ВАСИЛЬ ХОМА: У КОЖНІЙ ГРОМАДІ МІСЦЕВІ ОЧІЛЬНИКИ МАЮТЬ ПОЯСНЮВАТИ ЛЮДЯМ СИТУАЦІЮ НА РИНКУ ЕНЕРГОНОСІЇВ

Про це йшлося під час зустрічі голови Сумської облдержадміністрації Василя ХОМИ з головами Роменської, Конотопської, Охтирської та Шосткинської райдержадміністрацій

«В Україні одна з найстаріших у світі газових мереж. Галузь вже давно потребує модернізації. Чим більше залишається незамінних труб та немодернізованого газового устаткування – тим вищий рівень небезпеки для людей та додаткові витрати грошей, – впевнений голова Сумської облдержадміністрації Василь Хома. – Для того, щоб повністю не втратити газорозподільну та електричну мережу, вкрай потрібна модернізація».

Згідно із Законом України «Про ринок природного газу» у структурі газового тарифу з’явилася «інвестиційна складова».  Це частина коштів, яку монополісти – оператори будуть зобов’язані використовувати виключно на заміну мережи та устаткування. Вони – оператори – повинні представити власний інвестиційний план і дотримуватися графіка його втілення. Це єдиний ефективний механізм правового впливу держави на операторів газового ринку. 

Така ж сама ситуація на ринку електричної енергії. Там вводиться RAB – тариф. Це механізм регулювання, який  змінює принцип формування тарифів для операторів енергоринку. Вони зможуть отримувати фіксований прибуток тільки тоді, коли будуть інвестувати в оновлення мережі та забезпечувати якісний сервіс.

За дорученням Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО, для ціни на газ від будь-якого постачальника встановлено верхню межу – 6,99 гривень за кубометр. Ця ціна діятиме для споживання газу з 1 лютого. Таке регулювання було запроваджене через сезонні коливання ціни на газ та непрозору роботу деяких постачальників. Адже вже у лютому ціна газу для більшості українців могла б зрости до 12 гривень за кубометр і вище.

Також буде обмежений і тариф на розподіл газу, який наразі може відрізнятися у рази у різних областях. Після внесення Верховною Радою відповідних змін до законодавства тариф на розподіл в усій країні не буде вищим, ніж 1,79 гривень. Проте встановлені Кабінетом міністрів обмеження діятимуть тимчасово – до завершення опалювального сезону або до завершення карантину.

«Держава не може просто скасувати ринок газу і повернутись до старої моделі фіксованих цін та перекладання усіх збитків у газовій сфері на державний бюджет, – говорить Василь Хома. –  Це може призвести тільки до банкрутства держави. Україна надалі буде дотримуватися цивілізованих правил формування ціни на основі попиту і пропозиції, які діють в усіх розвинених країнах. Але це не має лякати споживачів. Навпаки – запровадження ринку газу дає можливість вільно та свідомо обирати постачальника. Крім цього, громади контролюватимуть проведення інвестиційних робот та якість послуг».

Більш детальну інформацію щодо тарифної політики держави можна отримати на веб-порталі органів виконавчої влади Сумської області http://sm.gov.ua.