливуть з великою швидкістю. Повені можуть виникати раптово і продовжуватися від декількох годин до 2-3 тижнів.

 Як підготуватися до повені ?

Якщо Ваш район часто страждає від повеней, вивчіть і запам'ятаєте границі можливого затоплення, а також піднесеня, рідко затоплювані місця, розташовані в безпосередній близькості від місць проживання, найкоротші шляхи руху до них. Ознайомте членів родини з правилами поведінки при організованій і індивідуальній евакуації, а також у випадку раптової повені. Запам'ятаєте місця збереження човнів, плотів і будівельних матеріалів для їхнього виготовлення. Заздалегідь складіть перелік документів, майна і медикаментів, що вивозяться при евакуації. Укладіть у спеціальну валізу або рюкзак цінності, необхідні теплі речі, запас продуктів, води і медикаментів.

Що робити під час повені ?

При сигналі оповіщення про загрозу повені і про евакуацію невідкладно, у встановленому порядку виходьте (виїжджайте) з небезпечної зони можливого катастрофічного затоплення в призначений безпечний район або на піднесені ділянки місцевості, захопивши із собою документи, цінності, необхідні речі і дводобовий запас продуктів харчування, що не псуються. У кінцевому пункті евакуації зареєструйтеся. Перед виходом з будинку виключіть електрику і газ, погасіть вогонь в опалювальних печах, закріпіть всі плавучі предмети, що знаходяться поза будинками, або розмістіть їх у підсобних приміщеннях. Якщо дозволяє час, коштовні домашні речі перемістіть на верхні поверхи або на горище житлового будинку. Закрийте вікна і двері, при необхідності і наявності часу забийте зовні дошками (щитами) вікна і двері перших поверхів. При відсутності організованої евакуації, до прибуття допомоги або спаду води, знаходитеся на верхніх поверхах і дахах будинків, на деревах або інших предметах, що знаходяться на узвишші. При цьому постійно подавайте сигнал нещастя: удень — вивішуванням або розмахуванням добре видимим полотнищем, а в темний час - світловим сигналом і періодично голосом. При підході рятувальників спокійно, без паніки і суєти, з дотриманням мір безпеки, перейдіть в плавальний засіб. При цьому неухильно  дотримуйтесь вимог рятувальників, не допускайте перевантаження плавзасобів. Під час руху не залишайте встановлених місць, не сідаєте на борти, строго виконуйте вимоги екіпажа. Самостійно вибиратися з затопленого району рекомендується тільки при наявності таких серйозних причин, як необхідність надання медичної допомоги потерпілим, якщо продовжується підйом рівня води, при погрозі затоплення верхніх поверхів (горища). При цьому необхідно мати надійний плавальний засіб і знать напрямок руху. У ході самостійного пересування не припиняйте подавати сигнал нещастя. Надавайте допомогу людям, що пливуть у воді і потопають.

Що робити, якщо тоне людина ?

Киньте потопаючій людині предмет, що плаває, підбадьорите його, покличте на допомогу. Добираючись до постраждалого уплав, врахуйте плин ріки. Якщо потопаючий не контролює свої дії, підпливіть до нього позаду і, захопивши його за волосся, буксируйте до берега.

Що робити після повені

Перед тим, як ввійти в будинок, перевірте, чи не загрожує він обваленням або падінням якого-небудь предмета. Провітріть будинок (для видалення газів, що нагромадилися). Не включайте електроосвітлення, не користуйтеся джерелами відкритого вогню, не запалюйте сірників до повного провітрювання приміщення і перевірки справності системи газопостачання. Перевірте справність електропроводки, трубопроводів газопостачання, водопроводу і каналізації. Не користуйтеся ними доти, поки не переконаєтеся в їхній справності за допомогою фахівців. Для сушіння приміщень відкрийте всіх двері і вікна, заберіть бруд зі пола і стін, відкачайте воду з підвалів. Не вживайте харчові продукти, що були в контакті з водою. Організуйте очищення колодязів від нанесеного бруду і видаліть з них воду.

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}