Інформація про хід виконання районної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Тростянецького району на 2010-2014 рр.

На виконання Закону України від 11.06.2009 р. № 1511-VІ «Про загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки», та з метою подальшого реформування і розвитку житлово-комунального господарства Тростянецького району рішенням 35 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради затверджена «Районна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2010-2014 роки». Метою програми є забезпечення ефективності та надійності функціонування об’єктів житлово-комунального господарства, які є складовою частиною системи життєзабезпечення населення району.

 

На даний час на ринку виробництва та надання житлово-комунальних послуг в районі працює 20 суб’єктів. Послуги централізованого опалення надає КП «Райкомунгосп». Послуги централізованого водопостачання та водовідведення забезпечують КП «Тростянецькомунсервіс», СБМЕУ Південної залізниці, УМС, КЗ «Водопровідно-каналізаційне господарство Боромлянської сільської ради», КП «Станова-Сервіс», Буймерська, Гребениківська, Мартинівська сільські ради та ін. Послугами централізованого водопостачання в районі охоплено 6177 абонентів, в тому числі 1750 абонент серед сільського населення, що становить 19,3% від загальної чисельності населення сіл. Це малий відсоток, враховуючи, що Програма «Питна вода України» та «Сільська криниця» в цьому році не профінансовані обласним бюджетом, а якість питної води в колодязях населених пунктів району бажає бути кращою. Відповідно до програми  «Сільська криниця» в 2012 році угоди про очищення колодязів на своїх територіях були заключні Семереньківською, Печинською, Білківською, Ницахською, Криничанською та Кам’янською сільськими радами. Загальна кількість колодязів, які були очищені та продезінфіковані становить 132 одиниці. Загальна сума фінансування з місцевих бюджетів складає 80 тис. грн.. В 2013 році очистка, дезінфекція та монтаж надбудов шахтних колодязів здійснювався за власні кошти місцевими радами самостійно. Так, станом на 30.09.2013, здійснено фінансування передбачених Програмою робіт на загальну суму 62,55 тис. грн.

В районі нараховується близько 70 км. мереж, що забезпечують централізоване водопостачання із них 33,3 км мережі КП «Тростянецькомунсервіс» та 9,2 км мережі каналізації. Більше 35% із них аварійні і потребують заміни. Орієнтовна вартість цих робіт – 400-500 тис. грн. Для виконання робіт по заміні аварійних мереж водопостачання необхідно залучення коштів державного бюджету.

З метою покращення якості питної води необхідне будівництво нового водогону в   м. Тростянець, ремонт існуючих мереж та впровадження централізованого водопостачання населення сільської місцевості.

Очисні споруди колишнього заводу «Електричних побутових приборів» з 2006 року знаходяться в аварійному стані, каналізаційні стоки потрапляють в р. Боромля, що не покращує екологічне становище району. Для вирішення цієї проблеми необхідно спорудження КНС та напірного і самопливного колекторів по вул. Б. Хмельницького протяжністю 1,6 км. Проект на це будівництво міською радою виконано, але потребує спів фінансування з державного бюджету. Кошторисна вартість будівництва – 1,0 млн .грн. (в цінах 2008 року). Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Тростянецької районної державної адміністрації направлено до управління житлово-комунального господарства Сумської обласної державної  адміністрації перелік проектів Тростянецького району для їх часткового фінансування з державного бюджету в 2013 році в тому числі і на будівництво КНС по вул.. Б. Хмельницького. Крім цього необхідна реконструкція існуючих КНС та каналізаційних мереж.

          Станом на 30.09.2013 працівниками підрозділу водопостачання КП ТМР «Тростянецькомунсервіс» проведено наступні роботи:

-           замінено глибинні насоси на 5 свердловинах міста та встановлено АСУ на водозаборі по вул.. Шевченка;

-          замінено 40 м стальної труби на трубу ПХВ по вул. Горького, 30 м  по вул.. Миру та 165м по вул.. Відродження;     

-          відремонтовано 4 зворотних клапана на водозаборах міста;

-          відремонтовано 3 шт та замінено 2 задвижки на водогонах міста;

-          проведено ремонт водопроводу по вул.. Б. Хмельницького із заміною насосу та задвижки;

-          відремонтовано 1 пожежний гідрант;

-          виготовлено та встановлено на оглядові колодязі 18 кришок;

-          змонтовано та опломбовано 36 лічильників холодної води;

-          проведено поточні ремонти 4 насосів та встановлено 2 нових насоса на КНС міста.

         КП «Станова-Сервіс» Станівської сільської ради прокладено 1,2 км водогону та встановлено насосну станцію за кошти населення на суму106,7 тис. грн. КЗ «Водонапірно-каналізаційне господарство Боромлянської сільської» ради проведено заміну 50 м. водопроводу за кошти місцевого бюджету.

         По підготовці житлового фонду міста до опалювального періоду виконані наступні роботи:

-          проведено ремонт і часткова заміна каналізацї в житлових будинках вул. Машинобудівна, 20, вул. Калініна, 42а, вул. Татаренка, 9а, вул. Машинобудівна, 17, вул. Машинобудівна 16а та вул. Нескучанська, 9, замінено 266 м каналізаційних труб;

-          проведено ремонт і часткова заміна водопроводу в житлових будинках вул. Відродження, 4а, вул. Б. Хмельницького, 15, вул. Татаренка, 1а, 11а, 75, 5а, вул. Машинобудівна16а, 19,   вул. Миру, 28 та вул. Нескучанська, 9;

-          виконано капітальний ремонт покрівель будинків по вул. Миру 21, 28,                                 вул. Б.Хмельницького 15,  вул. Татаренка 75 та проведено поточний ремонт покрівель 8 будинків. Всього відремонтовано 1796 м2покрівель на суму 241,5 тис. грн.;

-          виконано ремонт тамбуру по вул.. Татаренка 3а;

-          виконано поточний ремонт цоколю 3 будинків;

-          проведено відновлення освітлення та замінено датчики руху в 14 будинках, всього замінено 10 світильників, 2 датчика руху, 130 енергозберігаючих ламп, 35 автоматичних вимикачів;

-          проведено роботи по заміні системи опалення вул. Заводська, 1 – замінено 510 м на суму 120 тис. грн..

Водночас в здійсненні та наданні житлово-комунальних послуг на селі існують проблеми і невирішені питання. На сьогоднішній день не визначені виконавці житлово-комунальних послуг по утриманню житлових будинків комунальної власності та об’єктів водопостачання. Сільські ради, які здійснюють розрахунки за централізоване водопостачання в населених пунктах району не можуть бути виконавцями житлово-комунальних послуг. Ні в одній сільській раді, крім Станівської, не створено комунальне підприємство по наданню послуг. В ветхому стані перебуває майже половина водопровідних та каналізаційних мереж, потребує ремонту та заміни обладнання, яке встановлено на об’єктах виробництва тепла та водопостачання, та ін.

В вересні 2008 р. рішенням сесії районної ради створено підприємство КП «Райкомунгосп», яке згідно статуту визначено надавачем послуг по теплопостачанню та забезпеченню роботи житлово-комунальних об’єктів по наданню послуг в сільській місцевості згідно з програмою розвитку сільської комунальної служби.

В серпні 2009 року КП «Райкомунгосп» отримало ліцензію інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області на виконання робіт, пов’язаних із створенням об’єктів архітектури.

До переліку робіт впровадження господарської діяльності КП «Райкомунгосп» внесені будівельні та монтажні роботи, роботи з опорядження конструкцій та устаткування, роботи по монтажу внутрішніх інженерних систем, мереж, приладів і засобів вимірювання.

На балансі комунального підприємства Тростянецької районної ради «Райкомунгосп» знаходиться десять джерел теплопостачання, які надають послуги по виробництву, постачанню та транспортуванню теплової енергії бюджетним та іншим споживачам. З метою зменшення споживання природного газу було розроблено три проекти по реконструкції котелень :

1)  Реконструкція котельні і теплових мереж по вул. Відродження України, 5 вартість проекту -94400 грн. Кошторисна вартість об’єкта 2152540 грн. отримано експертний висновок та декларацію на початок робіт. Роботи не розпочато в зв’язку з відсутністю фінансування.

2) Реконструкція котельні по вул. Комарова, 25 вартість проекту -60000 грн. Кошторисна вартість об’єкта 1266701 грн. отримано експертний висновок та декларацію на початок робіт. Роботи розпочато .Виконано монтаж твердопаливних котлів в кількості 2 шт.

3) Реконструкція котельні по вул. Шевченка, 11  вартість проекту -18600 грн. Кошторисна вартість об’єкта 430957 грн. отримано експертний висновок та декларацію на початок робіт. Виконано монтаж твердопаливного котла на суму 100451грн. та будівельні роботи на суму 5594 грн. та електротехнічні роботи на суму 2895 грн.

Станом на 30.09.2013 об’єкти технічно готові на 98 відсотків  (при опаленні природним газом). Проведено планово-попереджувальні роботи обладнання, державну повірку та модернізацію газових лічильників на суму 12683,5грн, коректорів на суму 2940 грн., сигналізації загазованості  на суму 1350 грн., перевірку димовентиляційних каналів на суму 1368 грн., манометрів  на суму 2271,4 грн., електролаболаторні роботи на суму 3523 грн. Виконано гідравлічні випробовування теплових мереж та котлів . Проведено атестацію обслуговуючого персоналу та ІТП.

Проблемним питанням є заборгованість підприємства за природний газ в сумі                  816,519 тис грн.. та ремонтпокрівлі котельні по вул. Відродження України,5 , яке не проводиться в зв’язку з відсутністю коштів.

Неефективне реформування галузі на державному рівні призвело до критичного стану основних фондів підприємств житлово-комунального господарства. Недосконала тарифна політика, економічно необґрунтований рівень тарифів на комунальні послуги для суб’єктів господарювання, що діють на ринку постачання  теплової енергії, надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зумовили постійно зростаючу заборгованість підприємств. Все це призвело до того, що підприємства галузі неспроможні ефективно працювати в ринкових умовах і надавати споживачам послуги належної якості.

Важливу роль в вирішенні цієї проблеми відводиться створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Згідно програми економічних реформ на 2010-2014 роки для створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг є необхідним законодавче забезпечення обов’язкового створення ОСББ з початку 2014 року, але через великий відсоток зношеності та необхідності великих фінансових затрат на капітальний ремонт комунікацій, мешканці будинків неохоче йдуть на створення ОСББ. Так, на даний час по                м. Тростянець створено 5 ОСББ (1 в 2013 році) із запланованих на 2010 р 16, в сільських радах – жодного. На даний час вони  себе оправдовують в тому сенсі, що мешканці мають можливість визначити виконавця послуг, вимагати якісного обслуговування житлового фонду, самим встановлювати тарифи, тому створення ОСББ багато чим забезпечить рентабельне функціонування підприємств ЖКГ, але для цього необхідне створення фонду для спільного фінансування державою ОСББ першого капітального ремонту житлового будинку.

Ще однією складовою рентабельного функціонування галузі є планомірне приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до рівня, що покриває економічно обґрунтовані витрати, а також погашення заборгованості  перед підприємствами житлово-комунального господарства та в подальшому їх недопущенню.