Тростянецька районна філія Сумського обласного центру зайнятості

Начальник центру: Деркач Сергій Григорович  

Адреса відділу: м. Тростянець, вул. Горького тел. 5-13-77; 5-13-05

Ел. адреса: cz@trs.socz.gov.ua

Загальні відомості та завдання установи:

Управління діяльності в соціальній сфері, вирішує питання працевлаштування жителів Тростянецького району.


СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ ОПІКУЄТЬСЯ ЗБЕРЕЖЕННЯМ КАДРОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ

Набули чинності та діють закони про підтримку бізнесу в період карантину, запровадженого через коронавірусну інфекцію. Один із документів пропонує одноразову матеріальну виплату застрахованим особам, які можуть втратити частину зарплати або доходу в разі запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.

На сьогодні до обласної служби зайнятості вже звернулося майже 400 роботодавців, які подали пакети документів на допомогу для виплати близько шести тисячам найманим працівникам на суму близько 30 млн грн.

Найбільше суб’єктів господарювання, які подали документи для отримання одноразової матеріальної допомоги, із Сум, Конотопського, Шосткинського, Роменського, Сумського, Лебединського, Глухівського та Буринського районів.

Серед перших претендентів на державну допомогу - фермерські господарства, які займаються вирощуванням зернових культур, роботодавці, які опікуються оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, розведенням тварин; товариства з обмеженою відповідальністю, діяльність яких спрямована на оптову та роздрібну торгівлю, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, будівництво житлових і нежитлових будівель; приватні та комунальні підприємства, сфера діяльності яких охоплює оптову та роздрібну торгівлю, виробництво готових текстильних виробів, забір, очищення та постачання води, виробництво електромонтажних пристроїв, виробництво паперових канцелярських виробів тощо.


СУМСЬКИЙ ЦЕНТР ПТО ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ ВІДЗНАЧИВ 10-РІЧЧЯ З ЧАСУ СТВОРЕННЯ

Цими днями Сумський Центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості відзначив 10-річчя від дня створення. Ця дата майже збіглася зі ще одним ювілеєм - рівно 30 років тому, 21 грудня 1990 року, була заснована Державна служба зайнятості.

Як повідомив директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, сумський підрозділ — один із 11 в Україні, де громадяни можуть здобути 95 ліцензованих робітничих професій, у тому числі 12 — за сумською адресою.

За цей час тут навчалися майже 32 тисячі земляків, які отримали професії кухара, кравця, швачки, зварника, продавця, оператора котельні та багато інших. Всім видані відповідні документи про освіту, що дають право на працевлаштування. Прикметно, що більш як 90 відсотків випускників відразу ж знаходять роботу за фахом.

Як повідомив директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, сумський підрозділ — один із 11 в Україні, де громадяни можуть здобути 95 ліцензованих робітничих професій, у тому числі 12 — за сумською адресою.

За цей час тут навчалися майже 32 тисячі земляків, які отримали професії кухара, кравця, швачки, зварника, продавця, оператора котельні та багато інших. Всім видані відповідні документи про освіту, що дають право на працевлаштування. Прикметно, що більш як 90 відсотків випускників відразу ж знаходять роботу за фахом.


Служба зайнятості Сумщини:

  підтримка бізнесу у період карантину 

В Україні набули чинності закони про підтримку бізнесу в період карантину, запровадженого через коронавірусну інфекцію. Один із документів пропонує одноразову матеріальну виплату застрахованим особам, які можуть втратити частину зарплати або доходу в разі запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.

 «Ці закони передбачають надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам в розмірі 8 тис. грн. Допомога може надаватися найманим працівникам, які втратили частину зарплати внаслідок посилення карантинних обмежень. Для отримання такої допомоги працівник повинен бути офіційно оформлений на підприємстві, діяльність якого обмежується на період дії посиленого карантину», – роз’яснив директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

З 14 по 16 грудня включно до обласної служби зайнятості вже звернулося 64 роботодавця, які подали заявки на допомогу 562 найманим працівникам на суму майже 2,5 млн грн.

Серед перших претендентів на державну допомогу: фермерські господарства, які займаються вирощуванням зернових культур, оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, розведенням тварин; товариства з обмеженою відповідальністю, діяльність яких спрямована на оптову та роздрібну торгівлю, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, будівництво житлових і нежитлових будівель; приватні та комунальні підприємства,  сфера діяльності яких охоплює оптову та роздрібну торгівлю, виробництво готових текстильних виробів, забір очищення та постачання води, виробництво електромонтажних пристроїв, виробництво паперових канцелярських виробів.

«До 21 грудня необхідно звернутися до центру зайнятості за своїм місцезнаходженням та надати необхідні документи. До 22 грудня центр зайнятості розгляне документи та прийме рішення щодо виплат, а роботодавці зобов’язані виплатити матеріальну допомогу на рахунок працівника не пізніше наступного робочого дня після надходження коштів», - наголосив Володимир Підлісний.


Сумський центр профтехосвіти ДСЗ: розкриваємо внутрішні таланти, про які ви раніше й не здогадувались

Центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (далі – ЦПТО ДСЗ) – це спеціалізовані навчальні заклади, основним завданням яких є навчання та перекваліфікація дорослих людей. 

У системі служби зайнятості України функціонують 11 ЦПТО і сьогодні вони здійснюють навчання за 95 ліцензованими робітничими професіями та багатьма напрямами курсів цільового призначення.

Мережа навчальних закладів служби зайнятості розросталась за роки.

- Сумський ЦПТО було створено у 2010 році, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Його матеріально-технічна база відповідає  всім сучасним  вимогам та  стандартам до навчальних закладів. Для навчання використовується високотехнологічне обладнання та устаткування, а для організації виробничої практики налагоджено тісний  зв’язок з місцевими роботодавцями. Викладачі та майстри ЦПТО – фахівці вищого ґатунку, які мають відповідний практичний досвід та активну життєву позицією. Для зареєстрованих безробітних професійне навчання здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Строк навчання в ЦПТО в залежності від виду або професії становить  від 0,5 до 11,5 місяців. Після закінчення навчання слухачам  видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Навчальні плани та програми центрів розробляються на основі державних стандартів і погоджуються з роботодавцями. 

За словами посадовця, найбільшим попитом у слухачів користуються професії зварник, кухар, оператор котельні, кравець, продавець та швачка.

У центрах  готують фахівців за доволі ексклюзивними напрямами: Монтажник сонячних електросистем», «Засоби сучасної комунікації шляхом інформаційних технологій», «Навчання проектних менеджерів»; «Виноградар», «Бджоляр».

Історія центрів професійно-технічної освіти ДСЗ – це історія безперервного розвитку і вдосконалення їх діяльності.

За 10 років роботи Сумського ЦПТО навчання в ньому пройшли близько 32 тисяч осіб, з них понад 1000 осіб отримали робітничі професії. Спостерігається щорічна позитивна динаміка до збільшення кількості слухачів.

На сьогодні центр здійснює професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за 12 робітничими професіями та різноманітними напрямами на замовлення роботодавців.

Яскравим свідченням ефективності такого навчання є відсоток працевлаштованих - понад 90% випускників центрів знаходять роботу одразу після закінчення навчання.

Історії колишніх безробітних, які пройшли через навчання у ЦПТО, доводять: змінити своє життя у будь-якому віці можливо. Багатьом центри допомогли знайти своє місце у житті та розкрити внутрішні таланти, про які вони раніше й не здогадувались.


Служба зайнятості Сумщини учасникам АТО (ООС)

За одинадцять місяців поточного року послугами обласної служби зайнятості скористалися  1085 безробітних з числа військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил) (далі АТО (ООС)), з них 57 осіб з інвалідністю. Допомогу по безробіттю отримували 1057 чоловік зазначеної категорії.

Найбільший відсоток  зареєстрованих у обласній службі зайнятості учасників АТО (ООС) припав на осіб  віком до 35 років (56%),  від 35 до 44 років - 30%, кожний сьомий – від 45 років. Половина з них мали професійно-технічну освіту,  41% - вищу, 9%. - початкову та середню освіту.

За сприяння обласної служби зайнятості у січні-листопаді 2020 року отримали роботу 253 учасника АТО (ООС). Найбільше (32%) пішли працювати робітниками з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин. А от найменше (4%) виявили бажання працевлаштуватися на робочі місця, які не потребують спеціальної підготовки.

Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці професійне навчання за направленням обласної служби зайнятості проходили 36 осіб зазначеної категорії.

За вказаний період п’ять колишніх військовослужбовців стали підприємцями, відкривши  власну справу у сферах роздрібної торгівлі (3 особи), виробництва трикотажного і в’язаного одягу (1 особа) та малярних робіт (1 особа).

Станом на 1 грудня 2020 року статус безробітного мали 460 безробітних з числа учасників АТО (ООС), з них 439  отримували допомогу по безробіттю, середній розмір якої становив 7275 грн, що на 1216 грн більше, ніж на 1 грудня 2019 року.

 «Люди, які пройшли через горнило війни, потребують нашої з вами участі щодо адаптації до мирного життя. Одним зі значущих аспектів життєдіяльності є наявність підходящої роботи. І саме цим займається служба зайнятості, пропонуючи широкий спектр послуг від навчання та перенавчання до відкриття власної справи», - зауважив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.


Роботодавці Сумщини зможуть отримати

грошову допомогу від держави 

Роботодавці, які скоротили або можуть скоротити робочий час працівників через карантинні обмеження, можуть подати заяву на отримання одноразової  матеріальної допомоги. Для цього до 21 грудня необхідно звернутися до центру зайнятості за своїм місцезнаходженням та надати необхідні документи.

Так, до пакету документів мають входити:

  • заява за формою, визначеною додатком 1 до Порядку надання одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання, які вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу найманих працівників через карантинні заходи;
  • копія наказу про скорочення або можливе скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у період дії обмежувальних протиепідемічних заходів;
  • копія відомості про найманих працівників за формою, визначеною додатком 2 до Порядку.

Надати документи можна безпосередньо до центру зайнятості або дистанційно у сканованому вигляді на електронну адресу відповідного центру зайнятості. До 22 грудня центр зайнятості розгляне документи та прийме рішення щодо виплат. Важливо зазначити, що роботодавці зобов’язані виплатити матеріальну допомогу на рахунок працівника не пізніше наступного робочого дня після надходження коштів.

При цьому, матеріальна допомога не надається суб'єктам господарювання, які зареєстровані менше трьох місяців або перебувають у стані припинення чи банкрутства. Також виплати не здійснюються підприємцям, які отримують допомогу по частковому безробіттю. 

Обмеження щодо участі в програмі є і для найманих працівників. Так, матеріальна допомога не надається робітникам, які працюють у роботодавця за сумісництвом або  за  яких на дату звернення  роботодавцем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування менше ніж за усі місяці III кварталу 2020 року.

Покрокова інструкція щодо отримання такої допомоги: https://is.gd/5kXXs1

Бланк заяви тут: https://is.gd/iijaDW 

Бланк відомості про найманих працівників тут: https://is.gd/iijaDW


ЧЕРЕЗ ЦЕНТРИ ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ РОБОТУ ЗНАЙШЛИ БІЛЬШЕ 16 ТИСЯЧ ОСІБ

Ринок праці Сумщини, як живий організм, має тенденції до суттєвих змін. Скажімо, за 10 місяців нинішнього року послугами служби зайнятості скористалися 43,1 тис. безробітних. Це на 14% більше, ніж на торішню дату.

Допомогу по безробіттю отримували 38,3 тис. осіб. (+ 25% до 10 міс. 2019). Використано коштів на допомогу 511 млн грн. (+53%, 334 млн грн. за 10 міс. 2019). Працевлаштовано – 16,4 тис. осіб. (-32,7% до 10 міс. 2019).

Тут далася взнаки пандемія короновірусу. Працевлаштовано майже на 8 тисяч менше людей, бо роботодавці подали на 10 тисяч менше вакансій. Хоча за період карантину за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 12,3 тис. громадян, найбільше у жовтні – 2,4 тис. осіб. 4,2 тис. роботодавців області подали інформацію щодо потреби у працівниках.

За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, за час пандемії здійснено низку заходів для допомоги бізнесу. У приклад він навів надання 100 мільйонів гривень допомоги малому та середньому бізнесу.

- Критична ситуація з пошуком роботи на селі, - говорить директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Справа в тому, що тут катастрофічно зменшується кількість жителів, тому нашими послугами скористалися майже на 7% менше селян, ніж на цю дату минулого року. Тривожним для нас також є збільшення кількості тих, хто перебуває на обліку в центрах зайнятості, маючи вищу освіту. Їх цього року збільшилося на 3,2% і на сьогодні вони становлять 50,4% від загальної кількості безробітних. Збільшується безробітних жінок. Їх від загальної кількості зареєстрованих – до 63%.

Порівняно з 1 листопада 2019 року збільшилося навантаження на одну вакансію. Сьогодні на робоче місце претендує 9 чоловік, торік – 5. Зате з 5,5 тис. до 6,3 тис. грн зросла «ціна» вакансії. При цьому середній розмір допомоги по безробіттю у листопаді 2019 складав 2954 грн, нині – 3246.   

Цьогоріч найбільше людей знайшли роботу у сільському господарстві (майже третина всіх працевлаштованих), у сфері торгівлі, переробній промисловості, державному управлінні та обороні, освіті, постачанні електроенергії, охороні здоров’я, транспорті.

Сьогодні в області найбільш затребувані водії, швачки, продавці продовольчих товарів, машиністи котельної, електромонтери, кухарі, вантажники, слюсарі-ремонтники, токарі, оператори котельної підсобні робітники.


ВИТРИВАЛІСТЬ, СТРЕСОСТІЙКІСТЬ, ГНУЧКІСТЬ:ТОП-10 НАВИЧОК, ЯКІ БУДУТЬ ПОТРІБНІ ДЛЯ РОБОТИ ЧЕРЕЗ П’ЯТЬ РОКІВ

Уперше у рейтингу, який опублікував Світовий економічний форум, з’явилися такі навички, як активне навчання, витривалість, стресостійкість та гнучкість, до 2025 року 50% усіх співробітників потребуватимуть перекваліфікації, оскільки впроваджуються щораз нові технології.

– Такі прогнози Світовий банк готує кожні 5 років, – розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості, кандидат педагогічних наук Володимир Підлісний. – Порівняно з попереднім рейтингом найбільш затребувані навички істотно не змінилися. Перші 2 місця знову посідають аналітичне мислення та інноваційність, здатність до активного і цілеспрямованого навчання. Серед інших найбільш затребуваних навичок – розв’язання складних проблем, критичне мислення та аналіз, креативність, оригінальність та ініціативність, лідерство і соціальний вплив. Важливі навички - застосування і проєктування технологій, моніторинг і контроль, програмування, стресостійкість та гнучкість, міркування та генерування ідей. За останні 5 років у топ-10 Світового економічного форуму з’явилося 7 нових навичок. Змінився лідер останнього десятиріччя. Навичка «комплексно вирішувати завдання» поступилася місцем «аналітичному та інноваційному мисленню», якої не було раніше навіть у десятці. Настав зоряний час і таких навичок, як стресостійкість та гнучкість. Бо навіть геній мало чого вартий, коли його може вибити із колії якась дрібничка.

Проектне навчання, розв’язання проблем та генерація ідей витіснили з десятої позиції рейтингу «розвиток розумових здібностей та IQ». Простіше кажучи, виготовити виріб за певним шаблоном уже не є цінністю, це може зробити і робот. Придумати виріб, спроектувати, випробувати, виготовити і продати – це навички, які будуть ще більше цінуватися у недалекому майбутньому. Це зумовлено змінами у змісті діяльності, швидкими змінами технологій, які використовують для розв’язування основних задач. Рутинні дії витісняються штучним інтелектом, роботами, засобами автоматизації. Натомість дедалі важливішими стають здатність ефективно діяти в нових або не стандартних ситуаціях, швидко адаптуватися до умов, приймати оптимальні рішення й відповідати за певну частину спільної роботи, робити внесок у загальний результат.

На сьогодні значна частина випускників наших закладів освіти та викладачів не готова до нових викликів. На жаль, далеко не всі розуміють, що без якісної освіти неможливо розв’язувати складні соціальні та економічні проблеми України, забезпечити її конкурентоспроможність і успішність у глобалізованому світі.

Зміна основних навичок вказує на швидкоплинність процесів у сучасному світі. Згідно з українським законодавством, держстандарти освіти переглядають не частіше як раз на 10 років. Це дуже довго, бо за 8 років змінюються глобальні підходи. Наша система освіти має швидше реагувати на нові виклики.


СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ ІНФОРМУЄ: ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЗАРЕЄСТРОВАНИХ БЕЗРОБІТНИХ

За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, служба зайнятості готова надавати допомогу кожному, хто тимчасово перебуває у стані безробіття і шукає роботу. 

- Одним із важливих завдань діяльності обласної служби зайнятості є інформування населення про законодавчі гарантії у сфері зайнятості, - говорить В. Підлісний. - Тож, закликаю громадян ознайомитися з основними правами та обов’язками зареєстрованих безробітних, адже їх дотримання є запорукою плідної взаємодії служби зайнятості та безробітного під час пошуку роботи.

За посиланням – інформація про права та обов’язки зареєстрованих безробітних https://tinyurl.com/y4meqdoh


КОНСУЛЬТУЄ СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ: 5 РЕЧЕЙ, ЯКІ ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТРУДОВІ КНИЖКИ

Світ діджиталізується. На часі – перехід від паперових до електронних трудових книжок. Поки що паперова трудова книжка залишається основним документом про трудову діяльність працівника і вона ж уможливлює реалізацію певних його прав.

За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, незалежно від того, в якій формі фіксуватиметься трудовий шлях людини, деякі правила діятимуть і в подальшому. Зрозуміти значення цього документу для працівника дозволяє «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників», що затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту № 58 від 29.07.93 р. (далі – Інструкція). Звернімо увагу на деякі гарантії, пов’язані з веденням трудових книжок:

1. Внесення запису до трудової книжки – елемент оформлення трудових відносин.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності або у фізичної особи понад 5 днів, у т. ч. осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню (пункт 1.1 Інструкції). Без трудової книжки приймаються на роботу тільки ті особи, які працевлаштовуються вперше (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р. № 301 «Про трудові книжки працівників»). Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше 5 днів з дати прийняття на роботу. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом.

2. Трудова книжка фіксує всі професійні здобутки працівника.

До неї вносяться, відомості про роботу, переведення на іншу роботу, звільнення; про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди (пункт 2.2 Інструкції). Відомості про стягнення до трудової книжки не заносяться.

3. Трудова книжка додатково сприяє реалізації права на пенсію.

Нині ПФ України веде електронний Реєстр застрахованих осіб. Проте законодавство встановлює додаткові гарантії, що пов’язані з наявністю страхового стажу. Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Це передбачає пункт 2.14 Інструкції.

4. Видача і заповнення трудової книжки має значення при звільненні.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок (ст. 47 Кодексу законів про працю України). Відповідно до ст. 235 КЗпП України, якщо неправильне формулювання причини звільнення в трудовій книжці перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу. У разі затримки її видачі з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. У справах про звільнення працівник може звернутися до суду з позовом у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 233 КЗпП). Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із повідомленням про необхідність отримання трудової книжки. Її пересилання поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника (п. 4.2 Інструкції).

І п’яте. Трудова книжка, за словами В. Підлісного, забезпечує отримання послуг у період безробіття. Для отримання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, серед інших документів, подає до центру зайнятості трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Безробітний зобов’язаний під час відвідування центру зайнятості мати з собою трудову книжку та документ, що посвідчує особу. Це передбачає Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що затверджений Постановою КМУ № 792 від 19.09.2018. У трудовій книжці безробітного посадова особа центру зайнятості робить запис про початок, поновлення, скорочення та припинення виплати допомоги по безробіттю. У разі припинення виплати допомоги по безробіттю всі записи, внесені до трудової книжки, засвідчуються особистим підписом посадової особи і печаткою центру зайнятості (Порядок надання допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, що затв. Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 № 624).


СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ: ПОЗБУВАЄМОСЬ КОНВЕРТІВ

Сумська обласна служба зайнятості, спільно з управлінням Держпраці,  податкової служби та Пенсійного фонду України проводить активну роботу щодо легалізації зайнятості.

Під час особистого спілкування з роботодавцями фахівці служби зайнятості ведуть мову про необхідність дотримання норм Закону України «Про зайнятість населення», легалізацію тіньової зайнятості, забезпечення гарантій зайнятості працевлаштованих осіб. У секторах по взаємодії з роботодавцями розміщено інформацію щодо відповідальності за порушення законодавства з питань праці, працевлаштування без належного оформлення та праці іноземців без дозволу. Директори центрів зайнятості та філій Сумського ОЦЗ входять до складу міських та районних комісій по легалізації зайнятості.

Упродовж трьох кварталів нинішнього року проведено 46 спільних з управлінням Держпраці у Сумській області інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання та 1251 самостійних відвідин фахівцями служби зайнятості. За цей період  відбулося 64 семінари з питань легалізації зайнятості за участю 616 роботодавців, 55 робочих зустрічей, «круглих столів», нарад, та інших заходів до яких залучено  171 учасник.

Поруч з цим ведеться активна інформаційно-роз’яснювальна робота через засоби масової інформації. 

«Проблема легалізації праці не втрачає  актуальності. Як свідчить практика, багато роботодавців малого та середнього бізнесу  не укладають трудові договори з найманими працівниками з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. Виплачуючи заробітну плату  неофіційно в «конвертах» роботодавець позбавляє свого працівника на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством  норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на гарантії за колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та на пенсійне забезпечення. Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики пов’язані з захистом своїх трудових прав  та соціальним захистом  у разі скрутних життєвих обставин. Отже, служба зайнятості намагається зробити все для того, щоб підприємці неухильно дотримувались чинного законодавства, а працівники – були зацікавлені в легалізації свого робочого місця», - закцентував директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.


ОБЛАСНА СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ:

НАВЧАТИСЯ НІКОЛИ НЕ ПІЗНО

Сумський центр професійно-технічної освіти - один із одинадцяти подібних центрів в Україні, що здійснює професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації дорослого населення.

Цими днями Сумському ЦПТО ДСЗ виповнюється 10 років. Центр веде підготовку за 12 робітничими професіями та за 60 напрямами, де слухачі отримують уміння і навички, підвищують кваліфікації оператора котельні, машиніста (кочегара) котельні, манікюрника, перукаря-модельєра, продавця продовольчих та непродовольчих товарів, зварника пластмас, педикюрника, електромонтера з ремонту і обслуговування електроустаткування, бджоляра, електрогазозварника, кухаря тощо.

- Навчання здійснюється із застосуванням сучасної матеріально-технічної бази навчального закладу, яка є найкращою в області та постійно удосконалюється, - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Практикуємо застосування дуальної форми навчання та елементів дистанційного навчання.

За словами посадовця, протягом існування закладу у ньому навчалося більше 35 тис. безробітних Сумської, Чернігівської, Вінницької, Полтавської, Харківської, Житомирської, Луганської, Черкаської областей, із них за робітничими професіями - більше 1000 осіб. Торік навчалося 6522 особи, у січні-вересні цього року – 5202.

Протягом серпня-жовтня 2020 року пройшли щорічну перевірку знань оператори котельні та машиністи (кочегари) котельні. Організовано навчання та здачу іспитів із залученням фахівців Управління Держпраці у Сумській області (допуск до робіт з підвищеною небезпекою) для 1400 осіб Сумської, 450 - Чернігівської, 150 - Вінницької областей.

  На базі навчального відділення в с. Хоружівка Недригайлівського району успішно діє перший в Україні Центр сприяння розвитку ОТГ служби зайнятості, де розвиваються бджільництво, садівництво, зелений туризм, навчання фахівців ОТГ, селищних та сільських рад.

Обласний центр зайнятості та центр професійно-технічної освіти постійно організовують навчання для фахівців органів держвлади, місцевого самоврядування, установ, представники яких мешкають у селі, беруть участь у житті громад, залучаються до вирішення питань соціально-побутового обслуговування, енергоефективності та запровадження енергозберігаючих технологій, самозайнятості та підприємництва, розвитку сільських територій.

Навчання проходить на базі навчальних приміщень Сумського центру ПТО та місцевих рад.

 


СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ  –  УЧАСНИКАМ АТО (ООС)

У  січні-вересні 2020 року послугами обласної служби зайнятості скористалися  944 безробітних з числа військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил) (далі АТО (ООС)), з них 50 осіб з інвалідністю. Допомогу по безробіттю отримували 916 учасників АТО (ООС).

Серед учасників АТО (ООС), зареєстрованих у обласній службі зайнятості, 57% - особи  віком до 35 років, 29% - від 35 до 44 років, кожний сьомий – від 45 років. З них особи з професійно-технічною освітою становлять  50%, з вищою – 41%, з початковою та середньою – 9%. 

За сприяння обласної служби зайнятості за вказаний період отримали роботу 198 учасників АТО (ООС),  32%  з яких працевлаштовані  у державному управлінні й обороні, соціальному страхуванні; 19% - у сільському,  лісовому  та  рибному  господарстві; 13% - у  переробній промисловості; 9% - у  оптовій та роздрібній торгівлі та ремонті автотранспортних засобів; 7% - у тимчасовому розміщуванні й організації харчування.

Для забезпечення відповідності професійно-кваліфікаційного рівня вимогам роботодавців професійне навчання за направленням обласної служби зайнятості проходили 36 учасників АТО (ООС).

Станом на 1 жовтня 2020 року статус безробітного мали 454 безробітних з числа учасників АТО (ООС), з них 422  отримували допомогу по безробіттю. Середній розмір допомоги по безробіттю становив   7064 грн, що на 1214 грн більше, ніж на цю дату 2019 року.

 «Ці люди потребують найбільшої уваги і питання працевлаштування є одним з першочергових у поверненні їх до мирного життя, тож служба зайнятості намагається надати повний спектр послуг, щоб вони якнайшвидще знайшли роботу до душі», - зауважив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.


СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ ДОЛУЧИЛАСЯ

ДО РЕАЛІЗАЦІЇ ПІЛОТНОГО ПРОЄКТУ «ІНКЛЮЗИВНИЙ РИНОК

ПРАЦІ ДЛЯ СТВОРЕННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ В УКРАЇНІ»

Сумщина стала пілотною в проєкті «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні». Його впроваджує Міжнародна організація праці за підтримки уряду Данії.

Загальна мета проєкту – поліпшення можливості працевлаштування молоді, жінок, осіб з інвалідністю, осіб передпенсійного віку та інших осіб, котрі мають ризики виключення з ринку праці тощо.

Доцільність участі служби зайнятості у впровадженні цього проєкту в нашій області відзначив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, зауваживши, що на ринку праці існує багато проблем. Скажімо, роботодавці вказують на відсутність якісної практичної підготовки молоді в системі професійних училищ, а також на низьку мотивацію до роботи та надмірні вимоги до рівня зарплати. Багато випускників закладів вищої та професійно-технічної освіти не можуть шукати роботу, пристосовуватися до швидких змін на ринку праці та мають катастрофічно низький рівень знань і навичок підприємництва.

«Проєкт спрямований на комплексне вирішення проблем зайнятості на регіональному ринку праці, - зауважив Володимир Підлісний. – Місцеве партнерство зайнятості передбачає постійну комунікацію всіх зацікавлених сторін: роботодавців, громадян, влади. Учасники мають виконувати кожен свою роль, але враховуючи інтереси інших сторін».

Слушну думку висловив Володимир Підлісний й щодо плюсів створення місцевого партнерства зайнятості на Сумщині, які полягають у проведенні заходів з профілактики безробіття, пошуку і підготовки кваліфікованих кадрів для роботодавців, сприяння забезпеченню зайнятості та самозайнятості мешканців області. До того ж,  створення місцевих партнерств зайнятості сприятиме розширенню можливості для легальної зайнятості безробітних, підбору роботодавцями працівників, створенню нових робочих місць.


ЯК СЬОГОДНІ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ

ОБСЛУГОВУВАННЯ КЛІЄНТІВ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ?

Нині це запитання, за словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, одне з найпоширеніших серед клієнтів, які користуються нашими послугами.

На період карантину прийом громадян у центрах зайнятості відбувається з певними обмеженнями з урахуванням вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), а саме: відвідувачі мають перебувати у приміщенні центру зайнятості в одягнених засобах індивідуального захисту, зокрема, респіраторах або захисних масках, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно; під час перебування у приміщенні центру зайнятості відвідувачі мають дотримуватися соціальної дистанції не менше 1,5 метра; працівники центру зайнятості можуть обмежувати чисельність осіб, які одночасно перебувають у приміщенні центру зайнятості.

- Всі консультації, пов’язані з отриманням соціальних послуг та матеріального забезпечення, можуть надаватися як безпосередньо у приміщеннях центрів зайнятості при особистому відвідуванні особи, так і засобами дистанційної комунікації (телефоном, електронною поштою, месенджерами тощо), - говорить В.Підлісний. - Громадяни, які виявили намір отримати статус безробітного, подають відповідні заяви у такі способи:  особисто, під час відвідування центру зайнятості; через портал державних послуг «Дія», за наявності кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

На період карантину надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю відбувається у перший день після подання особою відповідних заяв та документів (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2020 №244, якою внесено зміни до «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою КМУ від 19.09.2018 № 792).

Посадовець нагадує, що основний обов’язок зареєстрованого безробітного - здійснювати активні дії щодо пошуку роботи та власного працевлаштування, а основна функція центрі зайнятості Сумщини - сприяння у працевлаштуванні зареєстрованих безробітних та осіб, які шукають роботу.


НА СУМЩИНІ СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ ДО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ ГОТУЄ КВАЛІФІКОВАНИХ ОПЕРАТОРІВ КОТЕЛЕНЬ

Опалювальний сезон вже «не за горами» і служба зайнятості щорічно заздалегідь активно включається до успішного його проведення, готуючи кадри та підвищуючи кваліфікацію безробітних, які будуть працевлаштовані за професіями «машиніст (кочегар) котельні» та «оператор котельні» під замовлення роботодавців області.

Як підкреслив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний,  навчання, за дуальною формою з елементами дистанційного навчання на замовлення роботодавця, здійснює ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Станом на 1 жовтня поточного  року, проходили професійне навчання 1329 осіб, з них 74 - за професіями  оператор котельні та машиніст (кочегар) котельні, 1255  - підвищували кваліфікацію на курсах цільового призначення за напрямами «Дотримання правил безпечного ведення робіт під час експлуатації обладнання, що працює під тиском на газоподібному паливі», «Дотримання правил безпечного ведення робіт під час експлуатації обладнання, що працює під тиском на твердому паливі», «Дотримання правил безпечного ведення робіт під час експлуатації обладнання, що працює під тиском на різних видах палива», «Дотримання правил безпечного ведення робіт на підприємствах теплоенергетики».

«Слід зазначити, - зауважив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, - теоретичні знання слухачі набувають у центрі професійно-технічної освіти, а виробниче навчання проходять на теплових підприємствах області. Після завершення навчання та іспитів випускники отримують свідоцтва державного зразка, які дають право на роботу. Отже, поєднуються зусилля служби зайнятості, навчального закладу і роботодавця. Такий тандем гарантує стовідсоткове працевлаштування слухачів курсів а роботодавець отримує кваліфікованого, навченого за новітніми стандартами працівника».


ПІДПРИЄМЦІ СУМЩИНИ ПРОДОВЖУЮТЬ ОТРИМУВАТИ ДОПОМОГУ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ

Сумська обласна служба зайнятості продовжує надавати допомогу по частковому безробіттю на період карантину, утримуючи лідерські позиції. «Сумська область є одним із лідерів серед областей України по кількості звернень від представників малого та середнього бізнесу. Тут  спрацювала на позитив активна інформаційно-роз’яснювальна робота. З майже 100 млн грн, передбачених на допомогу по частковому безробіттю на період карантину, 92 млн грн (станом на 1 жовтня поточного року) вже витрачено на фінансову підтримку представників малого та середнього бізнесу», - зазначив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

До обласної служби зайнятості, станом на 1 жовтня 2020 року, подано 11,8 тис. пакетів документів для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину для 17,5 тис. осіб. З них: 10,2 тис. фізичними особами-підприємцями та 1,6 тис. роботодавцями для 7,3 тис. найманих осіб.

Прийнято 11,6 тис. позитивних рішень щодо надання допомоги по частковому безробіттю. З них: 10,1 тис.  - по фізичним особам-підприємцям, які не використовують найману працю, 1,5 тис. рішень - по роботодавцям, на покриття витрат на заробітну плату 7 тисячам найманих працівників.


ОСВІТА ДЛЯ ДОРОСЛИХ: МОЖЛИВОСТІ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ

У вересні цього року стартував Тиждень освіти для дорослих, який з 1999 року щорічно проводиться під егідою ЮНЕСКО.

- Сьогодні з величезної кількості освітніх послуг для дорослих - онлайн-платформ, тематичних курсів та вебінарів, відеороликів на YouTube – подекуди важко обрати доступний і практичний ресурс, який до того ж  стане важливим пунктом у резюме шукача роботи, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Які освітні можливості маємо у своєму арсеналі? Професійне навчання дорослих - процес нелегкий та відповідальний, він зорієнтований на подальше працевлаштування людини вже за новим фахом. І тут треба зважати, насамперед, на професійний досвід «студента», його  кваліфікаційні уміння й навички та  реальні потреби ринку праці.

11 центрів професійно-технічної освіти, які діють в системі державної служби зайнятості (далі – ЦПТО ДСЗ), в тому числі і в Сумах, здійснюють професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації дорослого населення за 95 ліцензованими робітничими професіями. Якими саме? Електрогазозварник, токар, котельник, слюсар, тракторист, монтажник гіпсокартонних  конструкцій, кондитер та багато інших популярних сьогодні на ринку праці професій. Увесь перелік спеціальностей тут:  https://is.gd/kmt2T4

Терміни навчання –  від 1,5 до 11 місяців.

- Важливим є те, що навчальні програми розробляються з урахуванням потреб роботодавців, а практичні заняття слухачі мають можливість пройти безпосередньо на майбутніх робочих місцях. Пишаємося тим, що майже 90 відсотків наших випускників одразу працевлаштовуються за набутою професією, - зауважує В. Підлісний.

З початку карантину і до сьогодні дистанційне навчання в ЦПТО ДСЗ  пройшли 6,5 тисяч безробітних. Наразі всі ЦПТО працюють. Формат занять - онлайн чи офлайн - залежить від епідеміологічної ситуації в регіоні. 

Гарантуємо, що освіта в дорослому віці допоможе по-новому розкрити ваші здібності, відшліфувати професійні навички, а обмін думками та досвідом з однодумцями додасть упевненості, змотивує на успіх та розвиток.


Завдання дня: ефективність обслуговування населення, тісна співпраця з роботодавцями

Сьогодні, 24 вересня відбулася нарада директорів Сумського міського, Конотопського міськрайонного та філій Сумського обласного центру зайнятості.

Учасники наради підбили підсумки діяльності за 9 місяців нинішнього року, виокремили пріоритетні завдання на день прийдешній.

За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, на першому плані – якість та результативність роботи щодо обслуговування населення та поглиблення співпраці з роботодавцями регіону.

В. Підлісний детально зупинився на широкому спектрі питань, якими опікується служба зайнятості, проаналізував тенденції, що превалюють на ринку праці області.

На нараді заслухані також звіти директорів Сумського міського, Конотопського міськрайонного та філій Сумського обласного центру зайнятості.

Останні, зокрема, відверто зупинялися на проблемах, ділилися досвідом роботи щодо обслуговування населення та співпраці з роботодавцями.

Учасники наради зголосилися на тому, що захід пройшов у діловій та конструктивній атмосфері, і, безумовно, сприятиме ефективності обслуговування населення Сумщини та покращенню взаємовигідної співпраці з роботодавцями області.


Як наразі здійснюється на Сумщині

обслуговування клієнтів служби зайнятості?

Подібне запитання хвилює багатьох жителів Сумщини, які часто звертаються з ним до обласного, міських та районних центрів зайнятості.

За роз’ясненнями ми звернулися до директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного.

За його словами, все залежить від того, чи відновив центр зайнятості особистий прийом, чи ще працює дистанційно. За умови відновлення прийому громадян, безробітні повинні відвідувати кар’єрного радника за встановленим графіком.

У разі дистанційної роботи центру, комунікація здійснюється будь-якими засобами зв’язку, зокрема телефоном. Незалежно від того, як працює центр зайнятості, фахівці служби продовжують шукати актуальні вакансії та підбирати персонал для клієнтів-роботодавців.

Права та обов'язки зареєстрованих безробітних тут: https://www.dcz.gov.ua/storinka/prava-ta-obovyazky-zareyestrovanyh-bezrobitnyh

Правила взаємодії безробітних із центром зайнятості в період карантину: https://www.dcz.gov.ua/node/3272

Інші деталі – у нашій інфографіці.


Як знайти роботу на Сумщині?

Сьогодні, 21 липня, директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний провів селекторну нараду з директорами Сумського міського, Конотопського міськрайонного центрів зайнятості та філій.

Він, зокрема, наголосив на тому, що на часі активне поновлення робочих місць, до скорочення яких призвів короновірус.

- Вимушені канікули у виробничій сфері слід скорочувати, люди прагнуть роботи. Безробітні, - говорить Володимир Підлісний, - повинні отримувати якомога більше конкретних рекомендацій щодо комунікацій із роботодавцем: звільнення, переведення на іншу роботу чи посаду, відпустка тощо. Нині переважає попит на фахівців робітничих професій. Заробітна плата  таких працівників різниться: від мінімальної до 15 тисяч гривень. Проте потрібні в області і працівники з вищою освітою. Роботодавці шукають економістів, лікарів, інженерів, електрогазозварників, водіїв, яким пропонують оплату праці від 10 тисяч гривень і вище. Тож перед нами стоїть конкретне завдання: задовольнити попит роботодавця, знайти для нього потрібного спеціаліста.

Вільні посади, як свідчить практика, є для шукачів роботи і з вищою, і з професійно-технічною, і з середньою освітою.

Посадовець оприлюднив обнадійливу інформацію: в області простежується стала тенденція повернення людей, які у період карантину змушені були стати на облік до центрів зайнятості та отримати статус безробітних, на свої попередні робочі місця. Лише за червень до роботи повернулося майже 1 500 вчорашніх безробітних. Попередні підрахунки показують, що у липні таких буде значно більше. Відтак, інтенсивно скорочується кількість тих, хто стоїть на обліку в центрах зайнятості як безробітні.

Посадовець звернувся до фахівців обласної служби зайнятості із вимогою тісніше працювати з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, керівниками підприємств, бізнесових структур, аби спільними зусиллями сприяти якомога швидшому працевлаштуванню земляків, створювати належні умови праці для них, дбати про гідну заробітну плату. Темпи відновлення робочих місць, а відтак і працевлаштування потребують значного пожвавлення, найближчим часом потрібно позбутися періоду стагнації економіки. Інакше є реальна небезпека втратити високопрофесіональних спеціалістів у різних галузях економіки. Аби цього не сталося, спеціалісти служби зайнятості зобов’язані для кожного безробітного знайти підходящу для нього роботу.

Директори базових центрів зайнятості та філій відверто говорили про брак робочих місць у містах та районах області, пропонували шляхи взаємовигідної співпраці з роботодавцями, які неодмінно підвищать коефіцієнт корисної дії служби зайнятості, зміцнять її авторитет.

На нараді розглянули також низку інших нагальних питань. Прийняті рішення, на переконання учасників наради, допоможуть вирішити проблему працевлаштування на Сумщині. 


Стояти на обліку в центрі зайнятості та одночасно працювати – зась!

Про це вкотре попереджають у Сумській обласній службі зайнятості. За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, безробітній особі рано чи пізно, як кажуть, доведеться повернути незаконно отримані кошти, якщо вона перебуває на обліку в центрі зайнятості, отримує допомогу по безробіттю і одночасно нелегально працює, виконує роботу, надає послуги за цивільно-правовими договорами або займається підприємницькою діяльністю тощо.

«Ці неправомірні дії виявляються шляхом обміну інформацією між службою зайнятості, Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України, - говорить В. Підлісний. - У разі ж неповернення коштів у встановлений термін, стягнення здійснюється у судовому порядку відповідно до чинного законодавства».

Довідково: Протягом І півріччя 2020 року в області виявлено 124 особи, які неправомірно отримали кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у сумі 403,7 тис. грн. Добровільно відшкодовано 157,8 тис. грн. До суду подано 11 позовів на суму 180,5 тис. грн.


Обласна служба зайнятості завжди на зв’язку зі своїми клієнтами

Державна служба зайнятості, починаючи з червня минулого року на своєму веб-сайті проводить опитування роботодавців щодо задоволеності наданням послуг.

Так, за період з 12 червня 2019 року по сьогодні в опитуванні взяли участь більше 42 тисяч роботодавців України, в переважній більшості з чисельністю працюючих до 10 осіб.

Майже 600 роботодавців Сумщини теж взяли участь в опитуванні. Жоден з них не вказав на відсутність взаємодії зі службою зайнятості. Навпаки, більшість роботодавців відзначили, що служба є надійним партнером у їх роботі, деякі характеризують свої відносини як ситуативні.

- Приємно отримувати добру оцінку від роботодавців. Ми намагаємося завжди бути з ними на зв’язку. Обопільна затребуваність свідчить про тісну та результативну співпрацю, - говорить директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Зворотний зв'язок з нашими клієнтами, як на мене, має бути постійним. Для того, аби вдосконалювати наші послуги і ставати ще більш клієнтоорієнтованими, на сайті створили опитування для громадян. Google-форма за посиланням: https://cutt.ly/gaXeoUY. Ми прагнемо врахувати всі побажання і зауваження, а також мотивувати наших фахівців словами вдячності.Як і раніше, кожен мешканець області може надіслати електронне звернення із запитаннями: https://cutt.ly/4aZ6bfh. Спеціалісти упродовж 15 робочих днів надішлють письмову відповідь.


Бажаєте позитивних змін?

Почніть опановувати нову професією.

Можливість поруч!

Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості відзначає десятиріччя свого існування.

Центр готує кадри за 12 робітничими спеціальностями. Сьогодні найбільшою популярністю серед тих, хто з тих чи інших причин втратив роботу і прагне придбати конкурентоспроможну спеціальність, користуються професії зварника пластмас, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, електрогазозварника, кухаря, бджоляра, продавця продовольчих та непродовольчих товарів, оператора і машиніста котельні тощо. Саме вони сьогодні затребувані на ринку праці.

Набуває поширення дуальна та інші нові форми навчання, все більше центр готує робітничі спеціальності на замовлення роботодавців.

За 10 років існування заклад охопив навчанням 30 тисяч безробітних Сумської, Чернігівської, Вінницької, Полтавської, Харківської, Луганської, Житомирської, Черкаської областей.

Торік, приміром, тут здобували фах або вдосконалювали професійні навички більше 6,5 тисяч осіб, з них за робітничими професіями –  півтисячі.

«На базі навчального відділення в с. Хоружівка Недригайдівського району створено та успішно діє перший в Україні центр сприяння розвитку об’єднаних територіальних громад державної служби зайнятості, де розвиваються бджільництво, садівництво, зелений туризм, навчання фахівців ОТГ, селищних та сільських рад, - розповідає директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Переваги навчання в центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості в тому, що він оперативно реагує на запити ринку праці Сумщини та інших областей України».

Центр постійно вдосконалює матеріально-технічну базу, аби слухачі отримали якісну освіту. Днями, наприклад, тут обладнаний черговий сучасний кабінет-майстерня для підготовки педикюрників.

Якщо ви не можете знайти роботу за фахом, Сумська обласна служба зайнятості надає можливість безкоштовно пройти професійне навчання. Зокрема у центрі ПТО ДСЗ профнавчання здійснюється за ліцензованими професіями відповідно до потреб ринку праці. Після закінчення навчання в Сумському ЦПТО майже всі слухачі отримують роботу за набутою професією.

Перевагами навчання у ЦПТО є: 

- свідоцтво державного зразка;

- новітні технології навчання;

- стислі терміни;

- можливість навчатися за індивідуальною формою;

- комфортна атмосфера для людей різного віку;

- максимальне врахування вимог роботодавців.

Завдяки набутим професійним знанням у закладі освіти, слухачі отримають не тільки нову професію, а можливість бути працевлаштованими на підприємства регіону та успішно влаштувати своє життя!

Для довідки. Подібних центрів в Україні одинадцять. Вони здійснюють професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації дорослого населення за 60 робітничими професіями.


ХТО НА СУМЩИНІ ЗАПРОШУЄ НА РОБОТУ?

Коронавірус позбавив тисячі людей можливості заробляти на прожиття. Сьогоднішнє м’яке послаблення карантину дозволяє повертати раніше звільнених людей на попередні робочі місця.

-               Щоправда, - говорить директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, - цей процес відбувається не такими темпами, як хотілося б. Та все ж, незважаючи на карантин, нам вдалося на півроку працевлаштувати 9,4 тис. чоловік. Початок липня засвідчив зниження в області кількості офіційно зареєстрованих безробітних майже на 300 чоловік.       

Як повідомив В.Підлісний, нині в області 22 780 офіційно зареєстрованих безробітних. Більше 18 тисяч з них отримують допомогу по безробіттю. Це високі показники. Вони є тягарем для Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Посадовець висловлює вдячність роботодавцям, які запрошують безробітних на роботу.

Лише у червні повернулися у свої колективи майстри, термісти, токарі, оператори верстатів з програмним керуванням, слюсарі, сантехніки, будівельники, інженери-конструктори до АТ «СМВО-Інжиніринг» та Сумського заводу «Насосенергомаш». Всього 20 спеціалістів.

Активно працевлаштовує працівників «Тростянецька цегла «Імпульс». Днями тут запросили на виробничі лінії 13 укладальників цегли, електрогазозварників.

Лісгоспи Сумщини, зокрема у Свесі Ямпільського району, Середино-Буді, Сумах знайшли роботу для 30 спеціалістів.

Відновлюють діяльність ФОПи Сумського, Путивльського, Глухівського, Кролевецького, Роменського, Шосткинського та інших районів. За червень кожен з них працевлаштував від 6 до 10 чоловік.

За словами В.Підлісного, кожне створене чи відновлене робоче місце дає змогу знизити напругу на ринку праці нашої області. Зрештою, поліпшує матеріальний, а відтак психологічний стан людини, яка у свій час втратила роботу і перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний.     

 


3800 ОНЛАЙН-КУРСІВ НА COURSÉRA ДОСТУПНІ ЗАРЕЄСТРОВАНИМ БЕЗРОБІТНИМ СУМЩИНИ

Цікавою інформацією поділився директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. «Ви знаєте, що таке  Courséra?, - запитує він. – Я теж недавно дізнався. Це глобальна освітня платформа, яка пропонує користувачам в усьому світі доступ до безкоштовних онлайн-курсів від найкращих університетів світу. Це гуманітарні науки, психологія, економіка, підприємництво, ІТ-технології  та багато іншого. Коротше кажучи, кожен може обрати фах до душі, що йому до смаку. Зрештою, кожен має право порадитися зі своїм кар’єрним радником».

Навчання на платформі, як з’ясувалося, безкоштовне. Однак якщо слухач хоче отримати сертифікат  за результатами навчання на обраному курсі, то за нього він має заплатити всього лише до 40 доларів.

Найпопулярніший  формат навчання – курси  від 4 до 6 тижнів, які включають відеолекції, тести, обговорення на форумах тощо. 

Варто зазначити, що це міжнародна освітня платформа, тому навчання переважно – англійською мовою.

Під час карантину Coursera виступила з ініціативою щодо надання безробітним різних країн світу безкоштовного доступу до своїх навчальних програм. Україна стала однією з перших 5-и країн, що має таку можливість.

До послуг зареєстрованих у службі зайнятості безробітних – до 3800 онлайн-курсів та практична можливість здобути додаткові знання за 400 спеціалізаціями.

За умови успішного проходження навчання безробітні безкоштовно (!) отримають відповідні сертифікати .

Що потрібно зробити? За словами В.Підлісного, зареєстрованому безробітному необхідно звернутися до свого кар’єрного радника, які є в кожному центрі зайнятості, вказати ім’я та електронну адресу, на котру має прийти запрошення на навчання. Після одержання запрошення (а це може бути протягом 30 хвилин), перейти за посиланнями, створити свій акаунт та перейти до вибору курсів для навчання.

Зарахування слухачів здійснюється до 30 вересня 2020 року. Навчання за курсами має бути завершене до 31 грудня 2020 року. 

«Пам’ятайте, - звертається В.Підлісний до безробітних Сумщини, - нові знання – безмежні можливості на ринку праці не тільки нашого регіону. Тож пропоную скористатися унікальною пропозицією. Адже інший подібний випадок у житті навряд чи трапиться».

Довідково. Сьогодні на Сумщині нараховується 23 080 зареєстрованих безробітних. З них з вищою освітою 46,4%, професійно-технічною – 44,7%, середньою – 8,9%. А, скажімо, у Сумському міському центрі зайнятості серед безробітних 64% мають вищу освіту, а в Глухівській та Охтирській міськрайонних філіях таких осіб по 51%.


ЯК ПІДПРИЄМЦЮ СУМЩИНИ БЕЗ НАЙМАНИХ

ПРАЦІВНИКІВ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ 

«Відтепер, - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, - допомога по частковому безробіттю на період карантину може виплачуватися  фізичним особам-підприємцям, які не мають найманих працівників, але є застрахованими особами, тобто сплачували єдиний соціальний внесок». 

Такі зміни стали можливими завдяки ухваленню Постанови КМУ від 03.06.2020 р. № 453 «Про внесення змін до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

За інформацією В. Підлісного, більше 2 тисяч ФОПівців нашої області мають право на отримання такої компенсації.

Нагадаємо: роботодавцями малого та середнього бізнесу Сумської області до центрів зайнятості подано майже 1200 пакетів документів для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Вони вже отримали більше 15 млн грн компенсації для найманих працівників.

Презентуємо покрокову інструкцію: як ФОПу без найманих працівників отримати допомогу по частковому безробіттю.  Усього 6 простих кроків.

1. Зверніться до центру зайнятості за місцем сплати ЄВ упродовж 90 днів з моменту  зупинення чи скорочення діяльності.

2. Підготуйте пакeт документів: заява на отримання допомоги в довільній формі; копія наказу з датою зупинення чи скорочення діяльності; довідка про сплату ЄВ за останніх 6 місяців; відомості до Додатку 2 Порядку.

         3. Оригінали документів подайте  до центру зайнятості.  Як це можна зробити? В один із зручних для вас способів – або поштою, або ж через скриньку для кореспонденції в центрі зайнятості.

4. Упродовж трьох робочих днів центр зайнятості перевіряє документи. Якщо ж є помилки чи неточності, наші спеціалісти повідомлять про це. Ви матимете 5 днів, щоб подати новий або виправлений пакет документів.

5. Рішення щодо надання допомоги приймають обласні центри зайнятості або Київський міський центр зайнятості.

6. Після одержання коштів на свій рахунок центр зайнятості переказує їх фізичній особі-підприємцю.

Допомога по частковому безробіттю не оподатковується. Допомога встановлюється за кожну годину скорочення діяльності та із розрахунку 2/3 від бази нарахування ЄВ, але не більше мінімальної заробітної плати (4723 грн) на місяць. Допомога надається на період  зупинення чи скорочення діяльності та впродовж 30 календарних днів після завершення карантину.

Більш детальна інформація на сайті обласного центру зайнятості. Як завжди, кваліфіковану консультацію ви можете отримати в будь-якому центрі зайнятості.


В.ПІДЛІСНИЙ: «ЗАКЛИКАЮ СКОРИСТАТИСЯ

МОЖЛИВІСТЮ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ ПО

ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ»

 

На сьогодні роботодавцями Сумщини до центрів зайнятості подано 1200 пакетів документів для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину. За більшістю з них ухвалені оперативні позитивні рішення.

«Вкотре зобов’язаний наголосити, що допомога по частковому безробіттю надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва, які зупинили чи скоротили свою діяльність у зв’язку з карантином.  Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки або окладу, але не більше 4723 грн на місяць, - говорить директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Допомога надається на строк зупинення (скорочення) діяльності компанії, а також протягом 30 календарних днів після закінчення карантину».

На цю програму постановою Кабміну «Про виділення коштів для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття» спрямовано 4,7 млрд грн.

 За словами В. Підлісного, щодня кількість роботодавців нашої області, які скористалися цією можливістю отримання фінансової підтримки від уряду, збільшується. 

Детально про порядок і умови отримання допомоги по частковому безробіттю можна ознайомитися на сайті служби зайнятості в покроковій інструкції або відвідавши найближчий центр зайнятості.

Нагадуємо: 29 травня 2020 року набув чинності Закон № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (СОVID-19)», за яким передбачаються такі основні новації:

  • допомога по безробіттю може виплачуватися фізичній особі підприємцю, що не має найманих працівників за умови, що вона є застрахованою особою;
  • строк звернення за отриманням допомоги по частковому безробіттю збільшено з 30 до 90 днів з моменту зупинення (скорочення) діяльності;
  • звільнення від оподаткування суми отриманої допомоги по частковому безробіттю на період карантину. 

В. Підлісний закликає представників бізнесу скористатися можливістю отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Механізм підтримки працівників у зв’язку з вимушеним зупиненням (скороченням) діяльності дозволяє зберегти робочі місця,  знизити навантаження на роботодавців і запобігти зростанню безробіття.

Довідково: з початку запровадження карантину, тобто з 12 березня 2020 року і дотепер, у Сумській обласній службі зайнятості отримали статус безробітних 12,3 тис. безробітних. Це майже на 74% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

За сприяння служби зайнятості працевлаштовані майже 4 тис. шукачів роботи.

Працевлаштування здійснювалося переважно на сільськогосподарські підприємства, а також на підприємства переробної промисловості, сфери торгівлі та послуг.

Сьогодні в області 23 147 безробітних, що на 8 200 більше, ніж торік.

Професійне навчання безробітних протягом дії карантину проводилося з використанням дистанційних форм та дуальної системи навчання для майже 100 чоловік. Вони отримали фах електрогазозварників, електромонтерів, спеціалістів сучасного технологічного виробництва швейних виробів тощо.


БАЖАЄШ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ? ТОБІ – ДО СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ!

Як стало відомо, щойно на Сумщину надійшов перший мільйон гривень для отримання роботодавцями допомоги по частковому безробіттю.

На сьогодні в Сумській області майже 1100 роботодавців різної форми власності подали пакети документів до служби зайнятості на отримання допомоги по частковому безробіттю для своїх працівників. Цей показник найвищий серед областей України.

«Як тільки 28 квітня набула чинності постанова Кабінету міністрів від 22 квітня 2020 року № 306 «Про затвердження Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину...», ми оперативно провели діалог з кожним роботодавцем Сумщини.

На компенсацію можуть претендувати застраховані особи, які уклали трудові угоди із роботодавцем малого та середнього бізнесу, який до зупинки або скорочення діяльності внаслідок карантину пів року сплачував єдиний соціальний внесок.

Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові. Хоча ця допомога за місяць не може перевищувати розмір мінімальної зарплати (4,723 тис. грн).

Рішення про надання допомоги ухвалює регіональний центр зайнятості протягом 3 робочих днів з дня подання роботодавцем документів до центру зайнятості за місцем його реєстрації як платника єдиного соціального внеску. Якщо рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину позитивне, між центром зайнятості та роботодавцем укладається відповідний договір.

Перерахування роботодавцю коштів для подальшої їх виплати працівникам здійснюється щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування коштів на рахунок відповідного центру зайнятості. А далі, також протягом 3 робочих днів, роботодавець перераховує кошти на рахунок працівника», - розповідає директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

Посадовець наголошує на необхідності донесення важливої інформації щодо допомоги по частковому безробіттю на період карантину до кожного роботодавця Сумщини.

За його словами, обласним центром зайнятості вже прийняті майже 700 позитивних рішень по виплаті зазначеного виду допомоги. Її розмір на одного працюючого коливається від 1600 до 4200 грн.

Таким чином область може залучити не 108 млн грн, а шляхом перерозподілу за рахунок інших областей значно більше коштів.

Найбільше бажаючих хоча б частково поправити власний фінансовий стан у Сумах, Конотопі, Шостці, Ромнах, Глухові, Охтирці, Лебедині.

За інформацією В. Підлісного, зменшується потік людей, які прагнуть стати на облік до центрів зайнятості. Пік реєстрації безробітних припадав на другу половину квітня – в окремі дні по 600 і більше чоловік. Нині – вдвічі-втричі менше. Це свідчить про пожвавлення ринку праці у нашому регіоні.

Незважаючи на карантин, обласна служба зайнятості протягом його дії працевлаштувала майже 3300 чоловік.


НА СУМЩИНІ БІЛЬШЕ 300 РОБОТОДАВЦІВ ОТРИМУЮТЬ ВИПЛАТИ З ЧАСТКОВОГО БЕЗРОБІТТЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ. ЇХ КІЛЬКІСТЬ ПОСТІЙНО ЗРОСТАЄ

 

Про це повідомив директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

«На сьогодні в Сумській області більше тисячі роботодавців подали пакети документів на отримання допомоги по частковому безробіттю для своїх працівників. Це, до речі, найвищий показник серед регіонів України. За нами, скажімо, йде Харківщина, де таких пакетів подали 658. Ми оперативно провели активну роз’яснювальну роботу буквально з кожним роботодавцем Сумщини. Обласним центром зайнятості прийняті більше 300 позитивних рішень по виплаті зазначеного виду допомоги. Її підприємці отримають згідно з затвердженим Кабміном порядком, який набрав чинності 28 квітня 2020 року. Найбільше підприємств скористалися наданою можливістю у Сумах, Конотопі, Шостці, Ромнах, Глухові, Тростянці, Краснопіллі. З кожним днем кількість бажаючих отримати допомогу з часткового безробіття зростає», - зазначив посадовець.

За словами В. Підлісного, мінімальний розмір допомоги на одного працюючого становить 1600 грн, максимальний – 4200 грн.

Її роботодавець для своїх працівників отримує протягом 3 днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості.

В. Підлісний нагадав, що на таку допомогу в бюджеті Сумської обласної служби зайнятості передбачено 108 млн грн.

Ще раз звертаємось до роботодавців. Як повідомлялося, 28 квітня набула чинності постанова Кабінету міністрів від 22 квітня 2020 року № 306 «Про затвердження Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину...».

На неї можуть претендувати застраховані особи, які уклали трудові угоди із роботодавцем з-поміж малого та середнього бізнесу, який до зупинки або скорочення своєї діяльності внаслідок карантину пів року сплачував єдиний соціальний внесок.

Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові. Втім, допомога по частковому безробіттю за місяць не може перевищувати розмір мінімальної зарплати (4,723 тис грн).

Рішення про надання допомоги ухвалює регіональний центр зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем документів до центру зайнятості за місцем його реєстрації як платника єдиного соціального внеску. Якщо рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину є позитивним, між центром зайнятості та роботодавцем укладається відповідний договір.


На Сумщині майже 22,5 тисячі безробітних.

 

Простежується тенденція до збільшення їх кількості

 

На сьогодні на Сумщині нараховується 22419 безробітних, що на 7 тисяч 500 чоловік більше, ніж минулого року - торік на цю дату було 14919 зареєстрованих людей, які прагнули знайти застосування своїм знанням та вмінням.

 

Нині в області допомогу по безробіттю отримують 18 тисяч 428 чоловік.

 

За період карантину (з 12 березня цього року по 13 травня) статус безробітного отримали 9776 шукачів роботи, 8849 з них призначено виплату допомоги по безробіттю.

 

У порівнянні з минулим роком Сумщина перебуває у середині по динаміці зростання кількості зареєстрованих безробітних. Цей показник складає 141,5%. Найвищий, так би мовити, приріст безробіття зафіксовано у м. Києві (216,5%), Львівській (172,7%), Закарпатській (169,1%), Донецькій (168,8%), Івано-Франківській (166,2%) областях. Найнижчий – у Черкаській, Миколаївській та Вінницькій – відповідно 131,7%, 128,5% та 128,1%. 

 

 

 


НА ДОПОМОГУ РОБОТОДАВЦЯМ

ПОСПІШАЄ СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ

Для роботодавців Сумщини сьогодні найбільш актуальне питання: як отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину.

28.04.2020 року набув чинності Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Для отримання фінансової допомоги по частковому безробіттю на період карантину суб’єкти малого та середнього підприємництва можуть звернутися протягом 30 календарних днів з моменту зупинення (скорочення) діяльності до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.

Ці кошти виплачуватимуть роботодавцям – представникам малого та середнього бізнесу - за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, (із розрахунку двох третин тарифної ставки, встановленої працівникові, але не більше розміру мінімальної зарплати (4723 грн).

Отримання такої допомоги регламентується Порядком, з яким можна ознайомитися на сайті ДСЗ www.dcz.gov.ua у рубриці «Роботодавцям», розділі «Допомога по частковому безробіттю на період карантину».

За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, допомога може виплачуватися протягом максимального терміну - 6 місяців. Роботодавець щомісяця надаватиме списки, скільки людей були в стані часткового безробіття і скільки коштів ми повинні переказати.  

За більш детальною інформацією звертайтесь до центрів зайнятості та філій Сумського обласного центру зайнятості.

Принагідно скажемо, що до обласної служби зайнятості для отримання фінансової допомоги по частковому безробіттю на період карантину вже  звернулися майже 30 суб’єктів малого та середнього підприємництва Сум, Конотопа, Краснопілля, інших районів області. Поки що більшість це ФОПи, які займаються ремонтом взуття та шкіряних виробів, оптовою торгівлею, виробництвом будівельних металевих і столярних конструкцій та частин до них, ресторанним бізнесом, наданням послуг мобільного харчування.


СИТУАЦІЯ В ОБЛАСТІ З БЕЗРОБІТТЯМ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НАПРУЖЕНОЮ

Кількість зареєстрованих безробітних в Сумській області за минулий тиждень зросла на 1172 особи і загалом, на 27 квітня, цей показник сягнув позначки 20,1 тис. осіб, що на 5,3 тис., або на 35% більше, ніж на відповідну дату минулого року, повідомили в Сумському обласному центрі зайнятості.

Загалом від початку карантину, тобто з 12 березня по 24 квітня, статус безробітного отримали 6,6 тис. осіб. Згідно зі статистикою служби, у вівторок, 21 квітня, було зареєстровано 336 безробітних, у середу – 273,  у четвер - 293, у п'ятницю - 270.

Серед шукачів роботи утримують лідерство жінки – 57,5%,  27,5% - молодь до 35 років; 45% - особи, старше 45 років.

За освітньою ознакою безробітні, які за цей час звернулися до служби зайнятості,   вищу освіту мали  46%, професійно-технічну - 45%; загальну середню освіту - 9%.

У професійному розрізі переважну більшість складають медпрацівники, менеджери, продавці-консультанти, продавці непродовольчих товарів, кухарі, офіціанти, бармени, буфетники. З закінченням опалювального сезону ряди шукачів роботи поповнили сезонні працівники: оператори газових котелень, опалювачі, кочегари.\

Допомогу по безробіттю, станом на 27 квітня, отримали 16,6 тис. безробітних.


РИНОК ПРАЦІ: НАВАНТАЖЕННЯ НА ОДНЕ ВІЛЬНЕ РОБОЧЕ МІСЦЕ ЗРОСТАЄ

За час дії карантину за направленням служби зайнятості по області  працевлаштовано 2,2 тис. безробітних.  

Станом на 27 квітня поточного року в базі даних обласної служби зайнятості налічується 1,3 актуальних вакансій (на 13.03.2020 – 2,3 вакансій). Збільшення чисельності безробітних та зменшення кількості вакансій призвело до зростання навантаження на одне вільне робоче місце з 8 осіб на 13 березня до 16 на 27 квітня поточного року.

Безробітні, які на сьогодні перебувають на обліку у службі зайнятості, раніше працювали: 18% - у  торгівельній мережі; 17% - у сфері державного управління; 16% у сільському господарстві; 13% - у переробній промисловості; 8 %  -  у сфері охорони здоров'я; 6%   - надання транспортних послуг.

Сьогодні на ринку праці найбільше шукачів роботи за такими професіями та спеціальностями: підсобні робітники (964 особи), продавці непродовольчих товарів (821), продавці продовольчих товарів (717), водії автотранспортних засобів (745), трактористи (469), кухарі (432 особи).


НА ЧАС КАРАНТИНУ МІНІМАЛЬНА ДОПОМОГА ПО БЕЗРОБІТТЮ - 1000 ГРИВЕНЬ

Соціальний захист найвразливіших категорій безробітних посилено. Розмір виплат для осіб, які отримують мінімальну допомогу по безробіттю без урахування заробітної плати та страхового стажу, на період карантину підвищено з 650 грн до 1000 грн. Таке збільшення передбачено постановою правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 08.04.2020 № 217, яка набула чинності 18 квітня 2020 року.

Постанова застосовується з початку оголошення карантину, тобто з 12 березня, та діятиме протягом 30 календарних днів після закінчення карантину.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю підвищено до 1000 гривень для:

- тих, хто протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);

- молоді, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і яка потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;

- внутрішньо переміщених осіб, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.

Усім безробітним, які стали на облік у період карантину і отримують допомогу в мінімальному розмірі (650 грн), допомога буде автоматично перерахована з першого дня реєстрації у службі зайнятості.

Нагадуємо також, що в період карантину реєстрація безробітних здійснюється з першого дня подання відповідної заяви до центрів зайнятості.

Виплата допомоги по безробіттю теж призначається з першого дня реєстрації.

Водночас служба зайнятості наголошує, що її пріоритетним завданням залишається працевлаштування безробітних та забезпечення кваліфікованими кадрами роботодавців, які шукають персонал. Адже в період дії карантину продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни, зокрема продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, виробники стратегічної продукції, пошта, фінансові та інші установи.

Кожен, хто хоче і готовий працювати, отримає всебічну підтримку служби зайнятості.


Ефективність роботи служби зайнятості не знижується.

Ми готові прийти на допомогу кожному, хто її потребує

 

Обласна служба зайнятості Сумщини ввела в дію комплекс запобіжних заходів для запобігання поширення коронавірусної інфекції.

Зокрема, за словами директора обласної служби зайнятості Володимира Підлісного, на період карантину тимчасово призупинений особистий прийом громадян у центрах зайнятості та філіях.

Зараз безробітні відвідують службу зайнятості не частіше одного разу на 30 календарних днів. Про прийняті пропозиції працевлаштування безробітних інформують телефоном або засобами електронного зв’язку.

Допомога передбачена і для роботодавців. Допомога по частковому безробіттю на час карантину, відповідно до нового закону про соціальні гарантії, буде надаватися роботодавцям з-поміж суб’єктів малого та середнього підприємництва за період проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).

Для отримання допомоги по частковому безробіттю роботодавцю необхідно звернутись до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (центру зайнятості), за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та подати такі документи: заяву в довільній формі; копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) виробництва та переліком заходів щодо запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби (COVID-19); відомості про працівників, у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю; довідку про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що виникла протягом п’яти років, що передують року зупинення (скорочення) виробництва.

Право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію).

- Ефективність нашої роботи у період карантину не знижується. Ми готові прийти на допомогу кожному, хто її потребує, - говорить В. Підлісний. – Про це яскраво свідчать цифри. Скажімо, з 19 березня по 6 квітня до служби зайнятості подали заяву про отримання статусу безробітного 2306 мешканців області. Третина заяв сконцентрована у Сумському міському, 12% - у Конотопському міськрайонному центрах зайнятості, 11% - Шосткинській філії обласного центру зайнятості. У квітні цього року очікуємо припливу близько 2500 безробітних.

Серед осіб, які звернулись до служби зайнятості в цей період, переважна більшість продавці-консультанти, продавці продовольчих та непродовольчих товарів, касири торговельних залів, медпрацівники (лікарі, сестри медичні, фельдшери, лаборанти), кухарі, офіціанти, бармени, буфетники, менеджери.

В. Підлісний підкреслив: незважаючи на складну ситуацію, служба зайнятості скрупульозно виконує своє основне завдання - працевлаштування громадян. За цей же період працевлаштовано безробітних за направленням служби зайнятості – 1138 осіб.

Фахівці служби зайнятості рекомендують шукачам роботи отримати необхідну інформацію з питань зайнятості в режимі онлайн за допомогою офіційних веб-ресурсів державної служби зайнятості: сайт «Єдине соціальне середовище» www.dcz.gov.ua, «Освітній портал» skills.dcz.gov.ua , «Профорієнтація та розвиток кар’єри» profi.dcz.gov.ua, а також на регіональній сторінці Сумського обласного центру зайнятості sum.dcz.gov.ua та сторінках у соціальній мережі «Фейсбук».

Оскільки зараз сезон весняно-польових робіт, переважна більшість працевлаштованих – трактористи, водії автотранспортних засобів, робітники на лісокультурних роботах, підсобні робітники, робітники з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва, а також охоронники.

Нині чисельність безробітних, зареєстрованих в службі зайнятості, - 16,6 тис., що на 800 осіб більше, ніж на початок квітня (15,8 тис. осіб).

Для порівняння: на 1 квітня минулого року в області було 15829 зареєстрованих безробітних.


30 тисяч жителів Сумщини отримали минулого року статус безробітного. Скільки з них працевлаштовано?

За даними Сумського обласного центру зайнятості за 2019 рік статус безробітного у центрах зайнятості області отримали 29569 осіб, працевлаштовано – 13719 безробітних. Найбільше працевлаштованих у м. Суми, Конотопському, Лебединському та Шосткинському районах.

Крім того, 6933 особи проходили профнавчання, брали участь у громадських роботах та роботах тимчасового характеру.

На кінець грудня 2019 року на обліку залишалося 15690 безробітних осіб, з яких 27,7% – це молодь у віці до 35 років. Водночас, у базі вакансій налічувалося 1559 вільних робочих місць.

Допомогу по безробіттю на кінець грудня 2019 року отримували 12,9 тис. осіб.

Середній розмір допомоги становив 3292 грн проти 2607 грн – у грудні 2018 року.


Служба зайнятості Сумщини була, є і неодмінно

залишиться лідером з надання послуг у сфері зайнятості 

Напередодні 8 березня директор Сумського обласного центру Володимир Підлісний привітав роботодавців-жінок з весняним святом.

«Усе прекрасне, що є у житті кожного з нас, – весна, кохання, радість, щастя пов’язане з прекрасною, ніжною, надзвичайною жінкою.

Бажаю Вам успіхів у всіх Ваших світлих починаннях, щоденних справах! Сміливих планів та сподівань, весняного вам настрою і щастя у всьому!», - йдеться у вітальній листівці.

Обласна служба зайнятості накопичила багатий досвід співпраці з рободавцями-жінками, які працюють у всіх галузях економіки. Вони є активними учасниками процесів, які відбуваються на ринку праці Сумщини. Історія їх успіху тісно переплетена з послугами, які надає служба зайнятості.

А ще у ці дні районні, міськрайонні філії обласного центру зайнятості, Сумський міський та Конотопський міськрайонний центри зайнятості організовують традиційні зустрічі з жінками, які змушені звернутися до Служби за допомогою у пошуку роботи. Як позиціонує себе жінка на ринку праці, які перешкоди виникають під час її працевлаштування, як підвищити власну мотивацію до праці та життєву позицію, що впливає на самооцінку жінки, як не боятись кардинально змінювати діяльність? Відповіді на ці та інші питання учасниці заходу шукають разом із фахівцями служби зайнятості, роботодавцями, представниками влади.

Думками, історіями, баченням жіночої успішності діляться очільниці громадських організацій, колишні безробітні, а зараз власниці бізнесових структур. Тематичний спектр таких зустрічей досить широкий, але неодмінно пов’язаний з побудовою кар’єри, різними професіями, бізнес-ідеями, механізмом пошуку роботи. Подібні діалоги проходять у форматі жвавого спілкування. Результат один - позитивні емоції, можливість переосмислення своєї життєвої позиції, поштовх до активізації власних зусиль для вирішення власного майбутнього.

Прикметно, що всі учасники заходів сходяться на тому, що служба зайнятості Сумщини була, є і неодмінно залишиться лідером з надання послуг у сфері зайнятості. І все це завдяки досвідченим спеціалістам, яким притаманне бажання розвиватися й працювати відповідно до вимог сучасного ринку. До речі, серед фахівців обласної служби зайнятості, які надають якісний спектр послуг шукачам роботи та роботодавцям, майже 85 відсотків – жінки.


Власний бізнес за сприяння

служби зайнятості: запитання та відповіді

                            Служба зайнятості допоможе вам започаткувати власний бізнес? 

Якщо ви є зареєстрованим безробітним, хочете працювати на себе, прагнете самостійно створити власне робоче місце, маєте хист до підприємницької діяльності, а також чітку бізнес ідею, то долучайтеся до програми розвитку підприємництва серед безробітних.

Обласна служба зайнятості протягом багатьох років ефективно реалізує активну програму сприяння зайнятості – одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності.

Хто може брати участь у цій програмі? 

Долучитися до програми із започаткування власного бізнесу можуть зареєстровані у службі зайнятості безробітні, які відповідають критеріям: 

  • досягли вісімнадцятирічного віку;
  • не уклали новий трудовий договір за сприяння служби зайнятості чи самостійно протягом одного місяця після реєстрації безробітним;
  • спільно з кар’єрним радником склали план дій для започаткування власного бізнесу. 

Варто зауважити, що допомога по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності не виплачується безробітним, які протягом останніх 24 місяців перед тим, як особа зареєструвалася безробітним, працювала як фізична особа-підприємець, незважаючи на те, що підприємницька діяльність була припинена і знята з реєстрації.

Не мають права на чергове отримання допомоги по безробіттю одноразово особи, які вже отримували фінансову підтримку від служби зайнятості на відкриття власної справи, але не здійснювали підприємницьку діяльність або припинили її упродовж двох років, починаючи з дня  державної реєстрації.

Послідовність дій безробітного, який бажає започаткувати власну справу? На яку суму потенційний підприємець може претендувати?

  1. наявність бажання стати підприємцем і розуміння, який бізнес особа хоче започаткувати;
  2. складання з кар’єрним радником індивідуального плану працевлаштування з переліком дій, які кожен має вчинити для досягнення бажаної мети – започаткування власної справи;
  3. проходження поглибленого профілювання та необхідних тестів на виявлення схильностей та здібностей до ведення підприємницької діяльності;
  4. проходження безкоштовного професійного навчання “Генеруй бізнес ідею. Розпочни власний бізнес”, яка проводиться за методологією Міжнародної організації праці; 
  5. написання та захист бізнес-плану;
  6. державна реєстрація як суб’єкта підприємницької діяльності;
  7. отримання коштів на старт бізнесу. 

Розмір одноразової виплати допомоги по безробіттю на започаткування підприємницької діяльності розраховується індивідуально за визначеним порядком. Максимальний розмір такої фінансової підтримки  у 2020 році може сягати понад 90 тис. грн. (за умови призначення допомоги у максимальному розмірі). Середній же розмір одноразової допомоги по Україні в цьому році становить 46 тисяч гривень.

Чи є часові рамки такої програми для безробітних та який бюджет державної служби зайнятості на її реалізацію?

Активна програма сприяння зайнятості для організації безробітними підприємницької діяльності реалізується на постійній основі.

У проекті бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на 2020 рік на цю активну програму підтримки безробітних  передбачені видатки в розмірі 386 млн. грн. проти 82,2 млн. у минулому році (зростання в 4,7 разів).

Зобов’язання служби зайнятості і зобов’язання підприємця. Чи потрібне повернення коштів, на яких умовах?

Законодавством не передбачено повернення коштів, виплачених безробітному одноразово для організації підприємницької діяльності.

До відома

Щороку підприємцями стають тисячі колишніх безробітних. Протягом 2019 року власну справу за сприяння служби зайнятості започаткували 2,4 тис. осіб, цього року в планах допомогти у започаткуванні власного бізнесу 8,5 тис. безробітним, що в 3,6 разів більше.

У 2019 році на Сумщині власну справу започаткували 80 безробітних - удвічі більше, ніж позаторік. Для відкриття бізнесових проектів їм виплачено більше 2,7 млн. грн. У порівнянні з 2018 роком кількість осіб, які започаткували власну справу, зросла на 41, а сума виплачених їм на ці потреби грошей — на 1,6 млн. грн.

Найчастіше колишні безробітні відкривають свій бізнес у сфері торгівлі, професійної та наукової діяльності, ремонту побутової техніки, а також у переробній промисловості та  сільському господарстві.

 


ОРІЄНТОВНИЙ ГРАФІК ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОФЕСІЙНОГО НАВЧАННЯ ЗАРЕЄСТРОВАНИХ БЕЗРОБІТНИХ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

НА ЛЮТИЙ МІСЯЦЬ 2020 РОКУ


РІВЕНЬ ЗАЙНЯТОСТІ ЗРОСТАЄ,

НЕЗВАЖАЮЧИ НА ВИВІЛЬНЕННЯ

Рівень зайнятості населення Сумщини у віці 15-70 років, якщо слідувати за методологією МОП,  постійно зростає. Про це свідчать і останні оприлюднені цифри: кількість безробітного населення у віці 15 років і старше становить 40,3 тис. осіб, а рівень безробіття – 7,5%.

Кількість безробітного населення за методологією МОП у віці 15-70 років у порівнянні з 2018 роком скоротилась на 5,2 тис. осіб та становила 40,3 тис. осіб. Отже, рівень безробіття у віці 15-70 років скоротився з 8,5% до 7,5% робочої сили.

Торік роботодавці області подали інформацію про заплановане масове вивільнення 7,8 тис. працівників, що на 13% більше, ніж у позаторік.

Із загальної кількості попереджених про масове вивільнення 46%  становили працівники державного управління й оборони, 23% - працівники  в сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги, майже 10% - працівники у сфері освіти.


ОЛЬГА МАКОГОН, ДИРЕКТОР ДЕРЖАВНОГО ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ

ТРЕБА ЗАБУТИ ПРО «МОДНІ» ПРОФЕСІЇ: РИНОК ПОТРЕБУЄ НЕ ДИПЛОМІВ, А НАВИЧОК І ВМІНЬ 

Україна – в очікуванні реформ сфери зайнятості. Першим кроком до цього є визначення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства відповідальним за формування й реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення (Закон України від 5 грудня 2019 р. №341-ІХ). Відтепер економічна, а не соціальна політика буде визначати вектор розвитку ринку праці в Україні. Ці зміни породжують нові вимоги перед державною службою зайнятості. Щодня до її центрів приходять тисячі людей – кожен зі своїми обставинами. Про те, як держава збирається задовольняти їхні потреби і заповнювати вакансії вітчизняних компаній, чому вже скоро стане набагато простіше стати на облік у центрі зайнятості й отримувати консультації, а також про виклики сучасним роботодавцям розповіла директор Державного центру зайнятості Ольга Макогон.

- Настав новий 2020 рік. Ольго Валентинівно, які підсумки 2019-го підбиває Державна служба зайнятості?

- Найголовніше – ми сформували основні стовпи надання послуг нашим клієнтам: інститути кар’єрного радника, спеціалізованого кар’єрного радника та консультанта роботодавця. Длямодернізації державної служби зайнятості та визначення її ролі й значення для суспільства ми розробили стратегію розвитку державної служби зайнятості на 2020-2022 роки. Неможливо впроваджувати наступні зміни, якщо немає розуміння, що справді необхідно змінювати, а що лише частково оновити. Тому ми розробили такий документ і очікуємо в січні схвалення Правлінням Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Це дійсно цікаве напрацювання. Щоб не залежати від довгоочікуваних змін законодавства, вирішили працювати над змінами з середини і розпочати з самих себе, щоб бути затребуваними, цікавими.

- Що конкретно зміниться?

- У цих змін кілька складових. Найперше — удосконалення обслуговування на основі закладених основних стовпів надання послуг, впровадження нових підходів до роботи персоналу ДСЗ. Робота з персоналом – пріоритет на 2020 рік. Поширення нових цінностей, адаптація, навчання, взаємодія, комунікація. Дуже багато нарікань саме на взаємодію з клієнтами. Як у будь-якій сфері надання послуг, один нетактовний співробітник шкодить цілому колективу. Вирішили, що керівництво Державного центру зайнятості буде самостійно виїжджати в окремі центри і демонструвати приклад обслуговування клієнтів. І почнемо ми з Києва. Тільки так зможемо оцінити, чи об’єктивною є критика, що до нас надходить, зробити висновки з власних спостережень і користуватися ними для вдосконалення роботи.

Далі — впровадження електронних сервісів. Перш за все, це – освітній портал ДСЗ. 27 грудня минулого року ми запустили стартову версію порталу skills.dcz.gov.ua. Відтепер громадяни зможуть на ньому проходити навчання, розвивати власні навички, а працівники служби – підвищувати професійну кваліфікацію. Як показало опитування, значна більшість бажали б підвищувати кваліфікацію саме дистанційно, онлайн. Особливо цінним є забезпечення осіб з інвалідністю та жителів віддалених регіонів України освітніми та тренінговими послугами незалежно від можливості добратися до курсів, навчальних закладів.

А ще змінимо підходи до вже наявних послуг. Наприклад, дуже затребуваною і важливою є профорієнтація. Звісно, правильна профдіагностика потрібна ще в шкільні роки — від неї залежить професійний розвиток українців. Але служба зайнятості працює все ж із дорослими, і саме на них сконцентруємося наступного року. Профорієнтацію треба проводити узгоджено з потребами ринку праці. Бо надто багато нарікань, що молодь обирає для навчання спеціальності, не актуальні на ринку.

- Але, мабуть, ті, що традиційно вважаються престижними в суспільстві?

- Ким вважаються і чому? Як можна вважати престижною професію, що не дозволяє добре заробляти? Диплом, взагалі, на сьогодні, відповідно до світових тенденцій – лише зовнішня фіксація певного процесу. Головне — навички, вміння та знання. І неформальне навчання вже стає вагомою альтернативою загальній традиційній системі освіти. У своїй роботі постійно із цим зіштовхуємося. Більшість клієнтів державної служби зайнятості вже мають вищу або професійно-технічну освіту, але не можуть себе реалізувати, – і перед нами стоїть завдання їх перевчити. Іноді це молодь до 30 років! Якось спілкувалася з хлопцем, у якого науковий ступінь і дві вищі освіти. Знаєте, яку роботу він шукав?

- Невже слюсарем?

- Саме так, роботу на заводі. Де зарплату пропонують значно вищу, аніж він отримав би, працюючи за освітою. Маємо змінити в суспільстві ставлення до роботи та професійної реалізації. Немає престижності, моди – є поняття затребуваності, потенціалу заробітку, що різняться у кожній сфері. І тому профорієнтація дорослих стає для нас пріоритетом. Нещодавно міністр освіти заявляла, що мають намір зробити обов’язковою профорієнтацію школярів. Між нашими відомствами є меморандум про співпрацю, і всі наші напрацювання можемо надати для роботи колегам з МОН. Із задоволенням допоможемо навчити шкільних психологів проводити профдіагностичні й профорієнтаційні заходи.

 

- Здається, були часи, коли центри зайнятості навіть виїжджали до шкіл заради цього…

- Ми багато років брали на себе цю функцію. Але сьогодні, з моєї точки зору, центри зайнятості мають перш за все працювати з дорослими безробітними. У розвинених країнах служби зайнятості лише допомагають навчальним закладам, а не підміняють їх завдання, розповідаючи старшокласникам про стан ринку праці, перенасиченість пропозиціями в певних галузях тощо. І це допомагає їм робити вибір. Але діти і дорослі — різні клієнти. Навіть профорієнтаційні тести розробляються окремо для школярів і дорослих. Тест на профорієнтаційній платформі ДСЗ, наприклад, школярам здається нудним. Питання не враховують особливості несформованої психіки юної людини, відсутність життєвого досвіду. То швидше тест для батьків, щоб могли давати дітям пораду, пропустивши питання крізь себе.

- А що все-таки робити з українським професійним перекосом, коли є потреба в робочих руках, а заклади освіти випускають юристів-економістів? Які процеси треба підключити? Починати зі школи?

- Починати з розвитку економіки. В мене дуже великі сподівання на тісну співпрацю з Міністерством економіки. Спільно ми маємо проаналізувати реальний стан справ на ринку праці, що має бути враховано при плануванні, прогнозуванні розвитку економіки і при визначенні її пріоритетних галузей. Це допоможе і системі освіти адаптувати програми навчання до потреб ринку праці. Проблема, про яку говорите, дуже стара, десятиріччями ми користувалися радянською моделлю соціально-економічних відносин. Та сьогодні ринок вимагає, як ми вже говорили, не дипломів, а вмінь і навичок. І суспільство має забути про «модні» професії. Лише дохід і стабільність для родини – важливий критерій при виборі професії та роду занять. І роботодавцям доведеться замислитися про зміну підходів до оплати праці та утримання працівників в Україні. Українці з досвідом трудової міграції кажуть, що якби мали хоча б половину того, що отримували в Польщі, то залишилися б удома. Це виклик! А все інше залежить від зміни законодавства та оцінки впливу на ринок праці кожної законодавчої ініціативи у сфері економіки, торгівлі, податків. Так чи інакше наслідки завжди мають вплив на звичайних громадян. 

Дуже багато можливостей унашій роботі виникне з прийняттям нового закону про регулювання сфери зайнятості населення, над розробленням якого досі ведеться робота. Сподіваюся, що в першому кварталі цього року проєкт цього закону буде представлено. Він відкриє додаткові опції для ДСЗ. Дуже потрібні, наприклад, мобільні офіси ДСЗ. В деяких ОТГ нема потреби в постійній присутності наших співробітників, але туди систематично можуть їздити наші консультанти з крупніших філій обласних центрів зайнятості, знайомити зі станом справ на поточний момент, надавати консультації, повноцінно шукати роботу за допомогою мобільної системи. Але це не організуєш без законодавчої підтримки — слід спершу змінити підходи до захисту спеціальної інформації. Співробітники ДСЗ на виїзді не мають віддаленого доступу до наших інформаційних систем, вони спеціально захищені й віддалено з ними працювати не можна. Плануємо знайти певне компромісне рішення.

А ще розробимо онлайн-калькулятор для підрахунку розміру допомоги по безробіттю. Здається, така проста справа, але для налаштування необхідна взаємодія з реєстрами ПФ (щоб бачити страховий стаж). Є запит на онлайн-консультування з кар’єрним радником. Видзвонити радника, що веде прийом, непросто. Тому можна буде писати йому в чат. Для ринку це давно звичайна справа, а для ДСЗ — крок уперед. І хочемо удосконалити систему пошуку вакансій на нашому порталі – поки що він не досить адаптований і зручний для потреб клієнтів.

- Що ще на практиці зміниться для клієнтів ДСЗ згідно зі стратегією розвитку?

- Наголошу знову на нашому Освітньому порталі. Люди хочуть проходити навчання без формальних обмежень і перешкод. Тому налагодимо дистанційне навчання, спеціальні онлайн-модулі. У цій моделі теж важливою є участь роботодавців, бо впроваджувати навчальні програми, які не будуть затребувані на ринку праці, нікому не цікаво. Будемо в 2020 році розвиватися не базово, а йти вглиб! Уже зараз значно ширше співпрацюємо з роботодавцями, отримуємо повну картину щодо ринку, і завдяки цьому якість і об’єктивність прогнозу потреб кращає.

Рухатися далі не зможемо і без зміни іміджу ДСЗ. У розмовах з роботодавцями першу частину бесіди приділяємо самопрезентації — хто ми, для чого потрібні. Й у багатьох партнерів здивування — навіть не знали, на що спроможна державна установа. Передусім ми асоціюємося з виплатами допомоги по безробіттю, з людьми, що приходять стати на облік, бо не можуть самі знайти роботу. Нібито у нас можна відпочити, ще й гроші отримати, субсидію (без статусу безробітного її не призначають).

- Тобто чимало українців таки сприймають центри зайнятості як “тиху гавань”, де можна пасивно пересидіти певний час?

- Так. Ці психологічні моделі поведінки треба змінювати, і як саме – вже викладено в стратегії. Проте хочу зауважити, що визначення підходящої роботи у діючому Законі України «Про зайнятість населення» також не сприяє результативній співпраці між безробітним та співробітником ДСЗ.

- А чи стане в майбутньому менше паперів? Таке враження, що кар’єрні радники заповнюють купу документів і на власне консультації часу не лишається.

- Паперів дійсно дуже багато. У 2020 році стартуємо, а з 2021 року плануємо запровадити виключно електронну реєстрацію безробітних. З домашнього комп’ютера чи смартфона через електронний кабінет можна буде ввести відомості про себе, завантажити документи. Це вимога часу: навіть електронний підпис уже давно не проблема. Комунікацію з клієнтами треба переводити в онлайн максимально. Наступного року плануємо запровадити основні види звітності в електронному форматі й для роботодавців також. Впевнена, вони сприймуть це позитивно.

- Дані аналітики Держслужби статистики і ДСЗ говорять, що в Україні знижується рівень безробіття і кількість зареєстрованих безробітних у центрах зайнятості. За рахунок чого, крім трудової міграції за кордон, це досягнуто?

- Це комплексний результат. Глобально рівень знижується дійсно за рахунок міграції, люди не звертаються до нас, бо їдуть за кордон. Але дає свої плоди й активна державна кампанія по легалізації трудових відносин. Цінності, якими пронизані трудові відносини у ЄС, мають дійти до нас. А це – повага до праці, гідне ставлення до працівника, гідна оплата. Без цього країна не зможе рухатися далі.

- Звернула увагу, що в центрах зайнятості досить активно рекламують вакансії в Ізраїлі. Це початок якоїсь міжнародної співпраці?

- Це міжнародний договір, за яким служба зайнятості надає інформацію про роботу в Ізраїлі, а відбір кандидатів, їх оцінювання і оформлення документів забезпечує акредитована Ізраїльською стороною громадська організація. Україна підписала багато договорів про взаємне працевлаштування чи працевлаштування українців у тій чи іншій країні. Як на мене, вони повинні бути переглянуті й стати більш динамічними. Сьогодні закон передбачає три способи працевлаштування за кордоном — самостійно, за участі посередників (ліцензованих агенцій) і через міжнародний договір (функцію посередника може виконувати центр зайнятості). Скільки людей самостійно працевлаштовується, обрахувати складно. Немає належного обміну даними з відповідними інституціями Польщі, Чехії, інших країн. Є дані міграційної служби про перетин кордону, але ж прикордонники не питають, з якою метою його здійснили. Судити про масштаби можемо хіба що за даними дотичних досліджень – на кшталт підсумків НБУ щодо обсягів валютних надходжень. Служба зайнятості оперує даними електронної звітності приватних агенцій. А через міжнародні договори не так багато людей працевлаштовуються насправді.

- Кого ж саме шукають іноземні роботодавці в Україні?

- Тих же, кого й українські шукають. Кваліфікованих робітників, працівників з інструментом, представників різних технічних спеціальностей, медичний персонал. А от в управлінцях наших нема потреби. Такі спеціалісти, працюючи за кордоном, свідомо стають різноробами і робітниками, але відмовляються від такої роботи в Україні.

- У структурі безробітних за професіями є колишні військові. Міністерство у справах ветеранів вважає, що до їхнього працевлаштування потрібен особливий підхід. В ідеалі, наступного дня після звільнення зі служби людина має йти на робоче місце. Що для цього робить ДСЗ?

- Станом на 1 грудня у нас на обліку було близько 8000 учасників АТО/ООС. Це окрема категорія, що має право на особливе обслуговування в державному центрі зайнятості та користується спецгарантіями у працевлаштуванні. Думаю, варто змінити цей підхід, адже головне в клієнтах – їхній фах, уміння, хист, а не статус. Але спеціально для ветеранів, осіб з інвалідністю ми запустили новий стандарт обслуговування — спеціалізований карʼєрний радник, що забезпечує, серед іншого, психологічну підтримку. Цим людям треба довести, що вони затребувані наринку праці. Що їм вдячні, їх чекають і що вони зможуть знайти роботу, незалежно від будь-яких перешкод. Уже стартував пілотний проект зі спеціалізованими радниками в Житомирі, де багато військових частин. Співпрацюємо з одним благодійним фондом, що створив там будинки ветеранів: місце, де можна поспілкуватися про свої проблеми, отримати підтримку і консультації. Відчуття впевненості, спокою – саме те, що налаштовує на позитивні зміни в житті й кар’єрі.


ПРОАКТИВНА ПОЗИЦІЯ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ - РОЗКРИТТЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ ТА ТИХ, ХТО ШУКАЄ РОБОТУ, ПРОСУВАННЯ ОФІЦІЙНОЇЗАЙНЯТОСТІ

Сумська обласна служба зайнятості постійно перебуває у процесі пошуку нових форм роботи з роботодавцями та тими, хто шукає роботу. Скажімо, зовсім недавно в штатних розкладах центрів зайнятості та філій з’явилися кар’єрні радники. Завдяки їм з початку року працевлаштовано тисячі безробітних.

Невдовзі в області стартує проект «Консультант роботодавця». Фахівці по взаємодії з роботодавцями пройшли навчання.

- Що очікуємо від впровадження нового інституту? Перш за все збільшення кількості роботодавців, які звертаються до служби зайнятості з питань підбору персоналу; налагодження роботи з новими роботодавцями та тими, які з певних причин не співпрацювали зі службою;створення електронних кабінетів роботодавців, через які можна буде отримати тисячі вакансій; підвищення ефективності інформаційно-роз’яснювальних заходів, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Отже,служба зайнятості впевнено крокує до єдиної стратегічної мети – роботодавці свідомо обирають службу зайнятості як єдину державну структуру, здатну на безоплатній основі швидко та якісно здійснювати добір необхідних працівників. Першочергове завдання консультанта - довести переваги співпраці зі службою зайнятості у вирішенні кадрових потреб, для чого необхідно володіти комунікативними технологіями ділового спілкування.У кінцевому результаті консультант повинен спрацювати так, щоб у роботодавця, у разі виникнення подальших кадрових потреб, виникло бажання звернутися до служби.Ми хочемо, щоб працедавець, як і шукач роботи, міг отримати всю інформацію в нашій електронній системі. Нині наша система суттєво відстає від того, до чого звикли клієнти, враховуючи, що на ринку є інші пошукові системи або спеціальні портали приватних агенцій зайнятості. Тому наше завдання – в найближчі три роки здійснити суттєвий прорив у розвитку технологій. Наприклад, така послуга, як електронна реєстрація безробітного, коли він самостійно себе реєструє, збереже час. Адже для вирішення адміністративних питань не треба буде відвідувати службу зайнятості. Окрім цього, людина одразу сформулює запит на роботу для кар'єрного радника.

За словами В.Підлісного, нова, проактивна позиція служби зайнятості - це розкриття можливостей для роботодавців та тих, хто шукає роботу, а також просування офіційної зайнятості. Керівник наголосив, що обласна служба зайнятості стане більш динамічною та зручною. Серед завдань на перспективу - розширення активних програм розвитку зайнятості та впровадження онлайн послуг.


КОНКУРС WORLDSKILLS UKRAINE-2019 ШЛІФУЄ МАЙСТЕРНІСТЬ МАЙБУТНІХ ПРОФЕСІОНАЛІВ-ВІРТУОЗІВ СУМЩИНИ

26-27 листопада у Сумах триває перший етап Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WORLDSKILLS UKRAINE». У його відкритті взяв участь директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

Проводиться цей конкурс з метою популяризації робітничих професій, професійної орієнтації молоді, інтеграції професійної освіти до світового освітнього простору.

Змагання в професійній майстерності серед слухачів та студентів навчальних закладів проводиться  в категоріях «Кондитерське мистецтво», «Кулінарне мистецтво», «Електромонтажні роботи» – на базі державного професійно-технічного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти»;«Перукарське мистецтво», «Технології моди» – на базі державного професійно-технічного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти з дизайну та сфери послуг»;«Кладка цегли», «Слюсарні роботи», «Зварювальні роботи» – на базі державного навчального закладу «Сумське вище професійне училище будівництва та автотранспорту». Фінал конкурсу відбудеться у квітні-травні наступного року,Учасників за всіма компетенціями об'єднають на одній платформі, де вони змагатимуться з переможцями з інших регіонів України.  За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, участь у змаганнях взяли  студенти багатьох навчальних закладів Сумщини та  фахівці-початківці. Крім учасників, конкурс зібрав  чимало молодих професіоналів. Конкурсанти ж мають змогу отримати чудовий шанс показати свої професійні здібності та навички майбутнім роботодавцям, бути затребуваними на ринку праці нашого регіону. Довідково: WorldSkills Ukraine – це найбільш масштабне суперництво з робітничої майстерності різного профілю, якевлаштовується серед учнів, студентів та молодих фахівців, котрі набираються навичок та знань з майбутньої професії, роблять перші кроки до вершин робітничої спеціальності. Конкурс стартував три роки тому.Відтоді він став невід’ємною частиною української системи освіти та молодіжного життя. 


Державна служба зайнятості для підтримки людей у пошуку роботи

Уже декілька років триває реформа децентралізації. І зараз настає етап, коли структури РДА повинні відповідати новим функціям і завданням. Незважаючи на високу кваліфікацію співробітників РДА та їх внесок у розвиток регіонів, скорочення є непростим, болючим, але необхідним рішенням. Сьогодні прийняття рішень, пов’язаних зі зміною організаційної структури та зменшенням чисельності працівників РДА, є об’єктивною вимогою.

Як в цій ситуації допомагатиме державна служба зайнятості?

  • Держава як роботодавець володіє найціннішим капіталом – людським, тому з початком оптимізації структури кожен керівник РДА буде залучати державну службу зайнятості для підтримки людей у пошуку роботи.
  • З моменту залучення роботодавцем ДСЗ до програми підтримки працівників, що вивільняються, кожен працівник стає клієнтом Служби.
  • Завдання нашої Служби – забезпечити кар’єрний супровід кожному співробітникові, який підпадає під скорочення. Кожного клієнта буде супроводжувати свій кар’єрний радник, який складе індивідуальний план працевлаштування, щоб підібрати роботу максимально швидко, навіть ще до самого звільнення.
  • ДСЗ проведе низку профорієнтаційних заходів, спеціальне діагностичне тестування. Кар‘єрний радник спільно зі спеціалістом з профорієнтації індивідуально проконсультують кожного клієнта та нададуть відповіді на усі питання, пов’язані з наступним підбором роботи за результатами профорієнтаційної діагностики та профілювання.
  • Проведення підготовчих заходів дозволить скласти профіль клієнта, визначити ті навички, здібності, компетентності, які найкраще вирізняють клієнта серед інших осіб на ринку праці, визначити ступінь мотивації та готовності до змін.
  • Після цього розпочнеться супровід у працевлаштуванні, виходячи з індивідуальних потреб клієнта.
  • Пошук роботи, проведення професійного навчання, тренінгів, підготовка особи до започаткування власного бізнесу буде проводитися з залученням найширшого кола стейкхолдерів: бізнесу, профспілок, профільних галузевих асоціацій та новостворених ОТГ.

Створив нове робоче місце – отримай компенсацію 

Цього року кількість безробітних, працевлаштованих на нові робочі місця з компенсацією роботодавцю витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування становила 277осіб (81 особа, яка недостатньо конкурентоспроможна на ринку праці та 196 осіб, які працевлаштовані суб’єктами малого підприємства в пріоритетних видах економічної діяльності).

Послуга «Створив нове робоче місце – отримай компенсацію» стає все більш привабливою для роботодавців Сумщини.

Значно побільшало і бажаючих стати підприємцями. За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, кількість безробітних, які отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю та започаткували власну справу, порівняно з минулим роком зросла майже втричі.

- Нові робочі місця – це лакмусовий папір відродження економіки, - говорить В.Підлісний. – Для роботодавців, які їх створюють, держава розробила низку пільг. Ми всіляко заохочуємо безробітних започаткувати власну справу. Бо ж усім відомо, що основою успіху будь-якої держави є малий та середній бізнес. Саме він є локомотивом відродження економіки, гарантією процвітання України.

Не втрачає актуальності на Сумщині також тимчасова зайнятість. За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено тимчасову роботу 2,7 тис. громадян,  зокрема, 1,2 тис. осіб взяли участь у громадських роботах та 1,5 тис. –мали можливість докласти свої навички в інших сферах зайнятості тимчасового характеру.

Найбільш поширені види громадських робіт у Сумській області, як свідчить статистика, - благоустрій територій, інформування населення по субсидіях, очищення снігових заметів, турбота про соціально вразливі верстви населення (особливо цього потребують літні люди у віддалених селах), екологічний захист навколишнього середовища, постійний догляд місць поховань, роботи на об’єктах соціальної сфери, впорядкування придорожніх смуг тощо. 


Куди рухається ринок праці?

Визначені терміни проведення всеукраїнського перепису населення. Він відбудеться у листопаді-грудні наступного року.

Держстат твердить, що нас 41 млн 990 тисяч осіб (без тимчасово окупованих територій). Вчені-демографи переконують: цифра перебільшена на 2-3 мільйони.

Опитування триватиме орієнтовно три тижні - з 3 по 23 грудня 2020 року. Задіють 100 тисяч переписувачів, які працюватимуть з планшетами.

Перепис-2020 дасть розуміння про суспільний зріз України, про житловий фонд, джерела доходів українців тощо. Отримана інформація стане базою для генерування управлінських рішень практично в усіх галузях суспільно-економічного життя.

- Як на мене, то переписувачів слід залучати в тому числі і через центри зайнятості, де на обліку стоїть чимало людей з вищою освітою, які за певну платню здатні впоратися з такою роботою. Впевнений, що воно так і буде, - ділиться думками директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Також пропоную запросити студентів - статистів, економістів, соціологів. Для них цей досвід стане корисним.

З 10 по 30 листопада 2020 року українці отримають можливість заповнити анкету самостійно в електронному вигляді. Охочим нададуть ключ для самореєстрації. Хоча питання щодо проведення перепису винятково через інтернет наразі не актуальне. І не лише тому, що, згідно з дослідженнями Kantar TNS, кількість інтернет-користувачів в Україні – 70% від усього населення. Людина отримає широкий опитувальник, на заповнення якого має витратити близько години. Є сумніви, що всі захочуть пройти цю процедуру до кінця. Переписувач же, який "набив руку", проведе опитування за 20 хвилин, аргументують фахівці. Навіть у США з їхньою високою комп'ютерною грамотністю менше 50% мешканців беруть участь у переписі через інтернет.

Облікованими мають бути всі, хто постійно мешкає в Україні, зокрема й громадяни іншої країни та особи без громадянства. Обов'язкова участь у переписі закріплена у національному законодавстві. Та чи всі забажають впустити додому того ж незнайомого безробітного з планшетом? Як достукатися, скажімо, у квартиру до відлюдька чи в закриті котеджні містечка? Вихід вбачається у створенні спеціальних переписних дільниць на зразок виборчих. Там зможуть пройти анкетування українці, котрі не захотіли чи не змогли прийняти переписувача у себе вдома.

За словами В. Підлісного, нарешті можна буде отримати відповідь на болісне питання: скільки насправді наших співвітчизників їдуть на заробітки за кордон? Перепис також допоможе визначити прогнозований масштаб міграції. Кожного респондента попросять вказати, чи планує він залишити Україну і чому – на постійне місце проживання чи тимчасово на роботу. Низка запитань стосуватиметься потоків і причин внутрішньої міграції. 

- Оскільки опікуюсь сферою зайнятості Сумщини, то мене особисто найбільше цікавить ринок праці. Зараз, приміром, надто поширена онлайн-зайнятість, робота з дому, так би мовити. Але насправді ми й гадки не маємо, яких масштабів набуло це явище. Щоб з'ясувати це та зрозуміти, куди рухається наш ринок праці, в опитувальник включено і таке питання, – пояснює В. Підлісний. - Перепис дасть інформацію в цілому по країні, а також по кожному району, місту, селу. Ми всі нарешті точно дізнаємось, скільки людей живе в Україні, в тому числі на нашій рідній Сумщині. 


«Нова сторінка співпраці служби зайнятості

з ОТГ Сумщини спрямована на соціальну підтримку громадян», - Володимир Підлісний

У вересні цього року вперше в Україні в с. Боромля Тростянецького району на базі місцевої об’єднаної територіальної громади стартувало навчання групи працівників, які опікуються напрямом «Соціальна робота та супровід в об’єднаних територіальних громадах» за кошти, передбачені в обласному бюджеті на навчання працездатного населення сільської місцевості.

- Зобов’язаний підкреслити, що ця подія неординарна. Що несе децентралізація для сфери зайнятості? Як створення об’єднаних територіальних громад впливає на місцевий ринок праці?Ці та інші питання постійно перебувають у фокусі нашої уваги, - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Процеси, які відбуваються у сільській місцевості, змушують нас приймати кардинальні рішення. Саме тому на базі Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» - у єдиному в Україні навчальному закладі - менше року тому ми створили Центр сприяння розвитку об`єднаних територіальних громад державної служби зайнятості. Мета - сприяння реформі децентралізації в Україні, розширення можливостей місцевих громад, підвищення ефективності та результативності роботи громади, забезпечити на місцях усі потреби населення.

На думку В. Підлісного, співпраця служби зайнятості з ОТГ повинна бути направлена на соціальну підтримку громадян - супровід учасників АТО, осіб з інвалідністю, людей літнього віку, надання населенню профорієнтаційних послуг та можливості підвищувати рівень професійної компетенції, як у навчальних установах, так і у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Найближчим часом подібним навчанням, крім Боромлянської ОТГ, будуть охоплені територіальні громади Краснопільського, Шосткинського, Ямпільського, Серединобудського та Глухівського районів. 

За словами очільника служби зайнятості області, Сумщина – єдиний в Україні регіон, де з обласного бюджету цього року виділені кошти в сумі 1 млн грн для навчання працездатного населення сільської місцевості з питань розвитку сільських територій та агропромислового виробництва під час реалізації Програми розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Сумської області на період до 2020 року за напрямом «Навчання працездатного населення сільської місцевості».


З ОКОПУ - У ПІДПРИЄМЦІ

Служба зайнятості Сумщини постійно практикує індивідуальний підхід при наданні соціальних послуг учасникам АТО, в першу чергу - учасникам бойових дій.

З метою повернення вчорашніх воїнів до повноцінної трудової діяльності служба зайнятості сприяє їм у працевлаштуванні шляхом започаткування власної справи та здійснення виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.

Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття на поточній рік.

Наприклад,з 1 березня 2019 року серед бізнесменів-початківців – учасник АТО Василь Старков. Звільнившись з армійської служби нинішнього року, він вирішив здійснити свою давню мрію. Маючи досвід роботи слюсаря-сантехніка, тесляра, робітника будівельної бригади та інженера, Василь вирішив відкрити підприємництво з надання ремонтно-будівельних послуг населенню.

Звернувшись до Шосткинської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості, після індивідуальних консультацій, тестування на здатність до підприємницької діяльності, В.Старков пройшов безкоштовне професійне навчання з основ підприємницької діяльності, написав і захистив бізнес-план, зареєструвався як суб’єкт підприємницької діяльності та отримав кошти на відкриття власної справи. Завдання, яке ставить перед собою Василь Старков: індивідуальний підхід до кожного клієнта, цілісне задоволення замовлень, швидкість та якість здійснення робіт, надання гарантій.

Або ще приклад. Мешканець міста Ромни Вячеслав Максимов народився 10 серпня 1978 року, освіта - середньотехнічна. З 2016 по 2018 рік служив за контрактом на посаді командира відділення у військовій частині А 0284 та брав участь у антитерористичній операції. Після демобілізації з військової служби звернувся до Роменської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості. За сприяння служби зайнятості пройшов підготовку на курсах з підприємницької діяльності, досконало вивчив інформацію про ведення підприємницької діяльності та склав бізнес-план за видами діяльності: послуги з монтажу та сервісного обслуговування мереж водопостачання, опалення та електромереж. Нині успішно працює та вдосконалює нові вектори розвитку бізнесу .

Загалом протягом 2017-2019 років 20 безробітних із числа учасників бойових дій розпочали підприємницьку діяльність шляхом отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово.


ВИЩА ОСВІТА НЕ Є ГАРАНТОМ ЗАЙНЯТОСТІ

 Протягом останніх років у Сумській обласній службі зайнятості збільшується чисельність безробітних з вищою освітою. За останні 10 років  відсоток таких осіб, які перебували на обліку в службі зайнятості, збільшився з 30,6%  у 2010 р. до 42,8% у І півріччі 2019 року. Проте в деяких центрах зайнятості він сягнув майже 50% (Роменський, Глухівський), а у Сумському міському – близько 70%.

Така ситуація склалася в зв’язку з тим, що ринок праці в останній час потребує більше працівників за робітничими професіями. Так у І півріччі 2019 року у розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігався на кваліфікованих робітників: водіїв автотранспортних засобів (1424 вакансії),слюсарів–ремонтників (283 вакансії), швачок  (213 вакансій).  Також затребувані працівники сфери послуг:продавці продовольчих товарів (758 вакансій), кухарі (405 вакансій), охоронники (340 вакансій), продавці непродовольчих товарів (302 вакансії),офіціанти (137 вакансій). У сільськогосподарському секторі: трактористи-машиністи сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва   (1095 вакансій), робітники на лісокультурних (лісогосподарських) роботах   (397 вакансій), трактористи (328 вакансій),робітники з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва (144 вакансії).

Залишається попит і на професіоналів та фахівців, але  з досвідом роботи: бухгалтерів (381 вакансія), менеджерів  (260  вакансій), спеціалістів державної служби  (178 вакансій), лікарів (170 вакансій), юристів (74 вакансії), економістів (69 вакансій), вчителів (47 вакансій).

 

Ринок праці: кого потребує та що пропонує

Найбільший дефіцит кадрів у І півріччі 2019 року був за наступними професіями: водій автотранспортних засобів  (1424 вакансій – 1219 безробітних (205 од.)); тракторист – машиніст с/г виробництва (1095 вакансій – 1038 безробітних (57 од.)); вантажник (327 вакансій - 209 безробітних (118 од.)); швачка (213 вакансій - 107 безробітних (106 од.)); електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування (161 вакансія - 78 безробітних (83 од)); слюсар – сантехнік (126 вакансій – 71 безробітний (55 од.), а також, за кваліфікаціями: менеджер управитель з питань регіонального розвитку (50 вакансій – 27 безробітних (23 од)); енергетик (28 вакансій – 11 безробітних (17 од.)); лікар-хірург (17 вакансій – 0 безробітних (17 од.).

          За кваліфікаціями, які випускники шкіл вважають престижними, навпаки, був значний дефіцит вакансій на ринку праці: менеджери (із збуту, із надання кредитів, в роздрібній торгівлі, із персоналу та ін.): 260 вакансій – 632 безробітних (372 од.); економіст: 69 вакансії –    258 безробітних (189 од.); юрист: 74   вакансії –  151 безробітних (147 од.); вчитель: 47 вакансій – 258 безробітних (211од.).

Роботодавці потребують водіїв, продавців, підсобних робітників

До кінця року, за даними опитування роботодавців ринкоутворюючих підприємств області, найбільшою буде потреба у працівниках за професіями: водій автотранспортних засобів (2012 од.), підсобний робітник (1532 од.), продавець продовольчих товарів (1111 од.),  тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва (1035 од.), слюсар-ремонтник (605 од.), бухгалтер (601 од.), кухар (556 од.), тракторист ( 478 од.), сторож (456 од.), машиніст (кочегар) котельної (453 од.)та. інші.

 

Випускники навчальних закладів - отримувачі

послуг служби зайнятості

У січні-червні 2019 року кількість випускників, що отримували послуги Сумської обласної служби зайнятості становила 184 особи (у т.ч. 142 випускника вищих навчальних закладів та  42 випускника професійно-технічних навчальних закладів).  Серед випускників вищих навчальних закладів майже чверть навчалася в галузі освіти; 18% - в галузі соціальних наук, бізнесу і права; 14% - мали інженерну спеціальність; 10% - в галузі природничих наук; 10% - в галузі будівництво та архітектура; 8% - в галузі державного управління; 8% - в галузі гуманітарних  наук. Серед випускників професійно-технічних навчальних закладах 45% - становлять спеціалісти; 35% - працівники сфери торгівлі та послуг; 20% - кваліфіковані робітники з інструментом.

 

Освіта є а досвіду бракує

Серед випускників, які перебували на обліку в службі зайнятості у І півріччі 2019 року  (142 особи): 35 осіб - випускники Сумського державного університету; 16 осіб - випускники Глухівського національного педагогічного університету ім. О.Довженка; 16 осіб - закінчили Сумський державний педагогічний університет ім. А.С.Макаренка; 13 осіб  - Сумський національний аграрний університет. Із 142 випускників вищих навчальних закладів кожний четвертий був  працевлаштований за направленням служби зайнятості, на обліку на 1 липня 2019 року перебувало 50 безробітних,  інші, отримавши допомогу в мінімальному розмірі (610 грн.), знімаються з обліку в пошуках кращих пропозицій.

При підборі персоналу роботодавці віддають перевагу досвідченим кадрам, не бажають брати на роботу початківців, мотивуючи це відсутністю у них досвіду, у свою чергу молоді люди, шукачі роботи, сподіваються на стрімкий кар’єрний ріст та на високий рівень заробітної плати.

 

Навчання з урахуванням потреб роботодавця

Протягом  січня-червня  2019 року кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами становила 54,8 тис. осіб, у т.ч. 22,9 тис. осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного. Також профорієнтаційними послугами було охоплено 22,2 тис. осіб, що навчаються у навчальних закладах різних типів, з них учні загальноосвітніх шкіл становили 17,2 тис. осіб.

З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у  січні - червні 2019 року за сприяння  обласної служби зайнятості 2,3 тис. безробітних проходили професійне навчання. Зокрема, кількість безробітних, які навчалися у центрах професійно-технічної освіти  служби зайнятості зросла на 1% та становила 2,1 тис. осіб. Найбільш поширеними професіями, які здобули безробітні, є: зварник пластмас, перукар, манікюрник, продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, педикюрник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування.


ВОЛОДИМИР ПІДЛІСНИЙ: «СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ НЕ ПРОКЛАДАЄ ДОРОГУ В РАЙ, А УБЕЗПЕЧУЄВІД АДУ БЕЗРОБІТТЯ»

Ринок праці завжди мав ознаку мінливості. Виклики сьогодення складні й потребують особливого, новаторського підходу.

Тримаючи руку на пульсі часу служба зайнятості намагається працювати на випередження негативних тенденцій, залучаючи до вирішення питань зайнятості соціальних партнерів. Так, сьогодні вкрай актуальним є працевлаштування молоді, зокрема, забезпечення першим робочим місцем, що повинно упередити масовий відтік робочої сили на закордонні заробітки. Тут не обійтись без тісної співпраці з освітянами.

 Обласну службу зайнятості пов’язують давні партнерські стосунки з Департаментом освіти і науки облдержадміністрації, які віднині стали на інший, більш якісний рівень співвідносин.

Під час засідання регіональної ради професійної освіти (стейкхолдерів), під головуванням заступника голови облдержадміністрації ІванаБоршоша, відбулося підписання Угоди про співпрацю між Департаментом освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації та Сумським обласним центром зайнятості.

Угодою передбачено спільне та узгоджене співробітництво в сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кваліфікованих кадрів з числа зареєстрованих безробітних за робітничими професіями регіонального ринку праці; профорієнтаційної роботи серед молоді та безробітних; надання послуг роботодавцям; проведення спільних заходів.

«Настав час серйозних кроків та категоричних відповідей на виклики сьогодення, зокрема, не втрачає актуальності модна серед роботодавців ганебна тенденція на мінімальну оплату праці, що призвела до такого парадоксу: роботодавець має вільні або новостворені робочі місця, на які шукачі роботи не поспішають працевлаштовуватися  (з 3,5 тисяч вакансій – кожна третя з мінімальною заробітною платою), або ж дисбаланс попиту і пропозиції робочої сили як у професійно-кваліфікованому розрізі,  так і в розрізі територій, у вирішенні якої  основна ставка робиться на професійне навчання та перенавчання», -  зазначив директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

 «Актуально і важливо розробити процесс взаємодії сфери освіти та сфери праці, що швидко розвивається і удосконалюється. Саме тому один із затребуваних партнерів закладів професійно-технічної освіти є Сумський обласний центр зайнятості, співпраця з яким розширює можливості вчасно реагувати на потреби ринку праці», – додала Вікторія Гробова.

Всі учасники зібрання схвально прийняли підписання угоди, вбачаючи у службі зайнятості надійного та дієвого партнера.  Від голови постійної комісії обласної ради з питань бюджету Миколи Березіна прозвучала пропозиція щодо укладання службою зайнятості таких угод  з об’єднаними територіальними громадами, бо служба зайнятості одна з перших підставила плече допомоги  і є надійним помічником у забезпеченні життєдіяльності громад.

Пропозиції та відгуки учасників зібрання доводять, що служба зайнятості, як сервісна установа, вже має певний авторитет надійного партнера і кількість бажаючих співпрацювати з нею збільшується.   


БЕЗРОБІТНІ ГЛУХІВЩИНИ ОБЛАШТУВАЛИ ЕТНО-САДИБУ

На Глухівщині село Слоут виграло міністерський грант і готується до фольклорного свята.

Нещодавно офіційно оголошені результати щорічного конкурсу культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження». Серед 74 переможців з різних областей України є і спільний етно-проект Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв та Березівської об’єднаної територіальної громади «Сіверське перевесло». Заплановані заходи будуть проводитись на умовах співфінансування. А це 70 тис. грн державних коштів і 30 тис. від Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв.

Етнографічно-фольклорне дійство з автентичного співу громада планує реалізувати у жовтні в Слоуті. Його метою є розвиток культурного простору, посилення інвестиційної та туристичної привабливості села.

Усього від Сумської області на конкурс було подано шість заявок. Крім переможців, це Глухів з проектом мистецького форуму «Бортнянський & Ко», Охтирка – створення туристично-етнографічного комплексу «Охтирська слобода», Тростянець – творчий ХАБ під відкритим небом, Суми – створення музею «Парк радянського періоду», Тростянецька ОТГ – історико-культурний інтерактивний фестиваль «Сторінками історії Середньовіччя».

У чому ж перевага слоутського проекту? За словами завідувачки філією Слоутської бібліотеки Галини Ковальчук, конкурс проводиться у рамках децентралізації, а громада провела в цьому напрямку велику роботу і показала гарний приклад міжмуніципальної взаємодії.

Завдяки працьовитим рукам та фантазії безробітних жителів села, ініціативі Глухівської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості та адміністрації ОТГ на території Слоута була облаштована етно-садиба. Це затишний куточок дозвілля людей старшого віку, який не оминає і молодь. Це не музей, а живе й колоритне обійстя.


«ВАРТІСТЬ» ВАКАНСІЙ НА СУМЩИНІ МІЗЕРНА

Аби не заблукати у морі професій, протягом цього року кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами фахівцями Сумської обласної служби зайнятості, досягла 60 тис. осіб, у т.ч. майже половина з них ті, які мали статус зареєстрованого безробітного. Профорієнтаційними послугами охоплено 25 тис. осіб, що навчаються у навчальних закладах різних типів, з них учні загальноосвітніх шкіл становили майже 18 тис. осіб. 

Кількість безробітних у порівнянні з відповідною датою 2018 року дещо збільшилась (на 200 осіб) та становить 14,7 тис. осіб. Кількість отримувачів допомоги по безробіттю зросла на 700 осіб, на сьогодні їх майже 12 тис. осіб. 
Зареєстрованих безробітних чоловіків 6,6 тис. (45%), жінок - 8,1 тис. (55%). 
26% зареєстрованих безробітних віком до 35 років, 26% - від 35 до 45, 48% - понад 45.
44% зареєстрованих безробітних мають вищу освіту, 48% – професійно-технічну, 8% – загальну середню освіту. 
Серед зареєстрованих безробітних 21% раніше працювали у державному управлінні, обороні, обов’язковому соціальному страхуванні, 15% - переробній промисловості, 15% – торгівлі та ремонті, 14% - сільському, лісовому та рибному господарстві. Серед тих, хто втратив роботу, переважають робітники з обслуговування, експлуатації устаткування, машин, представники найпростіших професій та сфери торгівлі і послуг.
Середній розмір заробітної плати вакансії на сьогодні - 5,5 тис. грн. 
На відповідну дату торік – 4,7 тис.
Більшість вакансій знаходяться на підприємствах переробної промисловості (29%), в оптовій та роздрібній торгівлі (14%), транспорті (8%), сільському господарстві (7%).
Найбільший попит роботодавців спостерігаємо на робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання устаткування та машин, кваліфікованих робітників з інструментом (по 21%).


«ТРЕТЄ ТИСЯЧОЛІТТЯ – РАБСТВО ІСНУЄ»

 24-25 липня 2019 року департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації в рамках виконання заходів обласної комплексної програми соціального захисту населення на 2017-2019 роки та з метою підвищення професійного рівня працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, діяльність яких пов’язана з наданням допомоги особам, які належать до групи ризику або постраждали від торгівлі людьми, на базі Центру сприяння розвитку об’єднаних територіальних громад державної служби зайнятості, що діє на базі відділення центру професійно-технічної освіти в с.ХоружівкаНедригайлівського району, організований дводенний семінар на тему «Третє тисячоліття – рабство існує».

Керівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськрад розглянули різні аспекти теми: «Торгівля людьми – сучасне рабство», «Практика взаємодії суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми. Вимоги щодо надання статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», «Масштаби і тенденція поняття торгівлі людьми», «Соціальний захист осіб з інвалідністю, постраждалих від торгівлі людьми», «Особливості виявлення та документування злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми» тощо.

До організації семінару долучилися не лише спеціалісти департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, а й фахівці обласного центру зайнятості, тренери-викладачі Сумського державного університету, громадських організацій.

За словами директора департаменту соціального захисту населення  облдержадміністрації Михайла Дубровського, теоретичні знання, які отримали керівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськрад, неодмінно матимуть практичне застосування у їх повсякденній роботі на місцях.

М.Дубровський висловив також вдячність обласній службі зайнятості за надану можливість провести актуальний семінар на прекрасній навчально-методичній базі Центру сприяння розвитку об’єднаних територіальних громад державної служби зайнятості.

Коментар директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного:

- З метою навчання фахівців ОТГ, мешканців об’єднаних територіальних громад на базі Центру сприяння розвитку об`єднаних територіальних громад створена електронна платформа, яка включає в себе 10 спеціалізованих робочих місць, що забезпечують доступ до законодавчо-нормативної бази, а також посібників, інструкцій, бланків документів, необхідних у діяльності ОТГ, іншої інформації, яка регламентує діяльність громад з питань забезпечення життєдіяльності, в тому числі і за напрямом соціальна робота.

Обмовлюсь: послугами Центру сприяння розвитку об`єднаних територіальних громад користуються безліч організацій, установ, об’єднань роботодавців,  громадських організацій, профспілкових формувань.

 Для учасників вищезгаданого семінару діяльність навчального відділення ДНЗ «Сумський центр ПТО ДСЗ» та Центру сприяння розвитку ОТГ державної служби зайнятості презентувала заступник директора з навчальної роботи Вікторія Шаповалова.

Для присутніх організовано екскурсію навчальним закладом та до музею «Код нації», який розташований тут же.

Протягом нетривалого функціонування навчального відділення Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» в с. ХоружівкаНедригайлівського району, а на його базі - Центру сприяння розвитку об`єднаних територіальних громад Державної служби зайнятості у Сумській області вже відбулося більше півсотні різнопланових заходів.

У співпраці з Недригайлівською об’єднаною територіальною громадою триває підготовка до облаштування гуртожитку на 22 місця у с. Хоружівка Недригайлівського району.

Словом, обласна служба зайнятості, її структурні підрозділи мають чіткий план дій щодо становлення навчального відділення, його подальшого розвитку. Цей період становлення проходить у тісній взаємодії органів виконавчої влади, місцевого самоврядування Сумщини, керівництва Державної служби зайнятості.


 

ВТРАТИЛИ РОБОТУ? НЕ РОЗЧАРОВУЙТЕСЬ!

ПРЯМУЙТЕ ДО СЛУЖБИ ЗАНЯТОСТІ

Життя вряди-годи приносить сюрпризи. Прикро, але не завжди приємні. Скажімо, ви втратили роботу, що нині трапляється досить часто. Інколи вини працюючого тут немає – роботодавець вирішив скоротити штат, або, що спостерігаємо повсюди, підприємство взагалі закрилося.

Що маємо у підсумку? Матеріальна скрута, негативний психологічний стан людини, розпач.

Водночас, сьогодні роботодавець Сумщини потребує нових спеціалістів, які затребувані на ринку праці.

- Не є секретом, що зараз спостерігаємо голод на багато спеціальностей. Приміром, на підприємствах катастрофічно не вистачає висококваліфікованих токарів, інженерів-технологів, енергетиків, електрогазозварників, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Наше завдання налагодити отой невидимий місточок між безробітним та працедавцем. Більше того, вивчити людину, яка шукає роботу, на той фах, який гарантує їй безбідне життя. Тому з метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, цього року за сприяння  обласної служби зайнятості майже 2,5 тис. безробітних проходили професійне навчання. Кількість безробітних, які навчалися у центрах професійно-технічної освіти  служби зайнятості, якщо порівняти з цією датою минулого року, зросла. Найбільш поширеними професіями, які здобули безробітні протягом 2019 року, є зварник пластмас, перукар, манікюрник, продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, педикюрник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування.

Поширеними також серед безробітних є професії оператора та машиніста котелень, які невдовзі будуть затребувані під час опалювального сезону.

За словами В.Підлісного, перелік спеціальностей, якими можна оволодіти за допомогою служби зайнятості, постійно розширюється. Скажімо, порівняно недавно служба зайнятості розпочала підготовку бджолярів. Майбутні пасічники здобувають секрети цієї професії на базі навчального відділення Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» в с. ХоружівкаНедригайлівського району, де є навчальна пасіка, досвідчені практики.

- Ще один важливий факт:збільшення обсягів навчання за гнучкими інноваційними технологіями, впровадження індивідуального навчання з метою підвищення якості підготовки слухачів, їх конкурентоспроможності на ринку робочої сили, сприяння вирішенню питання кадрового забезпечення роботодавців з актуальних на ринку праці професій дає нам можливості готувати необхідні кадри не лише для Сумщини, а й сусідніх областей – Харківської, Полтавської і Чернігівської.Для забезпечення навчального процесу у центрі створена відповідна сучасна матеріально-технічна база, - підсумовує В.Підлісний.


І ШВЕЦЬ, І ЖНЕЦЬ, І НА ДУДІ ГРЕЦЬ

Інколи життєві обставини складаються так, що людина рада будь-якій роботі, навіть тимчасовій, що триває упродовж короткого періоду часу, аби лише заробити копійку на день нинішній та прийдешній. Реалії сьогодення, на жаль, поки що такі

Тож Сумська обласна служба зайнятості організовує для людей, які втратили постійне місце роботи, тимчасову їх зайнятість.

- Багаторічна практика довела користь подібних робіт. Скажімо, цього року ми забезпечили фронтом таких робіт майже 2,5 тисяч наших громадян, - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Зокрема, більше тисячі безробітних брали участь ублагоустрої різних територій у населених пунктах, після короткочасного навчанняактивно інформували населення щодо субсидій, взимку очищали снігові замети, працювали із соціально вразливими верствами населення(супровід осіб з інвалідністю по зору), надавали допомогу учасникам АТО та їх сім'ям,здійснювали екологічний захист навколишнього середовища тощо.

За словами В.Підлісного, саме за рахунок тимчасової зайнятості, шляхом організації робіт тимчасового характеру, можливо оперативно задовольнити потреби роботодавців та виконати певні види робіт.

- Останніми роками види громадських робіт дещо розширилися, - розповідає посадовець. - Відтепер ми не обмежуємося соціально-побутовими проблемами – косінням, для прикладу, трави на узбіччях доріг чи традиційним прибиранням територій парків та скверів, а й переймаємося суспільно-знаковими об’єктами. Таким чином безробітний має широкий спектр вибору застосування власних зусиль та здібностей. Адже на обліку у наших центрах зайнятості та філіях стоять люди різного фаху. Скажу без перебільшення, що сьогодні безробітний Сумщини і швець, і жнець, і на дуді грець.

Як повідомили у Сумському обласному центрі зайнятості, яскравим прикладом дієвої співпраці місцевої філії з Тростянецькою об’єднаною громадою є організація громадських робіт на території міського парку та стадіону імені В.Куца. Безробітні провели будівельні та ремонтні роботи на об’єктах соціальної сфери (зроблено реконструкцію центрального входута зони відпочинку, відремонтовані трибуни,адмінбудівля, поновлене трав’яне футбольне поле).

Лебединською філією спільно з Рябушківською сільською радою  організовано громадські роботи з будівництва та ремонту об'єктів соціальної сфери (школа, ДНЗ, будинок культури, фарбування, впорядкування прилеглої території), оновлено зупинку громадського транспорту (розпис фарбами).

На території Березівської сільради у селі СлоутГлухівського району впорядковано парк відпочинку: ландшафтні роботи, висадка декоративних рослин, укладання тротуарної плитки, встановлення ліхтарів та лавок.


Служба зайнятості готує бджолярів у Хоружівці

Слухачі мають можливість застосувати набуті знання з розведення бджіл, утриманню пасіки та роботі на ній.

- У першій групі - представники лише двох районів Сумщини - Сумського та Недригайлівського. Опитування свідчить про те, що бажаючих навчатися бджільницькій справі не бракує. Тож незабаром сформується друга група майбутніх пасічників. Серед них - жителі сіл та селищ вже восьми районів області. А ще, впевнений, фахових бджолярів готуватимемо й для інших регіонів України. Навчальний процес розрахований на 5 місяців. Переслідуємо одну мету – аби людина була з роботою. Якщо не влаштується за цим фахом, то буде самозайнятою, відкриє власну справу, створить кооператив, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

За його словами, у Хоружівському навчальному відділенні створено регіональну платформу бджільництва, на базі якої проводяться бізнес-конференції, семінари, виставки, презентації, майстер-класи тощо.

На базі навчального відділення діє інформаційно-консультаційний центр бджільництва. Він створений обласною службою зайнятості спільно із Сумською обласною спілкою пасічників. Його мета - проведення інформаційно-просвітницької діяльності серед бджолярів Сумщини. Бджолярі Сумщини мають змогу отримати кваліфіковану допомогу з питань розвитку бджільництва, захворювань бджолиної сім’ї, організації сезонних робіт на пасіці, захисту інтересів бджолярів та інше.

Прикметно, що навчальна програма включає в себе і останні проблемні для пасічників аспекти: юридичні консультації з приводу загибелі бджолосімей від гербіцидів, що їх застосовують керівники сільгосппідприємств, популярні серед слухачів майстер-класи, вони охоче діляться власними враженнями, спостереженнями, першими напрацюваннями. Адже чи не найдревніша на планеті професія бджоляра таїть в собі ще безліч невідкритих сторінок.

А ще 6 липня цього року майбутні пасічники, що опановують цей фах у Хоружівці з допомогою служби зайнятості, влаштують у Недригайлові, де традиційно відбувається грандіозне шоу - свято Івана Купала, власне дійство - свято Меду.


Реєстр групових та масових профорієнтаційних заходів

на липень 2019 року

Планова дата проведення

Назва заходу

03.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Використання джерел інформації про вакансії"

03.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

05.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Підготовка резюме"

05.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

10.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Співбесіда з роботодавцем"

10.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

12.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Використання джерел інформації про вакансії"

12.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

17.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Підготовка резюме"

17.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

19.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

24.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Використання джерел інформації про вакансії"

24.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

26.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Співбесіда з роботодавцем"

26.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

31.07.2019 10:00:00

Семінар "Техніка пошуку роботи. Підготовка резюме"

31.07.2019 11:00:00

Інформаціійний семінар із загальних питань зайнятості

 


Маєш ідею? Продай на ярмарку! Реєстрація до 31 січня

Відкритий «Ярмарок соціальних ініціатив» відбудеться на початку весни - 1 березня. Домовленості про цей спільний захід досягли на робочій зустрічі керівник громадської організації «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська та керівник апарату Сумської обласної державної адміністрації Дмитро Живицький.

Ярмарок – один із основних заходів проекту «Зростаємо разом!», що реалізується «Сумським громадським колом». Його метою є сприяння розвитку громадянського суспільства у дев′яти обраних районах Сумщини - Ведикописарівському, Краснопільському, Кролевецькому, Лебединському, Недригайлівському, Путивльському, Сумському, Тростянецькому та Шосткинському. Для цього експерти організації провели ряд навчань місцевих активістів. Та головне – не лише розповісти, як щось зробити, а й допомогти це зробити. Офіційною мовою кажучи, після заходів громадянської освіти потрібно певний час здійснювати організаційний супровід діяльності активістів: допомогти знайти шляхи взаємодії з владою; підказати, як знаходити ресурси для фінансового забезпечення своїх проектів і загалом – для менеджменту, що дасть ефект у діяльності. Партнерство з владою за проведення такого заходу є важливим, і відтепер це партнерство є.

«Звичайно, ярмарки соціальних ініціатив – захід не новий. Але, згодьтеся, часто він інціювався або самою владою, або великими ГО. Нам хочеться вивести на сцену нових гравців соціального життя області –  ті організації, що існують далеко від обласного центру, – говорить НінаЧернявська. –  Ми проводили навчання з ними і вже виявили чимало цікавих ініціатив, автори яких просто не знали, як діяти, аби реалізувати свої задуми на благо місцевих громад».

Саме тому основними учасниками ярмарку стануть громадські об′єднання – бенефіціарії проекту. Хоча до участі запрошуються всі представники громадського сектору, звичайно – представники влади, ЗМІ. Планується презентувати не менше 18 нових проектів.

«Для нас важливо розвивати ініціативу в районах, сьогодні особливо – у об′єднаних територіальних громадах, – наголосив Дмитро Живицький. – Тому подібні заходи потрібні. А оскільки ініціатори пропонують провести ярмарок на конкурсних засадах, то, сподіваюся, влада знайде можливість підтримати три проекти-переможці, спрямовані на розвиток місцевих громад».

Дмитро Живицький прийняв пропозицію очолити журі конкурсу.Імена інших його членів «Сумське громадське коло» ще не повідомляє – триває процес погоджень на таку участь.

А от громадські активісти можуть не чекати, – вибирати свої кращі ініціативи, оформляти їх та пропонуватися на участь у ярмарку. Для цього потрібно звернутися до ГО «Сумське громадське коло» за телефонами 095 78 29 639, 066 06 83 599 або на електронну адресу This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   чи насторінку в Facebook «Сумське громадське коло»  до 31 січня.


СЕМІНАР ДЛЯ ОСІБ З ОБМЕЖЕНИМИФІЗИЧНИМИМОЖЛИВОСТЯМИ

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день інвалідів. На долю людей з обмеженими можливостями випалине легкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя.

Відзначення Міжнародного дня інвалідів – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед людьми з інвалідністю, що потребують захисту та підтримки у цей непростий час.  Ми повинні замислитися над непростою долею людей з вадами здоров’я і не тільки 3 грудня, а й протягом усього року не забувати про те, що поруч із нами живуть особи з інвалідністю, а вони потребують допомоги та уваги. 

3 грудня 2018 року в Тростянецькій районній філії Сумського ОЦЗ відбувся семінар для осіб з обмеженими фізичними можливостями за участю завідувача сектору по роботі з інвалідами Тростянецького управління соціального захисту Любченко Т.С. та представника Тростянецького бюро правової допомоги Лебідь В.А. Були розглянуті правові принципи працевлаштування, закріплені у низці законодавчих актів, які зобов’язують роботодавця створити спеціальні робочі місця для інвалідів і сприяти їх працевлаштуванню з урахуванням обмежених фізичних можливостей та їх соціального захисту з боку держави.


 

Служба зайнятості створила електроний кабінет безробітного

У Державній службі зайнятості запроваджено систему електронного кабінету для громадян, які перебувають на обліку як безробітні.

«Електронний кабінет безробітного» прискорює доступ клієнтів до послуг та надає їм можливість отримати необхідну інформацію у дистанційному форматі. Персональний кабінет доступний за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/cabinet.

За допомогою персонального електронного кабінету громадяни можуть створювати резюме, переглядати вакансії, записуватися на семінари чи інші заходи служби зайнятості, а також переглянути будь-яку іншу інформацію з теми працевлаштування,  отримати в інтерактивному форматі відповіді на найпоширеніші запитання; ознайомитись з інформацією про тимчасову зайнятість;  переглянути інструкції щодо започаткування власної справи.

Якщо після реєстрації в системі ваш обліковий запис підтвердять у місцевому центрі зайнятості, то вам будуть доступні функції перегляду нарахувань виплат допомог з  безробіття тощо.

«Електронний кабінет» певним чином синхронізується з конкретною карткою безробітного в Єдиній інформаційно-аналітичній системі служби зайнятості, таким чином клієнт служби може бачити інформацію стосовно себе.

Безробітні, які вже створили та користуються «електронними кабінетами», відзначають актуальність та зручність даного сервісу, адже це забезпечує прозорість та надає можливість більш швидко отримувати необхідну інформацію і послуги.


Якщо Ви хочете отримати гідну роботу, знайти стабільність у своєму житті, відчути себе успішним - скористайтеся можливістю отримати це через якісне професійне навчання в Центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ)  – спеціалізованих навчальних закладах сучасного європейського рівня для дорослого населення. В Україні функціонують 11 ЦПТО ДСЗ, які приймають слухачів з усіх регіонів.

ЦПТО ДСЗ створені для ефективної підготовки висококваліфікованих робітників шляхом професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Для зареєстрованих безробітних професійне навчання здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

На Вас очікують затишні зали бібліотек, комфортні умови проживання. Навчальні кабінети, майстерні та лабораторії,  облаштовані сучасним високотехнологічним обладнанням і устаткуванням,  випущеним провідними фірмами світу, де проходили стажування викладачі та майстри, які залучаються до викладання теоретичного курсу та виробничого навчання.

Ми ставимо завдання підготувати компетентного робітника у відповідності до потреб сучасного ринку праці і тісно співпрацюємо з роботодавцями. Навчальні плани та програми розробляються за участю роботодавців.
Ви маєте можливість під час навчання заявити про себе, беручи участь у виставках, конкурсах професійної майстерності, заходах, що організовує служба зайнятості. Крім того, освоєння робітничої професії дозволить започаткувати власну справу, адже кваліфіковані робітники можуть виконувати приватні замовлення.

Переваги навчання у ЦПТО ДСЗ

-    можливість навчатися наближено до місця проживання;

-    стислі терміни – навчання за професією триває від 1,5 до 11 місяців;

-    комфортна атмосфера для людей різного віку – методисти та викладачі ЦПТО ДСЗ мають значний досвід роботи зі слухачами різних вікових категорій, дорослими людьми;

-    слухачам з віддалених районів, інших регіонів України надається можливість проживання у комфортабельному гуртожитку готельного типу;

-    можливість пройти індивідуальне навчання за професією;

-    залучення до викладання професіоналів, що мають як педагогічний досвід, так і значний практичний досвід роботи за професіями, які викладають;

-    використання у навчальному процесі новітніх технологій (спеціалізованих програмних засобів навчального призначення, відеоуроків, інтерактивних технологій, елементів дистанційного навчання), що дають можливість підвищити рівень засвоєння матеріалу;

-    максимальне врахування вимог роботодавців – навчальні програми узгоджуються із представниками провідних підприємств регіону у відповідних галузях.

Широкий діапазон освітніх послуг, що надають ЦПТО ДСЗ, забезпечать не тільки Ваш професійний розвиток, а й дозволять набути додаткових компетенцій, що сприяють успішному працевлаштуванню.

Ми навчаємо за 85 робітничими професіями та за 230 напрямами підвищення кваліфікації.

Державний навчальний заклад «Сумський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» проводить професійне навчання за професіями:педикюрник, зварник-пластмас, продавець продовольчих та непродовольчих товарів, манікюрник, перукар-модельєр, оператор котельні, машиніст (кочегар) котельні, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування.

У наших навчальних закладах Ви:

- отримаєте професійну підготовку за однією з ліцензованих професій, не маючи попередніх знань та досвіду;

- підвищите кваліфікацію за основною професією - отримаєте вищий розряд або категорію;

- пройдете курси цільового призначення - вивчите окрему технологію, метод, рецептуру, матеріали, обладнання.

Здобуття професійно-технічної освіти у ЦПТО ДСЗ здійснюється за денною формою навчання  та при  необхідності за індивідуальною формою.

Під час навчання Ви отримаєте фінансову підтримку (тільки для зареєстрованих безробітних) - компенсування витрат на проїзд до навчального закладу, виплата матеріальної допомоги згідно з чинним законодавством, повне забезпечення усіма необхідними матеріалами.

Після закінчення професійно-технічного навчання та підвищення кваліфікації за напрямами підготовки слухачам присвоюється відповідна кваліфікація, розряд (категорія, клас) і видається свідоцтво про освіту державного зразка.


Центри професійно-технічної освіти ДСЗ

Якщо Ви хочете отримати гідну роботу, знайти стабільність у своєму житті, відчути себе успішним - скористайтеся можливістю отримати це через якісне професійне навчання в Центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ)  – спеціалізованих навчальних закладах сучасного європейського рівня для дорослого населення. ЦПТО ДСЗ створені для ефективної підготовки висококваліфікованих робітників шляхом професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Для зареєстрованих безробітних професійне навчання здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Широкий діапазон освітніх послуг, що надають ЦПТО ДСЗ, забезпечать не тільки Ваш професійний розвиток, а й дозволять набути додаткових компетенцій, що сприяють успішному працевлаштуванню.

Ми навчаємо за 85 робітничимипрофесіями та за 230 напрямамипідвищеннякваліфікації. У наших навчальних закладах Ви: 

- отримаєте професійну підготовку за однією з ліцензованих професій, не маючи попередніх знань та досвіду;

- підвищите кваліфікацію за основною професією - отримаєте вищий розряд або категорію;

- пройдете курси цільового призначення - вивчите окрему технологію, метод, рецептуру, матеріали, обладнання. 

Здобуттяпрофесійно-технічноїосвіти у ЦПТО ДСЗ здійснюється за денною формою навчання  та при  необхідності за індивідуальною формою.

Під час навчання Ви отримаєте фінансову підтримку (тільки для зареєстрованих безробітних) - компенсування витрат на проїзд до навчального закладу, виплата матеріальної допомоги згідно з чинним законодавством, повне забезпечення усіма необхідними матеріалами.

Після закінчення професійно-технічного навчання та підвищення кваліфікації за напрямами підготовки слухачам присвоюється відповідна кваліфікація, розряд (категорія, клас) і видається свідоцтво про освіту державного зразка.


 

Запрошення 

21 квітня 2018 року на базі СУМСЬКОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО ВИЩОГО ПРОФЕСІЙНОГО УЧИЛИЩА стартує профорієнтаційний проект «PROFI CITY» («Місто Професіоналів»).

«PROFICITY»профорієнтаційний проект ДНЗ «Сумське міжрегіональне вище професійне училище», мета якого – дати можливість дітям спробувати себе у різних професіях. Найбільше очікувань у дітей соціальних категорій, саме вони матимуть можливість визначитися у виборі майбутньої професії. Ми навчимо дітей заробляти гроші та розумно їх витрачати.

Профорієнтаційний проект «PROFICITY» у Сумському міжрегіональному вищому професійному училищі – це імпровізоване місто професіоналів зі своїми законами, інструкціями, економікою, грошовою одиницею. Тут все по-дорослому та все по-справжньому! Реальні документи та реальні гроші, професіонали, які представлятимуть своє ремесло та закохуватимуть у нього дітей!

Проект-гра значно розширяє межі освіти, допоможе дітям критично мислити, прогнозувати, уміти спілкуватися, а головне – успішно жити!

Всім, хто бажає взяти участь у святі та отримати призи, видадуть «трудову книжку»з картою представлених професій. Отримавши її, учасник має можливість «влаштуватися на роботу» і пройти майстер-класи з професій: будівельного, енергетичного, автомобільного напрямку та харчових технологій.

В нашому «PROFICITY» пропонуємо на вулиці Будівельників спробувати себе в ролі дизайнера, арт-декоратора приміщень, монтажника систем утеплення, монтажника пластикових елементів, маляра, штукатура, лицювальника-плиточника, мозаїчника.

На Енергетичний вулиці учасники зможуть ознайомитися з професіями електрогазозварника, майстра з кузовних робіт, зварника-аргонщика, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування.

Мешканці вулиці Автомобілістів запропонують майстер-класи слюсаря з ремонту автомобілів, спеціаліста з комп’ютерної діагностики автомобіля, автомаляра, автоменеджера.

У мікрорайоні Смакота до послуг відвідувачів творчість професіоналів сфери послуг за спеціальностями: кондитер, бармен, кухар, су-шеф, майстер по виготовленню прикрас з карамелі, шоколаду та цукерок.

На Концертній площі протягом дня будуть звучати сучасні мелодії та пісні, проходитимуть конкурси та розваги.

Після майстер-класу від фахівців, учасники демонструють набуті навички і за свою роботу отримують заробітну плату та запис до «трудової книжки». Далі сумлінні «працівники» за зароблені гроші в крамниці фестивалю зможуть придбати солодощі та подарунки.

Чим більше пройдених майданчиків – тим більше подарунків!

Головна подія свята – це розіграш між зареєстрованими учасниками супер-призу.

Чекаємо на сім’ї, в яких виховуються діти шкільного віку, на сім’ї, які зацікавлені у професійному визначенні підростаючого покоління, та на тих, хто любить активний і цікавий відпочинок.

Детальну інформацію та умови участі у заходах фестивалю можна дізнатися:

-         за телефонами організаторів:

тел.(095)174-76-66 Ганицька Оксана Олексіївна

тел.(095)312-96-33 Петренко Тамара Олександрівна

тел.(050)913-36-69 Сорокіна Тетяна Василівна

тел.(099)373-92-81 Черняк Олександра Юріївна

-         на сторінках соціальних мереж:

Офіційний сайт навчального закладу: http://mvpu.edukit.sumy.ua


ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕГІОНАЛЬНОЇ ТА ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ У 2018 РОЦІ
 
Служба зайнятості Сумщини акумулювала майже 18 млн. грн. на громадські роботи

Цього року місцевими бюджетами та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на організацію громадських робіт виділено майже 18 млн. грн. Це на третину більше, ніж торік. За  перший квартал 2018 року використано коштів у сумі 1 млн. 100тис. грн.

- Цьогорічна весна дещо запізнилася. Тому в короткі терміни слід провести благоустрій населених пунктів, місць поховань, придорожніх смуг, об’єктів соціального спрямування, парків тощо. Точок докладання зусиль вистачить для всіх. Організація оплачуваних громадських та інших тимчасових робіт – важлива ланка роботи центрів зайнятості Сумщини, яка не тільки зменшує напругу на ринку праці, але й неабияка допомога у впорядкуванні територій, особливо навесні та у передсвяткові дні, - говорить директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - Оплачувані громадські роботи для людей без постійної роботи є можливістю заробити, забезпечити додатковий прибуток до сімейного бюджету, послабити соціально-психологічне напруження в їхньому повсякденному житті.

Нинішнього року прогнозується залучити до участі в оплачуваних громадських роботах більше 5 тис. осіб.

Згідно чинного законодавства кошти Фонду можуть бути витрачені на заробітну плату тільки тих осіб, які зареєстровані як безробітні. Позитивним фактом в організації таких робіт є можливість  працевлаштування осіб на кваліфіковані роботи, що розширить сферу прикладання праці.

За прогнозами середньомісячна заробітна плата одного працівника планується від рівня мінімальної і більше, в залежності від видів робіт.

- Організація та проведення громадських робіт за участю безробітних відбувається на підставі договорів, що укладаються між роботодавцем-організатором таких робіт і центром зайнятості, та проводяться на спеціально створених для цього тимчасових робочих місцях. Оплата праці здійснюється за фактично і якісно виконану роботу і не може бути меншою від мінімального розміру заробітної плати, встановленої законодавством, - розповідає В.Підлісний. - Організація таких робіт здійснюється у тісній співпраці з органами влади та місцевого самоврядування.

Вимоги роботодавців до рівня освіти, виробничого досвіду претендентів на роботу постійно зростають

Протягом січня-березня 2018 року базовими центрами зайнятості Сумщини зареєстровано 581 безробітних з обмеженими можливостями. Серед них 54,7% склали жінки, 24,1% - молодь віком до 35 років, 37,7% – мешканці сільської місцевості. Отримували допомогу по безробіттю 691 особа.

За сприянням служби зайнятості працевлаштовані 60 осіб, рівень працевлаштування склав 10,3 %. Така ситуація склалась через низьку активність роботодавців області. За січень-березнь 2018 року базові центри зайнятості області інформували про наявність 229 актуальних вакансій (місця, на які можуть бути працевлаштовані інваліди), з них укомплектовано 47 вакансій з урахуванням нозології інвалідів.

- На сьогодні майже 52,6% безробітних з особливими потребами перебувають на обліку в центрах зайнятості більше 6 місяців, що спричиняє втрату кваліфікації і зменшує їх шанси на працевлаштування, - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. -З метою підвищення конкурентоспроможностіта вирішення питання працевлаштування безробітним з обмеженими можливостями пропонуємо пройти професійну підготовку за прогресивними формами навчання під конкретні замовлення роботодавців, з організацією стажування на робочому місці. Протягом першого кварталу року 19 інвалідів проходили професійне навчання за направленням державної служби зайнятості, з них 2 особи працевлаштувались після закінчення навчання та підвищення кваліфікації.

З метою додаткового стимулювання мотивації до праці та матеріальної підтримки безробітних проводилася робота з організації громадських та інших робіт тимчасового характеру. За січень-березнь 2018 року брали участь у громадських роботах 8 інвалідів та інших роботах тимчасового характеру 20 осіб. Роботи виконувалися по підготовці до весняно-польових робіт, благоустрою населених пунктів, зон відпочинку, впорядкуванню територій, що мають історико-культурне значення, на об’єктах соціальної сфери тощо.

Нині залишається гострою проблемою низька конкурентоспроможність інвалідів, адже вимоги роботодавців до рівня освіти, виробничого досвіду претендентів на роботу постійно зростають. Для визначення напрямку майбутньої роботи чи зміни професії незайняті громадяни з обмеженими можливостями запрошувалися до участі у різноманітних профорієнтаційних заходах: презентація професій, інформаційні семінари, семінари з техніки пошуку роботи, тренінг-семінари тощо. Чисельність громадян з фізичними вадами, охоплених протягом січня-березня 2018 року профорієнтаційними послугами, становить 500 осіб, яким надано 1289 послуг.

Сумська обласна служба запровадила індивідуальний супровід окремих категорій громадян

Цього року за сприянням служби зайнятості Сумщини на постійну роботупрацевлаштовано 139 безробітних, які підпадають під соціальний супровід.

Для досягнення максимального терміну закріплення працевлаштованої особи на робочому місці, а також для забезпечення профілактики настання страхового випадку, здійснюється соціальний патронат для цих категорій громадян.

Із загальної чисельності працевлаштованих безробітних 19 осіб дали письмову згоду для організації індивідуального супроводу на робочому місці, зокрема:внутрішньо переміщені особи, учасники АТО, особи, які започаткували власну справу за рахунок виплати допомоги по безробіттю одноразово, інваліди.

- Для оцінки ефективності працевлаштування, планування та виявлення потреби у проведенні індивідуального супроводу спеціалісти центрів зайнятості складають своєріднікарти моніторингу, - розповідає директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. -Проводиться постійний аналіз ефективності працевлаштування шляхом опитування працевлаштованих осіб та роботодавців. Спеціалісти служби ретельно моніторять питання наставництва на робочому місці, з’ясовують у роботодавця наявність вільних робочих місць, причини звільнення осіб, які підпадають під соціальний патронат. Всього і не передбачиш, саме життя підказує функції, які зобов’язані виконати фахівці служби для подальшої роботи. Приміром, результатом останнього проведеного опитування працевлаштованих осіб було з’ясовано, що основною причиною звільнення є перехід на роботу з вищою заробітною платою та кращими умовами праці Це і закономірно. Тому, звісно,деякі особи з числа внутрішньо переміщених осіб змінили місце проживання. Після узагальнення інформації проблемні питання, які потребують нагального вирішення,виносимо їх на розгляд місцевих органів влади та соціальних партнерів.

Довідково.Протягом січня-березня 2018 року працевлаштовані за сприянням служби зайнятості 17 внутрішньо переміщених осіб. Протягом  цього періоду 3 внутрішньо переміщені особи брали участь у громадськихта інших роботах тимчасового характеру. 6 осіб проходили професійне навчання за направленням служби зайнятості.Протягом  нинішнього року забезпечені роботою за сприянням служби зайнятості 49 військовослужбовців, демобілізованих із зони проведення АТО, 10 осіб брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходили професійне навчання 21 особа.  


Новації у службі зайнятості

Державна служба зайнятості, підтримуючи сучасні тенденції з розвитку електронного упорядкування, активно впроваджує електронні сервіси, які на сьогодні є однією з найпрогресивніших форм надання соціальних послуг громадянам та роботодавцям з використанням інтернет- технологій. Так, у 2018 році державною службою зайнятості введено у експлуатацію новий Веб-сайт «Єдине соціальне середовище зайнятості».

         Основні переваги нового сайту – зручний та швидкий пошук вакансій та резюме по всій Україні, електронні кабінети для клієнтів служби зайнятості, можливість подання роботодавцями звітності в режимі онлайн, розширення можливостей самообслуговування громадян шляхом доступу до «Електронної черги», аналітична та статистична інформація про ринок праці та діяльність державної служби зайнятості, можливість пройти профорієнтаційне тестування для визначення своїх здібностей до того чи іншого виду професійної діяльності. А також, доступність до ресурсу не лише з комп`ютера, а й мобільного телефону на базі програмного забезпечення Adroidта Apple.

Метою впровадження електронних сервісів у діяльність державної служби зайнятості є надання якісних послуг населенню та роботодавцям.

         «Електронний кабінет роботодавця» - це сервіс, з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, зорієнтований, насамперед, на скорочення витрат часу для відвідування центру зайнятості та на підвищення рівня взаємодії роботодавців зі службою зайнятості. Це персональне автоматизоване  робоче місце, доступ до якого роботодавець може отримати за допомогою комп`ютера, підключеного до мережі Internet, а також з мобільного телефону.

         У «Електронному кабінеті» роботодавець має можливість переглянути актуальність реквізитів свого підприємства, що містяться у базі служби зайнятості, стан укомплектування заявлених вакансій, кількість направлень центром зайнятості претендентів на роботу, договори на організацію громадських робіт та працевлаштування після професійного навчання, здійснити добір працівників шляхом перегляду резюме. В електронному кабінеті роботодавця передбачена можливість подання звітів за формою № 4_ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в тому числі і уточнювальних, в онлайн-режимі до державної служби зайнятості та подальшим завантаженням фахівцем центру зайнятості в базу вакансій ЄІАС. Крім того передбачена можливість переглядати звіти за формою 4-ПН, 1-ПА, які подавались до служби зайнятості.

         В «Електронному кабінеті» зареєстрований безробітний має можливість створити власне резюме, здійснити підбір роботи, ознайомитись з інформацією про тимчасову зайнятість, дізнатися про можливість професійного навчання. Крім зазначених послуг, власник кабінету може переглядати дані про заплановані та фактичні відвідування центру зайнятості, дізнатися про заходи, які заплановані у центрах зайнятості, та записатися на ті з них, що зацікавили, отримати інформацію щодо нарахувань та виплат допомоги по безробіттю.


Інформація про ситуацію на ринку праці та діяльність Тростянецького районного центру зайнятості у 2017 році

Тростянецький район об’єднує в собі 11 сільських рад та  2 ОТГ:

Чисельністьпрацездатногонаселенняпрацездатноговіку – 20834 ч.

Чисельністьроботодавців,всього  - 424, в т.ч.

- Юридичні – 203

 - Фізичні – 208

 - Розміщені за межами району -  13

Чисельність ЗОШ  в районі12  (чисельністьвипускників 9,11 класів – 402 особи).

Протягом  2017 року фахівцями  ТростянецькогоРЦЗ :

  • надано статус безробітного 1415 особам;
  • зареєстровано 1192 вакансій;
  • працевлаштовано за сприянням  СЗ 1071 особу;
  • направлено на громадські роботи та роботи тимчасового характеру  342 особи;
  • отримували допомогу по безробіттю 1279 осіб;
  • проходило професійне навчання  224 особи;
  • отримали послуги з професійної орієнтації  1277 осіб;
  • отримали ваучер 3 особи;
  • працевлаштовано за рахунок компенсації роботодавцям ЄСВ 25 осіб.

Досягнутопозитивноїдинамікиу порівнянні з 2016 роком по наступнимнапрямахдіяльності районної служби зайнятості

Кількість роботодавців, які співпрацювали з РЦЗ:    237 ПОУ( +3,5%)

Рівень працевлаштування: 38,2%( +1,8%)

Чисельність безробітних, які проходили профнавчання:224 особи       ( +11,4%)

Чисельність безробітних, які брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру    342 особи   (+ 8,2%)

Запроваджено в роботу сучасні сервери

  • Використаннявідеороликівпрофорієнтаційногоспрямування
  • Запис відеорезюме, знято 11 відеорезюме та розміщено на сторінках youtube та facebook
  • Використання сервісу «Електронна черга» (64 особи)
  • Дистанційне навчання на онлайн-курсах «Prometheus» та «LingvaSkills»
  • «Гаряча лінія» державної служби зайнятості.                  
  • За єдиним безкоштовним номером 0 800 50 99 66 можна отримати відповіді на питання стосовно реєстрації в центрі зайнятості, отримання послуг та інші консультації.

Станом на  1 січня 2018 року у порівнянні з відповідною датою 2017 року

Кількістьзареєстрованихбезробітних   - 503 чол. (+12,3%)

Кількістьотримувачівдопомоги по безробіттю  - 453 чол.  (+13,3%)

Середнійрозмірдопомоги по безробіттю  - 2051  грн.(+16,1%)

Кількістьзаявленихвакансій  - 83  (+ у 7 разів)

Середнійрозмірзаробітної плати у вакансіях  - 3624 грн. (+ майже у 2 рази)

Найбільший попит спостерігається:

кваліфіковані робітники: водії, електромонтери, слюсарі-ремонтники, токарі, оператори виробничих ліній

працівники сфери послуг продавці: кухарі, офіціанти, бармени

працівники лісового та сільського господарства: трактористи, робітники на лісокультурних роботах

професіонали та фахівці: енергетики, інженери різних галузей, бухгалтери, спеціалісти державної служби, вихователі, вчителі,юрисконсульти, фельдшери ветмедицини.

Професійненавчаннябезробітних у 2017 році

Проходили професійне  навчання 224 особи (рівень охоплення 15,8%)

У Сумському ЦПТО ДСЗ пройшли навчання 181 особа, що склало 80,8% від загальної кількості осіб що навчались

Професійна підготовка та перепідготовка безробітних в розрізі професій (навчалось 11 осіб):

-         продавець продовольчих товарів – 1

-         електрогазозварник – 1

-         оператор котельні – 5

-         машиніст (кочегар) котельні – 1

-         водій автотранспортних заходів – 3

Співпраця з роботодавцями у 2017 році:

компенсація роботодавцям  єдиного внескупри працевлаштуванні на новіробочі місця недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці та у пріоритетних видах економічної діяльності спрямовано 180,4 тис. грн., працевлаштовано – 25 осіб, з них по пріоритетним видам діяльності – 4 чоловіка; громадян недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці – 21 чоловіка.

професійне навчання безробітних проводиться під замовлення роботодавцівохоплено –  224 особи, працевлаштування після навчання – 100,0%

Організація громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру

-укладено 17 договорів на громадські роботи з 14 роботодавцями.

 На  громадських роботах працювали 80 безробітних громадян.

         Фондом профінансовано 205,2 тис. грн.  на організацію громадських   робіт згідно кошторисів. (ДП «Зеленбуд», КП «Міска ритуальна служба», КП «Чисте місто», Білківська, Зарічненська, Мартинівська, Кам’янська, Боромлянська, Криничанська, Семереньківська сільські ради)

-організовані  роботи тимчасового характеру по   44  роботодавцям. Працевлаштовані  на роботи тимчасового характеру 342 чоловіки.

Основні пріоритети та завдання служби зайнятості на 2018 рік

  • Завершення реорганізації та перетворення центрів зайнятості в сервісні майданчики з надання широкого спектру послуг
  • Удосконалення профорієнтаційної роботи. Осучаснення профорієнтаційних послуг та впровадження Інтернет-платформи державної служби зайнятості з профорієнтації
  • Запровадження профілювання безробітних для попередження ризиків довготривалого безробіття
  • Запровадження соціального супроводу за підходом кейс-менеджмент
  • Введення нового сайту служби зайнятості
  • Робота в територіальних громадах, надання працівниками центрів зайнятості усіх соціальних послуг
  • Завершення роботи над внесенням змін до законодавства про зайнятість та страхування на випадок безробіття

Україна заговорить англійською!

Державна служба зайнятості пропонує вивчення англійської мови на базі платформиLINGVA.SKILLS.

Інноваційна он-лайн технологія вивчення іноземних мов від "Академії Навичок" (SkillsAcademу)передбачаєя безкоштовне навчанняметою якого є покращення знань та навичок володіння іноземними мовами державними службовцями,вчителями, викладачами, працівниками системи освіти, студентами (завдяки запровадженню системи змішаного навчання (blendedlearning) у ВУЗах України)у відповідності до стандартів ЄС, а також:

внутрішньопереміщеними особами

тимчасовобезробітніми, якізнаходяться на обліку у Державному центрізайнятостіУкраїни

учасниками АТО та членами їхсімей

з метою їхскорішоїадаптації, підвищенняконкурентоздатності на ринку праці та збільшенняможливостіотриматигідну роботу абовідкритивласну справу.

Платформа LingvaSkills є українською розробкою, яка вже за 1-й рік існування отримала 2,5 млн заявок від державних органів, громадських організацій, соціальних категорій тощо.

На онлайн платформі створено контент з вивченняанглійськоїмовирівня А1 та А2, щоскладається з 150 уроків. Кожний урок представляє собою певнуграматичнучирозмовнуконструкцію,тривалість кожного уроку 30-60 хвилин (в залежностівідінтенсивностінавчання), коженкористувач сам обирає час навчання та зручний темп. Також система міститьтестування, онлайн чат, кабінетвикладача для «змішаногонавчання», методику адаптивного навчання та іншіінструменти.

Автори та методологи проекту проаналізували всі існуючі онлайн платформи з вивчення англійської мови (українські та зарубіжні), всі відомі методики вивчення граматики англійської мови, всесвітні тренди та створили унікальний проект, який не має аналогів.

Державна служба зайнятості допомагає отримати безкоштовно додаткові компетенції на курсах університетського рівня вдома в зручний для себе час.


Живи та працюй в Україні: з початку року роботодавці Сумщини подали 28 тисяч вакансій

Протягом січня-жовтня 2017 року до Сумської обласної служби зайнятості звернулось 5,4 тисячі роботодавців, які подали відомості про 28 тисяч вільних вакансій, що на 7,3 відсотки більше, ніж у минулому році. Так, кількість роботодавців, які звернулись до обласної служби зайнятості, збільшилась у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року на 10,2%, а кількість вакансій на 7,3%, інформує прес-служба відомства.

У обласній службі зайнятості підкреслили, що з огляду на активізацію економічних процесів у державі, в Україні розпочинається соціальний проект під лозунгом “Живи та працюй в Україні”, головною метою якого є пожвавлення людей на ринку праці України. Організатором проекту виступила Служба зайнятості за підтримки органів місцевої влади. В рамках проекту по всій Україні будуть відбуватись інформаційні активності, спрямовані на якнайшвидший пошук роботи для безробітних та підбір вакансій для роботодавців. Зокрема, в рамках проекту, будуть організовані масштабні ярмарки вакансій на найбільших підприємствах держави.

За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, протягомсічня-жовтня 2017 року кількість осіб, працевлаштованих за сприяння служби занятості Сумщини, зросла на 1,8 тис. або 8,7%, та становила 22,4 тисячі. При цьому, 37,1% з них були працевлаштовані оперативно – ще до надання статусу безробітного. Крім того, 6,7 тис. осіб протягом десяти місяців цього року були залучені до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-жовтні 2017 року за сприяння обласної служби зайнятості 4 тис. безробітних проходили професійне навчання. Зокрема, кількість безробітних, які навчалися у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, зросла вдвічі та становила 3,4 тис. осіб.

Станом на 1 листопада 2017 року кількість безробітних по області склала 11,7 тисяч осіб.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та

архівної справи обласного центру зайнятості

майдан Незалежності, 3-1

м.Суми

тел.68 55 25; 68 55 24


Працевлаштування членів АТО –

пріоритет у роботі служби зайнятості Сумщини

Для обласної служби зайнятості завдання працевлаштування учасників антитерористичної операції завжди  було пріоритетним. Спеціалісти базових центрів зайнятості повсякденно тримають це питання на особливому контролі. Доля кожного учасника АТО вирішується у співпраці роботодавців та органів місцевої влади.

Протягом 2015-2017 років послугами служби зайнятості користувалися 3993 учасника антитерористичної операції, використано  55956,5 тис. грн. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Середній розмір допомоги по безробіттю склав 3,97 тис. грн.

Упродовж 2015-2017 років за сприянням служби зайнятості отримали роботу 780 учасників антитерористичної операції, у т. ч. самостійно створили нові робочі місця, шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності 52 безробітних з числа учасників АТО. Напрямки підприємницької діяльності - надання побутових послуг: виробництво меблів, взуття, послуги з будівельних та покрівельних робіт, пасажирські перевезення.

З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці охоплено професійним навчанням, шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення їх кваліфікації, організації стажування безпосередньо на підприємствах, в установах та організаціях140безробітних з числа учасників АТО.Навчалися за професіями: водія автотранспортних засобів кат. С та Д, електрогазозварника, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, зварника пластмас, машиніста та оператора котельні. Підвищували кваліфікацію за направленнями:«Основи малого підприємництва», «Охорона  праці  та  дотримання  безпечного ведення робіт у хімічній галузі», «Основи обробки інформації та програмного забезпечення», «Охорона  праці  та дотримання безпечного ведення робіт в сільському господарстві», «Охорона праціта дотримання безпечного  ведення робіт при обслуговуванні котельних агрегатів та установок, що працюють на різних видах палива». Працевлаштовано після проходження професійного навчання 122учасника антитерористичної операції.

Суттєвим фактором підтримки безробітних, у період пошуку роботи є участь в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, як мотивація до праці і засіб для одержання додаткового заробітку. У період 2015-2017 років залучено до участі в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру по благоустрою територій населених пунктів, зон відпочинку, впорядкуванню пам’ятників, меморіальних комплексів,наоб’єктах соціальної сфери  (навчальних закладів, закладів культури і охорони здоров’я) 267 безробітних числа учасників антитерористичної операції.

У 2015-2017 роках профорієнтаційна робота з демобілізованими  учасниками АТО направлена на формування мотивації до одержання цивільних професій, адаптації на ринку праці, надання психологічної  допомоги. За вказаний період фахівцями з профорієнтації Сумської обласної служби зайнятості було надано 14144 послуг з профорієнтації 5417 учасникам АТО (у т. ч. 1762 особам, які не мали статусу безробітного). Для вищезазначеної категорії осіб проведено 140 цільових заходів із залученням представників Департаменту соціального захисту населення, Центру сім’ї, дітей та молоді, Управління  охорони здоров’я та різних громадських  організацій. Проведено більше 20 тренінг-семінарів з психологічної  підтримки, в яких взяло участь близько 400 осіб. З метою прискорення  працевлаштування до заходів залучалися роботодавціТОВ "Сумифітофармація", ТОВ "Престиж-Лайн", ТОВ "Старт" та ін.

Налагоджена співпраця з обласним  військовим комісаріатом та його районними відділами. В рамках співпраці в центрах зайнятості області  проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед клієнтів служби  зайнятості з метою підвищення обізнаності населення щодо прав, обов’язків і соціальних гарантій військовослужбовців, та можливостей проходження служби за контрактом – одним із альтернативних шляхів працевлаштування молоді сьогодні. Під час заходів представники військового комісаріату інформують учасників (молодь до 35 років) про умови проходження служби за контрактом, про грошове забезпечення військовослужбовців, про фонд службового житла, оздоровлення і відпочинку учасників АТО і членів їх сімей, таким чином підвищується привабливість військової служби. За звітній період проведено 247 заходів за участю представників військкоматів  для 3359 незайнятих громадян, з них 190 безробітних з числа учасників АТО підписали контракт про проходження військової служби.

Станом на 1 листопада 2017 року на обліку в обласній службі зайнятості перебувало 390  безробітних даної категорії громадян. З них 343 особи з числа учасників антитерористичної операції продовжували отримувати допомогу по безробіттю, середній розмір якої складав 3973 грн.

З метою реалізації урядових рішень (розпорядження КМУ від 31.03.2015 р. №359-р «Про затвердження плану заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників антитерористичної операції»), надання адресної допомоги бійцям, які повертаються із зони проведення АТО, та вдосконалення системи інформування населення обласним центром зайнятості разом із соціальними партнерами розроблений і виданий «Довідник соціальних послуг», який вручений 967 учасникам антитерористичної операції.

На виконання пункту 14 розпорядження голови Сумської обласної держаної адміністрації від 03.04.2015 р. №175-ОД «Про додаткові заходи соціального захисту учасників антитерористичної операції в області». обласним центром зайнятості спільно з громадським фондом «Суми» створений інформаційно-консультаційний Центр «під одним дахом» для 

демобілізованих осіб, учасників АТО, який працює, починаючи з кінця травня 2015 року. Його повна назва: «Інформаційний центр бійців АТО».

З метою забезпечення занятістю безробітних з числа учасників АТО обласним центром зайнятості спільно з громадським фондом «Суми» проведено 13 виїзних семінарів: «Координація дій органів влади, громадських та волонтерських організацій, роботодавців по наданню допомоги учасникам АТО та членам їх сімей». У семінарах взяли участь керівники міст, районних державних адміністрацій, роботодавці регіону. До участі у заходах залучено 120 учасників антитерористичної операції. За результатами заходів забезпечено роботою 48 військовослужбовців, демобілізованих із зони проведення АТО, у т. ч. 15 осіб прийняті на військову службу за контрактом.

Можна навести чимало прикладів працевлаштування членів АТО зусиллями обласної служби зайнятості. Наприклад, протягом останніх двох років Шосткинськийміськрайцентр зайнятості співпрацює з Шосткинським регіональним громадським об’єднанням Спілкою інвалідів та учасників бойових дій всіх війн, локальних конфліктів та антитерористичної операції «Захисник», головою якої є учасник АТО Віктор Осипенко. В центрі зайнятості регулярно проводяться заходи для учасників АТО, керівництво центру зайнятості має постійні ділові контакти з очільником «Захисника» з питань проблем учасників АТО.

Завдяки спільній роботі упродовж квітня 2017 року за направленням центру зайнятості працевлаштовані дорожніми робітниками до філії Шосткинськогорайавтодору безробітні з числа учасників АТО Сергій Оксентюк, Павло Білевич, Руслан Михайлюк.

Олександр Берлет демобілізувався у березні минулого року і з квітня того ж року став клієнтом служби зайнятості. Пошук роботи ускладнювався тим, що він проживає у сільській місцевості. Але завдяки зусиллям фахівців Сумського райцентру зайнятості у липні 2017 року Олександр працевлаштований водієм автотранспортних засобів до СФГ "Надія".


На Сумщині з’явилися перші

бажаючі працювати офіційно в Ізраїлі

Співпраця з Державою Ізраїль щодо працевлаштування українських громадян закордоном розпочалася навесні цього року. У рамках реалізації двосторонньої Угоди між Україною та Державою Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників у будівельну галузь на ринку праці Ізраїлю службою зайнятостіСумщини формується та передається для опрацювання ізраїльським партнерам Реєстр кандидатів.

Усі кандидати після подачі заявок також мають здати кваліфікаційні іспити та пройти медичний огляд.

Відбір працівників для роботи в будівельній галузі здійснюється за професіями опалубник, арматурник, лицювальник-плиточник та штукатур. Всі заходи, необхідні відповідно до Угоди та Протоколу про Імплементацію, будуть здійснюватися таким чином, щоб працівники змогли прибути до Ізраїлю та приступити до роботи не пізніше січня 2018 року.

Більш детальну інформацію можна отримати в будь-якому центрі зайнятості.

Довідково.15 травня 2017 року підписано Імплементаційний протокол А (будівельна галузь) між Міністерством соціальної політики України та Управлінням з питань населення та імміграції при Міністерстві внутрішніх справ Держави Ізраїль до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль. Даним документом передбачено порядок відбору українських працівників на тимчасову роботу в будівельній галузі в Ізраїлі.


ЗАПИСАТИСЯ      НА       ПРИЙОМ     ДО     СПЕЦІАЛІСТІВ ЦЕНТРІВ      ЗАЙНЯТОСТІ      МОЖНА        ДИСТАНЦІЙНО

        На сайті Державної служби зайнятості (www.dcz.gov.ua) діє сервіс – «Електронна черга реєстрації безробітних».

         Відтепер користувачі сайту можуть дистанційно – через рубрику «Електронні послуги» – записатися на прийом до спеціаліста будь-якого центру зайнятості, обравши мету, дату та годину візиту. Таким чином особа може зарезервувати час на прийом до фахівця, з метою працевлаштування або отримання консультації з тимчасової зайнятості, вибору фаху, професійного навчання чи з юридичних питань.

         Наші спеціалісти завжди раді допомогти Вам. З повагою, Державна служба зайнятості України

ЗРАЗОК

 Начало формы

  Запис на відвідування за допомогою електронної черги

Прізвище*:

Ім’я*:

По батькові:

Оберіть мету відвідування:

Оберіть центр зайнятості*:

ЦЗ не обрано. Скористайтесь  Переліком або  Мапою

Оберіть дату та час відвідування*:

Дату та час не обрано. Для вибору скористайтеся графіком

Записатись на відвідування


Служба зайнятості запровадила супровід при працевлаштуванні окремих категорій громадян

Протягом січня-вересня 2017 року центрами зайнятості Сумщини здійснювався супровід окремих категорій громадян (внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців, демобілізованих із зони проведення антитерористичної операції, осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують супроводу при працевлаштуванні). Охоплено даним супроводом 114 осіб, з них 23 внутрішньо переміщених особи, 39 учасників антитерористичної операції, 52 особи з інвалідністю. Завдяки проведеному супроводу всі особи працевлаштовані.

Діяльність служби зайнятості спрямована на активне сприяння зайнятості населення та вирішення кадрових потреб роботодавців, підвищення мотивації роботодавців щодо працевлаштування окремих категорій громадян, що дає змогу забезпечити збалансованість попиту і пропозиції робочої сили на ринку праці області.


 Хто сьогодні шукає роботу 

За допомогою у працевлаштуванні до обласної служби зайнятості за 9 місяців поточного року звернулось майже на 2 тис. безробітних більше проти аналогічного періоду минулого року. Всього на обліку  перебувало 35,3 тис. безробітних, з яких жінки - 52,2%; молодь до 35 років – 34,5%; понад 38% - особи старше 45 років, 34,4% - жителі сільської місцевості, 37,4% - особи, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

 Кількість безробітних станом на 1 жовтня 2017 року склала 13,3 тис. осіб. Серед безробітних, зареєстрованих в державній службі зайнятості, 21% - раніше були зайняті у державному управлінні, обороні, обов’язковому соціальному страхуванні; 17,4% - у торгівлі, 13,5% - працювали у сільському, лісовому та рибному господарствах; 12,7% - у переробній промисловості.

Серед безробітних, що звертаються за пошуком роботи до обласної служби зайнятості, 45,9%  громадян з вищою освітою, 47,9% - професійно-технічною, 6,2% - загальною середньою освітою. За професійними групами, серед зареєстрованих безробітних переважають працівники сфери торгівлі та послуг; робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин; особи, що займали місця, що не потребують спеціальної підготовки.


Позитивна динаміка на ринку праці області

Протягом 9 місяців 2017 року, у порівнянні з відповідним періодом 2016, простежується позитивна динаміка по основних напрямах діяльності  обласної служби зайнятості.

Кількість осіб, працевлаштованих за сприяння служби зайнятості зросла на 1,7 тис., або 9,6%, та становила 19,6 тис. При цьому 39,5% з них були працевлаштовані оперативно - до надання статусу безробітного.

На нові робочі місця з компенсацією роботодавцю витрат в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працевлаштовані 317 безробітних, що на чверть більше, ніж у січні-вересні 2016 року. З них 124 особи з числа недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці та 193 працевлаштовані суб’єктами малого підприємництва в пріоритетних видах економічної діяльності.

Крім того, 6,3 тис. осіб були залучені до громадських та інших робіт тимчасового характеру, 25 безробітних започаткували власну справу за рахунок отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово.


Служба зайнятості в тандемі з роботодавцем:

 співпраця на результат

Протягом 9 місяців 2017 року, у порівнянні з відповідним періодом 2016 року, кількість роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості, збільшилася на 10% та становила 4,9 тис. Кількість вакансій у базі даних обласної служби зайнятості збільшилася на 11% і налічувала майже 25 тис. одиниць.

Кількість вакансій, заявлених роботодавцями до обласної служби зайнятості у порівнянні з відповідною датою минулого року зросла на 22,1%, та становила 1802 одиниці. Крім того, у базі даних служби зайнятості містилася інформація про 1508 пропозицій роботи, отриманих з інших джерел.

За видами економічної діяльності більшість вакансій налічується на підприємствах переробної промисловості (24,5%), торгівлі та ремонту автотранспорту (16,9%), та у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (7,1%).

За професійними групами, найбільший попит роботодавців спостерігається на робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин (24,7%), кваліфікованих робітників з інструментом (17,9%),  працівників сфери торгівлі та послуг (14,8%).  

Завдяки зростанню кількості вакансій та обсягів працевлаштування безробітних знизився дисбаланс між попитом та пропозицією на ринку праці. Станом на 1 жовтня 2017 року на одне вільне робоче місце претендувало 7 безробітних (станом на відповідну дату минулого року – 8 осіб)


На Сумщині з’явилися перші бажаючі працювати офіційно в Ізраїлі

Співпраця з Державою Ізраїль щодо працевлаштування українських громадян закордоном розпочалася навесні цього року. У рамках реалізації двосторонньої Угоди між Україною та Державою Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників у будівельну галузь на ринку праці Ізраїлю службою зайнятостіСумщини формується та передається для опрацювання ізраїльським партнерам Реєстр кандидатів.

Усі кандидати після подачі заявок також мають здати кваліфікаційні іспити та пройти медичний огляд.

Відбір працівників для роботи в будівельній галузі здійснюється за професіями опалубник, арматурник, лицювальник-плиточник та штукатур. Всі заходи, необхідні відповідно до Угоди та Протоколу про Імплементацію, будуть здійснюватися таким чином, щоб працівники змогли прибути до Ізраїлю та приступити до роботи не пізніше січня 2018 року.

Більш детальну інформацію можна отримати в будь-якому центрі зайнятості.

Довідково.15 травня 2017 року підписано Імплементаційний протокол А (будівельна галузь) між Міністерством соціальної політики України та Управлінням з питань населення та імміграції при Міністерстві внутрішніх справ Держави Ізраїль до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль. Даним документом передбачено порядок відбору українських працівників на тимчасову роботу в будівельній галузі в Ізраїлі.


Навіщо потрібна реорганізація служби зайнятості

У ЗМІ та соціальних мережах було багато інформації щодо реорганізації служби зайнятості, зокрема перетворення центрів зайнятості у філії. Для того, щоб ґрунтовно зрозуміти, які переваги такого реформування для служби зайнятості та самої структури несуть ці кроки, ми вирішили роз’яснити детально чого ж саме очікувати.

Вашій увазі основні причини для чого потрібна реорганізація та які результати вона принесе.

1.Осучаснення послуг

Реорганізація супроводжується запровадженням сучасних інформаційних технологій. Зокрема, для презентації шукачів роботи застосовуються відео-резюме, використовується дистанційне спілкування з роботодавцями – онлайн-співбесіда, що може проводитися як в індивідуальній, так і в груповій формах. Крім того, використовуються відео-презентації та відео-вакансії підприємств.

Також впроваджується новий портал Служби, адаптований до нових вимог суспільства. Вже впроваджено «Електронний кабінет роботодавця», «Електронний кабінет безробітного», що дозволяє отримувати швидкий доступ до послуг Служби. Так звана «електронна черга» для безробітних – це сервіс, за допомогою якого кожен бажаючий може самостійно, не витрачаючи зайвого часу, записатись на індивідуальний прийом до фахівця будь-якого центру зайнятості України.

2. Оптимізація структури

З метою підвищення якості та ефективності послуг, що надаються Службою, розпочато процес реорганізації.

Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) організовано проведення Пілотного проекту з реорганізації базових центрів зайнятості. Вони будуть приєднані до відповідних регіональних центрів зайнятості, а на їх місці будуть створені відокремлені підрозділи (філії). Процес реорганізації буде відбуватись згідно затвердженого Графіку. Пілотний проект не буде стосуватись Донецької та Луганської областей.

В рамках впровадження Пілотного проекту вже погоджено утворення 53 філій в 12 регіонах, процес утворення філій триває. У Пілотному проекті на Сумщині беруть участь Лебединський та Охтирський міськрайонні центри зайнятості.

Відповідно до п.п. 3 п. 9 розділу ІІІ Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.12.2016 № 1543, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2016 за № 1723/29853, з метою однакового розуміння прав, обов’язків та функцій філій регіональних центрів зайнятості, наказом Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 13.07.2017 № 103 затверджено Примірні положення про філію регіонального центру зайнятості.

Реорганізація передбачає передачу адміністративно-господарських функцій з базового на регіональний рівень, що призведе до збільшення чисельності працівників, які надають послуги за рахунок зменшення адміністративно – господарського персоналу.

В новоутворених філіях працівники, які раніше виконували адміністративно – господарські функції, спрямовані на посилення співпраці з клієнтами Служби. Функції з питань фінансування, планування видатків з таких центрів зайнятості передаються на регіональний рівень.

Результатом реорганізації державної служби зайнятості має стати її перетворення у сучасну сервісну установу з високим рівнем довіри клієнтів, соціальних партнерів та громадськості.

3. Створення сервісної служби

Ключовим принципом реорганізації Служби є створення соціальної сервісної служби для клієнтів: для роботодавців – це якісний та швидкий добір кваліфікованих працівників, для безробітних та шукачів роботи – сервісна підтримка сприяння їх зайнятості та розвитку професійної кар’єри.

За результатами впровадження Регламенту роботи центрів зайнятості щодо задоволення потреб клієнтів, здійснено універсалізацію функціональних обов’язків фахівців базових центрів зайнятості, розроблено алгоритми дій функціональних підрозділів обласних центрів зайнятості щодо їх координації та методичної ролі в роботі з базовими центрами зайнятості та дій фахівців центрів зайнятості з надання соціальних послуг, зокрема з пошуку роботи, укомплектування вакансій на замовлення роботодавців, професійного відбору.

Згідно з пріоритетами державної соціальної політики і світовим досвідом в роботі фахівців використовується клієнтоорієнтований підхід та  рекрутингові засади, забезпечується широка доступність послуг, зокрема, шляхом використання інформаційно-комунікаційних технологій, активізовано профорієнтаційну роботу з молоддю.

4. Зменшення бюрократичного навантаження

Сервісний функціонал Служби буде розширено шляхом надання роботодавцям можливості отримання послуги з оформлення дозволу на застосування праці кваліфікованого іноземного фахівця у електронному вигляді, за допомогою засобів Автоматизованої системи обліку дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, та із дотриманням вимог законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронний документообіг».

 


З 13 січня 2017 року на порталі Державної служби зайнятості www.dcz.gov.ua буде доступний сервіс «Електронна черга реєстрації безробітних». Це унікальний сервіс з електронних послуг для осіб, що шукають роботу та безробітних. За допомогою Інтернету можна записатись на індивідуальний прийом до фахівця центру зайнятості без попереднього відвідування центру зайнятості.

На порталі Державної служби зайнятості www.dcz.gov.ua громадянам України через рубрику «Електронні послуги» стала доступна функція «Електронна черга реєстрації безробітних»

Громадяни можуть записатись на:
• отримання консультації;
• перший прийом для осіб, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості та мають бажання звернутись до центру зайнятості для пошуку роботи.
У разі якщо особа зарезервувала для себе час, їй не потрібно отримувати талон на відвідування, а необхідно безпосередньо звернутись до фахівця центру зайнятості у зарезервований час (на табло у секторі самостійного пошуку роботи відобразиться запрошення з номером талону на робоче місце, про які особа буде повідомлена під час запису на прийом засобами електронної черги).

Клієнт служби зайнятості матиме змогу скористатися даним сервісом для запису на індивідуальний прийом до фахівця без попереднього відвідування центру зайнятості. Такими прийомами можуть бути первинний прийом або отримання консультації. У разі якщо особа зарезервувала для себе час, їй не потрібно отримувати талон на відвідування, а необхідно безпосередньо звернутися до фахівця центру зайнятості (на табло у секторі самостійного пошуку  роботи відобразиться запрошення з номером талону на робоче місце (РМ), про які особа повідомлена під час запису на прийом засобами електронної черги.

Особа не виходячи з дому через інтернет може обрати зручний для неї час прийому і записатися до фахівця центру. Також на сайті можна отримати інформацію про необхідні документи.


Можливості працевлаштування в галузі будівництва в Ізраїлі для кваліфікованих українських працівників

Можливість тимчасового працевлаштування кваліфікованих працівників на ринку праці Держави Ізраїль надана українським громадянам в рамках міждержавної двосторонньої Угоди, укладеної між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль від 07 червня 2016 року (ратифікована та набула чинності 16 листопада 2016 року).

Відповідно до Угоди визначено 4 сфери для працевлаштування висококваліфікованих українських фахівців в Ізраїлі:

1)           опалубник - будівельні роботи (промислове будівництво, обробка

деревини), обов'язковим є вміння читати плани будівництва;

2)           арматурник - робота з металом, обов’язковим є вміння читати

плани будівництва;

3)           лицювальник – плиточник (покриття стін та підлоги керамічною

плиткою);

4)           штукатур (штукатурні роботи).

5)            

Основні вимоги до кандидатів на працевлаштування в Ізраїлі:

1)           володіння  професійними  навиками  зайнятості, досвідом і високим рівнем здібностей в одній або декількох з визначених професій: опалубник, арматурник, лицювальник-плиточник або штукатур;

2)           є громадянином України;

3)           вік 25-50 років (на дату подачі заяви до БЦЗ);

4)           ніколи раніше не працював в Ізраїлі;

5)           не має родичів першої лінії (батько/мати, дружина/чоловік, діти), які проживають чи працюють в Ізраїлі, крім рідних братів та сестер;

6)           не має судимості;

7)           має бути  фізично та психологічно придатним до інтенсивної фізичної праці в будівельній галузі у відповідних кліматичних умовах, включаючи роботу на висоті та переміщення важких предметів.

Документи, що подаються заявником для включення його до Реєстру кандидатів на працевлаштування в Ізраїлі:

-  документ, який посвідчує особу заявника (паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України);

-   паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

-  облікова картка платника податків

та копії цих документів.

Кандидат на працевлаштування подає заяву про включення його до Реєстру кандидатів на працевлаштування в Ізраїлі до базового центру зайнятості по місцю проживання.

Зареєстрований та відібраний ізраїльською стороною кандидат на працевлаштування проходить наступну процедуру відбору, передбачену Угодою:

  1. реєстрація заяви кандидата;
  2. проходження тестування (професійний іспит та/або співбесіда) кандидатів на працевлаштування для підтвердження професійної компетенції на відібраних ізраїльською стороною екзаменаційних майданчиках;
  3. випадковий комп’ютерний відбір кандидатів на працевлаштування (метод лотереї), що проводиться ізраїльською стороною (від загальної кількості осіб, які пройшли тестування (професійний іспит та/або співбесіду) відбираються 75 відсотків кандидатів на працевлаштування, 25 відсотків залишаються в резерві);
  4. проходження медичного огляду у відібраних ізраїльською стороною медичних закладах;
  5. підготовка та подача документів для підготовки візи на працевлаштування;
  6. відбуття до місця працевлаштування.

Платежі працівника, пов’язані з процесом працевлаштування заявника, не перевищуватимуть 3688,57 ізраїльського шекеля чи зміненої суми відповідно до ізраїльського законодавства щодо процедури  працевлаштування  чи  контролю за зайнятістю (обмінний курс шекеля до долара станом на 27.07.2017 становить 3,55 шекелів до дол. США). Ця сума включає витрати, пов'язані з проходженням медичного огляду, одержанням довідки про відсутність судимості, плату (в разі необхідності) за переклад офіційних документів. Крім цієї суми, працівник покриватиме витрати на авіаквиток до Ізраїлю.

Основні положення трудового договору (контракту):

Термін дії договору:      мінімальний термін дії договору 1 рік, з можливістю пролонгування на термін до 3-х років. Початком трудової діяльності вважається дата прибуття працівника до Ізраїлю. Відібрані працівники отримують робочу візу в Ізраїлі.

Норма робочого часу:   місячна норма робочого часу - 182 години; понаднормова праця - мінімум 29 годин в місяць.

Заробітна плата:        мінімальна заробітна плата – 5 200 ізраїльських шекелів за 182 годин місячної норми робочого часу (обмінний курс шекеля до долара станом на 27.07.2017 становить 3,55 шекелів до дол. США).

Понаднормова праця (мінімум 29 годин робочого часу в місяць) оплачується додатково. За кожну понаднормову годину праці працівник буде отримувати додаткову суму до основної суми відповідно до кількості фактично відпрацьованих годин.

Крім вищезазначеної заробітної плати, кадровий підрядник буде вносити

місячний депозит у розмірі 700 шекелів на банківський рахунок на ім’я працівника (рахунок зберігається PIBA). Ця сума буде зарахована працівнику як вихідна допомога та пенсія. Працівник може зняти кошти, накопичені на законних підставах на його імя на депозитному рахунку і назавжди залишити Ізраїль. Якщо працівник не залишить Ізраїль в установлений термін без поважних причин, він буде позбавлений пропорційної частини суми за кожний місяць затримки в Ізраїлі; після 6 місяців затримки, працівник втратить повну суму.

Умови проживання:     кадровий підрядник забезпечує відповідне розміщення працівника, якого він працевлаштовує (місце для сну розміром щонайменше 4 метри для кожного працівника у кімнаті для шести осіб, шафа та ліжко для кожного працівника, опалення та вентиляція, світло та електричні розетки у кожній кімнаті, холодна та гаряча вода в умивальних кімнатах, кухня та душ, раковини, лічильники, кухонні шафи, плита, холодильник, стіл та стільці, пральна машина, вогнегасник. Розміщення може бути у житлових причепах, а ліжка можуть бути двоярусними.

Кадровий підрядник може відраховувати місячну суму, яка не перевищує 552 шекелів, із заробітної плати працівника за розміщення та відповідні витрати. Ця сума залежить  від географічної місцевості в Ізраїлі, де працівник проживає, та щороку оновлюється.

Медичне страхування: кадровий підрядник зобов’язаний забезпечити працівника, якого він працевлаштовує, приватним медичним страхуванням на період зайнятості.

Він має надати стислу інформацію щодо страхового полісу мовою, яку розуміє працівник. Страховий підрядник може відраховувати щомісячно суму, яка не перевищує приблизно 123,24 шекеля із заробітної плати для покриття частини вартості медичного страхування.

Соціальний захист працівників: українські працівники, працевлаштовані в Ізраїлі, користуються рівними правами, як і місцеві працівники відповідно до ізраїльського законодавства та Імплементаційоного протоколу, включаючи дні відпустки, лікарняний, виплати на оздоровлення та інші, що буде відображено в трудовому договорі.


 Володимир ПІДЛІСНИЙ: «Ключовим принципом реорганізації обласної служби зайнятості є створення соціальної сервісної служби для клієнтів: для роботодавців – це якісний та швидкий добір кваліфікованих працівників; для безробітних та шукачів роботи – сервісна підтримка сприяння їх зайнятості»

У першому півріччі 2017 року зареєстровано з початку року 15,6 тис. безробітних (на 2,0 тис. осіб більше, ніж у 2016). Збільшення реєстрації відбулося за рахунок тих, хто припинив підприємницьку діяльність (432 особи) та найманих у них працівників (2312 осіб).

«Загалом у 1 півріччі  2017 року послугами служби зайнятості скористалися  29,8 тис. безробітних (менше на 2,4 тис. осіб, ніж у 2016). З них жінки - 50,8% (зменшення на 3,1%); молодь до 35 років – 33,4% (зменшення на 4,9%); особи старше 45 років – 38,8% (збільшення на 3,8%); жителі сільської місцевості – 35,5% (збільшення на 1,7%). Серед зареєстрованих безробітних 41,5% мають вищу, базову та неповну вищу освіту; 51,1% - закінчили професійно-технічні навчальні заклади; 7,4% - із середньою освітою», - говорить директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний.

На 1 липня цього року на обліку перебувало 14,1 тис. безробітних, що на 2,1% менше проти 01.07.2016. У 2000р. - 49,9 тис., 2005 – 31,1 тис., 2010 – 19,6 тис.

«Хто сьогодні без роботи? 22,1% - зі сфери державного управління; 16,8% - з торгівлі та ремонту автотранспортних засобів; 14,4% - із сільського господарства; 13,9% - з переробної промисловості. 20% - отримують мінімальний розмір допомоги по безробіттю (544 грн.), бо тривалий час не працювали. 4% - не мають страхового стажу (трудової книжки). 60 осіб – вчорашні випускники шкіл, ПТУ, ліцеїв, ВУЗів, 132  вчителя, 162 медичних працівника, 186 спеціалістів держслужби, 259 бухгалтерів, 1170 продавців», наголосив В.Підлісний.

За його словами, кількість вакансій на сьогодні - 1836. Навантаження на 1 робоче місце - 8 осіб (минулого року –17).

На 1 липня 2017 року найбільшим попитом користувалися: серед робітничих та найпростіших професій - продавці продовольчих та непродовольчих товарів - 177 вакансій із заробітною платою 3205 грн.; водії автотранспортних засобів – 88 вакансій із зарплатою 3673 грн.; підсобні робітники – 69 вакансій із зарплатою 3278 грн.; кухарі – 46 вакансій, із зарплатою 3649 грн.; вантажники – 39 вакансій, із зарплатою 3301 грн.; слюсарі-ремонтники – 32 вакансії, із зарплатою 4196 грн.

А серед службовців найбільшим попитом користувалися спеціалісти державної служби – 30 вакансій (з/п - 3590 грн.), бухгалтери – 23 вакансії (з/п 3496 грн.), інженери - 11 вакансій (з/п 3485 грн.), менеджери – 9 вакансій (з/п 4933 грн.), інженери-електроніки - 7 вакансій (з/п 4043 грн.), інженери-конструктори – 9 вакансій (з/п4131 грн.).

«Вакансії з високою заробітною платою (понад 15,0 тис. грн.) є, але їх мізерна кількість. Всього лише 4 - 3 в м. Суми та 1 в м.Конотоп: завідувач лабораторією – 20,0 тис. грн. (ТОВ «Вітчизна»), заступник начальника відділу – 84,1 тис. грн. (ТОВ «КУСУМ ФАРМ»), інженер-програміст – 20,0 тис. грн. (ПП «РГК Україна»); тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва – 20,0 тис. грн. (АТЗТ «Агропром»)», - каже В.Підлісний. 

Середній розмір вакансій станом на 01.07.2017 року – 3726 грн.

«З метою підвищення якості та ефективності послуг, що надаються службою зайнятості, забезпечення їх відповідності викликам сучасного ринку праці та потребам шукачів роботи і роботодавців, розпочата робота з реорганізації служби зайнятості. Ключовим принципом реорганізації є створення соціальної сервісної служби для клієнтів: для роботодавців – це якісний та швидкий добір кваліфікованих працівників; для безробітних та шукачів роботи – сервісна підтримка сприяння їх зайнятості, - підсумував В.Підлісний.


 Міграція зашкалює. Роботодавець має усвідомити власну соціальну відповідальність перед найманим працівником

Сумська область належить до міграційно активних регіонів України. Міграція жителів Сумщини є високою, а може стати критичною, якщо роботодавець не усвідомить своєї соціальної відповідальності перед найманим працівником.

«Трудова міграція є доволі природним явищем, яке неможливо ліквідувати повністю. Єдине, що може зробити держава, – забезпечити законність такої міграції та гарантувати дотримання прав трудових мігрантів. Згідно з офіційною статистикою ГО «Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування», 65% осіб, які виїжджають за кордон – працюють не офіційно, і лише 35% – офіційно. Вважаю, що головною причиною виїзду громадян Сумщини на роботу за кордон є відсутність новітніх підходів до створення нових робочих місць. Приведу окремі приклади, що підтверджують мовлене. Згідно результатів опитування  службою зайнятості випускників шкіл області 36,5% (3086 осіб) не бачать себе в Україні і хотіли б поїхати за кордон для навчання і проживання. З них 57% (1786 осіб) хотіли б там залишитись на тривалий час (понад 3 роки)», - каже директор обласного центру зайнятості В.Підлісний.

За даними УДМС України в Сумській області станом на 1 січня 2017 року кількість виданих паспортів громадянам України для виїзду за кордон становила 39131, у 1 півріччі 2017 року - 27800.

Україна заключила та реалізовує Угоду з Державою Ізраїль про працевлаштування українських працівників в будівельну галузь на ринку праці Ізраїлю за професіями арматурник, опалубник, плиточник, штукатурник з оплатою праці 1,5-3,0 тис. доларів США в залежності від кваліфікації.

При наборі на роботу в Польщу Перша міжнародна рекрутингова компанія «Іст-Вест» пропонує нашим співвітчизникам наступну заробітну плату: автомеханік – від 18000 грн., водій кат. С, Е – від 22000 грн., домробітниця – від 15000грн., касир – від 10000 грн., конюх – від 14000 грн., муляр – від 18000 грн., різноробочі спеціальності – від 15000 грн., зварювальник – від  24500 грн.

Варто зауважити, що державною службою зайнятості здійснюються впровадження сучасних інноваційних підходів при сприянні створенню нових робочих місць. Це насамперед відкриття консалтингових центрів для розвитку підприємництва, пошук нових можливостей залучення до роботи нових роботодавців, підготовка кадрів на замовлення роботодавців і т.п. Таким чином, службою зайнятості створюється сприятливе середовище для розвитку середнього та малого бізнесу, що дасть можливість залишатися працездатному населенню в Україні.


 Роботу знаходить той, хто її шукає

На сьогодні у порівнянні з відповідним періодом минулого року обласною службою зайнятості досягнуто позитивної динаміки результатів роботи. Приміром, кількість роботодавців, які співпрацюють з центрами зайнятості, збільшилась на 17% та становить 4,1 тисячі. Кількість вакансій зросла на 3,8 тисячі - до 18,4 тис. одиниць. 

Чисельність осіб, працевлаштованих за сприяння служби зайнятості, збільшилась на 1,3 тисячі, або на 11% та становить 14,0 тис. осіб. 17 безробітних започаткували власну справу за рахунок отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово.

Прийнято 315 рішень про компенсацію єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 

Завдяки новим формам роботи, клієнтоцентрованому підходу при підборі підходящої роботи 36,5% осіб які звернулись за сприянням у працевлаштуванні, отримали роботу до набуття статусу безробітного. 

До тимчасової зайнятості шляхом організації  громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 4,7 тис. осіб, що на 9,3% більше, ніж у першому півріччі 2016 року. 

Професійне навчання проходили 2,4 тис. осіб, що на 9,1% більше проти відповідного періоду минулого року.

У Центрах професійно-технічної освіти  Державної служби зайнятості обсяги навчання безробітних зросло в 3,7 рази - до 2 тис. осіб.


 Завдання служби зайнятості Сумщини – якнайшвидше знайти та запропонувати учаснику АТО гідну роботу із достойною заробітною платою

Завдання служби зайнятості Сумщини – якнайшвидше знайти та запропонувати учаснику АТО гідну роботу із достойною заробітною платою, підтримати необхідність удосконалення співпраці працівників центрів зайнятості з військкоматами. Ми змогли якісно побудувати нашу спільну роботу – це значно спростило напружену ситуацію стосовно працевлаштування колишніх військових», - заявив Володимир Підлісний.

Всього за період дії антитерористичної операції скористалися послугами служби зайнятості області 2254 учасника АТО. Працевлаштовано з допомогою центрів зайнятості 673 особи, 50 безробітних з числа учасників АТО отримали одноразову допомогу, пройшли професійне навчання 123 чоловіки, брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру 244 особи. Прийнято на військову службу за контрактом 168 осіб з числа колишніх учасників АТО. На Сумщині використано коштів на їх матеріальне забезпечення 47,8 млн. грн. Це кошти загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття.

Сьогодні на обліку в центрах зайнятості перебуває 536 учасників АТО.

За віком: 45% - до 35 років, 38% - 35-44 років, 16% - 45-60 років.

За освітою: 32 % - вища, базова та неповна вища освіта, 56% - закінчили  професійно-технічні навчальні заклади; 12% - із середньою освітою.

Раніше працювали: 241 - державними службовцями, керівниками, менеджерами; 140 – працівниками сфери торгівлі та послуг; 67 – робітниками з обслуговування технологічного устаткування; 32 – кваліфікованими робітниками з інструментом; 28 – фахівцями (інженер-електронік, режисер, інженер-конструктор); 10 – займали посади, які не потребують спеціальної підготовки.

Середній розмір допомоги по безробіттю даної категорії громадян склав 3475 грн., 240 осіб отримують допомогу по безробіттю в розмірі 4000 грн. і вище.

«Не надто високий рівень працевлаштування даної категорії громадян обумовлений низьким рівнем заробітної плати за більшістю вакансій, які пропонує роботодавець. Половина актуальних вакансій, наприклад, на сьогодні пропонується із заробітною платою 3200 грн.», - говорить В.Підлісний.

Зміни на ринку праці у першому півріччі 2017 року вражають. Значно збільшився відсоток безробітних чоловіків (за рахунок реорганізації у 2016 році сфери державного управління і оборони). Зменшився відсоток молоді до 35 років (молоді люди більш мобільні, шукають роботу з вищою заробітною платою). Збільшився відсоток осіб 45+, що ускладнює їх працевлаштування, адже, не секрет, роботодавець віддає перевагу більш молодим працівникам.


Фахівці служби зайнятості сідають за парти

Обласна служба зайнятості перебуває у постійному процесі вдосконалення форм та методів співпраці з клієнтом номер один - роботодавцями, поліпшується обслуговування безробітних, осіб, які знаходяться в пошуках заробітку.

«Сьогодні до центру зайнятості може звернутися будь-яка людина, навіть якщо вона не стоїть на обліку як безробітна, не має, так би мовити, цього статусу, і наші спеціалісти неодмінно нададуть всю необхідну інформацію про вакансії, проконсультують, при бажанні можна пройти тести на придатність працювати за тим чи іншим фахом, - розповідає директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. – Але щоб надавати якісні послуги, встигати за вимогами швидкоплинного часу, фахівці служби зайнятості самі зобов’язані володіти великим багажем знань. Тут йдеться не лише про знання законодавчої бази. Це стоїть на першому плані, тому не підлягає обговоренню. Нині кожен працівник служби зайнятості повинен бути психологом, всебічно ерудованим, орієнтуватися у специфіці галузей економіки, здатним переконати відвідувача центру зайнятості у необхідності знайти роботу. Бути, якщо хочете, багатопрофільним спеціалістом – і швець, і жнець, і на дуді грець».

За словами В.Підлісного, всі без винятку спеціалісти обласної служби зайнятості цього року підвищать власну кваліфікацію за очно-дистанційною формою навчання в Інституті підготовки кадрів Державної служби зайнятості України.

Найближчим часом свою кваліфікацію підвищать директори та заступники обласного та базових центрів зайнятості, юристи, інженери з комп’ютерних мереж, фахівці з питань запобігання та виявлення корупції, спеціалісти відділів з надання соціальних послуг, сприяння працевлаштуванню, активної підтримки безробітних, профнавчання, по роботі з персоналом тощо.


ЗАХІД З ВИПУСКНИКАМИ СМОРОДЯНСЬКОГО НВК

23.01.15  В Тростянецькому РЦЗ був проведений захід з випускниками смородянського НВК. Ми розглянули інформацію щодо особливостей працевлаштування молоді  на регіональному ринку праці, попиту на робочу силу та її пропозиції, а також питання професійного вибору в сучасних соціально-економічних умовах з урахуванням особистих характеристик людини та попиту на регіональному ринку праці.

 


ВИБІР МАЙБУТНЬОЇ ПРОФЕСІЇ

18 жовтня  в Гребениківській спеціальній загальноосвітній  школі-інтернат відбулася зустрічз випускниками 9 класу з метою профорієнтаційної роботи щодо подальшого визначення учнів в виборі майбутньої професії.

Орієнтація молоді на професійну працю та вибір свого професійного майбутнього формує в учнів уміння обирати сферу професійної діяльності, що оптимально відповідає особливостям запиту ринку праці. Підготовка молодої людини до життя, до праці в нових соціально-економічних умовах – важлива річ, коли мова йде про професійну підготовку дітей, які навчаються в закладах освіти інтернатного типу.

Під час професійній орієнтації враховувалась самооцінка учнів при виборі професій, навички виконання певних трудових операцій, орієнтації молоді в професійному самовизначенні, де робився акцент на вивченні вимог до кваліфікації працівника тієї чи іншої сфери. Учням була надана можливість ознайомитись з довідником учбових закладів для дітей з особовими фізичними можливостями та описами професій, що допомагає визначитися з подальшимвибором.

Учні отримали консультацію щодо різноманітності професій, тенденціями їх розвитку, потребами регіону в кадрах,  вибору профілю навчання та формування професійних якостей в обраному виді праці.


ВДОСКОНАЛЮЄМО ПРОФЕСІЙНІ ЗНАННЯ

В умовах постійного розвитку технологій свої фахові знання та навички працівникам потрібно постійно вдосконалювати. Так на початку цього року закон України "Про зайнятість населення" започаткував нову програму, якою передбачено право громадян віком від 45 років, які мають страховий стаж не менше 15 років, на одноразове отримання «ваучера», що дає можливість громадянам за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття здобути нову освіту або підвищити свій фаховий рівень.

20 березня 2013 року постановою КМУ затверджений Порядку видачі ваучерів для підтримки конкурентоспроможності людини на ринку праці.Відтак в органах державної служби зайнятості є можливість отримати ваучери для оплати підвищення кваліфікації або ж навчання за новим фахом із затвердженого переліку професій (спеціальностей) та напрямів. 

Мета перепідготовки фахівців – підтримка їх конкурентоспроможності на сучасному ринку праці. Адже багато професій, які були затребувані 20-25 років тому, сьогодні не користуються попитом. Друга освіта може суттєво допомогти у вирішенні проблеми працевлаштування або підвищення по службі. Багато людей у віці від 45 років, отримавши професію після школи, навіть не пробували освоїти нову спеціальність, не підвищували рівень своєї кваліфікації, а тому втрачали затребуваність на ринку праці. Ваучери отримують не тільки ті, хто не може знайти роботу за фахом, а й люди, які розглядають свою трудову діяльність в перспективі і які розуміють, чого їм не вистачає, щоб зберегти конкурентоспроможність серед колег, тобто головне – бажання вчитися і підвищувати свою кваліфікацію. Отримати ваучер на освіту можна тільки один раз.

         Ухваливши рішення підвищити свою кваліфікацію за допомогою ваучера на освіту, ви повинні звернутися до місцевого центру зайнятості та написати відповідну заяву. Також потрібно надати оригінали наступних документів: паспорта, трудової книжки, документа про освіту та реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі, якщо трудова знаходиться у роботодавця, можна надати її копію, завірену у відділі кадрів.

Професію, на отримання якої може бути виданий ваучер, можна вибрати самостійно, але тільки з тих напрямків, які вказані в списку Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Цей список МЕРТ формує, виходячи з потреби в кадрах в Україні. Щорічно, в залежності від змін, що відбулися на ринку праці, перелік буде змінюватися, тому якщо в списку 2013 немає професії, яка цікавить вас, є ймовірність, що вона з’явиться в наступному році.

Вчитися можна як на денній формі, так і на заочній, вечірній або дистанційній, а от вступати доведеться на загальних підставах.

Іван Рєзнік, зайнята особа, керівник ПРАТ «Хлібзавод «Залізничник»:

- вік людини не є перешкодою для навчання, навіть навпаки, особи старше 45 років, що мають значний життєвий досвід, при оволодінні додатковою освітою є більш конкурентоспроможними на ринку праці. Маючи вищу економічну освіту вирішив освоїти додаткову спеціальність «Промислове і цивільне будівництво», яка дасть можливість підвищити свій професійний рівень.

На сьогоднішній день Тростянецький центр зайнятості вже видав 27ваучерів. Ваучери отримують не лише безробітні, але й працюючіособи, які прагнуть себе й надалі реалізовувати в житті незважаючи на вік. Сподіваємося, що незабаром таких бажаючих стане більше.

За більш детальною інформацією слід звертатися до районного центру зайнятості.

 

 

 

Тростянецька районна філія Сумського обласного центру зайнятості

НА ДОПОМОГУ РОБОТОДАВЦЯМ

ПОСПІШАЄ СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ СУМЩИНИ

 

Для роботодавців Сумщини сьогодні найбільш актуальне питання: як отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину.

28.04.2020 року набув чинності Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Для отримання фінансової допомоги по частковому безробіттю на період карантину суб’єкти малого та середнього підприємництва можуть звернутися протягом 30 календарних днів з моменту зупинення (скорочення) діяльності до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.

Ці кошти виплачуватимуть роботодавцям – представникам малого та середнього бізнесу - за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, (із розрахунку двох третин тарифної ставки, встановленої працівникові, але не більше розміру мінімальної зарплати (4723 грн).

Отримання такої допомоги регламентується Порядком, з яким можна ознайомитися на сайті ДСЗ www.dcz.gov.uaу рубриці «Роботодавцям», розділі «Допомога по частковому безробіттю на період карантину».

За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, допомога може виплачуватися протягом максимального терміну - 6 місяців. Роботодавець щомісяця надаватиме списки, скільки людей були в стані часткового безробіття і скільки коштів ми повинні переказати.  

За більш детальною інформацією звертайтесь до центрів зайнятості та філій Сумського обласного центру зайнятості.

Принагідно скажемо, що до обласної служби зайнятості для отримання фінансової допомоги по частковому безробіттю на період карантину вже  звернулися майже 30 суб’єктів малого та середнього підприємництва Сум, Конотопа, Краснопілля, інших районів області. Поки що більшість це ФОПи, які займаютьсяремонтом взуття та шкіряних виробів, оптовою торгівлею, виробництвом будівельних металевих і столярних конструкцій та частин до них, ресторанним бізнесом, наданням послуг мобільного харчування.