НА СУМЩИНІ СТАРТУЄ КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Акція стартує в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок

Куди звертатися за допомогою, якщо стали жертвою домашнього насильства?

Першочергово необхідно викликати  поліцію за номером 102. Зателефонуйте на Національну «гарячу лінію» за номером телефону: 0 800 500 335 або з мобільного 116 123. Юридичні консультації і безоплатну правову допомогу ви зможете отримати у Бюро правової допомоги (вул. Покровська, 9-7, м. Суми).

Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, одразу звертайтесь до лікарні чи поліклініки. Звідти інформацію передадуть до поліції. Необхідно також звернутися до місцевого центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Там фахівці нададуть психологічні консультації.

Якщо у сім`ї є діти, які стали жертвами насильства або були його свідками, тоді слід звернутися до районної або обласної служби у справах дітей.

Потрібно зазначити,  що зараз домашнє насильство визначає  будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування по відношенню до людини, якщо вони порушують її конституційні права і свободи, наносять моральну шкоду або шкоду фізичному чи психічному здоров`ю.

Якщо раніше під домашнім насильством вбачались непорозуміння у подружжі, то коло осіб розширили. До нього відносять колишнього чоловіка або дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Також розширили і коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі. Дитина ж вважається жертвою і коли вона зазнала насилля, і навіть якщо стала його свідком.

Закон України «Про запобігання та протидію домашнього насилля» передбачає відокремлення кривдника від жертви. Для цього є терміновий заборонний і обмежувальний приписи. Заборонний припис терміново виносить поліція. Строк дії його 10 днів, але він може бути продовжити через суд до півроку. Обмежувальний припис діє від 1 до 6 місяців, і його видає суд. Припис означає, що кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання, навіть якщо це його помешкання, обмежують спілкування із постраждалими, забороняють наближатися на певну відстань до їх роботи, місця проживання.

Також згідно з цим  законом розширили коло тих установ, хто повинен реагувати на випадки домашнього насилля. Це можуть бути: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, прокуратура, уповноважені з питань пробації, суди і поліція.

Зараз  законом передбачена адміністративна чи кримінальна відповідальність.

За кожен з  видів насильства передбачена різна відповідальність. Якщо все  узагальнити, то покарання можуть бути такі як: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на термін до шести місяців, обмеження волі на термін до п’яти років або позбавлення волі на термін до двох років. Позбавлення волі може чекати кривдника за систематичне насильство, за насильство щодо дітей, особливо малолітніх.