Профілактика педикульозу

Педикульоз (від лат. pediculus «воша») або вошивість — паразитарне захворювання шкіри та волосся. Щорічно в нашому регіоні  реєструються випадки  ураження  населення педикульозом. Частіше від нього потерпають такі категорії населення, як  безхатченки, алкоголіки, наркомани, одинокі старі люди, переселенці, але не виключається можливість ураження і інших людей. Тому комплексувати і соромитись з цього приводу  не треба. Воша паразитує на тому, кого зустрічає на своєму шляху у випадку перебування у скупченому середовищі. Це може  відбутися у транспорті, басейні, по місцю роботи, навчання, воєнних дій тощо.

Воші – це паразити, що живляться кров’ю господаря. Вони можуть вражати тварин, птахів та людей, але кожному виду вошей притаманний тільки свій господар, поза яким вони гинуть.

Вошей, які паразитують на людині,  розділяють на головні, платтяні та лобкові (в залежності від того, де вони поселяються). Найчастіше зустрічається  головний педикульоз. Воші розповсюджуються, переповзаючи від однієї людини до другої при тісному контакті, при користуванні одними і тими ж предметами особистої гігієни (рушник, гребінець), через головні убори тощо. В пошуках нового господаря паразити можуть  переповзати по одягу, по предметах навколишнього середовища, по підлозі, уміють плавати у воді.  За допомогою мініатюрних кігтиків  вони захоплюють волосину чи нитку тканини, що  дозволяє їм швидко пересуватися або надійно утримуватися  в гущині волосся чи на одязі.

Лобковий педикульоз належить до інфекцій, що передаються, в основному,  статевим шляхом. Воші паразитують на волоссі лобкової ділянки, нижньої частини живота, стегон, під пахвами, на грудях і навіть бороді. У дітей вони можуть знаходитись у бровах, на потилиці.

У своєму розвитку воша  проходить декілька стадій: яйце (гнида), личинка і доросла особина. Потрапивши на нового господаря, самка, живлячись його кров’ю , в процесі своєї життєдіяльності  відкладає яйця – гниди, які міцно прикріплюються біля коренів волосся  або в складки одягу. Самка головних вошей  за добу відкладає до 4-х яєць, а самка одежних  вошей – від 6 до 14. Через 5-16 днів  із  гнид вилуплюються молоді особини. Але слід від  гниди – моклиця -  так і залишається на волосині чи одязі. Головні воші живляться  не менше 12 разів на добу, одежні – до 6. Личинки  також ведуть паразитарний  спосіб життя, тобто, живляться кров’ю. Тривалість життя воші на людині від 30 до 45 днів.

Розпізнати педикульоз можна за скаргами, а також,  знайшовши живу вошу, хоча помітити її дуже складно: розміри воші не перевищують 2 мм. Крім того, вони дуже рухливі. Кусаючи  людину,  виділяють секрет, під дією якого виникає  нестерпний  свербіж, особливо вночі. Місця укусів  людина розчухує, в ранки можуть потрапити мікроби і викликати  запалення. Тому в запущених випадках  виникають фурункульоз, мокра екзема та інші захворювання шкіри. А ще воші небезпечні тим, що  можуть бути переносниками тяжких інфекційних захворювань, як  висипний і зворотний тиф та волинська гарячка. Ці хвороби супроводжуються  значним підвищенням температури тіла (до 40-41О Цельсія), маренням та галюцинаціями, множинними  висипами  на тілі в результаті ураження центральної нервової та  серцево-судинної систем. 

Щоб не допустити  педикульозу, треба  постійно підтримувати належну чистоту  в оселі та  дотримуватись  правил особистої гігієни, а саме:  щоденно митися, змінюючи  натільну білизну, розчісувати волосся, постійно стригтися, тримати в чистоті одяг, головні убори, постільну білизну, користуватися індивідуальними предметами гігієни.  Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.

При виявленні вошей не треба панікувати, необхідно негайно звернутися за допомогою в лікувальний заклад, де можна отримати поради і допомогу, а в аптеці придбати  зручні у використанні  сучасні  інсектицидні препарати. Однак, вони знищують вошей і гниди, але не знищують моклиць -  оболонок від гнид, які можуть існувати на волоссі роками. Їх потрібно вибирати руками або вичісувати густим гребінцем. Перед вичісуванням волосся необхідно  змочити   5 - 10% розчином  оцтової кислоти,   зав’язати   голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримати 30 хвилин, прополоскати у проточній воді.          
Одяг, постільну білизну, заселені вошами, кип’ятять не менше 15 хвилин у мильному розчині, інші речі прасують праскою  з обох сторін, особливо ретельно  місця рубців та складок. Якщо вошивість значно розповсюджена в оточенні хворого - необхідна обробка всіх текстильних виробів, якими користувалася заражена людина - подушки, матраци, головні убори, одяг, гребінці. Тут на допомогу прийдуть працівники Держсанепідслужби.

Будьте уважними до себе і своїх дітей!