АНАЛІЗ ІНФЕКЦІЙНОЇ ЗАХВОРЮВАНОСТІ В ТРОСТЯНЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ЗА 2018 РІК.

       Епідемічна ситуація в Тростянецькому  районі  на даний час залишається стабільною . Протягом   2018 року  епідспалахів серед населення району не зареєстровано. Виключенням є виражений сезонний підйом захворюваності на гострі респіраторні  вірусні інфекції 

Не стабільна соціально - економічна ситуація сприяє зниженню життєвого рівня, культури обслуговування у побуті, погіршенню гігієнічної поведінки та здоров’я населення, розповсюдженню інфекційних хвороб, що передаються через брудні руки, харчові продукти, воду. Інтенсивність епідемічного процесу інфекційних хвороб найчастіше відмічається в літній та осінній періоди року і потребують постійної до себе уваги.

Захворювання на сальмонельоз становлять велику групу зоонозів, що викликають широко розповсюдженими у природному осередку бактеріями роду Salmonella і супроводжується явищами гастроентериту та інтоксикації. У  96% - 98% випадків захворювання пов’язані із споживанням інфікованої їжі. У харчових продуктах, особливо в напівфабрикатах, сальмонели не лише зберігаються, але й швидко розмножуються. Епідеміологічною особливістю сальмонельозу є раптовість і масовість захворювань та літня сезонність, проте в нашому районі зустрічаються поодинокі випадки. 

У  2018 році по Тростянецькому району зареєстровано 11 випадків сальмонельозу в порівнянні з минулим 2017 роком кількість хворих зменшилася в 1,5 рази. Показник  захворюваності складає 31,8 на 100 тис.населення і він вищий в 1,6 раз в порівнянні з обласним. Стабільно високі показники захворюваності серед жителів міста,  в 2018 році – 7 випадків, що становить 63%  проти 11(64,7%)  - в 2017 році . Аналізуючи віковий розподіл випадків сальмонельозу можна зробити висновок, що майже половина зареєстровано серед дитячого населення віком до 17 років. Випадки сальмонельозу реєструвалися серед дітей, які відвідують організовані колективи, але при проведенні епідеміологічного розслідування встановлено, що хворобу спричинили харчові продукти придбані в магазинах міста та вжиті вдома.

Джерелом зараження, зі слів хворих, стали харчові продукти такі, як сальтисон,  яйця  та ковбасні вироби, придбані в продуктових магазинах міста, яйця споживалися домашні.

Рівень захворюваності на ентерити, гастроентерити та харчові токсикоінфекції знаходиться майже на рівні 2017 року  і  становить 94,4 в 2018 році    проти 97,3 в 2017 році  на 100 тис.населення. В 2018 році обласний показник захворюваності на гострі кишкові інфекції не значно перевищений  (обласний показник захворюваності- 82,41).

Якщо протягом попередніх років реєструвалися випадки кишкових інфекцій в основному серед дитячого населення району і складали 72% від загальної кількості, то в 2018 році діти в структурі захворювань кишковими інфекціями складають 50%. Найвища кількість захворювань кишковими інфекціями  у районі реєструється у віковій групі дітей до 1 року та складає 52,9%. Захворюваність дітей від 1 року до 4 років життя залишається високою. У 72% випадках ці діти знаходяться на штучному вигодовуванні.

      Серед харчових факторів інфікування людини у 52% встановлено порушення умов приготування страв вдома, 18%- вживання немитих овочів і фруктів, 15% - порушення зберігання продуктів в домашніх умовах, 6%- вживання продуктів із закінченим терміном реалізації в домашніх умовах, 2%- вживання продуктів сумнівної якості, 7%- вживання продуктів придбаних в місцях стихійної торгівлі.

        Незважаючи на вагомі досягнення у боротьбі з кишковими інфекціями і їх профілактиці, що спостерігається в останні роки, вони продовжують залишатись однією з найактуальніших проблем  і потребують постійної до себе уваги.

        Окремою важливою проблемою є профілактика вірусного гепатиту А. Епідемічна ситуація характеризується високою інтенсивністю циркуляції вірусу та чисельністю сприйнятливих до інфекцій осіб, особливо дітей.

Розповсюдженню вірусного гепатиту А сприяють не задовільні соціальні та природні фактори життєдіяльності населення, порушення гігієнічної поведінки, не якісна питна вода в результаті аварій на водогінних та каналізаційних  мережах, а також вживання інфікованої води з шахтових колодязів громадського користування  та ін. Широка розповсюдженість серед різних груп населення потребує проведення відповідних профілактичних заходів, що вимагають певних фінансових затрат.

            З  2013 року по Тростянецькому району випадки вірусного гепатиту А не реєструвалися. В 2018 році зареєстровано один випадок  у мешканки сільської місцевості. Показник на 100 тис.населення становить 2,8, що  перевищує обласний показник майже  в 1,5 рази.  

            Значне зростання рівня захворюваності на хронічні форми гепатиту С, в деякій мірі, пояснюється покращенням діагностики та, все ж викликає стурбованість на не визначеність проблеми у конкретних цифрах. Відомо, що високий ризик зараження парантеральними вірусними гепатитами існує повсякчас під час медичних маніпуляцій, косметичних та перукарських послугах, але встановити факт зараження виходить дуже рідко.

            За 2018 рік по Тростянецькому району зареєстровано 13 випадків хронічного вірусного гепатиту С. Кількість хворих в 2018 році зросла в 6,5 разів в порівнянні з 2017 роком. Показник на 100 тис.населення становить 37,2 проти 5,6 в 2017 році та знаходиться майже на одному рівні з обласним показником (обласний - 32,6). При проведенні епідеміологічного розслідування виявлено, що випадки інфікування пов’язані з перебуванням людей на заробітках в інших регіонах нашої країни та за її межами, в двох випадках хворі перебували в зоні АТО. Ймовірний побутовий фактор передачі через предмети догляду та гігієни  (використання ножиць, бритв та інших предметів, що належать іншим особам і відносяться до розряду засобів особистої гігієни).

            На сьогодні однією з найнебезпечнішою інфекцією признаний туберкульоз. Головними причинами поширення є незадовільні умови проживання та харчування значної частини населення, зростання прошарку соціально- неадаптованих осіб, відсутність соціальної підтримки хворих на туберкульоз, переривання лікування, недотримання правил особистої та колективної гігієни. За результатами проведеного епідеміологічного моніторингу ситуація із враженості населення туберкульозом по Сумській області та Тростянецькому районі залишається неблагополучною,особливо на деструктивні форми туберкульозу.

            З 2018 рік відмічається  незначне  зменшення кількості зареєстрованого  вперше виявленого туберкульозу  легень 14 випадків  проти 17 -  в 2017 році. Із 14 зареєстрованих випадків   бактеріологічно  та гістологічно підтверджено -13. Зареєстровано один випадок серед дитячого населення  у  неорганізованої дитини міста віком 4 роки. Показник захворюваності по району не перевищує обласні показники (40,1 проти обласного 52,47). За останні роки відмічається реєстрація туберкульозу легень у осіб працездатного віку 20- 55 років. Це свідчить про те, що дана хвороба «молодшає». Зареєстровано два випадки вперше виявленого туберкульозу у осіб, які працюють у закладах, що обслуговують велику кількість населення  та один випадок зареєстровано у працівника торгівлі.  Непрацююче населення хворіє на туберкульоз найчастіше - це люди, які найменш  фінансово забезпечені і особи, які працюють тимчасово за межами нашого району та області.

Територія Сумської області   та Тростянецького району відноситься до епідемічно неблагополучних територій на природно- вогнищеві особливо- небезпечні інфекції, до них належить туляремія, лептоспіроз та хвороба Лайма, яка в останні 15 років набуває значного розповсюдження.

  У  2018 року зареєстровано 12 випадків хвороби Лайма (кліщового бореліозу), із них 8 випадків зареєстровано серед мешканців міста. Показник захворюваності в 2018 році – складає 34,3 та перевищує показник захворюваності  2017 року в 16,6 рази  і  обласний показник майже в 1,5 рази.

 Хвороба Лайма у людини  розвивається в наслідок присмоктування кліщів, найчастіше коли люди  відвідують  лісові масиви, парки та урочище Нескучне.

     Проблема ураженості педикульозом залишається також актуальною. Кількість уражених осіб у 2018 році хоча і залишається майже на одному рівні в порівнянні  з минулим роком, та не може бути виключено, що фактична чисельність вражених людей педикульозом може бути значно більшою від зареєстрованого. По Тростянецькому району зареєстровано  -30  осіб, із них 25 становлять діти, найбільша кількість це діти шкільного віку від 5 до 14 років. Ураженість дітей в навчальних закладах району становить- 95%. Найбільша кількість виявлених випадків педикульозу відмічається в Білківській ЗОШ- 5, Тростянецька Філія № 4 І-ІІ ступенів Закладу загальної середньої освіти № 3 - 7, ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 2 – 5, ЗЗСО  І-ІІІ ступенів №5- 2 випадки,ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 3– 3 випадки та Тростянецька Філія            №1 І-ІІ ступенів Закладу загальної середньої освіти №5                                             - 1 випадок. Велика кількість дітей уражених педикульозом виявляється під час оформлення в літні оздоровчі табори.

      В районі не зареєстровані випадки сказу серед людей, проте епізоотична ситуація за 2017 -2018 роки  значно ускладнилася. В 2018 році зареєстровано два випадки сказу серед тварин: єнотовидної   та домашньої собак.

 За антирабічною допомогою в 2018 році  звернулося 93особи. Призначене антирабічне лікування- 19 особам, комбінований курс антирабічної допомоги призначено додатково 4-м.Відмовилися від проведення щеплень проти сказу 5 постраждалих осіб.

     У 2018 році відмічається зниження кількості захворілих на вітряну віспу в 1,2 рази -292 випадки проти – 352 випадків  у 2017 році. З усіх зареєстрованих випадків 267 це діти віком до 17 років. По місту Тростянець 239 випадків, з них 219 діти, та 53 особи з сільської місцевості -48 діти. Найбільша кількість випадків, як і в минулому році, реєструється серед дітей навчальних закладів:             Закладах загальної середньої освіти  міста, КЗДО (ясла - садок) «Ромашка», КЗДО (ясла - садок) «Казка» та КЗДО (дитячий - садок) «Калинка» Тростянецької міської ради,  Боромлянському НВК і КДНЗ «Пролісок» Боромлянської сільської ради.

    У 2018 році зареєстровано 11 випадків скарлатини. Всі випадки реєструвалися серед дітей віком до 17 років, які відвідують дитячі дошкільні та навчально – виховні заклади міста: КЗДО (дитячий - садок) «Веселка» -2, КЗДО (дитячий - садок) «Калинка» -2, КЗДО (ясла - садок) «Казка» -2, КЗДО (дитячий - садок) «Білочка» -1, Відокремлений навчальний підрозділ м. Тростянець ДНЗ «Охтирський центр ПТО» -1, Заклад загальної середньої освіти № 5 -1,  серед захворілих дві  неорганізовні  дитини. За 2017 рік було 10 випадків скарлатини по Тростянецькому району, з них 9 по місту та 1 в сільській місцевості. З наведених даних видно, що показник захворюваності на скарлатину в 2018 році знаходиться майже на одному рівні в порівнянні з 2017 роком.

     Гострих респіраторних вірусних інфекцій за 2018 рік зареєстровано 8285 випадків, що в 1,1 рази більше у порівнянні з минулим роком. Показник захворюваності по району становить  23699,9 на 100 тис.населення, що перевищує середньо-обласний показник в 1,3 рази.

     Кожне термінове повідомлення на інфекційні хвороби, яке надходить в Тростянецьке районне лабораторне відділення реєструється для подальшого розслідування. Проводяться протиепідемічні заходи в осередках інфекційних хвороб, розробляються заходи, щодо розриву механізму передачі інфекції, проводяться дезінфекційні заходи та складається карта  епідеміологічного обстеження вогнища,  при потребі проводиться обстеження контактних осіб та відбираються проби з об’єктів навколишнього середовища.

      Розробляються комплексні протиепідемічні плани по попередженню заносу на територію району особливо-небезпечних інфекцій.

      Керівникам закладів направляються рекомендації з метою локалізації інфекційного захворювання та недопущення розповсюдження  його серед оточуючих.

      Проводиться санітарно-гігієнічне навчання, бесіди по профілактиці інфекційних захворювань.