ІНФОРМАЦІЯ про хід виконання районної програми підвищення енергоефективності в Тростянецькому районі на 2011-2015 роки

Енергоощадливе використання паливно-енергетичних ресурсів у сучасних умовах є одним із визначальних для енергетичної стратегії України взагалі і  району, як адміністративної одиниці зокрема. Від його рівня залежить ефективне функціонування національної економіки та соціально-економічного розвитку району. 

 

 З метою підвищення рівня ефективності використання палива та енергії в усіх галузях народного господарства, підвищення конкурентоспроможності продукції, покращення соціально-економічного становища населення, стану екологічного середовища району та відповідно до Закону України “Про енергозбереження”, відповідних постанов Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови обласної державної адміністрації   рішенням сьомої сесії Тростянецької районної ради від 11 березня 2011 року була прийнята „ Програма підвищення енергоефективності в Тростянецькому районі на 2011-2015 роки "

      На 2013 рік відповідно вищезазначеної програми розроблені та затверджені розпорядженням №74-ОД  від 01.03.2013 р. “Заходи по скороченню енергоспоживання на 2013 рік”, які передбачали значне скорочення енергоносіїв по основному споживчому кошику бюджетних так комунальних закладів, а саме природний газ та електроенергія. Було заплановано 15 енергоефективних заходів, на загальну суму 4429,03 тис. грн., в тому числі: місцеві бюджети – 4353,352 тис. грн.; інші кошти – 75,68  тис. грн.

 За 11 місяців 2013 року на території району було впроваджено наступні заходи по енергозбереженню:

- в бюджетних закладах було замінено 227 шт. ламп розжарювання    на енергоощадливі компактні люмінесцентні лампи ( вивільнена потужність 15,27 кВт);

- на вуличному освітлені встановлено 9 багатотарифних лічильників та 161 енергоефективний світильник ;

- в бюджетних закладах  замінено  143  дерев’яних вікна на металопластикові на суму  319,78     тис. грн.;

- встановлено твердопаливне опалювальне обладнання в котельні по вул. Шевченка, 11 на суму 126,4 тис. грн. Річний економічний ефект складає  240 тис. грн.(79 тис. м³ природного газу);

- встановлено твердопаливне опалювальне обладнання в котельні по вул. Комарова,25  на суму 222,3 тис. грн. Річний економічний ефект складає  318 тис. грн.(91,931 тис. м³ природного газу);

- виконано поточний ремонт системи опалення ЗОШ №4 м. Тростянець з гідрохімічною промивкою на суму 36,966  тис. грн. Річний економічний ефект складає  19 тис. грн.(15 Гкал тепла);

- виконано поточний ремонт системи опалення СШ №5 м. Тростянець з гідрохімічною промивкою на суму 80,688  тис. грн. Річний економічний ефект складає  49 тис. грн.(40,5 Гкал тепла);

- замінено 510 м. опалювальної системи  приміщення по вул. Заводська,1 на суму 120 тис. грн.;

- замінено аварійний газовий котел Рівнетерм 96 кВт в топковій Білківської НВК;

- виконуються роботи по монтажу твердопаливного обладнання в котельні по вул. Відродження України,5 (освоєно коштів суму 539,22 тис. грн.);

-  встановлено газовий котел Рівнетерм 96 кВт в приміщенні Білківської сільської ради;

- встановлено твердопаливне опалювальне обладнання в котельні Мартинівського СБК  на суму 51 тис. грн.;

- замінено твердопаливний котел в приміщенні бібліотеки с. Новгородське на суму 4,4 тис. грн.; 

- встановлено енергозберігаюче освітлювальне обладнання в місцях загального користування житлового фонду м. Тростянець на суму 5,8 тис. грн.

        Реконструкція котелень КП ТРР “Райкомунгосп” по вул.Шевченка,11 та вул. Комарова,25 дала змогу зекономити за жовтень-листопад 38,3 тис.м³ природного газу.

          У цілому по району на впровадження цих та інших заходів з енергозбереження витрачено 1605,14  тис. грн. ( 1299,34 тис. грн. бюджетна сфера, 147,9 тис. грн.  житлово-комунальне господарство, 157,9 тис. грн  промисловість) зекономлено 68,32  т.у.п. вартістю 234,7 тис. грн.

Сектором інфраструктури спільно з КЗ ТРР”Тростянецька ЦРЛ ” та КП ТРР “Райкомунгосп” розроблено чотири інвестиційних проекти :

- реконструкція котельні по вул. Шевченка,11;

- реконструкція котельні по вул. Комарова,25;

- реконструкція котельні та теплових мереж по вул. Відродження України;

 - реконструкція котельні Тростянецької центральної лікарні по вул. Нескучанська,7.

      Дані проекти в листопаді місяці 2013 р. направлено до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, для участі у конкурсному відборі енергоефективних проектів для їх державної підтримки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на виконання Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв  з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки.

 Проводиться постійна роботи по висвітленню  роботи державних та комунальних установ в напрямку енергозбереження, в газеті «Новини Тростянеччини» було опубліковано три статті з питань енергоефективності, окрім цього постійно надається інформація на офіційний веб-сайт.

   За період дії “Програми підвищення енергоефективності в Тростянецькому районі на 2011-2015 роки”. по Тростянецькому району :

-         замінено ламп розжарювання на енергозберігаючі 1526 шт,

-         замінено дерев’яних   вікон на металопластикові  296  шт.,

-         виконано промивання систем опалення в 4 бюджетних закладах,

-         замінено 37 вхідних дверей,

-         встановлено 5 твердопаливних котлів,

-         замінено 5 газових застарілих та аварійних котла,

-         реконструйовано та замінено 1,142 км мереж опалення,

-         розроблено 11 проектів комплексного утеплення приміщень бюджетних та комунальних закладів району,

-         розроблено 6 проектів на встановлення додаткового твердопаливного обладнання в газових котельних бюджетних та комунальних закладів .

На енергоощадливі заходи за період 2011-2013 років витрачено 3 178,762 тис. грн., зекономлено 222,75 т.у.п., в грошовому еквіваленті 656,6 тис.грн.

Сектором інфраструктури  в опалювальний період аналізуються затрати вартості ПЕР на 1м² приведеної площі опалювальних приміщень бюджетних закладів.

 Витрати  основних енергоносіїв на 1 м2 на кінець року:

- по закладам освіти максимальна - Станівська ЗОШ -  17,12 грн/м2, Новгородська ЗОШ -17,12 грн/м2, середня – Жигайлівська ЗОШ – 8,44 грн/м2, мінімальна - Боромлянський НВК – 5,18 грн/м2.

- по медичним закладам району максимальна - ЦРЛ – 14,20 грн/мсередня - Боромлянська СДЛ – 7,22  грн/м2 Жигайлівська АЗСМ – 8,21 грн/ммінімальна - Білківська СЛА – 3,20 грн/м2

- по закладам культури району максимальна - ДМШ – 13 грн/м2, мінімальна -  міський клуб Ветеран – 2,61 грн/м2.

Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 14.02.13 № 57-ОД до закладів бюджетної сфери доведені ліміти на споживання енергоносіїв на 2013 рік .

Фактично за 11 місяців бюджетними установами спожито:

Електроенергії в розмірі – 86 % доведеного ліміту

Природного газу в розмірі – 77 % доведеного ліміту

Окрім цього сектором інфраструктури щоденно по кожному бюджетному та комунальному закладу проводиться моніторинг добового споживання природного газу. Інформація по добовому споживанню природного газу, в комунальній теплоенергетиці міста, надається до управління житлово-комунального господарства Сумської обласної державної адміністрації, та знаходиться на особистому контролі заступника голови обласної державної адміністрації Яговдика І.О.

Проблемним питанням в енергозбереженні міста залишається експлуатація теплової мережі КП ТРР “Райкомунгосп” розташованій по вул.Л.Татаренка, в якій знаходиться близько 90м³ теплоносія. З метою усунення втрат тепла та надмірного використання енергетичних ресурсів КП ТРР “Райкомунгосп”  розроблено кошторис на будівництво теплової мережі-перемички від від ТК10 до ТК 20 по вул. Миру. Впровадження данного заходу дозволило б забезпечити беззбиткову діяльність підприємства, але реалізація вищезазначеного будівництва не можлива, через відсутність дозволу від Тростянецької міської ради, що аргументує відмову не відповідністю даного заходу схемі теплопостачання міста. До цього часу міська рада не дивлячись на домовленості з фахівцями  Сумського Державного Університету  не замовила внесення змін до схеми теплопостачання в м. Тростянець

В заключення, враховуючи вищевикладене, хочу акцентувати увагу керівників бюджетних закладів на тому, що враховуючи вимоги постанов Кабінету Міністрів України по жорсткому режиму економії бюджетних коштів та здійснення заходів щодо скорочення споживання електричної енергії, необхідно найближчим часом вжити всі необхідні заходи по утепленню приміщень, скороченню споживання ПЕР, передбачити в бюджетах установ кошти на заміну ламп розжарювання на КЛЛ, заготівлі дров на наступні періоди та інші низькозатратні заходи по максимальному енергозбереженню. Дані питання повинні знаходитись під постійний особистим контролем керівників.