СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ДІТЕЙ

Відповідно до Закону України «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», Положення про службу у справах дітей до повноважень служби входить здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей, здійснення заходів соціального патронажу, участі у розгляді судами справ щодо дітей і захисту їх прав та інтересів.

 Під соціальним захистом неповнолітніх у даному Законі слід розуміти комплекс заходів і засобів соціально-економічного та правового характеру щодо забезпечення прав дітей на життя, розвиток, виховання, освіту, медичне обслуговування, надання матеріальної підтримки.

З метою соціально-правового захисту дітей працівники служби у справах дітей  беруть участь у судових засіданнях по розгляду як цивільних, так і кримінальних справ, а саме: щодо неповнолітніх, які вчинили злочин; про поміщення неповнолітніх правопорушників до приймальників-розподільників для неповнолітніх; усиновлення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; позбавлення батьків батьківських прав; визначення порядку участі у вихованні дітей тих з батьків, які проживають окремо, та участі баби або діда у вихованні онуків; поновлення батьківських прав і розв’язання спорів між батьками щодо місця проживання дітей; інші питання, пов’язані з особистими та майновими правами неповнолітніх.

 За поточний період 2013 року працівниками служби у справах дітей Тростянецької районної державної адміністрації  було взято участь у 52 судових засіданях. На сьогодні як позитив, слід відмітити кількість судових засідань щодо неповнолітніх, які вчинили злочин. Так, станом на 10.09.2013 року спеціалісти прийняли участь у 5 засіданнях по кримінальним справам за участю неповнолітніх, до кримінальної відповідальності притягнено 2 неповнолітніх, за аналогічний період 2012 року відбулося 42 таких засідання, прийнято рішення відносно 13 неповнолітніх осіб.

За поточний період 2013 року спеціалістами служби прийнято участь у 36 судових засіданнях з питання позбавлення батьків батьківських прав. Зменшилась кількість осіб, які позбавлені батьківських прав: 4 в поточному році  проти 9 за аналогічний період минулого року.

Статистика свідчить, що є тенденція в сторону збільшення, майже вдвічі, кількості судових процесів, на яких розглядається порядок участі у вихованні дітей одним із батьків, або усунення перешкод у спілкуванні з дитиною одним із батьків, встановлення місця проживання дитини з одним із батьків. При цьому, слід відмітити, що як правило, такі питання попередньо розглядаються на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини, яка діє при райдержадміністрації, приймається відповідне рішення, яке часто не виконується одним із батьків, а другий звертається до суду. Спеціалісти служби у справах дітей з метою всебічного вивчення ситуації досліджують матеріали, подані на комісію заявниками та здійснюють відповідні заходи і тому такі питання змушені розглядати і вивчати повторно для судових засідань.

З метою надання висновку до суду щодо захисту прав дітей, як правило проводиться обстеження умов проживання неповнолітніх та їх батьків, бесіди з батьками та іншими учасниками судового процесу, складаються відповідні акти та надаються висновки до суду. На засіданнях комісії з питань захисту прав дитини розглядається до 40% питань щодо захисту майнових та житлових прав дітей.

Для вирішення питань соціального захисту неповнолітніх , служба у справах дітей координує зусилля різних підрозділів місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і спрямовує свою діяльність на забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей.