Невідома історія України. Творчість А.Веделя

20 квітня 2017 року у комунального закладі Тростянецької районної ради ,,Тростянецька районна дитяча музична школа” в рамках проекту ,,Українці в світі” відбулася тематична лекція ,,Невідома історія України. Творчість А.Веделя” присвячена 250-річчю з дня народження композитора та хорового диригента Артемія Лук'яновича Веделя, яку підготували і провели викладачі теоретичного відділу Тетяна Урсакій та Олена Балабіна з учнями старших класів.

В особі А.Веделя українська духовна музична культура сягнула зоряних висот. Понад 30 духовних концертів, дві "Літургії", "Всеношна", 40 окремих хорів і вокальних тріо на канонічні тексти — це лише те, що відомо нині з доробку митця.Вершин композиторської майстерності А. Ведель досяг у жанрі духовного концерту. Його ім'я завжди згадують поруч з іменами  М.Березовського і Д.Бортнянського. Всі вони українці за походженням, однак життєвий шлях повною мірою був пов'язаний з Україною лише у А.Веделя.

Композитор жив у добу складних, здебільшого трагічних історичних перетворень, за правління Катерини II та Павла І. Не менш драматичною, сповненою фатальних обставин була й доля митця.

Музика А.Веделя відрізняється, при повному підпорядкуванні пануючому тоді “італійському” стилю, великою відвертістю, увагою до молитовного тексту, піднесеною сентиментальністю та мелодійністю, А.Ведель мав духовну потребу відображати в музиці найпотаємніші порухи душі. Взагалі ж у музиці А.Веделя переважає ліризм, часто наївний, але щирий.

Прослухавши у запису духовні концерти композитора ,,Ныне отпущаеши” та ,,Доколе, Господи, забудеши мя” учні переконалися, що з музикою А.Веделя до нас повертається й дух цієї неординарної, величної, талановитої особистості, яка й нині лишається загадкою, феноменальним явищем в історії української культури.