Легалізація зайнятості населення та порушення законодавства про працю сьогодні

         Заробітну плату в “конвертах” без перебільшення можна назвати однією з найбільших  на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. Ні для кого не секрет, що частина заробітку на фірмах і підприємствах виплачується нелегально. Не скрізь, звичайно, але й нерідко роботодавці розглядають заробітну плату як непродуктивні витрати. Тому штучно стримують її ріст, ухиляються від прийняття колективних договорів. Отримання заробітної плати в “конверті” – це, перш за все, удар по пенсійним накопиченням громадян. Якщо людина працює в “тіні”, то від своєї необізнаності, байдужості і мовчазної згоди втрачає:

- при досягненні пенсійного віку трудову пенсію, а при роботі без належного оформлення - весь трудовий стаж. Отже, “тіньова” зайнятість по суті спрямована проти людини і проти держави.

         Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижче від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.  

        Кожному громадянину необхідно зрозуміти, що захистити себе вони зможуть тільки законним шляхом,а це можливо за умови офіційного працевлаштування.При цьому кожний працівник повинен знати, що відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2004 року страховий стаж роботи зараховується, як повний місяць при умові нарахування заробітної плати не менше мінімального розміру та повної сплати страхових та єдиного внесків. Пенсійний фонд України в Тростянецькому  районі в черговий раз звертається до громадян — вимагайте від своїх роботодавців офіційного оформлення на повний робочий день та виплату заробітної плати відповідно до законодавства — прозоро і чесно, не погоджуйтесь на неповну зайнятість та виплати у "конвертах".

       З метою інформування населення щодо соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно,  управлінням ПФУ використовуються засоби масової інформації. Так, за 2017 рік до органів виконавчої влади, Держпраці, головного управління ДФСУ у Сумській області, соціальних партнерів передано відомості по 357 суб’єктах господарювання, які виплачують заробітну плату найманим працівникам менше мінімальної по 1652 застрахованих особах,  проведено 79 зустрічей у трудових коллективах, 6 семінарів, розповсюджено 246 буклетів

       Також постійно в центрі уваги управління перебувають страхувальники - боржники до Пенсійного фонду.  Станом на 1.04.2018 року найбільшу заборгованість має КП РР «Тростянецька районна друкарня» – 89,6 тис.грн. Також серед боржників із відшкодування витрат на фактичну виплату та доставку пільгових пенсій перебувають Шевченківська та Романівська філії ПрАТ «Райз – Максимко», які мають заборгованість в сумі – 18,5 тис. грн.

           Крім заборгованості підприємств в управлінні Пенсійного фонду обліковується заборгованість за минулі 2011-2013 роки по фізичних особах-підприємцях з єдиного соціального внеску на загальну суму – 11,5 тис.грн. (  Безкоровайний С.В., Сумцов В.В.).                

         Управління вживає всіх передбачених діючим законних заходів для забезпечення законних прав найманих працівників.

 

 Головні спеціалісти управління

 Наталія Гусакова

Олександр Задесенець