Зміни в пенсійному законодавстві

                 З 1 липня 2013 року набув чинності Закон України "Про внесення змін  до деяких  законів  України  щодо  призначення та індексації пенсії " (№ 231- УІІ). Цим Законом внесено зміни в закони "Про загальнообав'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам".

 

                 Законом № 231-УІІ урегульовано низку питань пенсійного забезпечення, а саме:

-          Про зарахування до страхового стажу часу перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами:

Починаючи із січня 2004 року під час призначення пенсій за нормами Закону України "Про загальнообов'якове держане пенсійне страхування " (далі - Закон № 1058) час перебування жінок у відпустціу зв'язку з вагітністю та пологами в страховий стаж не зараховували, так як їх не вважали застрахованими особами і, відповідно, за них не сплачували внески в Пенсійний фонд. Відтепер це питання врегульовано. З липня 2013 року особи, що перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами й отримують відповідну допомогу, будуть застрахованими особами і цю відпустку зараховуватимуть у страховий стаж під час призначення пенсії.

                

-          Урегульовано питання виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника дітям, які досягли 18-річного віку у період перерви в навчанні:

За чинною редакцією Закону № 1058, діти, що отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника та які досягли 18-річного віку, втрачали право на отримання такої пенсії за місяці перерви в навчанні між закінченням одного навчального закладу і вступом в інший. Тобто дитині, що закінчила школу в червні, а розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня, пенсію за липень і серпень не виплачували. Діти не отримували пенсію у період перерви в навчанні навіть в одному й тому самому закладі (між отриманням кваліфікації бакалавра і вступом у магістратуру). Новий Закон ці питання виправив і діти, якщо вони навчаються за денною формою навчання, матимуть можливість отримувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника у періоди перерви в навчанні, але за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

 

-          Опрацьовано зміну механізму перерахунку пенсій з 1 березня кожного року, що передбачено в частині другій статті 42 Закону № 1058. Порядок здійснення такого перерахунку, як і раніше, визначатимуть у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

               Якщо за чинним законодавством право на перерахунок пенсій визначали залежно від того, на скільки попереднього року зріс розмір пенсії особи, то в зв'язку зі змінами, внесеними новим Законом, це не матиме значення. Перерахунку фактично підлягатимуть усі пенсії, призначені раніше за  Законом № 1058. При цьому заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, буде підвищено на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Кожному пенсіонеру гарантовано підвищення заробітної плати, з якої призначено чи попередньо перераховано пенсію,  на коефіцієнт, не менший за зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік,

 

-          Удосконалені питання оптимізації заробітної плати для обчислення пенсії шляхом першочергового виключення періодів отримання допомоги по безробіттю та визначення середньомісячного коефіцієнта зарплати особи за наявності неповних місяців страхового стажу:

                Закон № 231-УІІ надає можливість пенсіонерам під час визначення зарплати для обчислення пенсії з періоду, за який враховують заробітну плату (дохід) для її обчислення, насамперед виключити періоди одержання допомоги по безробіттю (за ці періоди враховують мімімальну зарплату) незалежно від їх періодичності. Також удосконалено механізм визначення середньомісячного коефіцієнта зарплати особи за наявності неповних місяців страхового стажу (місяці, в яких заробіток менший за мімімальну заробітну плату).

                Всі ці фактори дають можливість збільшити розмір пенсії. І як зазначила Міністр соціальної політики України Наталія Королевська, коментуючи набрання чинності Закону № 231-УІІ, це перший крок з модернізації пенсійної системи.