Увага, лептоспіроз!

В Україні почастішали випадки захворювання на лептоспіроз. Сезонність епідемічних спалахів лептоспірозу спостерігається здебільшого у літньо-осінній період. За останніми даними Центру з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України тільки за червень місяць цього року в Україні зафіксовано 22 таких випадки, із них найбільше в Хмельницькій та Сумській областях, м. Києві.

 

Лептоспіроз – група  гострих інфекційних хвороб людини і тварин,  які спричиняють особливі  мікроорганізми - лептоспіри.  Відомо  понад 10 видів лептоспір, здатних викликати захворювання у людини. Характерна для цих хвороб сезонність – літньо-осінній період. Умовно лептоспірози розподіляються на дві групи: жовтяничні (хвороба Вейля-Васильєва) і безжовтяничні (водна гарячка, семиденна гарячка, собачий лептоспіроз  та інші).

Основним природним резервуаром лептоспір є мишовидні гризуни. Від них інфікуються люди  та домашні тварини – свині, собаки, велика рогата худоба. Лептоспіри паразитують у нирках тварин і з сечею виділяються у зовнішнє середовище.

Захворювання передається, в основному,  через воду, але зараження може відбуватися  і через харчові продукти  та навколишні предмети, забруднені сечею хворих тварин. Мікроорганізми  потрапляють в організм  людини через пошкоджену шкіру, слизові оболонки  носа, рота, очей.

Лептоспіри у природі виживають від кількох годин  до місяця у воді, у вологому грунті - більше як півроку, добре переносять морози.  Водночас вони  дуже чутливі до дії прямих сонячних променів, високої температури, кислот, лугів, мінеральних солей  та  дезинфікуючих засобів.

Хвороба починається раптово через 2-14  днів з моменту зараження  з високої температури, ознобу, різкого головного болю, можуть бути  сильні болі у попереку, суглобах і м’язах, особливо литкових. Часто буває біль у правому підребер’ї, збільшення печінки і селезінки. Виникає запалення  слизової оболонки ока. Може бути блювання, марення, безсоння, кровотеча з носа. Через декілька днів може приєднатися жовтяниця. Іноді з’являється висип та інші симптоми в залежності від важкості перебігу хвороби. Повне одужання настає аж через  6-12 тижнів від  початку  хвороби. 

Діагноз захворювання поставити важко. Необхідне лабораторне обстеження хворого, тому так важливо якомога раніше звернутися до  лікувального закладу. Хвороба небезпечна тим, шо вражаються життєво-важливі органи - печінка, нирки, серцево-судинна і кровотворна системи. Чим раніше підтверджено діагноз, тим ефективніше лікування. У нашій місцевості щорічно реєєструються окремі випадки захворювання. Але прикро, що нерідко вони закінчувалися смертю пацієнта через пізнє звернення за медичною допомогою.

Щоб попередити лептоспіроз, проводиться комплекс санітарно-ветеринарних, санітарно-гігієнічних та дератизаційних заходів на сільсько-господарських підприємствах, ринках  та м’ясокомбінатах. У домашніх умовах треба проводити боротьбу з гризунами і оберігати від забруднення їхніми виділеннями фураж, продукти харчування та  джерела водопостачання. У разі захворювання  на лептоспіроз свійської худоби необхідно звернутись до ветеринарної служби з метою раннього виявлення недуги.