Обласний семінар «Життя без бар’єрів»

26 листопада 2013 року в приміщенні Сумської обласної філармонії відбувся семінар «Життя без бар’єрів» в якому  взяли участьголови місцевих комітетів доступності та керівники органів містобудування та архітектури.

 

З привітальним словом виступив заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Ігор Яговдик. Він наголосив на необхідності створення необхідних умов для безперешкодного руху осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення. Особливу увагу було звернено на те, що інвалідність – це не вирок, а лише незручність, яку ми можемо подолати, створивши відповідні умови для безбар’єрного існування інвалідів по зору, опорно-рухового апарату та інших. За кордоном такі групи населення активно залучають до праці та відпочинку.

Далі слово взяли представники Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України». Вони зазначили, що відповідно до досліджень, проведених Організацією Об'єднаних Націй (ООН), від 10% до 15% жителів країн мають ті чи інші функціональні порушення, що в цілому становить близько 650 мільйонів чоловік у всьому світі. Крім цього, існує велика ймовірність того, що люди, які мають певні функціональні обмеження, будуть належати до бідних верств населення. Проведене дослідження виявило пряму залежність між високим рівнем неписьменності, низькою якістю харчування, високим безробіттям, недостатньою вакцинацією і низьким рівнем імунітету населення, низькою змінністю професійної структури населення та високим рівнем інвалідності в різних країнах світу. Відсторонення осіб з інвалідністю від інфраструктури, сфери обслуговування, обмеження їх соціальних контактів та участі в житті суспільства є причиною зниження їх соціальних, освітніх, економічних можливостей, що в свою чергу знову ж таки підвищує ризик того, що ці люди не зможуть вибратися з бідності або їх положення буде погіршуватися.

Забезпечення вільного доступу і можливості переміщення в різних об'єктах громадського користування є важливим фактором подолання безпорадності й ізольованості людей з інвалідністю. Архітектурна доступність, як і доступність в інших сферах, підвищує шанси цих людей знайти роботу, здобути освіту, користуватися громадськими послугами, приймати участь в різних соціальних, культурних, оздоровчих заходах і, таким чином, бути активними членами суспільства, як з соціальної, так і з економічної позиції.

Доступність є дуже широким поняттям, що охоплює такі сфери, як освіта, транспорт, працевлаштування, будівлі та громадські місця, і т.п. Багато з цих сфер перебувають у взаємній залежності (наприклад, доступ до шкільного приміщення є однією з умов доступності освіти), що в кінцевому результаті впливає на включення особистості в суспільство.

Останні дослідження показали, що доступність повинна означати щось більше, ніж безпосередній доступ до будівлі або приміщення за допомогою допоміжних або спеціальних засобів. Універсальне або інклюзивне проектування - це сучасний підхід до проектування приміщень, який явно відрізняється від «проектування для інвалідів». Універсальне проектування це процес створенням просторів, максимально зручних і для всіх людей, незалежно від їхнього віку і фізичних чи когнітивних можливостей, без необхідності використання допоміжних/адаптивних засобів або вузькоспрямованих спеціалізованих рішень.

Також хочеться зазначити, що передбачення безбар’єрних умов на стадії проектування значно знижує вартість будівництва в порівняні з переобладнанням існуючих будівель та споруд для потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.

По закінченню гостей семінару чекав яскравий концерт, підготовлений керівництвом Сумської обласної філармонії.