У МІНРЕГІОНІ ОБГОВОРИЛИ ПРІОРИТЕТНІ КРОКИ ЩОДО ПРОСУВАННЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ДО КІНЦЯ 2020 РОКУ

В онлайн-режимі відбулось друге засідання секторальної робочої групи «Децентралізація та регіональний розвиток» під спільним головуванням Міністра розвитку громад та територій України Олексія ЧЕРНИШОВА та керівника напряму міжнародного співробітництва Посольства Швеції Сесилії КРУНИ

Сторони обговорили пріоритетні кроки щодо просування децентралізації на 2020/21 рр., а також напрацювання пропозицій щодо внесення змін до Конституції України щодо децентралізації.

Презентуючи основні пріоритети та завдання до кінця 2020 року з впровадження децентралізації, Олексій Чернишов зазначив, що згідно з узгодженим календарним планом реформи на 2020 рік, більшу частину законодавчих актів вже прийнято. Зокрема, постанову «Про утворення та ліквідації районів». Постановою затверджено нову територіальну основу на субрегіональному рівні – 136 нових районів та важливий Закон України про внесення змін до Бюджетного кодексу України, яким змінено правові засади функціонування бюджетної системи України, що враховує зміну територіального устрою громад та районів.

Міністр акцентував, що після проведення перших місцевих виборів 25 жовтня потрібно здійснити низку організаційних заходів, спрямованих насамперед на проведення перших сесій місцевих рад, затвердження місцевих бюджетів та утворення нових райдержадміністрацій.

«На сьогодні викликом для реформи є відсутність правових механізмів реорганізації органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, правонаступництва майна, майнових прав, зобов’язань тощо органів місцевого самоврядування та місцевих органів державної влади у зв’язку з утворенням громад та районів. Відсутній у законодавстві й суб’єкт створення та реорганізації районних державних адміністрацій. З огляду на це першочерговим є розгляд Верховною Радою України законопроєкту щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій та нових редакцій законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації», – наголосив він.

Олексій Чернишов підкреслив, що основна мета на наступний рік – завершити реформу децентралізації і зробити так, щоб вона практично працювала.

Серед основних завдань із просування реформи децентралізації на наступний рік заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав НЕГОДА назвав інституційну допомогу новоутвореним громадам, більшість з яких утворено «з чистого аркуша» і вони не мають жодного досвіду роботи, а отже «потребують підтримки, від самого початку своєї роботи.

«Плануємо проведення серії навчань для новообраних голів, депутатів, та інших представників місцевого самоврядування після формування нових виконавчих органів територіальних громад, – зазначив В’ячеслав Негода. – Крім того, актуальним питанням на наступний рік залишатиметься підтримка місцевого розвитку, розробка стратегій розвитку громад та підготовка проектів регіонального розвитку, зокрема, побудови сітки центрів надання адміністративних послуг. І тут також буде потрібна і методична, і фінансова допомога з боку держави».

Міністр подякував міжнародним партнерам з розвитку за тривалу, системну та ефективну підтримку для успішної реалізації реформи децентралізації в Україні, а також відзначив ефективну співпрацю для досягнення успіху у реалізації реформи Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні.

Сесилія Круна від імені партнерів з міжнародної технічної допомоги відзначила результати реформи з децентралізації в Україні, а також запевнила у її подальшій підтримці.

У засіданні також взяли участь керівники Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, представники Мінрегіону, Офісу Ради Європи в Україні, Представництва ЄС в Україні, Швейцарського бюро співробітництва в Україні, USAID в Україні, посольств Федеративної Республіки Німеччина, Швеції, Великої Британії, Королівства Данії та Канади в Україні, а також спеціальний посланник уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Ґеорґ Мільбрадт.

За матеріалами Урядового порталу: https://www.kmu.gov.ua/news/u-minregioni-obgovorili-prioritetni-kroki-shchodo-prosuvannya-decentralizaciyi-do-kincya-2020-roku