Увага, артеріальна гіпертензія!

         Артеріальна гіпертензія - це стійке підвищення артеріального систолічного тиску до 140 та/або діастолічного тиску до 90 мм рт. ст. при вимірюванні тричі у стані спокою на обох руках.

 

         У теперішній час не викликає сумнівів той факт, що наявність артеріальної гіпертензії скорочує життя або призводить до тяжкої інвалідизації, що тягне за собою значне збільшення витрат держави, страхових компаній або сімей на лікування.

Саме на хворих з помірно підвищеним  рівнем артеріального тиску (від 140 до 159 мм рт.ст.) припадає близько половини усіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань, що не відповідає поширеній серед лікарів та пацієнтів думці, що найбільша кількість людей помирає від ускладнень тяжкої артеріальної гіпертензії.

Ступінь ризику смерті зростає зі ступенем підвищення артеріального тиску, але  кількість хворих з тяжкою артеріальною гіпертензією  дуже незначна (не більше 15 %) і переважну більшість хворих складають пацієнти з м’якою та помірною АГ, які лікуються у дільничних терапевтів або сімейних лікарів.

В Україні знають про наявність артеріальної гіпертензії 80,8% хворих серед міських жителів та 66,1% - серед сільських. Лікуються відповідно 48,6 та 37,4%, а контролюють тиск (< 140\90 мм рт. ст.) відповідно 18,7 та 8,0%. При цьому, чоловіки значно гірше контролюють – лише 9% та 2,7% пацієнтів в міської та сільської місцевості.  З 2005 по 2010 рр. ефективно лікуються лише 13,4% та 14 % пацієнтів відповідно.

Основними факторами ризику виникнення серцево-судинних захворювань є артеріальний тиск, рівень пульсового артеріального тиску (у літніх людей), дисліпідемія, цукровий діабет, абдомінальне ожиріння, вік, куріння, надмірне вживання алкоголю,  сімейний анамнез по серцево-судинній патології, серцево-судинні захворювання у молодому віці у членів сім’ї.

У більшості пацієнтів - легковажне ставлення до свого здоров’я. Вони вважають, що погане може трапитися з кимось, але не з ними.

Визначаючи ризики ускладнень у пацієнта з артеріальною гіпертензією ми не тільки можемо визначити ймовірність розвитку серцево-судинних ускладнень у конкретного пацієнта і виділити групу високого та дуже високого ризику, яка потребує більш жорсткого спостереження, але і розробляти шляхи ведення хворого. У частини пацієнтів це дозволяє уникнути надмірного використання медикаментозної терапії та звернути увагу лікарів на                   немедикаментозні способи зниження артеріального тиску

Але, длябільшості пацієнтівдля підтримкиартеріального тискувнормідужеважливий постійнийприйомгіпотензивних препаратів.

 

Пам’ятайте!

Метою лікування хвороби є стійке зниження артеріального тиску до цільового  <140/90 мм рт. ст., а для хворих на цукровий діабет - до 130/80 мм рт. ст.

Для цього потрібно змінити: стиль життя (обмежувати вживання кухонної солі (хлориду натрію), тваринних жирів та продуктів, що містять холестерин, вживати їжу, збагачену свіжими овочами та фруктами, поліненасиченими жирними кислотами (морська риба). При надлишковій масі тіла обмежувати енергетичну цінність їжі. Важливо відмовитися від шкідливих звичок (тютюнокуріння та вживання алкоголю). А також щоденно приймати гіпотензивні  ліки!