З метою збереження ранньоквітучих видів рослин на Сумщині проводиться щорічна операція «Первоцвіт – 2016»

Масовий збір ранньоквітучих рослин — всіх видів пролісківшафранівсон-травибілоцвітуцикламена Кузнєцова, а також черемші став головною причиною швидкого скорочення їх ареалу та занесення до Червоної книги України. Незаконний збір і реалізація рідкісних, занесених до Червоної книги України ранньоквітучих рослин, заборонені Законом України «Про Червону книгу України», та статтями 88-1 та 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Затверджені в 2012 р. зміни до Закону України «Про Червону книгу України» дозволили заборонити реалізовувати не тільки першоцвіти, зібрані в природі, а й вирощені в штучних умовах.

З метою збереження ранньоквітучих видів рослин на Сумщині проводиться щорічна операція «Первоцвіт – 2016», яка триватиме до кінця травня. Під час проведення операції, правоохоронці спільно з інспекторами екологічної інспекції та працівниками лісової охорони здійснюють рейди щодо боротьби з несанкціонованим збором і торгівлею рідкісними видами ранньоквітучих, ендемічних, реліктових та занесених до Червоної книги України рослин.

Правоохоронці закликають всіх небайдужих громадян не залишати без уваги жодного факту торгівлі перших весняних квітів. Крім того, буди небайдужими і самим не зривати первоцвіти заради збереження їх краси для майбутніх поколінь. За порушення порядку придбання чи збуту першоцвітів передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на суму до 510 гривень з конфіскацією самих рослин. Передбачена компенсація за шкоду, заподіяну внаслідок добування, знищення або пошкодження червонокнижних рослин, а також за знищення чи погіршення середовища їх зростання – від 49 гривень за кожну рослину.