УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ТРОСТЯНЕЦЬКОМУ РАЙОНІ

начальник: Сергій Борисович Шаповал

Адреса: м. Тростянець, вул. Вознесенська, 2, тел. 6-66-08

Ел. адреса This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Загальні відомості та завдання установи:

Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі  підпорядковується Державній ветеринарній та фітосанітарній службі України та є її територіальним органом нижчого рівня.

Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі безпосередньо підпорядковується Головному управлінню ветеринарної медицини в Сумській області.

Управління ветеринарної медицини відповідно до покладених на нього завдань:

 • Забезпечує охорону території Тростянецького району від занесення збудників особливо небезпечних хвороб, включених до списку Міжнародного епізоотичного бюро (далі - МЕБ), з територій інших держав або карантинних зон.

Здійснює державний ветеринарно-санітарний нагляд за здоров'ям тварин, безпечністю та якістю всіх харчових продуктів, неїстівних продуктів тваринного походження, кормів та інших товарів; ветеринарними препаратами.


ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА  ІНФОРМУЄ !

       З метою запобігання поширенню на території Тростянецького району гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, Тростянецьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області в складі мобільної  групи з представниками Національної поліції, сільських рад та місцевих громад в липні 2020 року проведено перевірку 72 об’єктів на предмет дотримання протиепідемічних вимог в період карантину, із них 34 непродовольчих, 18 продовольчих магазини, 11 закладів громадського харчування, 8 перукарень та автостанції Тростянець ВАТ «Сумиоблавтотранс».

      За результатами перевірок виявленні порушення санітарних норм, а саме: обслуговування перукарями клієнтів в перукарні та обслуговування продавцями покупців в магазинах здійснювалося без засобів індивідуального захисту органів дихання (захисної маски) та одноразових рукавичок, для дотримання протиепідемічних вимог в приміщеннях закладів були відсутні дезінфекційні засоби, які дозволені до використання в Україні. За виявленні порушення до адміністративної відповідальності притягнуто 7 осіб, із них 4 перукарі, 2 фізичні особи-підприємці та 1 продавець в магазинах продовольчої та непродовольчої групи товарів; в 1 закладі громадського харчування та в 3-х магазинах непродовольчої групи товарів складені приписи та надані пропозиції щодо усунення виявлених недоліків.

     Тростянецьке районне управління ГУ ДПСС в Сумській області і надалі продовжує рейди-перевірки підприємств та закладів сфери послуг і нагально просить на період адаптивного карантину громадян району дотримуватись маскового режиму в громадських будівлях, громадському транспорті, а власників магазинів, перукарень, інших закладів сфери послуг забезпечити виконання Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при роботі відповідних закладів, які затверджені постановами Головного державного санітарного лікаря України та протокольними рішеннями Сумської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Тростянецьке районне управління ГУ ДПСС в Сумській області.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПОВІДОМЛЯЄ

В ході планового заходу державного нагляду (контролю) одного з супермаркетів мережі ТОВ «ЕКО» на території області було здійснено позаплановий відбір зразку масла солодко вершкового «Селянське» (фасоване) кашована фольга, 200г, 73%, виготовленого 23.06.2020, виробництва ТзОВ «Вівальді Д», проспект Науки, 42/1, корп. 10, офіс 17; адреса потужностей виробництва: вул. Гагаріна, 68, смт. Нова Ушиця, Хмельницька область, яке викликало обґрунтовану підозру державних ветеринарних інспекторів. За результатами дослідження в Сумській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби (експертний висновок № 001157 д.к./20 від 20.07.2020, виявлено наявність стороннього (немолочного) жиру від загального жиру, % (масова частка стороннього (немолочного) жиру – 100 %), що не допускається чинними нормативними документами

 


 Презентація на тему "Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби"


 

ЩОДО ПОПУЛЯРІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОГО КУРСУ

"БЕЗПЕЧНІСТЬ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ: СУЧАСНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, СУМЛІННИЙ ВИРОБНИК, ВІДПОВІДАЛЬНИЙ СПОЖИВАЧ"

З метою проведення роз’яснювальної роботи та підвищення рівня обізнаності про особливості впровадження системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) в Україні, фахівці проекту ЄС "Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні", Міністерства агарарної політики та продовольства України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів разом зі спеціалістами платформи масових відкритих онлайн – курсів "Prometheus" розробили безкоштовний навчальний курс "Безпечність харчових продуктів: сучасне законодавство, сумлінний виробник, відповідальний споживач".

Навчальний курс присвячений розробці, запровадженню та забезпеченнюфункціонування процедур, заснованих на принципах сиситеми НАССР, та доступною мовою пояснює такі непрості питання:

 • що таке харчове законодавство;
 • що харчове законодавство дає бізнесу та споживачам;
 • хто такі оператори ринку;
 • що таке простежуваність у харчовому законодавстві;
 • що таке НАССР та як  його рпавильно читати.

Курс спрямований насамперед для представників бізнес середовища, але буде цікавим як фахівцям державного сектору в харчовій галузі, так і споживачам.

Навчання повністю безкоштовне, воно побудоване у вигляді відеолекцій. За результатами успішного проходження курсу, учасники отримають відповідні сертифікати.

Також інформуємо, що зареєструватися на безкоштовний навчальни онлайн – курс можна за посиланням:

https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:MinAgro+HACCP101+2019_T2/about


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ  ІНФОРМУЄ

Головне Управління Держпродспоживслужби В Сумській Області  Інформує, що відповідно до листа Сумського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було виявлено, що 26.10.2018 року при епізоотичному розслідуванні загибелі однієї голови свині, яку знайдено  в лісосмузі  по вулиці Нагорної, міста  Суми, та  проведеного паталогоанатомічного розтину трупа тварини встановлено підозру на африканську чуму свиней

VID_2018-08-28_220904.mp4 (151,9М)


 

УВАГА  БОТУЛІЗМ !!!

8 вересня цього року у м. Глухові Сумської області зареєстровано випадок захворювання на ботулізм з кількістю постраждалих 2 особи, які вживали рибу в’ялену (лящ) непатрану.

Ботулізм – це важке інфекційне захворювання, яке протікає дуже гостро. Його збудником є бактерія Clostridium botulinum, яка виділяє ботулотоксин - найсильніший з відомих науці органічних токсинів. Він витримує температуру до 120 °С та характеризується ураженням нервової систем.

Інфікування відбувається в результаті вживання продуктів харчування, які були заражені власне токсином ботулізму, чи збудниками цього захворювання. Як правило, такими продуктами є консерви, м'ясо, ковбасні вироби, риба. Крім того небезпечними є брудні овочі та фрукти, де можуть міститися збудники хвороби.

Токсин практично миттєво вражає нервову систему і викликає сильне отруєння всього організму. Уже в перші години після інфікування хворий відчуває себе дуже ослабленим, його буде лихоманити, з'являється дискомфорт у шлунку.

Як правило, такі ознаки ботулізму проявляються одразу у всієї родини, які разом їли заражену ботулізмом їжу. На частку "сімейних" випадків припадає близько 38 % всіх випадків ботулізму.

Симптоми ботулізму

При ботулізмі інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів) триває від кількох годин до п'яти днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. При гострій фазі захворювання воно проявляється наступними симптомами: біль в животі; нудота; діарея; здуття живота, запор;головнийбіль;температура тіла підвищується й знижується через добу; нездужання і загальна слабкість; порушення в роботі серця.

Головними симптомами, які відрізняють ботулізм від харчового отруєння є: двоїння в очах, інші порушення зору; слабка реакція зіниць на світловий подразник; слабкість у м'язах, починається з потиличних; хворий погано утримує голову вертикально; зміна тембру голосу; обличчя стає малоемоційним, схожим на маску; важко ковтати і висовувати язика; дихання поверхневе; млявість, при цьому чутливість зберігається; слизова ротової порожнини має яскраво-червоний колір; сухість у роті; на корені язика накопичується слиз.

Лікарі пояснюють, що у тому разі, якщо ці симптоми з’являються, необхідно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря треба починати промивати шлунок до чистої води, а також прийняти сорбенти.

Профілактика захворювання

Ботулотоксин не призводить до зміни кольору, запаху або смаку їжі, таким чином виявити наочно заражені продукти неможливо, тому вкрай важливо дотримуватися профілактичних заходів на випередження.

Перед вживанням продукти, зокрема гриби, на які припадає 70% усіх випадків інфікування хворобою, необхідно прогріти притемпературі 120°C 30 хв. Копчена риба, ковбасні вироби та сало повинні зберігатися притемпературі не вище 10°C. Фрукти та овочі повинні бути свіжими, а також ретельно очищатися від пилу і бруду. Перезрілі та зіпсовані продукти використовувати до вживання не бажано. Якщо один з членів родини хворіє на ботулізм, слід негайно продезінфікувати посуд, з якого він обідав, та його одяг.

Управління  Держпродспоживслужби  в Тростянецькому  районі .


ДО УВАГИ ЖИТЕЛІВ РАЙОНУ !

У зв’язку з невідомими хімічними викидами в атмосферу 24 серпня на заводі «Кримський титан», що знаходиться на Кримському півострові, на території Каланчацького  і Чаплинського районів Херсонської області виникли серйозні екологічні проблеми. Із-за високої температури повітря більше 30оС і швидкого вітру, пари хімічних викидів рознесло більш ніж на 100 км, що внаслідок чого овочі, які ростуть в цих районах можуть бути заражені хімікатами і бути небезпечними для здоров’я. Тростянецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області просить жителів та гостей району бути обачними при купівлі продуктів, що поступають з Херсонської області, таких як дині, кавуни. баклажани, помідори, солодкий перець і інше, до нормалізації ситуації в даному регіоні. 

Управління Держпродспоживслужби в Тростянецькому районі


 Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) - Хвороба Лайма

 та засоби особистого захисту від нападу кліщів

Пам’ятка для населення 

Хвороба Лайма - природно-осередкове інфекційне захворювання, що передається людині кліщами. Збудники хвороби - спірохети роду Борелія.

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) в Україні почав реєструватися з 2000 року.

У 2017році захворюваність на хворобу Лайма в Сумській області зросла порівняно з 2016роком на 33,2% (до 193 випадків). За 3 місяці поточного року зареєстровано 8 випадків (по 3 – в місті Суми та Кролевецькому районі, та по 1 – в Краснопільському та Ямпільському районі) проти 5 – за аналогічний період минулого року.

Найвищий рівень захворюваності на хворобу Лайма у всі роки відмічається у місті Сумах, що становить щороку більше 50 % від загальної кількості захворілих по області. Зростання захворюваності на хворобу Лаймав області відбувається на фоні розповсюдження іксодових кліщів, що обумовлено особливостями природно-кліматичних умов, які сприяють їх розмноженню та обізнаності населення щодо симптомів та необхідності звернення за медичною допомогою.

Людина інфікується через укус зараженого кліща. Збудник ІКБ вражає внутрішні органи, суглоби, нервову систему людини.

Інкубаційний період може тривати в середньому 12 діб.

Особливою клінічною ознакою хвороби Лайма являється мігруюча еритема. На місці укусу кліща виникає кругла або овальна червона пляма, яка поступово збільшується у розмірах. Клінічні ознаки хвороби, схожі з ГРВІ: загальна слабкість, лихоманка, болі в м'язах, втома, біль у горлі.

Для хвороби характерні різноманітні ускладнення: ураження серця (до міокардиту), мігруючі болі в кістках, м’язах, суглобах.

Хвороба може переходити у хронічну форму (розвиваються артрит, остеопороз, розлади пам’яті, сну, порушення чутливості, тощо).

Кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Однак з метою запобігання небажаних наслідків хвороби, у разі нападу кліща, слід звернутися до лікувально-профілактичного закладу.

Засоби захисту від нападу кліщів:

 1. 1.                  Виходячина дачу, пікнік, у зону відпочинкута інше місце тимчасового перебуванняв умовах природного середовища слідвдягатися у щільний з довгими рукавами світлих відтінків одяг і головний убір, на яких легше помітити кліща.
 2. 2.                  Під час прогулянки та після повернення додому, проводитиогляд одягу, шкіри, особливо вкритих волоссям ділянок, на наявність кліщів.
 3. 3.                  Навіть за відсутності кліщів необхідно змінити білизну і одяг випрати та випрасувати. Не залишайте одяг біля ліжка та не спіть в ньому.
 4. 4.                  Місця привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу у радіусі 20-25 м.
 5. 5.                  Для захисту від нападу кліщів використовуйте репеленти, які є у вільному продажу.

Про те, як зміниться контроль за якістю харчових продуктів з 4 квітня 2018 року, в ефірі UA:СУМИ розповів Віталій КРЮЧКОВ -  заступник начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини – начальник відділу безпечності харчових продуктів ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області
 
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=BDG6-R_t5UM

Державна  надзвичайна протиепізоотична комісія при Тростянецькій районній державній адміністрації Сумської області

22 грудня 2017 року відбулася Державна  надзвичайна протиепізоотична комісія при Тростянецькій районній державній адміністрації Сумської області. 

Із вступним словом виступив перший заступник голови Тростянецької районної державної адміністрації - голова комісії Сипко О.Д.

Щодо встановлення захворювання на сказ кота в с. Кам'янецьке, доповів виконуючий обов’язки начальника Тростянецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області А.В. Власенко.

18.12.2017 в особистому селянському господарстві с. Кам'янецьке домашній кіт покусав трьох дітей та господарку. Тварина була ізольована, з метою спостереження.  22.12.2017 о 8-мій годині ранку кіт загинув. У цей же день спеціалістами Держпродспоживслужби Тростянецького району було відібрано патологічний матеріал (головний мозок) та направлено до Охтирської міжрайонної лабораторії Держпродспоживслужби з метою виключення сказу. Діагноз - сказ підтверджено випробувальною лабораторією Сумського філіалу Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи  (експертиза №002464п.м./17 від 22 грудня 2017). Як стало відомо під час розслідування випадку сказу, власники тварини неодноразово ігнорували попередження дільничного ветеринарного лікаря про необхідність своєчасної імунізації домашніх м'ясоїдних тварин.

Комісія вирішила:

1. Ввести карантинні обмеження по сказу тварин в с. Кам'янецьке, Кам'янської сільської ради.

1.1.       Затвердити План заходів по локалізації осередку сказу с. Кам'янецьке, Кам'янської сільської ради (додаток 1).

1.2.       Карантинні обмеження з осередку зняти через 2 місяці з дня останнього випадку захворювання тварин на сказ за умови виконання всіх заходів.

1.3.       Контроль за дотриманням карантинних обмежень покласти на в. о. начальника Тростянецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області А.В. Власенка.

2. Головам об’єднаних територіальних громад та сільських рад, вжити заходів по інформуванню населення про випадок сказу, та про необхідність своєчасного (щороку) надання домашніх м'ясоїдних тварин до установ держаної ветеринарної медицини для проведення профілактичних щеплень. 

ДОДАТОК 


ПРОВЕДЕНО СЕМІНАР З ПИТАНЬ ЕПІЗООТОЛОГІЇ

В приміщенні Тростянецької районної державної адміністрації 7 грудня було проведено обласний кущовий семінар на тему: «Недопущення занесення вірусних захворювань - африканської чуми свиней, ящуру, (нодулярного) вузликового дерматиту ВРХ на території області».

В роботі семінару взяли участь спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, тимчасово виконуючий обов’язки начальника Тростянецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Сергій Шаповал, голови об’єднаних територіальних громад, сільських рад, керівники, ветеринарні спеціалісти сільськогосподарських товариств, власники особистих селянських господарств.

 Під час семінару увага була приділена захворюванням, що загрожують тваринництву України - ящуру та нодулярному дерматиту ВРХ. Ці захворювання зареєстровані на території Російської Федерації, а отже є велика ймовірність потрапляння на територію Сумської області. 


 

 

 


09.11.2017 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Тростянецькій районній державній адміністрації з приводу введення карантинних обмежень по сказу в с. Жигайлівка, Боромлянської сільської ради

Як повідомила начальник Тростянецької районної державної лікарні ветеринарної медицини Одінцова О.Ю.   06.11.2017 о 17-00, жителя с. Жигайлівка, біля ставка в районі вулиці В.Чипіги, за вказівний палець лівої руки, вкусила єнотовидна собака. Постраждалим тварина була вбита.  07.11.2017 спеціалістами Держпродспоживслужби Тростянецького району було відібрано патологічний матеріал та направлено до Охтирської міжрайонної лабораторії Держпродспоживслужби з метою виключення сказу. 08.11.2017 о 15-53 діагноз - сказ підтверджено випробувальною лабораторією Сумського філіалу Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи  (експертиза №001695 п.м./17 від 08 листопада 2017). Постраждалого було госпіталізовано до КЗ «Тростянецька центральна районна лікарня» та призначено антирабічне лікування.

Що необхідно знати про сказ і як вберегтись від цього захворювання?

СКАЗ (водобоязнь, гідрофобія) – надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

Вірус сказу дуже нестійкий у навколишньому середовищі. Його швидко вбивають прямі сонячні промені. Під дією ультрафіолетового опромінення вірус гине через 5 хвилин. Із дезінфектантів найефективніше діють на вірус луги та кислоти. Швидко руйнує вірус і розчин звичайного господарського мила або прального порошку.

Перше місце по захворюваності на сказ займають коти. У них сказ протікає гостріше, ніж в інших м'ясоїдних. Перші ознаки захво­рювання настають раптово і характери­зуються наростанням неспокою і збудженням. У котів відсутній апетит, вони ховаються від господарів, нявкання стає хриплим, глухим, а погляд зляка­ним. Наступного дня коти стають агре­сивними, з особливою злістю нападають на тварин і людей. Збудження триває 1-2 доби, далі настають паралічі. Тварини гинуть протягом 2 -5 днів.

У собак в останній період частіше спостерігається паралітична форма ска­зу. Одна із характерних її ознак – утруд­нене ковтання і слинотеча, ніби собака чимось вдавився. Потім настають паралічі нижньої щелепи, кінцівок, тулуба і через 2-4 дні тварина гине. Буває і буйна форма хвороби з змінами у поведінці в бік агресії.

Сказ у великої рогатої худоби спостерігається переважно в тихій або паралітичній та атиповій формах. Основні симптоми за­хворювання: атонія передшлунків, запор, метеоризм, відсутність апетиту, утруднене ковтання, статеве збудження, ревіння.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху.

У людини хвороба має три періоди:

Продромальний (період провісників) – триває 1-3 дні. Супроводжується підвищенням температури до 37,2-37,3°С, пригніченим станом, поганим сном, безсонням, занепокоєнням хворого. Біль у місці укусу відчувається, навіть якщо рана зарубцювалась.

Стадія розпалу (гідрофобія) – триває 4-7 днів. Проявляється в різко підвищеній чутливості до найменших подразнень органів чуття: яскраве світло, різні звуки, шум викликають судоми м'язів кінцівок. Хворі стають агресивними, буйними, з'являються галюцинації, марення, відчуття страху.

Стадія паралічів – настає параліч очних м'язів, нижніх кінцівок. Важкі паралітичні розлади дихання викликають смерть. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, зрідка 10-12 днів.

Так як лікування цієї хвороби не існує, то з метою попередження захворювання домашніх тварин на сказ власникам необхідно своєчасно проводити їм профілактичні щеплення проти сказу.

При одержанні людиною покусів домашніми або безпритульними тваринами необхідно:

 1. Негайно промити місце покусу або подряпину водою з "господарським" милом та змазати 5%-ним спиртовим розчином йоду та звернутись у хірургічне відділення КЗ «Тростянецька центральна районна лікарня».
 2. Поставити до відома фахівців Держпродспоживслужби (ветеринарної медицини).
 3. Ізолювати тварину (прив`язати та зачинити) для подальшого спостереження спеціалістами Держпродспоживслужби (ветеринарної медицини).

З метою профілактики сказу Держпродспоживслужбою (ветеринарної медицини) району щорічно проводяться щеплення собак та котів, але не всі власники надають своїх тварин для проведення обов`язкових щеплень.

В проблемі профілактики виникнення та розповсюдження сказу важливу роль відіграє свідомість та обізнаність людей в даному питанні, тому, прохання до жителів району відповідально ставитись до проведення профілактичних щеплень, та своєчасно (один раз на рік) надавати тварин для імунізації фахівцями Держпродспоживслужби (ветеринарної медицини).


Державна  надзвичайна протиепізоотична комісія при Тростянецькій районній державній адміністрації Сумської області

30 жовтня 2017 року відбулася Державна  надзвичайна протиепізоотична комісія при Тростянецькій районній державній адміністрації Сумської області.

Із вступним словом виступив тимчасово виконуючий обов’язки голови Тростянецької районної державної адміністрації - голова комісії  Сипко О.Д.

Про епізоотичну ситуацію по африканській чумі свиней та сказу доповів виконуючий обов’язки начальника Тростянецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області С.Б. Шаповал

З початку цього року виявлено 127 випадків АЧС (105 - домашні, 17 – дикі, 6 інфікованих об’єктів), в 23 областях, проти 62 випадків в минулому році, які відмічалися в 16 областях. Карантин продовжує діяти у 31 неблагополучному пунктах по АЧС – в 18 областях України (Закарпатській (5), Київській (3), Одеській (3), Херсонській (2), Рівненській (2), Вінницькій (2), Луганській (2), Миколаївській (2), Полтавській (1), Хмельницькій (1), Дніпропетровській (1), Донецькій (1), Івано-Франківській (1), Львівській (1), Харківській (1), Чернігівській (1), Житомирській (1) та Черкаській (1)).

В Україні з початку неблагополуччя (2012) –  зареєстровано 274 випадків АЧС, в тому числі 227 - серед домашніх, 41 – серед диких свиней та 6 інфікованих об’єктів.

Неблагополучними в Європі вважаються – Польща, Литва, Естонія, Білорусь і Російська Федерація.

Причини ускладнення характерні в більшості випадків: невиконання елементарних вимог біозахисту тваринниками свинарської галузі, сільгосппідприємств та домогосподарств, неконтрольоване перевезення живих тварин, сировини та продукції тваринного походження,  недостатній контроль за  популяцією диких кабанів в мисливських угіддях.

Щодо епізоотичної ситуації по сказу  тварин, то останні (вересень-жовтень) місяці характеризуються значним загостренням ситуації. На сьогодні в області зареєстровано 38 випадків захворювання на сказ тварин:  лисиці - 11; собаки - 7; коти - 4 єноти - 3; ВРХ -12. В порівнянні з минулим роком більше на 4 випадки (34). В Україні теж відмічається ускладнення ситуації, вже зареєстровано понад 800 випадків (найбільше випадків у Вінницькій – 100, Черкаській – 74, Харківській - 62 областях) .

В області загострена ситуація відмічається в: Білопільському, Л.Долинському, Роменському районах по 5 випадків; Сумському - 4; Буринському, Краснопільському, Недригайлівському, С.Будському по 2; Конотопському, Лебединському та м. Охтирка по 1. Вільними на сьогодні від захворювання залишаються: В.Писарівський, Глухівський, Охтирський, Тростянецький, Шосткинський, Ямпільський райони; міста: Суми, Конотоп, Ромни, Глухів, Шостка.

Причин декілька: минулорічний пробіл у вакцинації домашніх непродуктивних тварин через недофінансування протиепізоотичних заходів (хоча настановою на антирабічну вакцину  вбачається, що імунітет формується на два роки, тобто в класичному виконанні при нормальному фізіологічному та фізичному стані тварини вона захищена протягом згаданого періоду), висока щільність хижаків (лисиці, єноти), наявність достатньої кормової бази (мишовидні гризуни) для хижаків і  відсутність вакцинації дикої фауни. Також до цього необхідно додати недостатню роботу в вогнищах з безпритульними, бродячими тваринами.

Звідки приходить сказ? Як відомо, природним джерелом та резервуаром збудника є червона лисиця, яка широко  розселена по угіддях області. Щільність її протягом останніх 2014 - 2017 років в більшості районів межує з верхньою критичною позначкою: близько однієї особини на 1000 га угідь. А в таких районах, як: Білопільський, Буринський, Глухівський, Кролевецький, Краснопільський та Шосткинський - наявність лисиці в середньому відмічається від 1,1 до 2 особин. Наукою доведено, що наявність червоної лисиці від 1 особини на 1000 га угідь приводить до загострення епізоотичної ситуації по сказу тварин.

В зв'язку з вищевикладеним та з метою утримання епізоотичної ситуації щодо інфекцій тварин, зокрема АЧС та сказу, контрольованою та недопущення спалахів та загострення в подальшому, Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Тростянецькій районній державній адміністрації вирішила ряд важливих питань та надала доручення відповідальним особам. 


ВІДБУДЕТЬСЯ СЕМІНАР 

З метою інформування операторів ринку харчових продуктів та надання роз’яснень деяких норм харчового законодавства, щодо експорту продукції, зокрема Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР в новій редакції від 20.09.2015 року зі змінами, «Порядку затвердження експортних потужностей, внесення та виключення їх з реєстру затверджених експортних потужностей» затвердженого Наказом Мінагрополітики України від 10.02.2016 № 38, Управлінням безпечності харчових продуктів та ветеринарії Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області 31.10.2017 року заплановано проведення семінару, в форматі круглого столу, з операторами ринку в два етапи, з наступних тем: «Алгоритм дій з метою внесення підприємства в реєстр затверджених експортних потужностей та особливості експорту в деякі країни світу», «Особливості експорту харчової продукції не тваринного походження».

Місце проведення: м. Суми, вул. Гамалія, 25, Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області

ПЛАН СЕМІНАРУ 


Профілактика отруєнь дикорослими грибами

3 початком грибного сезону серед населення України починають реєструватися випадки отруєнь дикорослими грибами.

Україна належить до країн, у яких дикорослі їстівні гриби є традиційним компонентом харчового раціону населення. В українських лісах та лісостепах зустрічається близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров'я грибів, з них 10-15 становлять реальну небезпеку для життя.

Найчастіше (до 95%) смертельні випадки пов'язані з помилковим вживанням замість їстівних та умовно їстівних грибів блідої поганки. Слід прийняти до відома можливість накопичення токсичних речовин в грибах із навколишнього середовища.

В минулому році в Тростянецькому районі офіційно зареєстровано груповий випадок отруєння грибами, при цьому постраждало 2 дитини та 1 жінка 1950 р. нар., із них – 1 летальний випадок (жінка).

Отруєння можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Важлива не тривала термічна обробка, а декілька разів зливати відвар (щонайменше тричі, через кожні 15 хв.), а лише після того продовжити готувати страви.

Найбільше насторожує медиків те, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти. Слід пам'ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їx не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями внутрішніх органів.

При перших ознаках отруєння грибами (нудота, блювання, пронос, болі в животі, запаморочення, слабкість, спрага, судоми, посиніння губ і нігтів) негайно викликайте «швидку допомогу»

Не займайтеся самолікуванням – у деяких випадках приблизно через три дні після отруєння настає період  уявного полегшення. Однак незабаром його змінює поява жовтяниці — і стан хворого погіршується. Пам’ятайте, що вживання спиртних напоїв погіршує клінічний перебіг хвороби.
Не ризикуйте своїм життям та життям близьких вам людей!

Для того, щоб уникнути отруєння дикорослими грибами:

– Ви повинні відмовитись від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі i споживати штучно вирощені гриби, що купуєте в магазинах.

– якщо Ви, все ж таки, відправились до лісу по гриби, необхідно знати наступне:

 • ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;
 • якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися;
 • намагайтесь збирати губчасті гриби – "білі", "бабки", "моховик" та ін. (в наших широтах від них найменша кількість отруєнь);
 • якщо Ви зібрали гриби i принесли додому, ретельно перевірте їх перед тим, як починати готувати страви або робити заготівлі;
 • не вживайте сирих грибів;
 • перед приготуванням будь-якої страви гриби необхідно відварити у підсоленій воді, зливаючи відвар тричі кожні 10-15 хв;
 • ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок.

Оперативна інформація

про заходи щодо розслідування випадків ботулізму, які пов’язані з в’яленою рибою

Спеціалісти Держпродспоживслужби продовжують розслідування випадків ботулізму серед населення, які ймовірно пов’язані із вживанням в’яленої риби промислового виробництва, придбаної у торговельній мережі.

За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм серед киян спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві встановлено, що виробником рибної продукції, яка реалізовувалась гіпермаркетом «Караван» та супермаркетом «Мегамаркет» є ФОП Меркулов А.В., а постачальником ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області.

Слід зазначити, що в м. Києві з 29 травня 2017 року введена тимчасова заборона на реалізацію зазначеної рибної продукції.

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській для встановлення причин і умов виникнення випадків захворювання на ботулізм, на підприємстві, з продукцією якого постраждалі пов’язують своє захворювання 30 травня 2017 року, розпочали проведення санітарно-епідеміологічного обстеження (розслідування). Підприємство ФОП Меркулов А.В. призупинило виробництво до закінчення розслідування.

Зразки продукції підприємства-виробника направлено для дослідження на визначення наявності та типу ботулотоксину до Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Наразі за результатами проведеної перевірки здійснюються заходи з відкликання виробником продукції, яка може бути потенційним джерелом інфекції.  

Водночас 30.05.2017 отримано оперативну інформацію від Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області щодо реєстрації ще одного лабораторно підтвердженого випадку ботулізму в жінки 1986 року народження, який також ймовірно пов’язаний із вживанням риби даного виробника.

Зі слів чоловіка постраждалої 23 травня 2017 року подружжя придбало карася в'яленого у супермаркеті «Фреш» у м. Херсон. На наступний день стан здоров’я жінки погіршився, зранку 26 травня каретою швидкої допомоги вона була госпіталізована до лікарні. На сьогодні постраждала продовжує лікування в реанімаційному відділені.

30 травня 2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в м. Херсон через уповноважених (офіційних) лікарів ветеринарної медицини, які здійснюють державний контроль на підприємствах торговельної мережі м. Херсон було повідомлено операторів ринку, які здійснюють обіг харчових продуктів (супермаркети, оптові бази, агропродовольчі ринки тощо) про випадки захворювання на ботулізм у м. Київ та м. Херсон, пов’язаних з вживанням у їжу риби, придбаної у супермаркетах. За ініціативи Управління Держпродспоживслужби в м. Херсон вся продукція знята з реалізації та поміщена на відповідальне зберігання (мережа «Фреш»).

Держпродспоживслужбою направлено вказівку територіальним органам Держпродспоживслужби щодо вжиття невідкладних заходів щодо профілактики ботулізму.

З боку територіальних органів Держпродспоживслужби проводиться робота із визначеними суб’єктами господарської діяльності, які можуть реалізовувати продукції вказаного виробника з метою зняття її з реалізації, а також роз’яснювальна робота серед населення в усіх регіонах України.

Водночас, Держпродспоживслужба рекомендує громадянам тимчасово утриматись від вживання в їжу в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області. У разі придбання у торговельних мережах в’яленої риби зазначених вище виробників повернути цю продукцію до місця продажу.


Увага заразний вузликовий дерматит!

ЗВД ВРХ, шкірна бугорчатка, вузликова екзантема, нодулярный дерматит крупного рогатого скота —  вірусна хвороба великої рогатої худоби, що характеризується пропасницею, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, утворенням типових, схильних до некротичного розпаду вузликів (горбочків) у шкірі та слизових оболонках травного каналу й дихальних шляхів, ураженням очей та генералізованим лімфаденітом. Останнім часом хвороба набуває поширення в європейських країнах, є обов'язковою для реєстрації у Всесвітній організації охорони здоров'я тварин (МЕБ).

Характеризується значними економічними збитками, зумовленими відсутністю лікування, запровадженням спеціального режиму для скотогосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення, а також торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Вірус передається трансмісивно, переважно механічним шляхом при укусах комах-переносників (комарі, мухи, кліщі тощо), занесених із зараженої зони (території) вітром або в транспортних засобах та через контаміновані ін'єкційні голки. Конкретні вектори (кровосисні членистоногі), мало вивчені і різноманітні - в залежності від країни. Занесення контамінованих (заражених) переносників відбувається в теплу пору року, коли цьому сприяють умови (температура, волога тощо). Збудник захворювання може також поширюватися через забруднені корми, воду, обладнання та інвентар. Вірус не передається людині.

Вакцинація, як вважають наукові експерти  є найефективнішим методом контролю ЗВД ВРХ.

Профілактика: досить складно унеможливити напад кровосисних комах (векторів) на худобу. Недотримання належних умов утримання збільшує ризик зараження тварин. Профілактичні заходи суттєво підвищують рівень захисту стада, не лише від заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби, а й від інших інфекційних хвороб:

реалізація заходів, щодо забезпечення біобезпеки:

 • худоба в транспортних засобах може приймати участь в поширенні живих векторів (мух, комарів тощо), якщо використовуються транспортні засоби закритого типу (без проведення дезінфекції та дезінсекції);
 • захист тварин від комах (наприклад застосування зареєстрованих репелентів, переміщення тварин в межах підприємства тощо);
 • заміна ін'єкційних голок при лікуванні, щепленні тварин;

загальні заходи профілактики, щодо зниження ризику спалаху заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби та інших хвороб:

 • дезінфікуючі ванни на вході до приміщення;
 • одноразові бахіли і захисні костюми для відвідувачів;
 • устаткування для дезінфекції та дезінсекції транспортних засобів до і після транспортування;

уникайте:

 • контактів між тваринами різних стад (наприклад, на пасовищі);
 • використання пасовищ в період масової активності кровосисних комах;
 • використання спільних інструментів, транспортних засобів, завозу тварин з різних ферм та персоналу, що мав контакти з тваринами без ретельного знезараження.

Пам'ятайте: лихо легше застерегти аніж побороти!

В разі підозри телефонуйте:  Управління Держпродспоживслужби в Тростянецькому районі, тел.: 6-66-08, 5-17-76, 095-029-61-70


До відома підприємців та підприємств району діяльність яких пов'язана з виробництвом та обігом харчових продуктів

З 20 вересня 2015 року набрав чинності Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Згідно статті 25 зазначеного Закону, оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів (реєстрація безкоштовна).

Види діяльності операторів ринку які зобов’язані зареєструвати потужності:

первинне виробництво харчових продуктів,

транспортування харчових продуктів,

зберігання харчових продуктів,

продаж харчових продуктів,

заклад громадського харчування, 

виробництво харчових продуктів,

заклад роздрібної торгівлі.

Разом з тим стаття 64 Закону передбачає відповідальність операторів ринку за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог цього Закону, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат.

По питаннях реєстрації звертатись до Управління Держпродспоживслужби в Тростянецькому районі за адресою: вул. Вознесенська (Червоноармійська), 2, м. Тростянець, тел. для довідок 6-66-08, 5-17-76.


За останній період в Україні зареєстровано чотири спалахи захворювання на африканську чуму свиней (АЧС): три в Одеській і один у Чернігівській областях.

Хоча вірус безпечний для людини, він надзвичайно нещадний до свиней – як диких так і свійських. Через відсутність вакцини, хвороба характеризується високою смертністю, завдає значних економічних збитків державі, супроводжується введенням торгівельних обмежень та передбачає значні витрати на проведення моніторингових і діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів.

Досить часто спалахи АЧС у господарствах реєструються саме через необізнаність та недбалість власників тварин.

Докладний матеріал за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QzxGAzRv2i8


ВСТАНОВЛЕНО ДІАГНОЗ НА АФРИКАНСЬКУ ЧУМУ СВИНЕЙ (АЧС)

Юридичним та фізичним особам які здійснюють діяльність з утримання та розведення тварин заборонити вивезення або ввезення домашніх свиней в  зону захисту, зону нагляду, без відповідних документів та дозволу головного державного інспектора ветеринарної медицини району на період карантину.

ПЛАН pаходів з недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на території Тростянецького району.


На Сумщині зафіксовано спалах АЧС

23 травня 2016 року у двох особистих підсобних господарствах с. Могриця (Сумський район, Сумська область) зареєстровано захворювання 3 голів свиней.

Як повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби у Сумській області, при дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 24 травня 2016 року встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС).

Із метою координації дій щодо локалізації та ліквідації спалаху АЧС Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Сумській райдержадміністрації затвердить план з ліквідації АЧС та визначить межі епізоотичного осередку, зону захисту та нагляду.

В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.

Довідково.

Крім вказаного випадку, з початку 2016 року в Україні зареєстровано 9 випадків АЧС, у тому числі в Полтавській (3 випадки), Одеській (3), Житомирській (1), Кіровоградській (1) та Хмельницькій (1) областях.

Станом на 24.05.2016 залишилося 2 неблагополучних пункти по АЧС в Хмельницькій та Київській (випадок у 2015 році) областях.

за матеріалами сайту Держслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.


До відома підприємців та підприємств району діяльність яких пов'язана з виробництвом та обігом харчових продуктів

З 20 вересня 2015 року набрав чинності Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Згідно статті 25 зазначеного Закону, оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів (реєстрація безкоштовна).

Види діяльності операторів рику які зобов’язані зареєструвати потужності:

-    первинне виробництво харчових продуктів,

-    транспортування харчових продуктів,

-    зберігання харчових продуктів,

-    продаж харчових продуктів,

-    заклад громадського харчування, 

-    виробництво харчових продуктів,

-    заклад роздрібної торгівлі.

Разом з тим стаття 64 Закону передбачає відповідальність операторів ринку за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог цього Закону, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат.

За довідками звертатись до Управління Держпродспоживслужби в Тростянецькому районі тел. 6-66-08

______________________________________________________________________

ГРАФІК ВИВОДКИ ПО СКАЗУ 16.05.2015

СКАЗ – небезпечне інфекційне захворювання тварин. Основною причиною поширення хвороби являється наявність в населених пунктах значної кількості нещеплених проти сказу собак і котів, збільшення кількості бродячих тварин, що призводить до зростання покусів тварин і людей. Така ситуація сприяє наближенню інфекції до людини, призводить до значних економічних втрат від проведення вимушених щеплень та загибелі тварин.

З метою попередження захворюваності на сказ людей і тварин по місту Тростянець буде планово проводитись щеплення собак і котів 16.05.2015 р. згідно графіка.

Прохання до всіх власників – з відповідальністю поставитись до щеплення собак і котів проти сказу, адже лікування проти цієї хвороби не існує!

При собі мати одноразовий шприц 5 мл.

 

Графік проведення вакцинацій.

Вул. Фурманова (біля буд.№1)                                                                     з 8.00 до 9.30

Вул. Калініна (біля входу на стадіон)                                                         з 9.45 до 10.30

Вул. Півненко (біля ставу)                                                                              з 10.40 до 11.15

Розвилка вул. Комінтерна – пров. Жовтневий (вихід до поля)          з 11.30 до 12.15

Пров. Півненка (вихід на вул. 50 років СРСР)                                          з 12.30 до 12.55

Розвилка вул. Пам'яті – вул. Жовтнева                                                      з 13.00 до 13.30

 

Вул. Червоноармійська (біля старого приміщення пожДЕПО)             з 8.00 до 9.20

Розвилка вул. Франка – вул. Пархоменка                                                  з 9.30 до 10.00

На перехресті вул. Червоноармійська – вул. Чкалова                            з 10.00 до 11.00

Розвилка вул. Зарічна – вул. Л.Толстого                                                     з 11.10 до 11.40

Вул. Зарічна, кінцева зупинка біля магазину                                             з 11.50 до 13.00

Вул. Лермонтова                                                                                                  з 13.10 до 13.30

 

Розвилка пр. Пушкіна – вул. Герцена – вул. Новоселівка        з 8.00 до 9.00

Пров. Славгородський (біля магазину)                                          з 9.00 до 9.30

Пров. Разіна (біля яру)                                                                         з 9.30 до 10.00

Розвилка вул. Садова – вул. Мічуріна                                            з 10.00 до 10.30

Пров. Чапаєва (біля колодязя)                                                         з 10.30 до 11.00

Вул. Гришина (на проти мех. Колони №2)                                       з 11.00 до 11.30

Розвилка пров. Шкільний – пров. Піонерський                            з 11.30 до 12.00

Вул. Будівельна (поч. вулиці)                                                             з 12.00 до 12.30

                       

Вис. Гай (ветучасток)                                                                              з 8.00 до 10.00

Вул. Шевченко (біля магазину "Малібу")                                         з 10.00 до 10.30

«Сорочин яр» (біля трансформатора)                                               з 10.30 до 11.30

Вул. Шевченко (біля АЗС)                                                                      з 11.30 до 12.00

Перехрестя вул. Глинки – вул. Чернишевського                           з 12.00 до 12.30

 

Телефон для довідок:

5-17-76 (райветлікарня)

______________________________________________________________________

Африканська Чума свиней (АЧС)

В грудні 2014 року в мисливських угіддях Середино-Будського району Сумської області було виявлено загибель дикого кабана від африканської чуми свиней, з метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації в районі, Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі

ПОПЕРЕДЖАЄ ПРО ТЕ, ЩО

Африканська Чума свиней (АЧС) - високозаразне вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Вакцин і медикаментів, які захищають від цієї хвороби, не існує. Все поголів'я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине.

Вірус АЧС надзвичайно стійкий до високої температури і може жити місяцями в тушах свиней, крові, фекаліях, у замороженому чи копченому м'ясі. Він стійкий до висушування, заморожування та гниття.

Свині заражаються через тісний контакт з хворими або інфікованими тваринами. Хвороба передається не тільки за цих умов, а й поширюється через корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хво­рих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі, собаки можуть бути переносниками вірусу.

Захворювання протікає блискавично, гостро, підгостро і хронічно і характеризується різким підвищенням температури тіла до 40,5–42,5°С. Інколи відмічається кашель, втрата апетиту, спрага. Через 1–2 дні температура знижується, настає параліч задніх кінцівок, твари­на гине. Шкіра набуває синюшного кольору, особливо на ділянках вух, п'ятачка, на підгрудді, вентральній стінці живота, а в кінці хвороби численні крововиливи з'являються скрізь. Лікування хворих тварин заборонено.

Профілактика здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного утримання свиней, проведення дезінфекції, боротьби з комахами тощо.

Для запобігання зараженню свиней на АЧС обов'язковим є суворе дотримання ветеринарно-санітарних (гігієнічних) вимог. Необхідно максимально обмежити можливі контакти свиней з іншими тваринами, що перебувають у вільному, неконтрольованому утриманні (собаки, коти тощо).

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 • вигульне утримання свиней;
 • вимушений забій (без ветеринарного огляду);
 • лікування хворих свиней;
 • завезення тварин без відповідних документів

На даний час в районі триває робота по недопущення занесення збудника даної хвороби. Постійно проводяться клінічні обстеження поголів'я свиней в особистих селянських господарствах та  контролюються причини захворювання і загибелі свиней у сільськогосподарських товариствах. Проводяться  обстеження мисливських угідь та моніторингові дослідження біоматеріалу на африканську чуму свиней  від диких кабанів в державних лабораторіях ветеринарної медицини.

Зважаючи на те, що лікування та вакцинопрофілактика африканської чуми свиней не розроблені, для підвищення загальної резистентності організму та з метою профілактики державною службою ветеринарної медицини проводиться щеплення свинопоголів`я проти класичної чуми свиней.

Власникам свиней необхідно, за наявності ознак захворювання чи масової загибелі свійських свиней або виявленні трупів диких кабанів негайно повідомити Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі за телефонами: 5-17-76 та 6-66-08.

 

Начальник управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі С.Б.Шаповал

_________________________________________________________________

Епізоотична ситуація, що склалася в Чернігівській області Корюківського району

В Чернігівській області, Корюківського району в приватному господарств с. Охрамієвичі було встановлено захворювання на африканську чуму свиней. Зі слів власника приватного господарства 18-19 серпня 2014 року він знаходився в лісі на відстані 5-6 км. від с. Охрамієвичі, та виявив несвіжі 2 трупи диких свиней, які намагався перевернути ногою. Після цього, прийшовши до дому не проводив жодного очищення взуття, в якому займався по власному господарству. 26.08.2014 року захворіла свиня з клінічними ознаками подібними до африканської чуми свиней, що було підтверджено, Чернігівською регіональною ветлабораторією (експертиза від 31.08.2014 року). В зв'язку з підтвердженням діагнозу територію с. Охрамієвичі оголошено неблагополучним пунктом.

В чому полягає небезпека даного захворювання?

Африканська чума свиней (АЧС) – хвороба Монтгомері – високозаразне вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Хвороба супроводжується лихоманкою, парезами та паралічами кінцівок. Тварина гине через 2-5 днів після зараження, при цьому лікування заборонено. Вірусоносійство АЧС продовжується 2 роки і більше. Все поголів'я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине. Люди на африканську чуму свиней не хворіють.

Вірус надзвичайно стійкий до високої температури і може жити місяцями в тушах свиней, крові, фекаліях, у замороженому чи копченому м'ясі. Вірус стійкий до висушування, заморожування та гниття. За кімнатної температури вірус зберігається протягом 18 місяців, а інфекційну активність у холодильнику зберігає від 6 до 10 років. Під дією прямих сонячних променів вірус гине через 12 годин.

Свині заражаються через тісний контакт з хворими або інфікованими тваринами. Хвороба передається не тільки за цих умов, а й поширюється через корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хво­рих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі, собаки можуть бути переносниками вірусу. В разі забою хворих тварин м'ясопродукти є фактором поширення хвороби.

Профілактика здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного утримання свиней, проведення дезінфекції, боротьби з комахами тощо.

Для запобігання зараженню свиней на АЧС обов'язковим є суворе дотримання ветеринарно-санітарних (гігієнічних) вимог. Необхідно максимально обмежити можливі контакти свиней з іншими тваринами, що перебувають у вільному, неконтрольованому утриманні (собаки, коти тощо).

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

–    вигульне утримання свиней;

–    вимушений забій (без ветеринарного огляду);

–    лікування хворих на АЧС свиней;

–    завезення тварин без відповідних документів

Зважаючи на те, що лікування та вакцинопрофілактика АЧС не розроблена, для підвищення загальної резистентності організму та з метою профілактики проводиться щеплення свинопоголів`я проти Класичної чуми свиней.

За наявності ознак захворювання чи масової загибелі свійських свиней або виявленні трупів диких кабанів негайно повідомити Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі за телефонами: 5-17-76 та 6-66-08, який працює цілодобово.


Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі

ПОПЕРЕДЖАЄ ПРО ТЕ, ЩО

За інформацією офіційного сайту Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України у січні місяці 2014 р. стався випадок загибелі свиней в індивідуальному підсобному господарстві на території села Давидо-Микільське Краснодонського району Луганської області.

У результаті дослідження було встановлено, що тварина загинула через африканську чуму свиней. В селі Давидо-Микільське Краснодонського району в індивідуальному підсобному господарстві виявлено 5 трупів свиней. При огляді приміщень виявлено ще одну свиноматку, яка перебувала в агонії. Окрім них, у цьому господарстві утримується ще 26 голів свиней. Від загиблих тварин було відібрано патматеріал та направлено до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи. Згідно з результатами досліджень патологічного матеріалу виявлено ДНК-вірус АЧС. Проведено заходи зі знищення трупів шляхом спалювання, дезінфекція приміщень в яких утримувались тварини.

З метою недопущення вивезення тваринницької продукції з осередку хвороби організовано роботу спільних екіпажів у складі співробітників підрозділів ветеринарної міліції та ДАІ. Встановлено карантинні ветеринарно-міліцейські пости на дорогах при в’їзді та виїзді на територію Давидо-Микільської сільської ради.

Також згідно повідомлення управління ветеринарії Брянської області Російської Федерації від 04.02.2014  року № 17-263 виявлено африканську чуму забитих свиней, що належали КФХ Львов А.Л. Брянського району Брянської області. У вогнищі проведені заходи передбачені інструкцією по попередженню та ліквідації АЧС.  

Згідно з повідомленням Державної продовольчої та ветеринарної служби Литовської республіки зареєстровано захворювання на АЧС на території Литовської республіки. Тимчасово забороняється ввезення сприйнятливих тварин, продукції, сировини та репродуктивного матеріалу з них з Литовської республіки в Україну.

Також тимчасово забороняється експорт свиней та продукції свинарства на територію Російської федерації.

Африканська Чума свиней (АЧС)(лат. Pestis аfrісапа suuт) – хвороба Монтгомері – висококонтагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней, яке зазвичай протікає з явищами септицемії. Вірусоносійство АЧС продовжується 2 роки і більше. Вакцин і медикаментів, які захищають від цієї хвороби, не існує. Все поголів'я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине. Люди на африканську чуму свиней не хворіють.

ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ АФРИКАНСЬКОЮ ЧУМОЮ СВИНЕЙ

Свині заражаються через тісний контакт з хворими або інфікованими тваринами. Хвороба передається не тільки за цих умов, а й поширюється через корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хво­рих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі, собаки можуть бути переносниками вірусу. В разі забою хворих тварин м'ясопродукти є фактором поширення хвороби.

ПРОФІЛАКТИКА АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ

Профілактика здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного утримання свиней, проведення дезінфекції, боротьби з комахами тощо.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

– вигульне утримання свиней;                                                    – вимушений забій (без ветеринарного огляду)

– лікування хворих свиней;                                                        завезення та переміщення тварин без відповідних

документів

На даний час в районі триває робота по недопущенню занесення збудника даної хвороби. Інспекторами ветеринарної медицини проводяться перевірки дотримання режиму роботи "закритого типу" на свинотоварних фермах сільськогосподарських підприємств району.

Зважаючи на те, що лікування та вакцинопрофілактика АЧС не розроблена, для підвищення загальної резистентності організму та з метою профілактики проводиться щеплення свинопоголів`я проти класичної чуми свиней. За початку 2014 року щеплено по району 6000 гол. свиней, в тому числі 3733 гол. по приватному сектору та 2267 гол. по господарствам.

За наявності ознак захворювання чи масової загибелі свійських свиней або виявленні трупів диких кабанів негайно повідомити Управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі за телефонами: 5-17-76 та 6-66-08.


23.12.2013 року в приміщенні управління ветеринарної медицини в Тростянецькому районі проведено зустріч з працівниками державних установ ветеринарної медицини району з питань роз’яснення основних аспектів щодо підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЕС.

На даному заході були присутні 30 чоловік, доповідав начальник управління Сергій Борисович Шаповал.