ФІНАНСИ ОТГ СУМЩИНИ: ХТО Є ЛІДЕРОМ ЩОДО ЗБІЛЬШЕННЯ БЮДЖЕТУ, А ХТО ЩОДО ФІНАНСОВИХ ВТРАТ?

Як вплинув карантин на бюджети громад Сумщини? Які бюджети найбільш відчули «податкові канікули»? Сумським регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою» підготовлено моніторинг показників бюджетів ОТГ області за І півріччя 2020 року за матеріалами, що були опубліковані на сайті Департаменту фінансів Сумської облдержадміністрації

«Тимчасове припинення діяльності підприємств і організацій, що здійснюють господарську, комерційну та іншу діяльність в громадах, погіршення ситуації на ринку праці мають вплив і призводять до втрат місцевих бюджетів», − впевнена радниця з питань управління муніципальними фінансами Сумського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Ірина АЛЄЄВА.

За її словами, сукупні власні доходи по 38 ОТГ області, які мають прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом, за І півріччя року склали 1 млрд 895 млн грн, і цей показник надходжень у порівнянні з І півріччям 2019 року виріс тільки на 63 млн грн або +3%.

На кого вплинула карантинна криза, а на кого ні?

«Отже, маємо зменшення темпів приросту до І півріччя 2018 року лише на 15% − причиною є карантин та економічна криза. У цілому громади недоодержали 113 млн. гривень (5,6 %). Так, найбільший спад темпів приросту по Чернеччинській ОТГ – 14%.

Але економіка потроху працює і наповнює місцеві бюджети громад. Так лідером серед ОТГ щодо зростання бюджету є Верхньосироватська ОТГ  +49%», − коментує радниця.

Показник власних доходів: де і скільки передбачено на одного мешканця?

Як підкреслила Ірина Алєєва, цікавими є фінансові показники власних доходів у розрахунку на 1 мешканця громади у І півріччі 2020 року. В середньому по ОТГ Сумщини це й показник склав 2578 грн. Лідером в цьому питанні як і в минулому році є Комишанська громада − 5 тис 599 гривень на одного мешканця. Найменший показник, як і минулому році, у Чупахівської ОТГ − 1тис. 51 гривня.

За рахунок чого наповнюються бюджети ОТГ?

У питанні наповнення бюджетів ОТГ можна визначити головні джерела: ПДФО – 1213 млн грн = 64% власних доходів та місцеві податки і збори (плата за землю, єдиний податок та інші) − 487 млн. грн = 26% власних доходів.

«ПДФО займає перше місце у питанні наповнення місцевих бюджетів серед інших джерел – у середньому цей показник складає 64% і коливається від 28% у Березівській ОТГ до 78% у Миколаівській ОТГ (Сумського району).

Другу сходинку займають місцеві податки і збори у середньому по ОТГ області формують 26% власних доходів, що  склало 487 млн. грн за І півріччя 2020 року. Темп приросту склав 1 млрд 909 млн грн, +0,4%. Спостерігається спад надходжень в бюджети 21 громади, а найбільші втрати по Білопільській ОТГ − 18%. Втрата темпів приросту місцевих податків і зборів пов’язана з «податковими канікулами» в зв’язку з карантином», − зазначає Ірина Алєєва.

Хто найбільше за всіх витрачає та на яку сферу життєдіяльності громади?

Щодо питання витрат ОТГ − то найбільшим в цьому показнику за обсягом видатків є бюджет Сумської ОТГ – 1 млрд 140 млн. грн, а найменшим – бюджет Чупахівської ОТГ – 10 млн. грн.

За словами радниці, у структурі сумарних витрат ОТГ Сумської області більше всіх потребує сфера освіти – 52%. Видатки загального фонду на одного мешканця в середньому по ОТГ області складають 3624 гривень. У розрізі окремих громад цей показник коливається від 2451 гривень у Верхньосироватській ОТГ до 6054 гривень у Комишанській ОТГ.

«За підсумками І півріччя 2020 року в середньому по всіх ОТГ Сумської області витрати на утримання апарату управління у доходах загального фонду (без урахування трансфертів) становить 17%. Найбільший показник у Шалигинській ОТГ − 48% та Чупахівській ОТГ − 46%, найменший показник у Тростянецької ОТГ (11%) та Комишанської, Кролевецької ОТГ − 12%», − підсумовує Ірина Алєєва.

За матеріалами Сумського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою»