ПРЕЗИДЕНТ: УЖЕ Є ПРИКЛАДИ, КОЛИ УКРАЇНЦІ БЕРУТЬ ІПОТЕКУ ПІД 10%

У 2020 році влада вирішила здійснити комплекс заходів для здешевлення іпотечних кредитів для усіх бажаючих. Проєкт з доступного іпотечного кредитування Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ оголосив як пріоритетний на початку року, і нині це лише перші кроки. У програмі задіяні як державні, так і комерційні банки. Більшість із них запустила пілотний проект з 1 липня

«Громадяни України повинні мати можливість придбати житло в кредит під доступні відсотки – хоча б під 10% річних, тому що банківські ставки за іпотекою, які існували досі, – просто непідйомні для багатьох українських сімей», – заявив Президент Володимир Зеленський.  За словами Глави держави, одне з основних завдань нинішньої владної команди – щоб іпотека в Україні була під 10% річних і менше. 

«Ми боролися впродовж року. На це працював і Уряд, і Офіс Президента, і Національний банк, і інші банки. Зараз є домовленості, і вони вже втілюються в життя – зараз іпотека знижена. У деяких банках – іпотека під 10%. В цілому було головне завдання: якщо буде іпотека 10% – ми дійсно допоможемо людям, які зможуть дозволити собі купівлю житла», – сказав Володимир Зеленський.

«Є складнощі, я знаю. Вони пов’язані з обліковою ставкою Національного банку та з інфляцією. Але всі ці складнощі – технічні, всі вони з часом будуть нівельовані. Зараз найголовніше – вже є сигнал і є приклади: люди можуть і беруть іпотеку під 10%», – зазначив Глава держави й додав, що це тільки початок. 

За інформацією заступника керівника Офісу Президента України Юлії КОВАЛІВ, за перший місяць роботи програми з надання доступної іпотеки для населення загальний обсяг наданих позик склав 75 млн грн (понад 200 іпотечних кредитів). А до кінця року іпотечний портфель банків може становити не менше 3 млрд грн. 

У нинішніх умовах для банків доступна іпотека стає абсолютно комерційним продуктом, у якому вони зацікавлені. Зростає й попит та кількість заявок на нього. 

Кожен банк розробив свої програми та умови надання доступної іпотеки, як-от загальна сума, розмір першого внеску, термін надання пільгової ставки. Єдина стандартна умова – позичальники повинні продемонструвати банку наявність доходу їхньої сім’ї чи домогосподарства, який дозволить обслуговувати цей кредит.

Триває робота над посиленням захисту прав кредиторів, які знижують ризики іпотечних кредитів для банків, а отже – зменшують їхню вартість для позичальників.

З 1 липня також державний «Приватбанк» почав кредитувати у рамках держпрограми «Доступне житло». Процентна ставка за кредитами на житло становить 9,99% річних. Строк кредитування – до 20 років, а початковий внесок позичальника –  від 30% вартості житла. У рамках пільгової програми українці можуть придбати як житло на вторинному ринку, так і квартири у новобудовах, що введені в експлуатацію. «Приватбанк» розраховує, що пільговими умовами кредитування зможуть скористуватися понад 300 тисяч українців.

Раніше прем'єр-міністр України Денис ШМИГАЛЬ заявив, що задекларована Урядом мета зробити іпотеку не дорожче 10% – це тільки перший етап, в подальшому планується ще більше здешевити іпотечну ставку, знизивши її до 5-7%.

За матеріалами офіційного інтернет-представництва Президента України: https://www.president.gov.ua/news/prezident-uzhe-ye-prikladi-koli-ukrayinci-berut-ipoteku-pid-62669