Інформація про стабілізацію цінової ситуації, контроль за якістю та безпекою продуктів харчування, товарів і послуг на споживчому ринку Тростянецького району та раціонального використання бюджетних коштів станом на 29.07.2013 року

З метою стабілізації цінової ситуації на регіональному споживчому ринку в районі видано розпорядження голови Тростянецької районної державної адміністрації від 28.03.2013 № 114-ОД «Про утворення комісії з моніторингу цінової ситуації на  споживчому ринку Тростянецького району та раціонального використання бюджетних коштів» зі змінами № 297-ОД  від 17.07.2013 року.

Основним завданням комісії є забезпечення моніторингу цінової ситуації на споживчому ринку Тростянецького району та раціонального використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг.

Комісія відповідно до покладених на неї завдань:

розглядає дані моніторингу цін на основні продовольчі товари, заслуховує інформацію про цінову ситуацію на споживчому ринку Тростянецького району та вжиті заходи щодо її стабілізації;

проводить аналіз цінових процесів на ринку споживчих товарів та послуг Тростянецького району, з'ясовує причини підвищення цін;

забезпечує розгляд та всебічний аналіз документів з питань раціонального використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг;

при виявленні в поданих на розгляд комісії документах ознак порушень чинного законодавства подає пропозиції голові Тростянецької районної державної адміністрації щодо інформування у встановленому законодавством порядку правоохоронних та контролюючих органів;

за результатами проведеного аналізу вносить пропозиції щодо стабілізації цінової ситуації на споживчому ринку Тростянецького району та заходів для раціонального використання бюджетних коштів.

За січень - червень 2013 року проведено 8 засідань комісії з моніторингу цінової ситуації на споживчому ринку Тростянецького району та раціонального використання бюджетних коштів. На засідання були запрошені керівники бюджетних закладів та місцеві товаровиробники і постачальники продуктів харчування в бюджетні заклади району. Відповідно до протокольних доручень керівникам бюджетних закладів постійно надавались рекомендації враховувати цінову ситуацію району та переглядяти і зменшувати ціни на продукти харчування до економічно обгрунтованого рівня, а також надавати перевагу місцевим товаровиробникам при здійсненні закупівельних процедур.

З метою забезпечення постійного контролю за виконанням укладених договорів на закупівлю за державні кошти бюджетними установами району сформовано реєстр договорів укладених у звітному періоді та договорів попередніх років, який щоквартально надається в Департамент економічного розвитку і торгівлі Сумської обласної державної адміністрації. Станом на 01.07.2013 року даний реєстр нараховує 1137 договорів - закупівлі без застосування процедур, 22 договори – за процедурами закупівель ( Тростянецька міська рада, КЗ ТРР «Центральна лікарня», відділ культури і туризму, відділ освіти, молоді та спорту, управління праці та СЗН Тростянецької районної державної адміністрації).

Крім того, за січень-червень 2013 року проведено 616 замовлень до закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за участю суб’єктів підприємницької діяльності, що складає  55 % до загальних замовлень на суму 5077,6 тис. грн.

Станом на 01.04.2013 року 60 % продуктів харчування товаровиробників Сумської області постачалися  до  бюджетних закладів району.

На сьогоднішній день майже всі продукти харчування постачаються товаровиробників Сумської області за винятком відділу освіти, молоді та спорту Тростянецької районної державної адміністрації, який закуповує крупи  виробника ТОВ «Олімп» міста Харків та міської ради, яка співпрацює з товаровиробниками молочних продуктів з інших областей, а саме Миколаївська та Полтавська.   

Ці установи співпрацюють з виробниками  інших областей із-за низької ціни, наявності всіх документів, стандартів  та сертифікатів якості, які передбачені чинним законодавством України.  

Надалі планується здійснення закупівельних процедур у місцевого товаровиробника до 100 %.

      Крім того, на виконання листа Сумської обласної державної адміністрації від 18.07.2013 № 02-02/347 «Про доручення голови Сумської обласної державної адміністрації від 19.12.2008 № 31»  керівникам бюджетних закладів району доведена інформація про розроблений Порядок проведення аналізу закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, затвердженого наказом від 17.07.2013 № 11-ОД.

Згідно з зазначеними дорученням голови та наказом директора Департаменту розпорядникам бюджетних коштів рекомендовано надавати для аналізу проекти договорів закупівель товарів, робіт і послуг на суму, що дорівнює або перевищує 10 000 (десять тисяч) гривень (за виключенням договорів, укладеними за результатами конкурсних торгів), а також додаткові угоди до них.

 Членами комісії щосереди  проводиться моніторинг цін на КП районної ради «Тростянецький ринок» та торгівельних закладах району. Дана інформація направляється до Департаменту економічного розвитку і торгівлі Сумської обласної державної адміністрації, у разі виявлення фактів істотного та необґрунтованого подорожчання основних продовольчих товарів направляються відповідні листи до контролюючих органів.

До моніторингу цін на продукти харчування  підлягають такі товари, як борошно пшеничне вищого сорту, хліб із борошна пшеничного I сорту, батон в/с, макаронні вироби, крупа гречана, рис, м’ясо птиці (кури), м'ясо свинини, сало, ковбаса варена вищого сорту, ковбаса варена I сорту, молоко (жирністю 2,5%), сметана (жирністю 20%), масло вершкове, творог, яйця курячі, цукор, олія соняшникова, крупа манна, пшенична, перлова та пшоно.

Станом на 24.07.2013 року середні роздрібні ціни на основні продукти харчування становлять: хліб із борошна пшеничного I сорту коштує 5,77 гривень за кг, борошно – 4,00 гривні за кг, яйця курячі –7,25  гривень за 10 штук, молоко – 6,00  гривень за літр, масло вершкове – 46,50 гривень за кг, творог – 26,50 гривень за кг, сметана – 22,50 гривень за кг, свинина – 52,50 гривень за кг, крупа гречана – 9,25 гривень за кг, крупа пшенична – 4,00 гривень за кг, рис – 7,75 гривень за кг, пшоно – 3,80 гривень за кг.

Поряд з цим, середні роздрібні ціни по Тростянецькому  району  упродовж  червня – липня  2013 року суттєво не змінювались та здебільшого відповідали рівню цін упродовж травня 2013 року, лише зросли ціни  на такі  продукти  харчування як:

  • цукор – на 24 %;
  • яйця курячі (10 шт.) – 11,5 %.

У I півріччі 2013 року під час проведення перевірок з питань здійснення виконкомами Семереньківської, Станівської, Ницахської, Люджанської сільських рад делегованих повноважень органів виконавчої влади був проведений моніторинг  цін на основні продукти харчування в закладах торгівлі, що працюють на території сільських рад. В ході перевірки встановлено, що при  здійсненні роздрібної торгівлі власники торговельних закладів дотримуються правил торгівлі, ціни відповідають середнім цінам по Тростянецькому району, граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари,  не перевищують норм, встановлених розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації № 35 від 01.02.2007 зі змінами від 28.05.2008 № 342 «Про державне регулювання цін і тарифів та внесення змін до деяких розпоряджень голови Сумської обласної державної адміністрації».

            28 березня 2013 року проведено нараду з місцевими виробниками хліба та хлібобулочних виробів при начальнику Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації Івченку В.М., на якій розглядалося питання щодо процедури закупівлі борошна з Сумського регіонального відділення Аграрного фонду.

            Станом  на 01.07.2013 року бажаючих отримати борошно з Аграрного фонду немає.

            З метою забезпечення надходження доброякісних продуктів харчування тваринного та рослинного походження на агропродовольчий ринок КП „Тростянецький ринок”, лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи постійно здійснюється контроль якості продуктів харчування, про що надаються відповідні висновки юридичним та фізичним особам, що проводять їх реалізацію та території ринку. За I півріччя 2013 року спеціалістами лабораторії ВСЕ проведено досліджень: свинини – 584 кг, м’яса ВРХ – 60 кг, баранини – 0, молока – 2127 л, сиру – 1074 кг, сметани – 1637 л, овочів – 699 кг, риби – 296 кг, олії – 71 л; яєць – 84 шт, сала – 933 кг, м'яса  кролів – 8 кг, м'яса птиці – 289 кг, меду – 11л, жиру тваринного – 900 кг; фуражного зерна – 312 кг; м'ясопродуктів – 69 кг, зелень – 84 кг.

            Крім того, ветеринарною інспекцією, відповідно Плану-графіку перевірок підконтрольних об’єктів на 2013 рік, проводились планові інспекторські перевірки дотримання ветеринарно-санітарних правил для агропродовольчих ринків, закладів роздрібної торгівлі необробленими продуктами харчування тваринного походження.

            Так, протягом I півріччя 2013 року проведено 2 перевірки КП "Тростянецький ринок" та 8 перевірок закладів роздрібної торгівлі необробленими продуктами харчування тваринного походження. За порушення ветеринарно-санітарних правил для ринків (несвоєчасність вивезення побутового сміття, переповненість сміттєвих контейнерів) до адміністративної відповідальності було притягнуто дирекцію ринку на суму 170 грн. та чотири фізичні особи на суму 204 грн.

У  зв’язку з реорганізацією районної СЕС  у звітному періоді 2013 року перевірок щодо умов зберігання та реалізації харчових продуктів не проводилося.

            З метою здешевлення цін на основні  продовольчі товари організовано проведення щотижневих ярмарків з залученням до них безпосередніх виробників аграрної продукції. За січень - червень 2013 року на центральному ринку КП «Тростянецький ринок» проводяться ярмарки на яких представлено продукцію місцевих виробників аграрної продукції за доступними цінами.

            За звітний період  в районі проведено 55 ярмарків, крім того,  проводилася робота по залученню суб’єктів підприємницької діяльності та місцевих товаровиробників у виставково – ярмаркових заходах Сумської області:

-         З нагоди Міжнародного жіночого дня 8 Березня;

-         Переробна промисловість району депутатам Сумської обласної ради;

-         Виставка-ярмарка на стадіоні СНАУ на заході «Форум сільської молоді»;

-         До Великодніх свят в м. Суми.