ДОВІДКА про стан обслуговування одиноких непрацездатних громадян та надання їм соціально-побутових послуг Тростянецьким районним територіальним центром соціального обслуговування

            Соціальний захист населення є одним із важливіших напрямків державної політики. В умовах ринкової економіки гостро постала проблема соціального захисту непрацездатного населення, саме ця категорія громадян є найуразливішою. Право громадян похилого віку, інвалідів, інших осіб, які не здатні до самообслуговування і потребують соціальної допомоги з боку держави визначено в низці законів України, серед яких одним з головних є Закон «Про соціальні послуги».

Основними надавачами соціальних послуг за місцем проживання громадян є територіальні центри. На сьогодні до структури Тростянецького районного територіального центру соціального обслуговування входять п’ять відділень: два відділення соціальної допомоги вдома, відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, відділення соціальної реабілітації дітей–інвалідів, відділення денного перебування та центр обліку бездомних осіб. 

Основними  напрямками роботи територіального центру є :

            - обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів відділеннями соціальної допомоги вдома;

      - надання громадянам похилого віку, інвалідам послуги соціальної адаптації та консультування з метою створення належних умов їх соціального захисту та інтеграціїу суспільство відділенням денного перебування;

            - організація надання матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам,   забезпечення соціального захисту бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення  волі, надання соціально-побутових послуг з прання білизни, ремонту та пошиву одягу,  дрібного ремонту відділенням організації надання адресної та грошової допомоги;

- надання реабілітаційних послуг дітям–інвалідам відділенням соціальної     

реабілітації.

            Всі послуги надаються відповідно до Державних стандартів.

            В колективі територіального центру  працюють 60 кваліфікованих працівників. Тридцять сім соціальних робітників центру ( 10 по місту та 27 в сільській місцевості)   надають одиноким пенсіонерам систематичну допомогу в купівлі продуктів харчування, доставці медикаментів, приготуванні їжі, прибиранні житла, тощо.

          Норма навантаження на одного соціального робітника складає: по місту – 13 чол., в сільській місцевості – 10 чол.  На сьогоднішній день є вакансії на посади соціальних робітників по Люджанській, Печинській с/ радам та по місту. Проводиться  робота по підбору кадрів на вищевказані вакансії.

           Пріоритетним напрямком роботи територіального центру соціального обслуговування є надомне обслуговування одиноких непрацездатних громадян.

Станом на 01.09.2016 на території району виявлено 851 непрацездатних громадян, інвалідів, які потребують різних видів соціальної допомоги. Із цієї кількості територіальним центром обслужено706 чол. (місто – 405чол., село – 301 чол.) (83 % від потреби).

Відділеннями соціальної допомоги вдома територіального центру  надано різних видів послуг 520 чол., в тому числі:

- місто – 219 чол.;

            - в сільській місцевості – 301 чол.

          Районним територіальним центром соціального обслуговування надаються соціальні послуги на безоплатній та платній основах. Вартість обслуговування станом на 01.09.2016 на платній основі становить 20,19 грн. за годину.  За 8 місяців поточного року територіальним центром надано платних соціальних послуг  67 чол. на суму 12,4 тис. грн.( на 33% більше в порівнянні з минулим роком). Найбільшим попитом серед непрацездатних громадян користуються послуги:

            - ведення домашнього господарства;

            -придбання і доставка продовольчих, промислових товарів та медикаментів;

            - надання допомоги в оплаті комунальних послуг.

Працівниками територіального центру проведено моніторинг та виявлено потребу серед одиноких непрацездатних громадян, які знаходяться на обслуговуванні установи в оформленні субсидії на тверде паливо, скраплений та природній газ, житлово-комунальні послуги. На опалювальний період 2016-2017 років оформлені документи на 174 чол. для призначення житлових субсидій на тверде паливо.  Автоматичний перерахунок субсидії проведено 314 громадянам, робота в цьому напрямку проводиться постійно.

            В територіальному центрі започатковано  проведення суботників по благоустрою житла одиноких громадян. Протягом року силами працівників проведено 17 суботників  в оселях одиноких (Білка-  4 чол., Боромля - 6 чол. Кам`янка-2 чол., місто - 5 чол.). Надана допомога в оформленні документів для влаштування в будинок – інтернат  одинокій пенсіонерки с. Білка. Проведена робота щодо переоформлення пенсії  по втраті годувальника інваліду з дитинства Колісник В.І. На осінньо-зимовий період 2016-2017 років всі пристарілі громадяни забезпечені паливом та овочами в повному обсязі  відповідно до потреби, а саме:  вугілля -     4 чол.,  дрова - 174 чол., овочі - 453 чол. Проведено дрібних ремонтів 189 одиноким непрацездатним громадянам.

            При територіальному центрі соціального обслуговування діє мультидисциплінарна команда.  До її складу включені фахівці територіального центру соціального обслуговування. Постійно проводиться моніторинг щодо визначення переліку послуг, здійснюється аналіз потреб осіб та визначення їх чисельності для надання соціальної допомоги.

            Станом на 01.09.2016 відповідно до затвердженого графіка  мультидисциплінарною командою здійснено 16 виїздів у сільську місцевість. Під час виїздів спеціалістами надано 703 послуги для 145 одиноких непрацездатних громадян:

-          інформаційні послуги – 143;

-          обробіток присадибної ділянки – 98;

-          дрібний ремонт будинків – 134;

-          послуги з пошиву та ремонту одягу – 22;

-          прибирання приміщення – 138;

-          прання білизни – 17;

-          рубання та складання дров – 91;

-          відкидання снігу (сезонно) – 10

            Робота мультидисциплінарної команди стала більш ефективною в порівнянні з минулим роком на 17%.

            Відділення денного перебування територіального центру надає громадянам похилого віку, інвалідам послуги соціальної адаптації та консультування з метою створення належних умов  їх соціального захисту та інтеграціїу суспільство. У відділенні проводяться заходи спрямовані на розвиток різнобічних інтересів і потреб людей похилого віку. Діють різноманітні гуртки, здійснюються походи до музеїв та поїздки до визначних місць.  Відвідувачі відділення активно приймають участь в культурно - мистецьких заходах міста. Протягом 8 місяців 2016 року у відділенні отримали  послуги 153 чол.

При територіальному центрі соціального обслуговування функціонує «Університет третього віку», основним  завданням якого є організація та проведення навчання та освітніх заходів для людей похилого віку. Протягом 2015-2016 навчального року в університеті пройшли  навчання 148 чол. на факультетах :

–        «Основи комп`ютерної грамотності» - 38 чол.;

–        «Основи медицини та здорового способу життя» - 34 чол.;

–        «Факультет англійської мови» - 39 чол.;

–        «Мистецький» - 37 чол.

Навчання на факультетах проводять волонтери на громадських засадах.

Кількість бажаючих навчатися в «Університеті третього віку збільшилася (2014-2015 н.р. – 137 чол., 2015-2016 н.р. – 148 чол.).

             Відділення  організації  надання  адресної натуральної та грошової  допомоги  територіального  центру  надає соціально-економічні послуги громадянам похилого віку, інвалідам. Протягом 8 місяців 2016 року виявлено 186 громадян похилого віку, які потребували в наданні натуральної допомоги.  Надано благодійної допомоги приватними  підприємцями району 186 чол. на суму 4,7 тис.грн. (солодощі та продукти харчування). Тростянецькою міською радою надана матеріальна допомога ветеранам війни продуктовими наборами на суму 40,06тис. грн.,та грошова допомога 2 особам на суму 0,5 тис. грн., в тому числі і ветеранам які обслуговуються територіальним центром.

            На території Боромлянської сільської ради відділення адресної  допомоги  надає на  платній  та безоплатній основі швацькі послуги, послуги з прання білизни, з дрібного ремонту. За звітний період надано 734 відповідних послуг, в т.ч. 69 платних на суму 2,05 тис.грн. :

            - швацькі послуги – 256 в т.ч. 41 платних на суму 1,14 тис.грн.;

            - послуги з прання білизни – 314 в т.ч. 28 платних на суму 0,91 тис.грн.;

            - послуги з дрібного ремонту – 164.

            З  1996 року в територіальному центрі діє “Банк одягу”, який забезпечує одягом та взуттям бувшого у вжитку малозабезпечених та бездомних громадян. Протягом 2016 року прийнято від населення 132 одиниці одягу та взуття бувшого у вжитку, які були надані 79 потребуючим громадянам. З 2007 року функціонує пункт прокату технічних засобів реабілітації для інвалідів та хворих людей. На сьогодні інвалідними візками користуються 5 одиноких громадян, які знаходяться на обслуговуванні територіального центру.

            При територіальному центрі функціонує центр обліку бездомних осіб. На сьогоднішній день бездомних громадян в центрі обліку не зареєстровано.

 В структурі територіального центру з 2004 року створено та діє відділення соціальної реабілітації дітей – інвалідів. Відділення здійснює роботу з соціальної адаптації та соціально-побутової реабілітації дітей-інвалідів з фізичними та розумовими вадами без відриву їх від сім’ї із залученням до участі в реабілітаційному процесі батьків, інших членів сім’ї.    Реабілітаційні послуги надаються згідно з індивідуальною програмою реабілітації дитини-інваліда. На кожну дитину-інваліда розроблений індивідуальний сімейний план. Організація реабілітаційного процесу у відділенні соціальної реабілітації проводиться за такими напрямками:соціальна реабілітація -  пристосування дитини до навколишнього середовища;  корекційно - розвиваюча  реабілітація -  розвиваючі заняття.

 Станом на 01.09.2016 на обліку в управлінні соціального захисту населення знаходиться 119 дітей з особливими потребами, із них по місту - 77 чол., в сільській місцевості - 42  чол.  У  відділенні  соціальної реабілітації дітей-інвалідів послуги отримали 28 дітей, із 41 дитини, які потребують за рекомендацією лікарів реабілітаційних заходів у відділенні.

Працівники відділення з особливою увагою ставляться до кожної дитини. Щомісячно проводять різноманітні свята, тематичні заходи, родинні свята.

У відділенні велика увага приділяється культурно-мистецькому вихованню та розвитку творчих здібностей. Для дітей з особливими потребами  організована робота гуртків: художньо-театральний; вокально-танцювальний; декоративно-прикладне мистецтво; «Комп’ютерний світ». Вихованці відділення щорічно беруть участь у районних та обласних фестивалях для дітей з особливими потребами.

            Відділення соціальної реабілітації тісно співпрацює зі  службою у справах дітей, РЦСССДМ, районним  відділом освіти та відділом освіти міської ради, районною громадською організацією інвалідів які допомагають у проведенні заходів для дітей-інвалідів.

З  двома дітьми-інвалідами, які відвідують відділення вчитель індивідуального навчання загальноосвітньої школи №2 за спеціальною програмою проводить заняття  безпосередньо у відділенні. Це дозволяє дітям не бути ізольованими,  активно спілкуватися з однолітками   та отримувати комплексну соціальну реабілітацію.

Діти з особливими потребами Тростянецького району можуть також отримати комплекс соціальних, психологічних, медичних заходів у Сумському обласному центрі соціальної реабілітації 

У 2016 році пройшли курс реабілітації у Сумському обласному центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів 15 дітей-інвалідів із 34, які потребують реабілітації за рекомендаціями лікарів.

            Діяльність районного територіального центру соціального обслуговування  постійно висвітлюється в засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Тростянецької районної державної адміністрації. Протягом 8 місяців 2016 року було надруковано 23 статті відповідного характеру.

            На сьогодні проблемним питанням територіального центру є недостатнє фінансування установи. На утримання територіального центру соціального обслуговування на 2016 рік при  потребі  2173,3 тис.грн. (оплата праці – 2067,3 тис. грн.;  комунальні послуги – 96,3 тис. грн. та  оплата послуг (крім комунальних) - 9,7тис.грн.) затверджено кошторисом доходів і видатків   - 1978,7 тис.грн. (оплата праці – 1872,7 тис. грн.; комунальні послуги  - 96,3 тис. грн.; та оплата послуг (крім комунальних) - 9,7тис.грн.).

       Незабезпеченість по заробітній платі складає 194,6 тис. грн. Місячний фонд заробітної плати згідно штатного розпису -  181,1тис.грн.

         З метою економії бюджетних коштів  відсутня заміна соціальних робітників на час основної щорічної відпустки та збільшено норму навантаження на одного соціального робітника: по місту -  13 чол., в сільській місцевості – 10 чол.  при нормативах  відповідно: місто – 10, сільська місцевість – 6 (постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 №1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)»). Як результат, відбулося переведення соціальних робітників на неповні посадові оклади. Із загальної кількості (37 чол.) на 0,5 посадового окладу працює 2 чол., на 0,75 – 3 чол.

       Економія коштів за 8 місяців поточного року склала 23,4тис.грн.

        Керуючись ч.1 п.23 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  сільським головам були направлені листи щодо можливості передбачити в місцевих бюджетах на 2016 рік кошти на оплату праці соціальних робітників на підвідомчих територіях.  Вільні залишки коштів на часткове утримання соціальних робітників були направлені лише  Боромлянською сільською радою в сумі 100,6 тис. грн.

     Зважаючи  на  вищезазначене  до кінця року незабезпеченість  на оплату праці працівникам територіального центру складає 171,2 тис. грн.

 

 

 

Начальника  управління соціального захисту

населення Тростянецької районної

державної адміністрації                                                                                     Л.І.Басова