Центр професійно-технічної освіти

Професія робітника сьогодні втратила свою популярність. Молодь з середньо-спеціальною та технічною освітою стикається з багатьма труднощами, серед яких і працевлаштування. У сучасному світі лише незначна частина різноробочих дійсно необхідна, такі робітники, як кажуть, "на вагу золота", особливо якщо вони володіють талантом до свого ремесла, кваліфікацією, бажанням розвиватися і рости далі по кар'єрних сходинках.

Незважаючи на відсутність престижу робітничих професій, не варто скидати з рахунків цей варіант здобуття освіти. З кожним роком хороших фахівців стає все менше і менше. Дана професія починає ставати рідкісною і затребуваною, що, в свою чергу, несе за собою збільшення заробітної плати і поліпшення ставлення до такого фахівця. Тема престижності робітничих професій несподівано гостро виникла в порядку денному місцевої влади. Один з викладачів центру профтехосвіти -  Григорій Логвиновський, запросив дозволу на відкриття нової групи практично всередині навчального року по спеціальності "тракторист-машиніст лісогосподарського (сільськогосподарського) виробництва категорії "А". Водій транспортних засобів категорії "С". У своєму навчальному закладі - Тростянецькому відокремленому підрозділі Охтирського центру професійно-технічної освіти, йому не дозволили - програма розрахована на 10 місяців, а вже половина строку минула. Треба почекати до нового навчального року. Тому майстер вирішив пошукати підтримки в органах влади. Спочатку звернувся до міської ради, та прийняла рішення і передала його до районної.  Минулого понеділка з цього питання збиралися члени районної постійної комісії з питань молоді, освіти, культури, спорту, туризму, соціального захисту населення  і охорони здоров'я під головуванням Антоніни Деревянченко.

Директор Охтирського центру професійно-технічної освіти Євгенія Коритник та завідувач Тростянецького відокремленого навчального підрозділу Олександр Возняк першими пояснили всі обставини ситуації. Виявляється, з нового навчального року не була набрана група учнів на навчання за відповідною спеціальністю. Бажаючих опановувати ази професії виявилося сім чоловік, з яких лише шість до приймальної комісії здали повний пакет документів. Відтак навчання за цією спе-ціальністю в Тростянецькому відокремленому підрозділі і не проводиться. Наразі майстер з виробничого навчання Григорій Логвиновський, який власне і ініціював дане питання, переконував, що має заяви від 20 учнів, і наполягає розпочати навчання за даною спеціальністю з січня. За його словами, керівництво закладу штучно створило недобір в групу "тракторист-машиніст лісогосподарського (сільськогосподарського) виробництва категорії "А". Водій транспортних засобів категорії "С", дезінформуючи бажаючих освоювати цю спеціальність. Учні, мовляв, то подавали заяви на вступ, то забирали. А все це, на думку майстра, робилося лише з однією метою - щоб його звільнити.  Однак, окрім голослівних заяв, у Григорія Васильовича конкретних доводів цьому не знайшлося.

Як роз'яснила ситуацію Євгенія Коритник, минулого року за державним замовленням Центру було доведено цифри щодо розподілу обсягів державного замовлення на підготовку кадрів робітничих професій. Згідно них, за напрямком сільськогосподарської діяльності Центру надано 75 місць: по 25 по Охтирці, В. Писарівці і Тростянцю. Крім того,  два місця за кошти фізичних чи юридичних осіб, тобто контрактники. Навчання за спеціальністю - 10 місяців. На 1 вересня до приймальної комісії необхідний пакет документів подало лише 6 учнів. Аналогічна ситуація виникла з набором учнів і на будівельну спеціальність - групу теж не було сформовано.

Проте дані професії зберігаються і в наступному навчальному році буде здійснюватися набір учнів за цими спеціальностями. Набирати ж сьогодні групу трактористів-машинстів, як цього хоче Григорій Логвиновський, у керівництва закладу немає законних підстав. По-перше, вже втрачено чотири місяці, а програма передбачає 10 місяців навчання, з яких два місяці - виробнича практика.

Про неможливість опанувати спеціальність майже за половину відведеного часу говорили і члени депутатської комісії. Так,   Павло Роженко, він же очільник освітньої галузі району, вважає, що в учнів має бути не більше 8 годин занять в день, є медичні норми, є відповідна навчальна програма, яку дітям треба засвоїти.

- Як можна за чотири місяці навчити дітей двом спеціальностям? - аргументує П.Роженко.

Як вихід - керівництво закладу запропонувало відкрити групу контрактників, які за три місяці можуть отримати спеціальність водія транспортного засобу категорії "С".

Наразі у майстра з виробничого навчання є час, щоб провести профорієнтаційну роботу з майбутніми випускниками шкіл, їх батьками, зацікавити їх у виборі робітничих професій, щоб наступного року не довелося шукати абітурієнтів серед навчального року.

Заслухавши думки всіх сторін, депутатська комісія прийняла рішення: рекомендувати керівництву Охтирського центру професійно-технічної освіти та його відокремленому підрозділу в м. Тростянці зберегти навчання за спеціальністю «Тракторист-машиніст лісогосподарського (сільськогосподарського) виробництва категорії "А". Водій транспортних засобів категорії "С"; а викладачеві - проводити належну профорієнтаційну роботу серед учнів навчальних закладів району щодо вибору робітничих професій.