Стан інфекційної захворюваності та проведення протиепідемічних заходів в Тростянецькому районі за 3 місяці 2019 року

Епідемічна ситуація в Тростянецькому районі залишилась відносно стабільною. Не зареєстровано спалахів та групових випадків захворювань, пов’язаних із централізованим водопостачанням, об’єктами харчової промисловості, громадського харчування та іншими об’єктами підвищеного епідемічного ризику (організовані дитячі колективи, лікувально-профілактичні заклади, харчові об’єкти ).

 

        Епідемічна ситуація із захворюваності на гострі кишкові інфекції в районі залишається  нестійкою при незначному підвищенні в 2019 році при сумарній кількості випадків .

        Впродовж 1-го кварталу 2019 року спостерігається незначне підвищення захворюваності на 1,2%.  Зареєстровано 11 випадків (інтенсивний показник 31,8) гострих кишкових інфекцій проти 9 випадків (інтенсивний показник 25,7) за аналогічний період минулого року. В сумі ГКІ, гастроентероколіти встановленої етіології складають – 27,2%, ГЕК невстановленої етіології – 27,2%,  сальмонельоз – 45,5%. Питома вага захворілих на ГКІ серед дітей 0-17 років складає  54,5%, з найвищим показником у віковій групі 1-4 роки – 66,6%.

        Сальмонельоз становить серйозну медичну і соціальну проблему. Це зумовлено, насамперед, широким його поширенням, часто тяжким перебігом. Сальмонельоз може спровокувати виникнення чи загострення інших хронічних захворювань. Епідеміологічну ситуацію щодо сальмонельозу оцінюють на сьогодні як несприятливу з тенденцією до подальшого погіршення. Цьому сприяють розширення мережі громадського харчування, порушення технології приготування і зберігання харчових продуктів, недотримання особистої гігієни та низький рівень санітарної культури окремих верств населення.

       У 96-98 % випадків інфікування пов'язане зі споживанням забрудненої сальмонелами їжі. У харчових продуктах, особливо в напівфабрикатах, сальмонели не лише зберігаються, але й швидко розмножуються. За ризиком забруднення сальмонелами продукти харчування розташовують так:

  • м'ясо тварин і вироби з нього,
  • риба і морепродукти,
  • яйця і вироби з них,
  • молоко і молокопродукти,
  • овочі та фрукти.

 

        По Тростянецькому району  за 3 місяці 2019 року зареєстровано 5 випадків сальмонельозу, проти 1 випадку за аналогічний період минулого року, що перевищує рівень захворюваності  в 5 разів. Серед дітей зареєстровано 2 випадки, у віці  9  та 12 років, джерело зараження не  пов’язане з відвідуванням навчальних закладів. Серед мешканців міста захворіло 3 особи, що становить  60%. У 2 випадках зареєстрованих серед мешканців сільської місцевості (с.Зарічне та с.Станова) харчові продукти споживання придбані в магазинах  міста.       Проведені протиепідемічні та дезінфекційні заходи у вогнищах інфекції, організовано та обстежено бактеріологічно контактні особи  на наявність інфекції . Направлено рекомендаційні листи керівникам закладів причетним до ситуації. Всі випадки сальмонельозу реєструвалися після вживання продуктів придбаних на об’єктах роздрібної торгівлі (магазинах) міста. 

В  січні місяці 2019 року зареєстровано один випадок менінгококової інфекції  в дитини віком 2-х  років, яка проживає в  м. Тростянець. При проведенні протиепідемічного розслідування  в осередку бактеріологічно обстежено 8 контактних осіб- результат негативний.  Можливим джерелом зараження міг бути носій інфекції в місцях масового перебування людей де дитина була з батьками напередодні. На протязі 2018 року  випадків менінгококової інфекції  серед мешканців району не зареєстровано. 

За 3 місяці 2019 року в Тростянецькому районі зареєстровано 2 випадки кору  серед мешканців сільської місцевості (с.Ніцаха та с.Мащанка) в осіб віком 22-23 роки. За аналогічний період  минулого року випадків кору не було. Хворі відвідували місто Харків, після чого на протязі перших 15 днів з’явилися клінічні прояви хвороби. Одного хворого було госпіталізовано до  Комунального некомерційного підприємства «Тростянецька міська лікарня» Тростянецької міської ради, другий - знаходився  на амбулаторному лікуванні, перенесена хвороба протікала в легкій формі. При проведенні протиепідемічних заходів  було проведено розслідування випадків з визначенням меж вогнища за місцем проживання, визначено коло осіб, які були з хворим в контакті та стан їх щепленості. Направлено рекомендаційні листи до КНП « Тростянецький центр первинної медичної допомоги» Тростянецької  міської ради та  КНП Боромлянської сільської ради «АЗПСМ с.Боромля» з проведення організації, щодо нагляду за контактними особами та проведення специфічної профілактики по епідпоказникам контактним особам.

Поширенню захворювань з кору сприяє значний рівень розповсюдженості інфекції, повітряно- крапельний механізм передачі збудника, висока сприйнятливість як дитячого так і дорослого населення до вірусу кору, а також заразність хворих до появи висипу.

Про епідемічну ситуацію з кору в Україні, Сумській області та районі у 2019 році та заходи з профілактики захворювань направлено інформаційні листи до керівників лікувальної мережі, закладів освіти та  закладів організованих колективів.

Підготовлено та опубліковано статтю  «Обережно кір» в газеті «Круглий двір».

Зареєстровано в Тростянецькому районі за 3 місяці 2019 року 5 випадків  проти 2 в порівнянні з І кварталом 2018 року. Аналізуючи ці дані  можно сказати про  підвищення в 2,5 рази   вперше виявленого туберкульозу  легень серед мешканців району. Із 5 осіб  бактеріологічно  та гістологічно підтверджено -4. Зареєстровано 4 випадки серед осіб віком 36- 47 років, один випадок у хворого 63 років. Чотири випадки зареєстровано у непрацюючого населення та один випадок серед особи, яка працює на підприємстві. До керівника підприємства направлено рекомендаційні листи про проведення заходів щодо недопущення розповсюдження інфекції серед працюючих. При епідеміологічному розслідуванні проведені дезінфекційні заходи у вогнищі, встановлення контактних осіб з уточненням даних про обстеження флюорографічного та рентгенологічного на протязі року.

 За 3 місяці поточного року зареєстровано 1 випадок хвороби Лайма (кліщового бореліозу) у мешканки м. Тростянець.

Протягом І кварталу 2019 року зареєстровано 8 випадків головного педикульозу. З усіх випадків 7 осіб це діти до 15 років – учні навчальних закладів міста: Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3 Тростянецької міської ради – 1; Тростянецька Філія №4 І-ІІ ступенів  Закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3 Тростянецької міської ради – 3;  Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 5 Тростянецької міської ради – 1; Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Тростянецької міської ради – 1 та 1 вихованець КЗДО (дитячий - садок) «Калинка» Тростянецької міської ради.

У І кварталі 2019 року зареєстровано 12 постраждалих від укусів тваринами. До лікувальних закладів району за антирабічною допомогою звернулося 11 людей, з них 1 дитина до 17 років. Лікування було призначено 2 постраждалим. Додатковий комбінований курс антирабічної допомоги призначений 1 людині. Відмов  від щеплень проти сказу не було.

Протягом 3 місяців поточного року зареєстровано 15 випадків захворювання на вітряну віспу, з них 13 випадків становлять діти до 17 років. По місту Тростянець зареєстровано 10 випадків захворювання, по сільській місцевості 5. Найбільше захворілих серед дітей, які відвідують дитячі дошкільні та навчальні заклади: КЗДО (дитячий - садок) «Калинка» Тростянецької міської ради – 3; КЗДО (ясла - садок) «Казка» Тростянецької міської ради – 2; Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 5 Тростянецької міської ради – 2; Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Тростянецької міської ради – 3; Боромлянський НВК Боромлянської сільської ради – 1.   

За 3 місяці поточного року серед дітей міста було зареєстровано 6 випадків захворювання на скарлатину. Діти, які відвідують КЗДО (ясла - садок) «Казка» Тростянецької міської ради – 3; КЗДО (дитячий - садок) «Калинка» Тростянецької міської ради – 1 та по 1 випадку у закладах  загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2  та № 5 Тростянецької міської ради.

      Загальний показник  інфекційної захворюваності з урахуванням грипу та ГРВІ за поточний період 2019 року  в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року по району незначно збільшений у 1 раз  насамперед за рахунок актуального сезонного підйому захворюваності на грип та ГРВІ. Показник  за 3 місяців 2019 року по району становить 8279,1 в порівняні з аналогічним періодом 2018 року- 7272,2.  Найбільшу частку в структурі  інфекційних захворювань становить грип та ГРВІ   в 98 %. Під час обробки даних переданих лікувальними закладами щодо захворюваності з грипу та ГРВІ відмічається різкий підйом захворюваності в епідсезоні 2018-2019 році з перевищенням епідемічного порогу в ІІ декаді грудня 2018 року та ІІІ декаді лютого місяця      2019 року. Під час сезонного підйому захворюваності припинялися заняття в Закладі загальної середньої освіти І-ІІ ступенів №2 та №5 Тростянецької міської ради по одному класу, так як більше ніж 50% дітей були відсутні з приводу захворювання на ГРВІ.

       З метою санітарно-освітніх заходів в січні місяці поточного року опублікована стаття в газету «Новини Тростянеччини» - «Обережно! Грип!».  Для розповсюдження інформації щодо заходів з профілактики грипу та ГРВІ направлено пам’ятки керівникам закладів освіти та керівникам закладів, в яких перебуває велика кількість людей.