Портфоліо як засіб розвитку педагога

У заголовокСвого часу К.Ушинський писав: «… у вихованні все повинне ґрунтуватися на особистості вихователя, тому що виховна сила виливається тільки з живого джерела людської особистості. Ніякі статути і програми, ніякий штучний організм закладу, як би хитро він не був придуманий, не може замінити особистості в справі виховання». Ці слова залишаються актуальними і сьогодні, особливо в умовах переходу загальноосвітньої школи на новий зміст навчання. Основна роль учителя сьогодні – не лише дати певну суму знань учневі, а й навчити його вчитися, самостійно здобувати знання, застосовувати їх на практиці, тобто формувати компетентності як загальну здатність, що базується на знаннях, досвіді та цінностях особистості.

 Так, у Тростянецькому районі на формування якісно нового типу педагога налаштована вся система методичної роботи, яка має своє вираження як комплекс взаємозалежних дій і заходів, спрямованих на всебічне підвищення кваліфікації, професійної майстерності кожного вчителя і вихователя, а в цілому – на розвиток і підвищення творчого потенціалу педагогічного колективу кожного навчального закладу, освітянського колективу району.

Одним із сучасних методів професійного розвитку є метод «портфоліо», призначення якого – систематизувати особистий досвід, накопичений педагогом, проаналізувати його, продемонструвати результати професійної діяльності, розкрити свій творчий потенціал, спланувати особисте зростання у професії. Накопичені таким методом досягнення формують своєрідний «портфель», що містить набір доказів про професійну компетентність педагога, віддзеркалює все цікаве та значиме, що відбувається у професійному житті педагога.

Отже, портфоліо педагога представляє собою досьє професійних успіхів у різних видах діяльності – навчальній, виховній, методичній, дослідницькій.

Презентація педагогом професійного портфоліо є мотиваційною основою його особистісного вдосконалення і фахового зростання, адже у ході представлення «досьє досягнень» педагог демонструє колегам діапазон своїх професійних компетентностей та рівень творчості, формує особистий імідж та імідж навчального закладу, у якому він працює.

Формою публічного представлення педагогами загальноосвітніх навчальних закладів Тростянеччини свого «досьє досягнень» є районна виставка-презентація «Портфоліо досягнень сучасного педагога» (Положення), яка діє з 2013 року і забезпечує популяризацію найвагоміших професійних здобутків педагогічних працівників, які атестуються.

Конкурс професійних портфоліо педагогів 2016 року був проведений 5 січня (І етап, оцінка конкурсних матеріалів) та 12 січня (ІІ етап, презентації портфоліо). Участь у даному методичному заході взяли 31 педагог із 14 загальноосвітніх навчальних закладів (59,6 % від загальної кількості педагогічних працівників, які підлягають атестації, прогнозована кількість – 52 особи).

Районна виставка-презентація забезпечила в рамках проведення засідань районних методичних об’єднань освітян популяризацію досвіду педагогів-конкурсантів, зокрема, через представлення ними напрацювань за результатами роботи над особистою науково-методичною проблемою з питань реалізації компетентнісного та особистісно орієнтованих підходів, впровадження інноваційних освітніх технологій, пріоритетними з яких є інформаційно-комунікаційні.

Аби засвідчити творчий характер професійної діяльності, особисту активну професійну та життєву позиції, набуття досвіду впровадження інновацій, компетентність у реалізації комплексу актуальних освітніх завдань, відповідність змісту особистої професійної діяльності сучасним вимогам педагоги-конкурсанти надали, відповідно до умов Положення, такі матеріали: опис досвіду роботи над науково-методичною проблемою, випускну творчу роботу слухача курсів підвищення кваліфікації, конспекти уроку та позакласного заходу (з повним дидактичним забезпеченням) та творчу роботу (педагоги зі стажем роботи понад 5 років). Представили конкурсанти особисті професійні Портфоліо досягнень своїм колегам у формі мультимедійної презентації за структурою: візитна картка «Мої досягнення», «Дослідження і творчість» (відображення особистих досягнень за підсумками роботи над науково-методичною проблемою), «Сучасний урок» (проведені презентації конкурсного уроку та ділової гри «Я роблю так», у ході якої педагоги демонстрували фрагмент уроку з використанням власних педагогічних ідей і знахідок), «Сучасний позакласний захід» (проведені презентації конкурсних розробок), «Шляхи до успіху» (здійснено самоаналіз педагогами результатів особистої професійної діяльності, ознайомлення колег із перспективними планами щодо особистісного професійного розвитку). Презентаційні програми педагогів-конкурсантів розкрили рівень розвитку їх ІКТ-компетентності щодо використання сучасних технічних засобів та інформаційно-комунікаційних технологій.

Переможцями виставки-презентації, засвідчивши найвищі результати науково-методичної праці, стали у відповідних номінаціях такі педагогічні працівники:

 • Липченко Тамара Ананіївна, учитель початкових класів Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ;
 • Колодяжна Лариса Анатоліївна, учитель зарубіжної літератури Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ;
 • Савченко Алла Вікторівна, учитель інформатики Білківської ЗОШ І-ІІІ ст.;
 • Ковалівніч Юлія Миколаївна, учитель біології Білківської ЗОШ І-ІІІ ст.;
 • Задесенець Ксенія Іванівна, учитель фізичної культури Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ.

Другу сходинку п’єдесталу посіли:

 • Ващенко Ірина Миколаївна, учитель початкових класів Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 2;
 • Сирєєва Світлана Анатолівна, учитель початкових класів Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 3;
 • Гашута Ніна Іванівна, учитель української мови та літератури Гребениківської ЗОШ І-ІІІ ст.
 • Заяц Ріта Анатоліївна, учитель хімії Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 2;
 • Крупеня Аліна Григорівна, учитель біології Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ.

Почесне ІІІ-є місце вибороли:

 • Лабузова Юлія Юріївна, учитель початкових класів Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ;
 • Маленко Людмила Борисівна, учитель української мови та літератури Білківської ЗОШ І-ІІІ ст.;
 • Бочерова Ірина Миколаївна, учитель географії Новгородської ЗОШ І-ІІІ ст.;
 • Малимоненко Надія Анатоліївна, учитель фізичної культури Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 5;
 • Жєлєзняк Віра Вікторівна, бібліотекар Тростянецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 4.

Найвищі показники активності та результативності участі у районній виставці-презентації «Портфоліо досягнень сучасного педагога» показали педагоги 2-х навчальних закладів:

 • Боромлянського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ (директор – Білоус Світлана Миколаївна, заступник директора з навчально-виховної роботи – Крупеня Аліна Григорівна). Усі 5 учасників, забезпечивши стовідсоткову участь у методичному заході, посіли п’єдестал, з них троє педагогів вибороли І місце;
 • Білківської ЗОШ І-ІІІ ст. (директор – Маленко Людмила Борисівна, заступник директора з навчально-виховної роботи – Савченко Алла Вікторівна). Із 4 учасників (стовідсоткова участь у методичному заході) троє – у лідерах, з них двоє – переможці.

Отже, 15 педагогів Тростянеччини за підсумками презентацій своїх професійних досягнень були визнані лідерами. Кожного з них очікує нагорода –  грамота відділу освіти Тростянецької районної державної адміністрації за змістовну творчу діяльність із реалізації особистої науково-методичної проблеми, активну професійну позицію щодо впровадження інноваційних освітніх технологій у навчально-виховний процес, а також премія у розмірі 20 % (за І місце) та 10 % (за ІІ та ІІІ місця) від посадового окладу. Та найвищою винагородою для кожного учасника вже є розуміння, підтримка та визнання колег, з якими педагоги-конкурсанти ділилися своїми професійними надбаннями та успіхами.

Народна мудрість говорить: «Під лежачий камінь вода не тече». Тож рухайтесь вперед, розвивайтеся, самостверджуйтесь, пізнавайте та випробовуйте себе, будьте вимогливими до себе, не втрачайте жодної нагоди будь-якої перевірки власних здібностей, у тому числі і професійних.

Волочаєва Лариса Анатоліївна, директор

комунального закладу Тростянецької районної ради

«Районний методичний центр», заступник голови

оргкомітету районної виставки-презентації

«Портфоліо досягнень сучасного педагога» 2016 року