ЯК РОЗВИВАТИ КУЛЬТУРУ В ГРОМАДАХ: МОЖЛИВОСТІ, РЕСУРСИ, ВИКЛИКИ

Як об'єкти культури «ділитимуть» після ліквідації старих районів? Які є можливості для розвитку культури зараз? Як українські громади дають раду отриманим у спадок об'єктам культури?

Про це та багато іншого йшлося під час публічного обговорення, яке відбулося в Українському кризовому медіа-центрі за участі представників центральних органів виконавчої влади, проєктів міжнародної технічної допомоги, місцевого самоврядування, експертів

«В Україні культура та історія є підґрунтям, що забезпечує багатство та глибину національному досвіду. Культура так само важлива, як і добре врядування, сильна економіка чи соціальна справедливість. Сьогодні ми говоримо про важливість утримання та розвитку культури та культурних послуг у контексті децентралізації. Ми враховуємо зміни, які реформа принесла на національному та місцевому рівнях. Децентралізація – одна із найважливіших реформ країни і є успіхом для України» , – зазначив директор Місії USAID в Україні та Білорусі Джеймс ХОУП.

За словами Міністра культури та інформаційної політики України Олександра ТКАЧЕНКА, цьогорічний бюджет на сферу культури та інформаційної політики більший, ніж був минулого року, також Міністерство отримало додатковий мільярд гривеньна відшкодування збитків, які зазнала креативна економіка та сфера культури у зв'язку з пандемією COVID-19. 

Що стосується культури в умовах децентралізації, то на думку Міністра, для ефективного розвитку, необхідно узгодити дії, що роблять в центрі, з тим, що відбувається в регіонах. Зокрема він навів декілька прикладів програм, які запустило Міністерство для розвитку культури на місцях:

«Запущена інституційна програма Українського культурного фонду – зараз, на третьому етапі, УКФ може виділити на місця суму в розмірі 295 мільйонів гривень на допомогу культурним інституціям, – розповів Олександр Ткаченко. – Також розроблено регіональні стратегії розвитку туризму та «регіональні магніти» для туризму. Розпочався другий етап освітньої програми Академія культурного лідера – це зв’язок людей, задіяних в культурній сфері в ОТГ (зараз 45 ОТГ). Розроблена програма для розкриття внутрішнього потенціалу регіонів спільно з обласними державними адміністраціями. І найважливіше з цього переліку – це розвиток центрів культурних послуг, які, ми сподіваємося, запрацюють пілотними проєктами у декількох регіонах. Гроші на це є. Це трансформування 16 тисяч бібліотек, 16 тисяч клубів, інших центрів – у сучасні центри надання культурних послуг, нової якісної атракції, як наприклад, онлайн-бібліотеки, кіноточки тощо. Ми зрозуміли, що без активної участі чи ініціативи ОТГ ми зробити нічого не зможемо, і якщо ОТГ виходять з ініціативами – ми залюбки йдемо назустріч. Є модель, є принципи фінансування, коли частково ОТГ, обласна влада фінансує трансформацію таких культурних центрів, і через систему ДФРР фінансується інша частина».

Також Олександр Ткаченко додав, що у планах – проаналізувати видатки з ДФРР на культуру. Відповідно до подання Мінкульту, сума має збільшитися на 50%.

Основою розбудови культури залишається громада. Райони – для системи органів виконавчої влади, у повноваженнях яких контроль за об’єктами культурної спадщини, та тим, як реалізується державна політика у сфері культури на місцях. У компетенції підрозділів обласних адміністрацій залишається управління закладами культури, які є на рівні області – театри, великі музеї, туристичні заповідники національного та місцевого рівнів тощо. Про це розповів заступник міністра розвитку громад і територій України В'ячеслав НЕГОДА.

За словами В’ячеслава Негоди, зараз значна частина інфраструктури, яка призначена для надання послуг у сфері культури, знаходиться у спільній власності територіальних громад, якою управляють районні ради. Із завершенням формування органів місцевої влади більшість цих об’єктів перейдуть у власність громади.

Найближчі два місяці очікується прийняття законодавчих змін, які регулюватимуть передачу об’єктів громадам. Зокрема, першим кроком має бути визначення переліку об’єктів, які мають перейти у комунальну власність громад. Також будуть об’єкти, які стосуватимуться інтересів не однієї громади, а великих територій. У таких випадках, за словами заступника міністра, громади мають пріоритетне право вирішити, як будуть використовуватись ці об’єкти. Зокрема, згідно з законодавством про співробітництво, громади можуть прийняти рішення про спільне фінансування певних об’єктів та управління ними. Зокрема, йдеться про співфінансування цих об'єктів.

Зараз в Україні розпочинається програма «Велика реставрація», до участі запрошують і громади. Також громади можуть подавати заявки на конкурсний відбір проєктів регіонального розвитку, що фінансуються за кошти ЄС. Для громад також є ряд навчальних програм. Зокрема, Швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO пропонує два інструменти навчання – школа місцевого самоврядування і навчальна платформа.

За матеріалами сайту децентралізації влади: https://decentralization.gov.ua/news/12801