Про участь у вихованні дитини одного з батьків що проживає окремо від дитини

Все частіше до служби у справах дітей надходять заяви від громадян щодо призначень днів побачень та годин спілкувань  з дитиною одного з батьків, який проживає окремо від неї.

Зазвичай, це чоловівки, бо після розлучень, у більшості випдаків,  діти залишаються проживати з матір’ю. Між батьками виникає конфліктна ситуація, в результаті чого  порушуються права дитини.

Наголошую, що відповідно до ст.157 Сімейного кодексу України той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний братии участь у її вихованні і має право на особсте спілкування з нею.

Водночас, той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживє окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Відповідно до ст.ст.  257, 263 Сімейного кодексу України  баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.

Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення. Суд має право залучити орган опіки та піклування до розгляду спорів щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда  вихованні внуків, правнуків в якості третьої особи.

У  разі  виникнення  спору  між  батьками  щодо  участі у вихованні дитини один з батьків,  що проживає окремо  від  дитини, подає  службі у справах дітей  за місцем проживання дитини відповідну заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації                  ( проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу ( у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини та інші документи ( довідку про сплату аліментів чи копії чеків надання матеріальної допомоги, характеристику від вуличкома, з місця роботи).  Працівник служби у справах дітей проводить бесіду з батьками, а  у  разі  потреби,  також  з родичами дитини.  До уваги береться ставлення батьків до виконання батьківських  обов'язків,  особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров'я дитини. Обстежуються умови проживання заявника. При визначенні порядку побачень з дитиною спецілісти керуютьсч виключно найкращими інтересами дитини  та враховують:  вік дитини, режим її харчування та сну ( наприклад, у разі, якщо дитина маленька та перебуває на грудному вигодовуванні вона не може на довго розлучатися з матір’ю); графік навчання та навчальне навантаження на дитину у тому числі відвідування дитиною додаткових занять, гуртків, ступінь її втомлюваності та необхідність відпочинку за місцем свого проживання. Після з'ясування обставин,  що призвели до  виникнення  спору між  батьками  щодо  участі  у вихованні дитини,  складається відповідний висновок. Питання виноситься на розгляд комісії з питань захисту прав дитини районної державної адміністрації, на засідання якої запрошуються батьки дитини.  

Якщо спір між батьками щодо виховання дитини розглядається судом, районна державна адміністрація подає суду письмовий висновок про способи участі одного з батьків у вихованні дитини, місце та час їх спілкування, складений на підставі відомостей, одержаних службою у справах дітей в результаті проведення бесіди з батьками, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються зазначеної справи.

Якщо у Вас виникли питання шодо участі у вихованні дітей, необхідно звернутися до служби у справах дітей Тростянецької районної державної адміністрації з адресою: м.Тростянець, вул.Миру, 2а, 1 поверх, тел. 5-49-46.

 

Начальник

служби у справах дітей                                                                                                Н.В.Воробйова