Інформація про стан пасажирських перевезень у Тростянецькому районі у 2015 році

Станом на 22.05.2015 року мережа внутрішньо районних маршрутів налічує 7 маршрутів, які обслуговуються перевізниками ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» та ФОП Віннікова Т.П.

 

 

 

 

 

№ п/п

Назва маршруту

Перевізник

Дні виконання рейсів

Стан виконання

 

1

Тростянець – Жигайлівка

АТП – 15946

3,5

виконується

2

Тростянець – Мартинівка*

АТП – 15946

4

Не виконується

3

Тростянець – Мащанка

АТП – 15946

3,5

Виконується

4

Тростянець – Криничне*

АТП – 15946

3

Не виконується

5

Тростянець – Дернова

( кільцевий)*

АТП – 15946

3,5

Не виконується

6

Тростянець – Дернова - Суми

ФОП Віннікова

щоденно

виконується

 

* дія договору закінчилася 19.03.2015 року.

У 2015  році склалась складна ситуація з перевезеннями пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньо-районних маршрутах. Усі внутрішньо районні автобусні маршрути є збитковими. Регулярно виконувались лише маршрути приватним перевізником Вінніковою Т.П. на маршруті Дернова-Тростянець-Суми. Решта маршрутів перевізником ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» або взагалі не виконувалися, або виконувалися нерегулярно.

Основна причина невиконання рейсів – збитковість маршрутів через різке зростання цін на паливно-мастильні матеріали, постійне скорочення пасажиропотоку через демографічне скорочення сільського населення . Крім того, значною проблемою у забезпеченні автотранспортних перевезень є стан автомобільних доріг загального користування, близько 90% яких потребують невідкладного капітального ремонту.

На даний час по Тростянецькому району внутрішньорайонним автобусним сполученням не охоплено:

Білківська сільська рада ( с.Білка, с.Грузьке)

Буймерська сільська рада ( с.Буймер, с.Скрягівка)

Зарічненська сільська рада ( с.Зарічне, с.Лучка)

Гребениківська сільська рада ( с.Гребениківка, с.Набережне, с.Братське)

Кам’янська сільська рада ( с.Кам’янка, с.Кам’янецьке)

До с. Буймер здійснює заїзд міжрайонний автобусний маршрут ФОП Шинкаренко з кінцевим пунктом м. Лебедин. Населення сіл Гребениківської та Боромлянської сільських рад користується транзитним автотранспортом, який рухається по дорозі Суми-Полтава.

Приміські маршрути які виконуються ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» є збитковими, отримані збитки покриваються за рахунок міських маршрутів.

ФОП  Віннікова Т.П. у зв’язку з нерентабельністю перевезень скоротила виконання рейсів на маршрутах Дернова - Тростянець та Тростянець – Суми.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень на приміських маршрутах покладається на обласні державні адміністрації, а на міських маршрутах на виконавчі комітети відповідних рад.

При цьому,  усі конкурсні процедури по визначенню виконавців приміських маршрутів, паспорти маршрутів, договори та інша документація знаходиться в облдержадміністрації, а по місту відповідно в Тростянецькій міській раді.  Контроль за дотриманням вимог паспортів та договорів забезпечуються службами «Сумиавтотранссервісу» та Головтрансінспекцією. Контроль регулярності виконання приміських рейсів забезпечується автостанцією Тростянець.    

Поряд з цим, у березні 2015 року по автобусному  маршруту Тростянець – Криничне  та Тростянець – Мартинівка закінчився термін дії договорів (договір №19-10 від 20.03.2010 р.). В зв’язку з цим 20 березня 2015 року в районній газеті «Новини Тростянеччини» було оголошено конкурс з перевезення пасажирів на приміських маршрутах загального користування.

Через відсутність пропозицій від претендентів на вищезгадані маршрути, конкурс не відбувся. 

У зв’язку із високою вартістю підготовки документів на конкурс  ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» відмовляється від подання пакету документів для участі у конкурсі та подальшого виготовлення нормативно – правових документів, які регулюють процеси перевезення пасажирів.

Згідно з  постановою Кабінету Міністрів України №1081  від 3 грудня 2008 року замовник перевезень має право укладати тимчасовий договір з перевізником один раз на строк до трьох місяців до проведення конкурсу.

В зв’язку з тим, що конкурс не відбувся,  директорові ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» було запропоновано укласти тимчасовий договір з Тростянецькою районною державною адміністрацією на перевезення пасажирів на приміських маршрутах загального користування строком до трьох місяців до проведення конкурсу.

До Тростянецької РДА з початку 2015 року надходять звернення від голів сільських рад, де припинилися маршрути ( Буймер, Мащанка, Жигайлівка, Криничне) зі скаргами від жителів населених пунктів. Відповідні листи про припинення маршрутів було направлено до відділу інфраструктури ОДА з пропозиціями про перегляд тарифу на перевезення до економічно обґрунтованого рівня. Крім того, при голові Тростянецької райдержадміністрації неодноразово проводилися робочі наради з сільскими головами Мартинівської, Мащанської, Жигайлівської, Криничанської сільських рад та перевізником ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946»  з приводу припинення перевезення та пошуку шляхів вирішення цієї проблеми. За результатами   нарад   було  прийнято  рішення   щодо   вивчення питання відшкодування перевізнику збитків від регульованого тарифу шляхом надання компенсації за рахунок соціальних угод, які надають сільськогосподарські підприємства, які працюють на  території цих сільських рад.

Рух автобусів до с. Жигайлівки та с. Мащанки в результаті проведеної роботи було відновлено. Але це не вирішує проблему у повному обсязі. Питання відновлення маршрутів до с. Мартинівка та с. Криничне залишається невирішеним.

Однією з причин, яка також впливає на незадовільний рівень пасажироперевезень у сільській місцевості є низький граничний тариф на перевезення в автобусах на приміських маршрутах, який з липня 2011 року до квітня 2015 року не переглядався та складав  34 коп.

06.04.2015 року розпорядженням голови Сумської облдержадміністрації був встановлений новий граничний тариф у розмірі 45 коп.  за 1 кілометр проїзду. Але, за інформацією перевізника ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» він не покриває збитків від перевезень у сільській місцевості, фактична собівартість перевезення одного пасажира на 1 кілометр постійно зростає та за підрахунками перевізника досягає близька 90 коп. при умові зростання ціни на паливно-мастильні матеріали та постійного зменшення пасажиропотіка на селах.

При цьому, відповідно до Постанови КМУ від 25.03.2015 р. № 240 «Про внесення змін у додаток до Постанови КМУ від 25.12.1996р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» було виключено пункт про те, що обласні органи державної виконавчої влади, а також Київська та Севастопольська міськдержадміністрації мають право встановлювати і регулювати тарифи на перевезення пасажирів і багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху, в приміському та міжміському, внутрішньо обласному сполученні.

За 2014 рік обсяги пасажирських перевезень автомобільним транспортом по Тростянецькому району, за даними обласного управління статистики, склали 1 169,1 тис. пасажирів, що становить 103,1 % до 2013 року. Пасажирооборот склав 6,8 млн. пас. км., або 104% до 2013 року.

За січень – квітень  поточного року перевезено 379,8 тис. пасажирів, або 96,8% до відповідного періоду минулого року. При цьому пасажирооборот склав 2,2 млн. пас.км , що становить 97,2% до січня – квітня 2014 року.

На даний час послуги по перевезенню пасажирів по м. Тростянець надають перевізники: ПрАТ «Тростянецьке АТП-15946», ПП Тітов А.О., ПП Коломак М.І., ПП Марченко О.М. та КП ТМР «Тростянецькомунсервіс».

Пасажирські перевезення в місті виконуються на дев’яти  автобусних маршрутах, при цьому всі повинні  забезпечують перевезення пільгового контингенту.

На території Тростянецької міської ради є діючими сім договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, а саме:

- договір № 1 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 24.09.2013 року, укладений з ФОП Тітовим А. О. Перевезення пасажирів здійснюється автобусами ПАЗ 32053-07 (2 шт.) та БАЗ 22154 ЗНГ на міських автобусних маршрутах № 2 «Сосновий бір-Вокзал-ЦРЛ» та № 8 «Сосновий бір-Вокзал-Дачі»;

- договір № 2 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 18.09.2014 року, укладений з ФОП Марченко О. В. Перевезення пасажирів здійснюється автобусами ГАЗ 3221314 та РУТА А0483 СПГ на міських автобусних маршрутах № 1 «Смородино-Вокзал-Радомля» та № 7 «Вокзал-ЦРЛ»;

- договір № 3 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 17.04.2015 року (тимчасовий), укладений з ВАТ «Тростянецьке АТП 15946». Перевезення пасажирів здійснюється автобусами ГАЗ 322132 (2шт.),                 ГАЗ 32213 та ГАЗ-ЧАЗ 32213 на міському автобусному маршруті № 10 «Вокзал-ЦРЛ»;

- договір № 4 на перевезення пасажирів автомобільним                  транспортом від 17.04.2015 року (тимчасовий), укладений з                                                              КП ТМР «Тростянецькомунсервіс». Перевезення пасажирів здійснюється автобусом ПАЗ 3205 на міському автобусному маршруті № 5 «Вокзал-ЦРЛ»;

- договір № 5 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 18.08.2011 року, укладений з ВАТ «Тростянецьке АТП 15946». Перевезення пасажирів здійснюється автобусами ПАЗ 32054-07 (2 шт.), ГАЗ 322132 та ГАЗ-ЧАЗ 32213 на міських автобусних маршрутах № 4 «Вокзал-ЦРЛ» та № 9 «Радомлянська-Зарічна»;

- договір № 6 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 18.08.2011 року, укладений з ФОП Коломак М. І. Перевезення пасажирів здійснюється автобусом ГАЗ 322132 на міському автобусному маршруті № 6 «Хлібозавод РСС-Вокзал-ЦРЛ»;

- договір № 7 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 20.09.2013 року, укладений з КП ТМР «Тростянецькомунсервіс». Перевезення пасажирів здійснюється автобусом ПАЗ 3205 на міському автобусному маршруті № 3 «Дачі-ЦРЛ-Вокзал».

Виконавчим комітетом Тростянецької міської ради з перевізниками постійно проводяться наради та обстеження маршрутів руху автобусів, щодо безпечного перевезення та якісного перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах.  Так, рішеннями міськвиконкому № 182 та № 183 від 05.05.2015 року «Про розгляд заяви гр. Ус Н. В.» та «Про розгляд заяви гр. Михайлової О. П.» було попереджено перевізників ФОП Тітова А. О. та ВАТ «Тростянецьке АТП 15946» про необхідність прийняти ними  до підлеглих водіїв відповідних мір, щодо недопущення в подальшому порушення умов договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, а в разі подальшого допущення перевізником порушень умов договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом року Тростянецька міська рада вимушена буде ініціювати питання про розірвання діючих договорів.

Поряд з цим, за ініціативи облдержадміністрації були направлені листи на перевізників стосовно пільгового перевезення учасників АТО у приміському та міському транспорті. Було досягнуто домовленість про безкоштовний проїзд такої категорії громадян при пред’явлені відповідного документа.

За інформацією Управління соціального захисту населення Тростянецької райдержадміністрації, пільгові перевезення в районі забезпечуються на автобусних маршрутах ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» та КП «Тростянецькомунсервіс», на залізниці – Сумською дирекцією залізничних перевезень. Пільгові перевезення автомобільним транспортом забезпечують населення тринадцяти сільських рад району та м. Тростянець, залізниця проходить через території трьох сільських та міської ради.

Кошторисні призначення на 2015 рік за перевезення пільгових категорій громадян по ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» складають 505700 гривень, по комунальному підприємству Тростянецької міської ради «Тростянецькомунсервіс» - 65000 гривень.

З підприємством ПрАТ «Тростянецьке АТП 15946» укладений договір від 27.01.2015, згідно якого перевізник здійснює приміські та внутрішньо-міські маршрути. Так, за січень - квітень 2015 року перевезено 35400 пільговиків (на міських маршрутах – 34600, на приміських - 800) на загальну суму 116514 грн., профінансовано з урахуванням заборгованості на 01.01.2015 (32269,00 грн.) 113436,34 грн., кредиторська заборгованість на 01.05.2015 складає 35346,66 грн..

27.01.2015 з комунальним підприємством міської ради «Тростянецькомунсервіс» укладений договір на перевезення пільгових категорій громадян на маршрутах міського сполучення. За січень - квітень  2015 року було перевезено 5153 пільговиків на загальну суму 18812,50 грн., а профінансовано з врахуванням заборгованості на 01.01.2015 (10085,00 грн.) – 24402,50 грн. Кредиторська заборгованість на 01.05.2015 складає 4495,00 грн.  

Залізничним транспортом перевезено 26 тис. 169 пасажирів на суму 138,864 тис. грн., профінансовано 121,825 тис. грн.., заборгованість на 01.05.2015 року складала 75,04 тис.грн.

Крім того, з 01 червня 2015 року зменшено кількість категорій осіб, яким надаються пільги на проїзд у громадському транспорті. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76 – VIII внесено зміни до ряду законів, що деталізують умови надання пільг деяким категоріям громадян.

Право на пільговий проїзд зберігається за: інвалідами війни та учасниками бойових дій;  інвалідами І групи та особами, які їх супроводжують; інвалідами ІІ групи; постраждалими від аварії на Чорнобильській АЕС І та ІІ категорій; дітьми-інвалідами; дітьми-сиротами; дітьми, батьки яких позбавлені батьківських прав; учнями з малозабезпечених сімей.